Gesprek met Erik Be Schrijver (de naam zegt hei* al) Be eerste Rmuoïse Portrettentrehhers 2o schrijft u in op hei boek. Prijs Afhalen Steun homitee Aan de basis van dit boek liggen hoofdzakelijk vier elementen. Eerst en vooral is er mijn eigen uitge sproken zwak voor feiten en dingen uit een niet zo ver verleden, uit "grootmoeders tijd", zal ik maar zeggen. Ten tweede had ik gekonsta- teerd dat dglboeken reeds beston den voor een aantal andere steden. Aalst b.v., om er maar één te noe men. Een derde element was dat, indien zo een boek nog ooit tot stand diende te komen, de tijd drong. Als u eens wist hoeveel waardevol fotomateriaal reeds de prooi der vlammen is geworden of gewoonweg met het "groot vuil" werd meege geven En dan was er tenslotte ook nog de karnaval revue van drie jaar geleden, waarin figuren als pastoor Poelaert, juffrouw Penne, Boxtael.ten tonele werden gevoerd, figuren waarvan weldra niemand nog zou weten hoe die eruit gezien hadden indien daar niet wat aan gedaan werd. Deze revue was, geloof ik, wel de meest direkte aanleiding tot dit boek. Eerst moest ik de foto's en dokumen- ten vinden natuurlijk en dat was soms niet zo eenvoudig, vooral om dat heel wat nazaten van vroegere Ninovieters uitgeweken zijn. De foto's zelf dienden dan meestal gekopieerd, vermits de rechtmatige bezitters die begrijpelijkerwijze nog al eens binnen een relatief korte termijn terug wilden. Gelukkig heb ik in de dagschool een kollega, de heer Pinnoo, die met veel toe wijding en geduld honderden kopieën heeft gemaakt voor mij. Ook sterk vergeelde foto's wonnen in zijn handen aan duidelijkheid. De oudste, nooit eerder gepubli ceerde afbeeldingen die te vinden waren en in het boek werden opgeno men dateren van 1848 en zijn ge schilderde portretten van notaris Pieter-Joseph De Deyn, zijn vrouw Isabella Van Ham en hun kinderen Nathalie, Gustave en Edward. Edmond De Deyn is de eerste Ninoofse burgemeester geweest waarvan ooit foto's genomen zijn. Bovendien is "Ninovieters Kaffeegieters" in de eerste plaats een fotoboek, en fo to's van vóór 1850, vergeet het maar Waarom het boek ophoudt in 1950 Eigenlijk houdt het boek niet op in 1950. Enkele foto's dateren nog van de eerste jaren '50 en één of twee zijn zelfs van nog recentere datum. Maar laat ik zeggen dat ik het met de fotografie-boom van na 1955, met kleurenfoto's, dia's en de hele santenkraam allemaal niet zo goed meer zag zitten binnen het raam van dit boek. Dat de klemtoon in dit boek ligt op Ninoofse mensen heeft u wellicht reeds begrepen, en ik hoop dat dit ook uit de titel duidelijk blijkt. Bovendien is Ninove één van die steden waarvan de inwoners een tweede bijnaam hebben. De eerste hoef ik u wel niet te noemen, ver onderstel ik. En wat "kaffeegie ters" betreft ik heb altijd horen vertellen dat de bedevaarders die met Pinksteren naar Halle trokken, hier te Ninove even halt hielden om bij partikulieren koffie te drinken. Het anekdotische, wat de fransen "la petite histoire" noemen, krijgt trouwens in het boek ruim de aan dacht. En of. De rubriek "Nijverheid" b.v. bevat foto's van werkmensen uit de verschillende typisch Ninoofse be drijven garen, lucifers, kant... De oudste foto's hiervan gaan be slist terug tot de jaren '80 van de vorige eeuw. Er zijn zelfs af beeldingen bij van arbeiders aan de machines in de Union Allumet- tière, bij Merckx, enz. Industri ële archeologie dus. Dan is er vanzelfsprekend ook nog het hoofdstuk "Volksfiguren" Franske SeghersBoxtaelhelleman Coppens, Jefken Calleballe, Wieze ken Herregodts.Ze staan er alle maal in. In 1827 slaagde de Fransman Joseph Nicéphore Niépce er voor de eerste maal in een fotografisch beeld blijvend vast te leggen. Nog in hetzelfde jaar kwam hij in kontakt met Louis Jacques Mandé Daguerre en drie jaar later onder tekenden beide jnannen een over eenkomst met de bedoeling het nog vrij primitieve procédé gemeen schappelijk