t Klokzjiël op de gemeenteraad 10dec. 17-18 dec «Tendens tegen politiekers is milieuverontreinigend» raad 10<1<m: raad l/dcc Ocmvf Deelgemeenten Miljard Leefmilieu Drie gemeenteraden op één maand lijkt wel wat van het goede tevéélEn 't scheelde geen haar of 't waren er vier. De feestzitting die was voor zien voor 't einde van 't jaar werd immers ingepast in de raadszitting van 10 december. De besprekeing van de begroting'82 werd gesmeerd over twee avonden nl17 en 18 december. Nadien worden er nog een 23-tal punten behandeld. Bij de bespreking van de belasting over de bardien- sters deed De Riemaecker als expert ter zake, zijn duit in het zakje, maar dit hebben we zelf moeten ver nemen in de plaatselijke pers. We waren immers gedeserteerd want we moesten ook aanwezig zijn op de... Wat al dadelijk opviel bij het be treden van de raadszaal was de ruime documentatie die aan de perstafel werd uitgedeeld. Zou het artikeltje in 't Klokzjiël van vorige maand hiermee iets te maken hebben? In ieder geval bravo Deze papierberg zal het werk van de persmensen een deel lichter maken en de voorlichting van de bevolkina bevorderen. De twee eerste punten op de dagorde handelen over de goedkeuring van de begroting 1982 van het o.c.m.w. Walter Moens geeft toelichting waar op De Riemaecker onmiddellijk inpikt met te stellen: Laat ons beginnen bij 't begin: Het pensioen van dhr. Milo 1 Er heerst een weinig verwarring in de zaal daar het niet gebruikelijk is zo'n zaken in openbare zitting te be handelen. Het antwoord dat Jacques Timmermans geeft, stelt De Riemaeker tevreden Doch opnieuw vuurt deze laatste Zijn vragen af. "ik eis schriftelijk uitleg over alle B.T.K-personeel Bij een vraag over wat er gaat ge beuren met het oude gebouw van het hospitaal indien het nieuwe zieken huis er ooit komt, antwoordt Walter MoensHet oude gebouw wordt niet afgeschreven. Het kan omgevormd wor den tot bejaardentehuis De Riemaecker:Ha, 't is al beslist Moens: Heu, men kan ook iets veronder- stellen.Dhr. Prieels, Verekens en Baro vragen dan nog enkele toe - 1ichtingen. Zo komen we te weten dat de stad het nieuwe gebouw van het o.c.m.w. te Okegem wil aankopen nadat de ont vanger van de registratie een schat ting gemaakt heeft.(oprichtingskosten 6 a 7 miljoen Het budget voor het oprichten van kinderkribben wordt teruggeschroefd van 200.000 naar 100.000 Fr. De belangstelling voor nieuwe kinderkribben lijkt gedaald. De stad Ninove komt voor ongeveer 13.000.000 Fr tussen bij het o.c.m.w. Dit zou één van de laagste tussenkom sten zijn van het land. De zitting wordt dan geschorst tot 9 uur. De Burgemeester rept zich naar beneden om er de eretekens te gaan uitreiken aan de Laureaten van de Arbeid. We zijn een week later. Langs radio en T.V. vernemen we dat Louis Walt- niel staatssecretaris geworden is in de regering Martens 5. Het departement van het Openbaar Ambt werd hem toegewezen, 't Is dan ook normaal dat de stoel van de schepen van Financiën gans de avond onbezet blijft, alhoewel de bespre king van de begroting tot zijn do mein behoort. Dhr Desprets neemt met weinig brio zijn taak over. De meeste vragen kan hij met moeite be antwoorden. Gelukkig is er schepen Timmermans, die meer van de dossiers afweet. De Burgemeester lijkt niet met zijn gedachten bij de zitting, want het schijnt De Riemaecker te zijn die voorstellen doet over hoe er moet gestemd worden en hoelang de zitting zal duren. De Riemaecker klaagt ook over de korte duur (12 dagen) waarover men beschikte om het dossier van de begroting (150 Blzn) te bestuderen. De Riemaecker: wettelijk zijt gij in regel, maar de energienota hebben we pas gisteren ontvangen. Maar wij willen niet onaangenaam zijn voor onze nieuwe staatssecretaris en zijn eerste werkdag reeds vergallen. Baro verheugt zich over het document. (Het is een gebonden boek) dat tij dig klaar kwam. Maar hij vindt het spijtig dat men daar de vorige 5 jaar niet in geslaagd was. Baro stelt eveneens vast dat de energie nota, waarin sprake is van een be sparing van 20%, te laat is. Georgette De Kegel doet haar beklag over de lage temperatuur in de raadszaal en vraagt een tas koffie. De Burgemeester: Dit is nu een ener giebesparing'. Er wordt opgemerkt dat het energie verbruik over de deelgemeenten ei genaardig verdeeld is. De BurgemeesterDe dienstverlening in de deelgemeenten is nul geworden. Men komt er enkel nog achter vuil niszakken en rattenvergif De Riemaecker merkt verder op dat het de eerste keer is dat een begro ting van de stad het miljard over schrijdt, en dat het de laatste keer is dat er een begroting wordt voorgelegd die in evenwicht is. De Riemaecker: Vroeger moesten