1. Radio del sol "Wij zijn oen aanvulling van de K.11.T. Technische bepalingen Het beginkapitaal Het laatste paar jaren wordt er druk gesproken over "vrije radio". Vrij'genoemd omdat ze niet afhanke lijk zijn van de BRT. De meest ge kende en oudste zenders als "Kon- takt" en "Radio Plus", zijn zenders met een heel sterk vermogenNaast die twee heeft men een gans net van minder gekende zenders die tussen de 100 en de 104 Mhz een band innemen. Dat betekent niet dat sommigen van hen geen zware zendin- stallaties gebruiken of zich 1 etter- lijkan hebben opgedrongen door er andere uit de ether te vegen. Uiteraard hebben zich ook in de denderstreek verschillende zen ders ontwikkeld. Eén van de oudste en sterkste zenders is Radio Del Sol (RDS), maar ook de zwakkere broertjes vullen regelmatig de ruimte (Radio Ninove (FM), Riool Geraardsbergen, Hoe ontstaan die zenders, wie finan ciert ze en hoe werken ze Heeft het zin dat er een zender bestaat Hoe reageert de overheid, (de BRT, het gerecht en de RTT) op deZe zenders Hoe reageren Vebe en Vebora op de wettelijke bepalingen In een reeks artikels zullen we trachten een zo ruim mogelijk beeld te schetsen van de radio's, door alle partijen aan het woord te laten. IS: :S Voor mij zit Erik Lemmens, door de Del Sol - luisteraars gekend als Bart Vermeer, en een van de stuwende krachten ach ter RDS(Radio Del Sol). Voor hem is de radio een hobby. Hij heeft zijn vast werk als technieker en de radio doet hij in zijn vrije uren. "Geluk kig werk ik in een systeem met een glijdend uurrooster" zegt hij over zijn werk. RDS: Wij zitten in Pamel(Roosdaal dat is het gerechtelijk arrondisse ment Brussel. Voor we begonnen met de uitzendingen van Del Sol hebben we dat allemaal eerst goed uitge - kiend want ik wilde geen tweede maal meemaken wat er in Denderhoutem met El Pirato gebeurde. Die werd ver leden jaar eind juli'80 aangeslagen juist toen ik terugkwam van vakantie. Na die inval zat iedereen op zijn gat en alhoewel ik slechts gans op het einde aan El Pirato had meegewerkt, stelde ik voor om opnieuw te begin nen met een gans nieuwe zender, dat werd RDS. Toen hebben we onderzocht wat we moesten doen om het risiko van een inbeslagname te verminderen en dat was: de zender plaatsen in Brabant. Daar is het gerecht veel toleranter dan in Vlaanderen. We zijn dan naar Brabant verhuisd maar onze antennes waren gericht op ons vroeger gebied Ninove-Aalst - Haaltert. RDS/ Op 't ogenblik gaan we tot even voor Gent. RDS/ Het is nog niet zeker dat het wettelijk zo zal worden en ondertus sen wachten we af en doen we gewoon verder. Wat de wet wel voorziet is dat men een zender-technikus in dienst moet hebben die in een PTT- eksamen slaagde. Dat eksamen had gisteren plaats en we hebben er ie mand naar toe gestuurd. Verder zijn er ook technische normen vastgelegd voor de zendinstallatie zelf. RDS: Een goeie basiszender van 40w, het is met zo een zender dat we be gonnen. RDS: Nee met Del Sol. In Dender - houtem werkten we met een zelf in elkaar geknutselde zender van 5w die zo'n 1200 Fr kostte. Dat is verleden tijd. Alhoewel, in die tijd gingen we met een 5w zender evenver als nu met een zender van 1800 w op antenne. Er waren toen niet zoveel zenders en er was veel meer ruimte vrij op de band zodat we elkaar niet stoorden. Voor mij had het gerust zo mogen blij ven RDS: Technisch is dat het probleem niet. In Los Angeles(USA) heeft men 650 radiostations op een even smalle band zonder dat ze elkaar storen. Men moet dan wel de kracht van de zenders aanpassen en er geen zenders van bv. 100 KW opzetten. Zou men de band verruimen en deze openstellen van 88 tot 104 M dan zou er ruim vol doende plaats zijn voor 650 zenders met een kracht van 200W, dit volgens een studie van Freddy Nuyts van Vebora. Hierbij moet ik toch even de bedenking maken dat er tussen de 88 en de lOOm verschillende zenders liggen(BRT RTB en zelfs uitzendingen in stereo) en dat de oorspronkelijke eis om 4 m vrij te geven(van 100 tot 104 m) nu plots opgedreven word tot 16 m, hetzij viermaal zoveel als de oor - sprokelijke eis. Daarbij komt ook dat men met een 200 W zender een RDS: Met FM moet men zich geen illu