WADAT Verantwoord speelgoed. vervolg vragen een Temperatuur van+ 90°C en deze temperatuur kan niet worden tereikt met zonnepanelen of een warmtepomp. Sen ander voordeel is dat men met vloerver warming de kamertemperatuur 2°C lager mag nemen om toch het zelfde komfortge- voel te hebben als bij een klassieke ra diatorver warming. 'Waar men wei moet op letten is dat het een traagwerkend systeem is. Met om 't even welk klassiek systeem kan men op een half uur, hoogstens een uur een kamer verwarmen, met een vloer verwarming duurt dat ongeveer drie uur. Men moet hiermede rekening hou den bij het regelen van de thermostaat." ALTERNATIEVE ENERGIE IS NIET NIEUW Men praat maar verder over vloer verwarming en radiators en hoe men het best zijn thermostaat regelt om een maximum aan rendement te halen uit zijn verwarmingsinstallatie. Bij de bedenking, waarom heeft men er niet vroeger aan gedacht "De systemen van alternatieve ener gie die we thans kennen hebben ja ren geleden reeds bestaan. Warmte pompen bestaan al jaren, zonne panelen bestaan al jaren, windener gie werd vroeger veel toegepast. Maar de laatste 15-20 jaar is het komfort zo gestegen dat we geen goesting meer hadden om windmolens te plaatsen. Tenslotte, hoeveel kostte de mazout in die tijd. Men voelde de noodzaak niet aan van al ternatieve energie, maar nu de prijzen stijgen..Het grote voordeel van alternatieve energie is dat de produktieprijzen niet stijgen'.' ZWEDEN STOPT KERNENERGIE -PiROGRAMMA Kan men volledig overschakelen op alternatieve energie "Volledig overschakelen.ge moet dat zo niet zienalhoewelvolledig kan niet ...tenzij er wat gans anders gebeurt ...in Zweden gaat men proberen om voor het jaar 2015 (dat is binnen 35 jaar nvdr) volledig, maar dan ook volledig op alternatieve energie te werken. Per persoon gaan ze 50m2 zonnepaneel plaatsen en 60m2 zonnecel. Ze gaan ook methanolgas produceren door" de vergassing van hout. Het is een weinig gebruikt procédé dat o.a. tijdens de oorlog toegepast werd. Daarvoor zullen ze eerst plantages aanleggen van snelgroeiende bomen (canada's, wilgen, populier...) (de belgische firma Lambiotte heeft in de streek van Bouillon een unimog alle terrein bedrijfswagen in gebruik die op voornoemd procédé werkt nvdr). Ook de windenergie wordt een grote faktor in het zweeds alternatief energieplan. De wind, de zon en de bomen dat zijn de grote drie die het in het Zweden van het jaar 2000 moe ten doen." Is dat het resultaat van het referendum van maart '80 "Tij dens dit referendum was er slechts een 9?° van de bevolking voor de voortzetting van het kernenergie programma. Maar buiten het referen dum om heeft men ook een wetenschap pelijk onderzoek ingericht om te we ten of het alternatief programma mogelijk was. En het kan." EN HIER BIJ ONS "Het zou hier ook kunnen. Maar het veronderstelt een mentalitèitsveran- dring, een houding van laat ons nu stoppen met kernenergie. Beeld je in dat het europese parlement het voorstel Coppieters om het bud get voor wetenschappelijk onderzoek voor alternatieve energie te verho gen heeft afgewezen. Dat betekent dat men gewoon geen goesting heeft om alternatief te denken." Er wordt gepraat over de situatie van de wetenschappelijke vorsers "er schijnen nogal problemen te zijn met mensen die er wat op vinden" over ACEC, Westinghouse en baron Empain "Ik weet niet of die er voor iets tussen zitten. Ik weet alleen dat je 't best kunt investeren in de energie- sektor, want je aandelen brengen zeker geld op. Dan begrijp je waarom .ze niet bereid zijn om snel over te schakelen naar alternatieve energie, waar buiten de produktiekosten geen frank valt te verdienen'. Eenmaal de panelen geplaatst heeft men geen kosten meer." Met meer en meer na druk, haast passioneel spreekt Luk Vekeman verder. Maar het is duide lijk dat men reklame maakt om zoveel mogelijk elektriciteit te verbruiken en 10 dagen later zegt men dat er gro te problemen zijn. Dat de vraag naar elektriciteit stijgt met 20$ per jaar en dat men verplicht is om Doel 4 te bouwen om aan de vraag te voldoen. Maar dat is, verdomme, de boel kompleet omkeren. Eerst reklame maken voor meer verbruik en dan zeg gen dat mep aan de vraag niet.kan voldoen" en op dezelfde toon gaat hij verder over de elektriciteits- produktie "op dit ogenblik hééft men er teveel" (Ik wijs naar de thermos met de vraag om koffie "ja neem maar en Luk Vekeman gaat verder) "Als je ziet wat er op dit ogenblik allemaal elektrisch wordt verwarmd. Wat zou jij nemen bij een nieuwbouw Stookolie Niemand gelooft erin, de prijs er van stijgt met de dag. Gas Jamaar er zijn problemen. Nederland wil niet meer uitvoeren en de perike len rond de terminal te Zeebrugge ken je ook. Daarbij komt nog dat ze nogal wat schrik hebben van gas. Maar niettemin zijn de kantoren nogal snel overgeschakeld van stook olie naar gas. Wat het binnen het jaar wordt,weet ik niet, maar de prijs van het gas wordt hetzelfde als deze van de