skoon ninove Slotbedenkingen Omwille van het smeer likt de kat de kandeleer de minste waarde hebben. Maar dat belet niet dat het geheel van de weg van Zeven Weeën een uitzonderlijke gaaf bewaarde bedevaartweg is, één van de enkele in Vlaanderen. Daarom is het geheel ook klasseren waard, zelfs met de banale rommel die er tussen staat. Gans dit klasseringsplan bewijst nogmaals hoe waanzinnig het plan van de stad Ninove was om van de zoge - naamde Schone Godweg( het noordooste lijk stuk van de weg van Zeven Weeën) een vier meter brede betonbaan te maken (zie Klokzjiël van november 1980). Deze weg wordt nu bijna in zijn geheel in het beschermd landschap opgenomen, waardoor "het verharden van wegen en paden met homogeen ma teriaal zoals asfalt of beton" wordt verboden. Deze verbeteringswerken heeft men nu wel laten varen, maar ondertussen hebben zij toch al 159.000 Fr gekost voor "ereloon van de studie" Het kerkhof van Denderwindeke (Neu- ringen, ex-Kerkhofstraat) gaat men langs achter doortrekken tot aan de "Schone Godweg". Hopelijk houdt de stad er rekening mee dat deze uit breiding onmiddellijk naast een be schermd landschap ligt: -geen wijziging van het bestaande reliëf -geen gebruik van beton of asfalt, -geen aanplanting van hagen of bomen, die vreemd zijn aan de streek (spar ren,dennen, De houten"molen van de Pauselijke Zoeaaf" uit 1789 aan de Gasthuis straat te Pamel werd wettelijk be schermd op 29 mei 1964. Rond 1970 verwijderde men de resterende be - planking. In de lente 1972 werd de beschermde molen volledig afgebroken. Eén voorbeeld uit de vele dat be - scherming nog niet direkt restauratie betekent. Hopelijk gaat de molen van Denderwindeke niet dezelfde weg op, maar daarover volgende maand. Georges Vande Winkel s» de molen en het gebied errond in een straal van 1 km. Wie de kaart van het geklasseerde landschap bekijkt, ziet onmiddellijk dat een klein ge deelte van de weg van Zeven Weeën buiten dit gebied valt. Voor mij onbegrijpelijk dat men niet het ganse tracé van de oude bedevaartweg heeft opgenomen in het klasserings- voorstelTemeer daar juist in dit "vergeten" stuk een mooie bakstenen, neogotische kapel van het eind der negentiende eeuw staat (zie illus tratie 5). Nogmaals onbegrijpelijk waarom men de kapel uit 1861 als monument klasseert en deze zelfs niet opneemt in het beschermde landschap. En dan nog iets. Ik ben niet iemand, die alles ouder dan 50 jaar zou gaan klasseren, en ik weet ook dat enkele van de 12 kapellen op zichzelf niet Hoe zit het nu met de Burchtdamzaak wordt me dikwijls gevraagd. Even heropfrissen. Met vallen en op staan, begonnen op 2 jan. 80 en met als hoogtepunt ons dossier van 28 april 1981, heeft de Werkgroep Leef milieu het gecombineerd bedrog bloot gelegd, dat gepleegd is met het structuurplan, met het gewestplan, met het kontrakt van de Stad Ninove met de Groep I Ook de hoofdspelers in deze zaak zijn door ons aangewezen enerzijds politici uit diverse partijen (Tim mermans, Waltniel, Quintelier), an derzijds afgevaardigden van een be langrijke financiële groep (Cobepa). Ook de inzet was niet onaanzienlijk. De zaak draaide rondom een pot van EEN MILJARD frank. Wat is er na 28 april 81 nog gebeurd? Niets, behalve de spectaculaire in val van het Hoog Comité van Toezicht te Ninove, behalve de triomfalisti sche (maar niet door de feiten be vestigde) persmededeling van de CVP, behalve drie brieven met vragen van A. Baro aan het stadsbestuur. Komplete rust dus, volledige stilte. Het stadsbestuur heeft het niet nodig geacht enige uitleg te ver schaffen, waarom het BPA-Burchtdam plots is opgedoekt. En niemand van de oppositie heeft de moed gehad op de gemeenteraad vragen te stellen. Of toch. Het HOE de Werkgroep aan de fotocopies van de documenten is geraakt, daarover is door de burge meester een waarschuwende vinger opgestoken. Maar over de INHOUD van die documenten, is niet gerept. Omgekeerd evenredig met de stilte rond de Burchtdamzaak verliep het rumoer, zowel bij de meerderheid als oppositie, rondom de benzine affaire En hoe dichter de verkiezingen na derden, des te veel vuldiger werden de vragen op de gemeenteraad, des te