sies maken. Men geraakt hoogstens 50 tot 60 km ver als men een komfor tabel e ontvangst wenst Wil men ver der gaan, dan moet men steunzenders bouwen. Men moet ook rekening houden met het reliëf van de streek. Del Sol gaat veel verder in de richting van Gent dan in de richting van GeraardsbergenOverboelare bereiken we gewoon niet tenzij we onze an tenne hoger kunnen plaatsen vb. op de Nel lekensberg. De Brussel se zenders die hebben dat probleem niet, die zenden gewoon uit vanop een building op 't hoogste punt van Brussel zoals bv. "Kontakt" wiens antenne aan hoog tepunt 100 staat, vlak achter Vorst Nationaal. Maar over zulke hoge zend- plaatsen kunnen wij hier maar moei lijk beschikken. RDS: Toen we met RDS begonnen op 19 oktober 1980 beschikten we over een 32 W zender van nederlandse makelij. We konden ons toen zeker geen kleine italiaanse zender per mitteren. Dat kost zo 'n 200.000 Fr zonder enige randapparatuur, pick-up bandopnemer... Op 't ogenblik kost RDS ongeveer 100.000Fr per maand, verwarming, onderhoud van de lokalen en de afschrijving van het materiaal inbegrepen. RDS: Het startkapitaal werd samen gebracht door de acht personen die de VZW hebben opgericht. De eerste nacht van Del Sol -een echte vedet teparade- heeft ons voldoende op gebracht om de nieuwe apparatuur te kopen. Het kopen van het materi aal op zichzelf is geen probleem. Er zijn voldoende firma's die offi cieel het nodige zendmateriaal in voeren. De nieuwe zender heeft een kracht van 40 W effektief en met een versterkte antenne hebben we zo een goeie 200 W op antenne. We zonden toen uit op 101.7 m, maar omdat de Brusselse zender "radio satelite" met een enorme kracht uitzond en steeds maar zat te pom pen, week onze uitzending met 0.1 m zodat we in werkelijkheid werden ontvangen op 101.8 m. Andere pro blemen waren er niet. Er waren geen storingen bij de buren en Del Sol was overal goed te beluisteren. Tot er op een zondagavond een fluittoon verscheen op de 102 m golf. In vak termen noemt men dat een frekwen- tiecleaner en die dient om een be paalde golflengte, in dit geval de 102 m golf, vrij te maken of vrij te houden voor een welbepaalde zen der. Enkele dagen later verscheen de hele zware "Radio Judaïca" op die golflengte met een sterkte van wel 20 a 30.000 W op antenne met als gevolg dat men Del Sol in Haal tert en zelfs niet meer in Dender houtem kon ontvangen. RDS: Met zo een sterke zender als "Judaica" geraakt men gemakkelijk tot in Parijs en worden alle andere zenders die rond dezelfde golf lengte hangen verdreven of worden ze onverstaanbaar. RDSWij zonden uit op 101,8 m dat is 0,2mhz van hun golflengte. Wat moesten we doen? Ofwel ons verster ken ofwel van frekwentie veranderen. Van frekwentie veranderen, dat is een straatje zonder einde want tel kens als er een nieuwe zender komt kunt je opnieuw verhuizen. Zie maar naar Radio Ring (Dilbeek) die veranderen telkens van golflengte en nu hebben ze geen luisteraars meer. Wij hebben onze zender ver - sterk en wel zo sterk dat, als plots f Maar hoe is het allemaal begonnen bij RDS en vanwaar zenden jullie uit? Tegenwoordig reiken jullie nogal veel verder? Wat gaan jullie do'en als het reikver- mogen wordt beperkt tot 8 km Waar kopen jullie het zendmateriaal? RDS: In Italië. Men kan ook hier in België een zendinstallatie kopen maar die zijn niet konform aan de RTT en de europese normen voor radio verbinding. Het is een TEM-zender, in feite hetzelfde basisstation als de BRT. En de prijs? Te Denderhoutem? Gaan de zenders elkaar niet gaan storen? ruim gebied kan bereiken. Hoe wordt zo een zendapparatuur op gebouwd? Bart Vermeer aan gewone en Joris van Loo aan de koptelefoon of hoe twee broers aan verschillende familienamen komen. Dat maakt een dik miljoen per jaar. Hoe wordt dat betaald? Wat deed RDS met zulke zware zender in zijn buurt? Van waaruit Judaica uitzendt en of er onderlinge kontakten bestaan tussen beide zei de spreker niet. Later., toen we naar de Del Sol hoeve reden, opperde hij de moge lijkheid dat ze uitzonden vanuit de een of andere ambassade, maar dat ze geenszins de sterkte van hun zender wilden verminderen.

Klokzjiel | 1982 | | pagina 5