B.P.A. BURCHTDAM Nienovieters opgelicht voor 25 miljoen Nieuwe Brug Wat is een gewestplan Hospita Oude Biu -*• irkwartter. n UllllltiB BE'JS B EL-N Xflj 0 VE Over welk stuk van het Ninoofs grondgebied gaat het nu Hoe het gewestplan voor Ninove groeide en bloeide. Hoe een dubbeltje rollen kan en een gewest plan van kleur kan veranderen De parabel van de (ziende) blinden of hoe schepenen verdrinken in de Dendermeersen In weersberichten spreekt men vaak over zonne schijn na optrekken van ochtendnevel en -mist. Voor Ninove geldt dit alleszins niet, want amper zijn de benzinedampen wat uit elkaar gewaaid of daar is Ninove terug al natio naal nieuws met een nieuw schandaal. Sinds vrijdag 13 december hebben alle kranten reeds geschreven over het geknoei met het gewestplan voor Ninove en over het BPA- Burchtdam. Onze lezers van het eerste uur hebben deze zaak reeds kunnen volgen in onze vroegere nummers, waar drie artikels verschenen i.v.m. het BPA-Burchtdam. Voor dit nummer lag reeds een artikel klaar over de vervalsing van het gewestplan, maar de evolutie van de laatste dagen dwingt ons hier dieper op in te gaan. Waarom? Vooral om twee redenen. Ten eerste zijn de dagbladen bij de ontdekking van deze vette sensatiekluif er zomaar ingevlogen zonder zich eerst ernstig in te lichten. Gevolg: verkeerde inlichtingen, door elkaar gooien van datums, enz. En de tweede reden is dat de dagbladen in hun artikels de schuld in de schoenen van hun politieke tegenstanders schuiven of wijselijk vermijden van een kat een kat te noemen. De CVP-krant Het Volk roept de Hinoofse CVP-oppositie uit tot helden in de strijd tegen het BPA-Burcht dam (13 dec- oO). Een andere CVP-krant, Gazet van Antwerpen, meent dat "het iiinoof- se stadsbestuur knoeide" (15 dec. 80). Volgens het liberale Laatste Nieuws werd er alleen maar wat "geprutst" (15 dec. 80). Door wie? Waarom? Geen antwoord. En de kor- respondent van De Morgen doet het nog beter, want voor hem blijft de "wijziging" van het gewestplan helemaal "een raadsel" (16 dec* 80). Voor elk wat wils dus. En voor ons een reden om dit varkentje eens grondig te wassen. Bij voorbaat onze verontschuldigingen voor de soms wat ingewikkelde uitleg. Kaar ruimte lijke ordening, stedebouw zijn nu éénmaal geen simpele zaken. "En wanneer men daarin dan nog begint te foefelen, zit men helemaal in de puree. Deze puree zullen wij u lepeltje bij lepeltje proberen op te geven. Voor de slechte smaak en de kwalijke'geur van de puree zijn niet wij verantwoordelijk. Hope lijk blijft hij u niet op de maag liggen. In de goeie ouwe tijd van de jaren zestig, toen er van ekonomische krisis nog geen sprake was, werden zowat overal kleine, middelgrote en grote fabrieken en bedrijven gebouwd, terwijl appartementsgebouwen en woningen als paddestoelen uit de grond rezen. Eet was helemaal niet denkbeeldig dat na verloop van jaren op elke vierkante kilometer één of ander fabriek zou staan en op elke hectare landbouwgrond een huis. Daarop begon de regering vanaf het begin van de jaren zestig te werken aan de zogenaamde gewestplannen. Deze gewestplannen zijn kaar ten van elk arrondissement, met daarop in verschillende kleuren de bestemming, die aan een bepaald gebied wordt gegeven. Bo zijn bijvoorbeeld de rode gebieden de bouwzones Ninove-centrum en alle dorpskernen van de deelgemeenten zijn bijvoorbeeld bouwzone. De groen gekleurde gebieden zijn de groene zones (parken, bossen en natuurreservaten), waar helemaal niet mag worden gebouwd en waar het oorspronkelijk milieu moet worden bewaard. Zo zijn heel wat Denderweiden groe ne zone. Een derde bestemming die ons voor deze affaire interesseert, zijn de "woonuit- breidingsgebieden", op de gewestplannen aangeduid met horizontale en vertikale rode strepen. Deze woonuitbreidingsge- bieden vormen in feite een reserve voor wanneer de bou^fzones zelf praktisch zijn volgebouwd. In deze