zwaarder woog elke benzinedrup pel. En jawel, de burgemeester belde de pers op om aan te kondigen dat hij ZOU spreken, Dit werd nationaal voorpaginanieuws. Zonder één doku- ment ter tafel te leggen, zonder zelfs één konkrete beschuldiging te uiten werd Timmermans (we bedoelen Jacques) politiek gelikwideerd door zijn kollega's. Eens dit werk volbracht, viel ook hier de stilte in. Niemand van de ge meenteraadsleden heeft het nodig ge vonden de burgemeester over diens handelwijze te ondervragen. De Werkgroep Leefmilieu is geen verdediger van het beleid van J. Timmermans. Integendeel. Als eer sten hebben wij sinds 1978 diens onwettelijke praktijken onverbloemd aangeklaagd. Tot op heden echter zijn die praktijken mogelijk ge weest met medeweten en met de goed keuring van het College van Burge meester en Schepenen en van de meerderheid. En wat het geknoei in zake het BPA-Burchtdam inzonderheid betreft, zijn er voldoende en af doende dokumenten voorhanden waar uit de zeer aktieve rol blijkt, die eerste-schepen senator L. Walt niel gespeeld heeft. De wijze van likwidatie van Tim mermans door zijn collega's was dan ook zielig, laf en hypocriet. Zij die zich als helden in de strijd tegen de korruptie bij Het Volk hebben aangemeld, hebben door het roemloos afslachten van een toch ten dode opgeschreven prooivoor de kiezer alleen hun eigen falen willen verdoezelen. Want is het dan werkelijk zo belang rijk in de benzinezaak de laatste frank te tellen Is de kontraktma- nipulatie inzake het BPA-Burchtdam dan zo een peulschil, dat hierover geen uitleg hoeft Waarom dat dub bele gezicht Moest Timmermans op geofferd om Waltniel en diens mini steriële ambities gaaf te houden Inzake het BPA-Burchtdam blijven vele vragen onbeantwoord. Waarom werd op de brief van Baro, waarin deze om de lijst en de in houd vroeg van de vergaderingen tus sen Ipeo en de Stad, niet geant woord (Aan deze vergaderingen nam Waltniel deel. Enkele toevallig ge vonden verslagen leverden totnog toe de meest bezwarende dokumenten op;. Waarom zijn de resultaten van het juridisch onderzoek door Akkermans ingesteld, ondanks de schriftelijke bel ofte,niet bekend gemaakt Waarom werd de Burchtdam niet groen gekleurd, zoals de CVP met vlag en wimpel heeft aangekondigd Waarom is de Burchtdamzaak nooit op een gemeenteraad van 1981 ter sprake gekomen, alhoewel het project in 1981 volgens de afspraken had moeten gerealiseerd zijn Moest alleen Timmermans worden af geschoten, dus roepen over de ben zinezaak, moesten alle anderen ge spaard worden, dus zwijgen over de Burchtdam De Werkgroep Leefmilieu heeft zich tot doel gesteld elke korruptie te bestrijden. Vandaar dat wij het hy- pokriete gedoe dat zich de laatste maanden te Ninove heeft afgespeeld, aanklagen. Mogen we op bondgenoten rekenen vanuit het politieke milieu en onze strijd Of zullen we moeten vast stellen wat onze voorouders reeds wisten omwille van het smeer likt de kat de kandeleer Want ondanks de krisis lijken de vleespotten die men hiertoe aan de Centrum-laan aan het opstapelen is, aanzienlijk en goed gevuld te zijn. Dirk Van de Perre Werkgroep leefmilieu N.B. De werkgroep Leefmilieu voor Groot-Ninove begint in 1982 aan zijn VIJFDE werkjaar. Men wordt lid van onze vereniging door het storten van 150 Fr. op onze rk. 001/0788955/ 33 -Werkgroep Leefmilieu Ninove. Met dit lidgeld helpt u onze wer kingskosten dragen en U ontvangt eveneens ons driemaandelijks milieu tijdschrift 'MEDEDELINGENBLAD'. LAATSTE BERICHTEN De Landelijke Gilde van Denderwinde ke organiseert op 20 december een voorlichtingsavond over het klasse- ringsvoorstel met een juridische me dewerker van de BoerenbondO.a. met als reden dat een eensgezind stand punt in bezwaarschriften uitgedrukt, ons aller zaak gunstig zal beïnvloeden' Ook daarover een verslag volgende maand. Neoclassicis tische kapel uit 1861. Illustratie 5: Neogotische kapel, eind 19e eeuw. Illustratie 3: Zandstenen ka pelletje uit 1768. De Molen Ter Zeven Wegen of 'De Stene(n)molen' in de sneeuw. De moerasgeesten van de Burchtdam blijken de gemoedsrust van de ge meenteraadsleden niet te verstoren, de onze wel

Klokzjiel | 1982 | | pagina 13