wij horen dat de stad ging failliet gaan. Maar de gronden die GIJ ver kocht hebt hebben WIJ bouwrijp ge maakt Dan komt Baro aan de beurt. Hij stelt vast dat sedert 1978 de schul den van de stad verdubbeld zijn en dat de economische struktuur van de stad niet werd verbeterd. Baro stelt dat deze begroting maar een schuchtere poging is om het roer om te gooien en dat zij de uit voering is van een socialistisch beleid. Hij vindt hier géén P.V.V. beleid in terug. Baro besluit met te zeggen dat de stad boven haar stand leeft. Schepen Desprets begint dan post per post de rubriek ontvangsten af te lezen. De raadsleden stellen af en toe een vraag. Zo vraagt Norbert Coppens hoe het staat met de pastorij van Lieferinge die ver oordeeld was om te worden afgebro ken Kom, Jakq "Panza, wc vlieqer erop af, op die beir- weters Ik kofr^^on Armando, \V liekcrook nog een eike mte k pellen. Georgette De KegelEn wat moet er ondertussen met dat gebouw gebeuren? Het staat te vervallen. Plots zijn we aan het hoofdstuk "verkeer-wegen-waterlopen" De Riemaecker: De onkosten die be steed worden voor de waterzuivering vind ik persoonlijk ook niet ver antwoord, maar we zijn steeds voort gegaan op technici die het toch be ter zouden moeten weten dan wijzelf. Nu gaat men zelfs verder met te be weren dat de waterlopen zichzelf reinigen. De mensen die dit bewe ren zouden aan de Ninovieters zelf eens moeten vragen wat ze hiervan denken. Deze wonen immers aan den arrivée van alle waterlopen uit de omgevingDie POT-INGENIEURS komen nu beweren dat men het vak Dender- monde-Aalst prioritair moet aan vatten. Ik die in 't school ge leerd heb dat het water van de Dender in de richting van Dender- monde vloeit. De stellers van die artikels (en De Riemaecker zwaait ondertussen met "Het Volk" van 12 december) zijn zelf nieuw- bouwers die waarschijnlijk nog geen septische put hebben. Georgette De Kegelze zeggen niet dat het waterzuiveringsstation overbodig is, maar dat het wat te groot is. Op deze eerste raadszitting over de begroting '82 besprak men de posten in ontvangsten. De volgende avond zou men de uit gaven aanpakken. Door tijdsgebrek hebben we deze zitting niet kunnen bijwonen. Azaki Over wat er zat en wat er zit Timmermans: Laat ons er vooral reke ning mee houden dat het sociaal be leid van een stad voor het grootste gedeelte gebeurt langs het O.C.M.W. Norbert Coppens: voor het rustoord van Denderwindeke bedraagt de tus senkomst 3.000.000 F. Dat is veel meer dan vóór de fusie. Moens: Er is een betere overeen komst gemaakt met het personeel en met de zusters. Deze worden nu niet meer onderbetaald De Burgemeester: En het eten is nu beter. TimmermansHet komfort is ver hoogd. Op de kamers is er nu warm en koud water. De Riemaecker: Als we gaan naar vóór de fusie, dan valt er nog veel te zeggen Vanaf 4 januari zal de bevolking in gelicht worden langs Ninove Info dat de dienstverlening zal plaats hebben onmiddellijk na de stempel- kontrole van de werklozen. Als besluit op dit energie-debat vernemen we dat de Schepenen Tim mermans en Desprets samen de ener giebesparing zullen onderzoeken. Callebaut: Ge zult er moeten toe ko men iemand aan te stellen die zich verantwoordelijk voelt om de termo- staat lager te zetten, lichten te doven enz. TimmermansEr is reeds twee jaar een geding aan de gang tussen de stad en het bisdom over wie nu feitelijk de eigenaar is. De Riemaecker: Daar wisten we niets af. Timmermans: Het werd hier nochtans naarvoor gebracht op de gemeente raad om in rechte te treden. Het was immers op vraag van de gouver neur dat er moest een uitspraak ge beuren Timmermans: In afwachting van een definitieve uitspraak zijn de stad samen met de kerkfabriek nog steeds verantwoordelijk voor eventueel on derhoud. Timmermans: En dan komen ze vragen om een open gracht i.p.v. een riool. De Riemaecker: ik ga antwoorden op die artikels TimmermansPolitiekers zouden er enkel op uit zijn om aannemers werk te geven De Riemaecker: Als ze zo blijven voortgaan, laat ons dan een verga dering beleggen. De Riemaecker: In het dossier begint men met uit te leggen hoe,men dat geschat heeft. Maar dat hebben ze natuurlijk niet gelezen. Durant: Dit is belangrijk genoeg om deze zaak eens naar voor te bren gen. In die artikels beschrijven ze ons als onkundigen Timmermans: Ik ben ook géén technie ken, maar dit dossier wordt voorbe reid door techniekers Durant: Er wordt een tendens gescha pen tégen de politiekersMilieu groeperingen zouden moeten weten dat dit ook een vorm is van "milieu-' verontreiniging" Timmermans: Als het dossier volle dig is leg ik het voor aan de ge meenteraad.

Klokzjiel | 1982 | | pagina 3