woonuitbreidingsge- bieden kan pas worden gebouwd nadat de gemeente een Bijzonder Plan van Aanleg (verder aangeduid als BPA) heeft goed gekeurd. Dit BPA is een meer gedetail leerd plan waarop nieuw aan te leggen wegen zijn aangeduid, het aantal te bou wen huizen is aangegeven, Voorbeelden van zo een woonuitbreidingsgebieden in Ni nove zijn de ganse strook tussen de nieuwe weg Aalst-Ninove en de Denderhoutembaan (BPA-Denderhoutembaan) en het Bokkenveld in Denderwindeke (BPA-3okkenveld) D t -f c* De ganse zaak draait in feite rond de Denderweiden tussen de steenweg Brussel- Kinove, de Burchtdarn, het Pol de Kont plein, de eerbeekse baantjes en het voetbalveld van VK-Ninove (zie kaart Het is dit gebied dat op het gewestplan van kleur is veranderd, zoals alleen een kameleon dit kan doen. Het is voor dit gebied dat de gemeenteraad het BPA-Burcht dam uitwerkte en het is op dit gebied dat de groep I in samenwerking met de stad de bouw plande van 250 a 300 sociale wo ningen. Geraakkelijkheidshalve zullen wij dit gebied in het vervolg gewoon BPA-Burchtdam noemen. Zo een gewestplan komt uiteraard niet uit de lucht gevallen, dat doen alleen Paas eieren. Voor het arrondissement Aalst- Ninove-Geraardsbergen-Zottegem werd zoals voor alle arrondissementen een zo enaamd ontwerpgewestplan getekend door een studie groep, een kladwerk laat ons zeggen. Dit ontwerp werd goedgekeurd bij ministerieel besluit vo.n 9 mei 1975-Op dit ontwerp stond de latere BPA-burcIitdara als gpoenzone zoals trouwens de meeste Dendermeersen. Aan dit ontwerpgewestplan kon en mocht nog van alles worden gewijzigd, daarvoor dient een kladwerk nu eenmaal. Maar dit moest ge beuren VOLGENS EEN WETTELIJK BEPAALDE HANIEB. Inderdaad, van 1 december 1975 tot 28 febru ari 197p mocht iedereen over om het even wat een wijziging aanvragen. Nadat in de daarop volgende maanden de Bestendige Deputatie van de provincie en de verschillende gemeente raden hun mening hebben gezegd, wordt alles voorgelegd aan een Hegionale Commissie voor Advies. In deze Commissie voor Aalst-Ninove zaten o.a. CVP-senator Verleysen (als voor zitter) en de BSP-schepen voor Openbare Werken vs.n Ninove, Jacques Timmermans. Deze commissie bracht haar definitief advies op 1 augustus 1977 (gepubliceerd in Belgisch Staatsblad van 10 juni 1978). In dit advies wordt niets gezegd over de latere BPA-Burcht dam, het blijft dus groene zone en daaraan kan de Hegionale Commissie niets meer veran deren na 1 augustus. Dat schepen Timmermans volgens De Morgen van 1b december v66r die datum een wijziging zou hebben aangevraagd, doet hier niets ter zake. De wijziging is niet opgenomen. Punt. Misschien is men de aanvraag tot wijziging vergeten op te nemen in de notulen. Dat schijnt nogal eens te gebeuren. Het ontwerpgewestplan en het advies'van de Hegionale Commissie worden daarop doorge stuurd naar een ministeriële commissie, die de laatste wijzigingen kan aanbrengen. In marianne van september 1980 spreekt sche pen Timmermans over "de door het Stadsbe stuur bekomen bestemmingswijziging door de toenmalige bevoegde minister, Staats secretaris Eyskens". In de tekst van het ministerieel advies van 8 mei 1978 is hier van echter geen spoor terug te vinden. De latere BPA-Burchtdam blijft dus groene zone. Meer nog! De ministeriële commissie schrapt zelfs een bestaand woonuitbreidingsgebied, dat was voorzien tussen de Okegembaan en de spoorweg "gezien de ruim voldoende mogelijk heden" on te bouwen "in de buurt van de Den derhoutembaan" en "in de verschillende wijken van de stad" (Belgisch Staatsblad van 30 mei 1980 En diezelfde ministeriële commis sie zou langs de andere kant van de stad wel een volledig nieuw woonuitbreidingsge bied goedkeuren? Eén zaak is zeker: wanneer het gewestplan Aalst-Iiinove op 30 mei 1976 bij koninklijk besluit wordt goedgekeurd is er in geen vervolg pagina 7 bfiid r

Klokzjiel | 1981 | | pagina 3