te verbeteren. Toen Niépce in 1833 overleed volgde zijn zoon Isidore zijn vader op als Daguerres partner. Alhoewel Niépce er duidelijk de feitelijke uitvin der van was zou Daguerres naam met meer weerklank verbonden blijven met de fotografie, omdat hij een methode ontwikkelde waardoor foto grafie op grote schaal mogelijk werd in de jaren '40 en '50 van de vorige eeuw. Het vermoedelijk enige daguerreo type - zo noemt men dgl. foto's - te Ninove, berust bij Dr. Paul Adriaens en is het portret van een zekere Pierre Chaumonteleen verre voorzaat langs moeders kant van Mevrouw Adriaens-De Mont. Na 1860 - inmiddels waren nog an dere fotografische procédés ont wikkeld - begonnen hoe langer hoe meer fotografen zich te vestigen, vooral dan in de grote steden. Bij ons trokken de gegoede burgers bij fotografen als Devolder (Brussel), Cornand (Gent); Becker (Brussel, Gent, Antwerpen) e.a. Een eerste echte doorbraak van de fotografie zou Ninove echter pas kennen nadat zich hier, naar het einde van de vorige eeuw toe, in de Stationsstraat beroepsfotograaf Emile Garni er kwam vestigen. Geboorte, plechtige communie, huwe lijk...waren ineens voldoende aan leiding om zich op een "lichtdruk- maal" te laten vereeuwigen. In een oude locale publiciteit heette het "Het schoonste en het Opvolgers van Garnier waren o.m. Julien, Meert, Evenepoel. Nochtans zijn de meest merkwaardige foto's in "Ninovieters Kaffeegie ters" niet het werk van beroeps fotografen, maar van amateurs. Het is soms verrassend met welk een zin voor actualiteit gelegenheidsfoto grafen wiens naam we wel nooit meer zullen achterhalen, dingen hebben gekiekt waar we anders hoogstens verbaal weet zouden van hebben... Een greep uit wat "Ninovieters Kaffeegieters" te bieden heeft vindt u op de binnenbladzijden van deze folder. E.D.S. Cl '••fwoêPy Voorintekenprijs: 480 F te stor ten op A.S.L.K..-rekening 001- 1167788-81 met vermelding van: Kijkboek "Ninovieters Kaffee gieters", Fernand Tavernestraat 23, 9400 Nirtove. Bij voorkeur met bijgevoegd'overschrijvingsorder. De voorintekening is mogelijk tot 31 maart 1982. Daarna komt de prijs op 620 F. Betalingen kunnen ook persoonlijk gebeuren op volgende adressen: Redaktie 't Klokzjiël, F. Ta vernestraat 23, 9400 Ninove. Erik De Schrijver, Buysveldstraat S, 9406 Outer. Georges Vande Winkel, Heirebaan 18 c, 9490 Denderwindeke. Halter De Decker, Valleistraat 31, 9402 Meerbeke. Een perskonferentie en open voor stel ling van de inhoud van het boek zal plaatshebben op dins dag 12 januari 1982 in Koffie huis Rina, Albertlaan 166, Ninove om 20 uur. Alle belangstellenden zijn welkom. Vóór het boek verschijnt, krijgt u van ons een uitnodiging om het te komen afhalen op een tentoonstel- ling, die bij deze gelegenheid zal worden georganiseerd, voorzien op 8 april 1982 (Witte Donderdag). Wie meer dan één exemplaar wil be stellen, schrijft onderaan het overschrijvingsorder het aantal en stort het overeenstemmend bedrag op bovenvermelde rekening. Wie niet aanwezig kan zijn, krijgt het boek thuis bezorgd. Personen, firma's, verenigingen of instellingen die 5 of maar exemplaren bestellen vóór 1 maart 1982, worden vermeld in het boek onder de hoofding "Steunkomitee" Het kijkboek is uiterst geschikt als relatiegeschenk en heeft een blijvende dokumentaire waarde. KLOKZJIËL Hoe en wanneer ben je ertoe gekomen dit fotoboek samen te stellen Erik De Schrijver huidige toestand. KL. Met welke problemen bent u zoal gekonfronteerd geweest KL Waarom de periode 1850-1950 KL Waarom en vanwaar de titel "Ninovieters Kaffeegieters" KL Is er in je boek ook plaats voor de kleine man Erik 1945, toen reeds enthousiast beste geschenk die men kan geven of ontvangen is wel een schoon portret. Voor de oude personen is het eene zekerheid nooit door hun ne kinderen of vrienden vergeten te worden, voor de jonkheid eene herinnering van hun leeftijd"

Klokzjiel | 1982 | | pagina 9