mazout. Gas is ook geen oplossing, mazout kunnen we ver geten. Wat schiet er nog over Elektriciteit. Daar zijn ze zeker van, er zijn nooit problemen mee en de prijs is ook niet zo overdreven. In de nieuwbouw wordt er tegenwoordig enorm veel verwarmd met elektriciteit. Dat klopt niet. Elektriciteit heeft een te.hoge energiewaarde om als verwarming te dienen." Even een stilte. Het valt hem op dat het licht is blijven branden. Een 60W- lamp, voldoende om de plaats te ver lichten. Luk Vekemans staat recht om het licht uit te doen. De teller staat in de kamer en het valt me op dat zijn zekeringen slechts 5A heb ben, dat is een max. vermogen van 1100 Watt. "5A is voldoende voor de ver lichting en de diepvries. In de toekomst zal ik het moeten verster ken om de pieken van sommige huis houdtoestellen te kunnen opvangen" Luk komt terug. Ondertussen heb ik wat rondgekeken in de kamer. Een kleine leuvense stoof geeft een aangename warmte in het oude huis met zijn oneffen vloer en houten plafond. Ik vraag me af hoe men in zo een huis vloerverwarming kan leggen "Men moet de vloer opbreken, maar ik moest hem toch herleggen, en over de plankenvloer moet een gegalvaniseerde isolatieplaten leg gen. Ik leen slechts één firma, Lewis, die tot nu toe die platen vervaar digt, ze zijn duur maar ze zijn vei lig." DE KERNCENTRALES VOL BETON GIETEN 15 maart de strat gie. I960 Als men Luk bezig hoort wordt men er zeker van overtuigd dat energie ook wat anders is dan e- lektriciteit en zeker gans anders is dan kernenergie. Maar krijgt het wetenschappelijk onderzoek voldoende steun en gebeurt er wat om het gebruik van de alternatieve a energie te stimuleren "Eb moet 120.000 manifes oeren in een beslissing komen die de eind- Wat men nu geeft voor kernenergie zou men moeten geven voor het onder zoek over alternatieve energie, het budget voor kernenergie moet men bevrie zen en de bestaandekkerncentrales afbou wen Aft ouwen "Men kan ze volgieten met beton" en direkt daarop "Als men zo verder gaat heeft men max 4, misschien 5 jaar, om iets te veranderen. Hoe langer men wacht met een kernstop hoe moeilijker'het zal worden om te stoppen. De vraag naar elektri citeit zal stijgen en als men dan wil stoppen zal dit gewoon niet mogelijk zijn omdat de vraag ernaar zo kolossaal groot zal zijn geworden. Had men 10 jaar geleden beslist om over te schakelen op alternatieve energie, dan hadden nu reeds velen zonnepanelen geplaatst en waren de kerncentrales overbodig. Maar als men nogmaals tien jaar wacht, dan zal men vast en zeker elektriciteit moeten produceren op grote schaal en dat kan enkel en alleen door kernenergie" Is dit laatste niet in tegenspraak met wat je daarstraks zei dat men teveel elektriciteit had en dat Doel 4 onnodig is "Het elektriciteitsverbruik zal echter blijven stijgen...er wordt meer en meer elektriciteit verbruikt, 'verwarming, verlichting, huishoud toestellen. )Alles wordt elektrisch. Elektriciteit is een goede energie. -iet is een te goede energie om ze voor de verwarming te gebruiken en de verwar ming slorpt veel energie op." En ter - wijl men het over verwarming ^eeft spreekt men ook even over interstoom of hoe een elektrische hulpcentrale meewerkt aan de kollektieve chauffa- ge en stoomvoorziening in Aalst. Maar tenslotte waarom praten over verwarming als men het heeft over alternatieve energie "Omdat de verwarming de grootste verbruiker is. Voor de verlichting zelf wordt er heel weinig verbruikt zelfs al rekent men er de elektrische huis houdtoestellen bijZou men erin slagen dat 50$ van de verwarming op een alternatieve manier gebeurt, dat zou al een schoon resultaat zijn. COPPENS JEAN PIERRE en van Stockholm tegen kernener-bestemming yan het budget voor we- tenschappelijk onderzoek omdraait. vervolg van pag.8 len, maar kreeg ieder bezoeker een gra tis Lrocnure vol nuttige info over ver antwoord speelgoed. Zo komt men te weten dat speelgoed moet beantwoorden aan de mogelijkheden en de ingesteld heid van het kind, dat het kleurvast moet zijn en geen gif mag bevatten, dat het vrij van splinters, nagels en scherpe randen moet zijn en vooral, wat het elektrisch speelgoed betreft, welke tegenwoordig een groot deel van de markt uitmaakt, dit elektrisch speelgoed mag nooit rechtstreeks aange sloten worden op het net, wel via een transfo Verder worden er verschillende sugges ties gegeven voor een andere benadering van het speelgoed. Waarom zou een (zelfgemaakte) lappenpop geen genoegen verschaffen, met bouwstenen kunnen ze zich reuze amuseren en hele steden en gebouwen optrekken en afbreken, waarom teruggrijpen naar militaristisch imi- tatiegeweld, een kind zal wel zonder die ersatz voldoende agressie afreage ren en vooal schenk geen gezelschaps spelen die de kompetitiedrift aanmoe digen (monopolie, stratego...) er zijn voldoende andere spelen die men zo prettig kan spelen zonder dat een win naar hoeft (kwartet, scrabble, poker...)»

Klokzjiel | 1980 | | pagina 10