Toerist in Ninove 24 "RECHTZETTING Toen ik op een meidag van 1985 met de Amsterdamse dichter Bert Schierbeek, met wie ik die avond in een - zoals achteraf zou blijken - vrij obskure Brusselse kulturele klub gedichten zou lezen, via de Brusselse steenweg Ninove binnenreed, merkte de steeds attente Bert op dat "die toren" flink scheef stond. "Dat lijkt me hier een typische Pisa-toestand te zijn", zei hij. Met "die toren" bedoelde Schierbeek uiteraard de Ninove dominerende Onzelievevrouwkerk. Ik kon niet anders dan deze Amsterdamse vaststelling beamen en vertelde mijn gast verder nog dat deze kerk het architekturaal pronkstuk van onze stad is. Trouwens wat heeft Ninove nog veel meer te bieden dan dit ge amputeerd en scheefgezakte res tant van een rijk verleden, van een abdij die tot de mooiste der Nederlanden behoorde In feite is Ninove een "mager beestje" wanneer het om zogenaam de bezienswaardigheden gaat het is.bepaald niet eenvoudig om eventuele bezoekers een en ander te bieden wanneer je hen door dit ingedommeld provincie stadje rondleidt. Toch even proberen om wat uit onze toeristische aidsenmouw te schudden. Over de pracht van de abdijkerk zijn we het alvast eens. Maar dan. Dan de onvolprezen l'cepoort maar.' Een stadswallenreliek, een ver weesd stukje Middeleeuwen waarin schilders en muzikanten via kleuren en klanken op geregelde tijdstippen wat twintigeeuws leven trachten te blazen. Of die andere bekende Ninoofse "toegangsdeur", de abdijpoort een zo grondig vernieuwd stukje stenen verleden dat je denkt dat het tijdens onze jaren '80 werd gemetseld. Of de witte kubus van het oud stadhuis dat gekneld zit in de wurggreep van een tot luxe-par keerplaats omgetoverd stads centrum. Of de verziekte gevels van vroegere rijkemensenwoningen, of het huis Behn dat in nieuwe doktershanden is terechtgekomen en naast een school staat te treuren, of de kersverse adminis tratieve buurt die vooralsnog de aanblik van een stenen woestenij biedt, of de weinig inspirerende gebouwen van de enige Ninoofse brouwerij die onder de alkoholische druk van een geïmporteerde Witkap gebogen gaat. Of moeten we ons visueel heil zoeken in de-Savooistraat, dat brokje wortelmarollen Met de Dender en zijn slordig slenterende oevers moeten we ook voorzichtig omspringen, vooral tijdens warmere dagen. In 1986 was onze bloed- en water eigen rivier opnieuw in zijn zelfde bedje ziek. Zwart, stank alom, adieu vissen. Laten we - als een dolle bijen troep - dan maar liever uit zwermen naar de randgemeenten waar nog wat rust en groen mee te pikken valt. Naar het mini- Neigembos - de long van groot- Ni nove -, naar Denderwindeke met zijn mooie maar te restaureren windmolen, Poll are met zijn uniek maar even eens dringend te restaureren ijzeren brug over de Dender, Voorde met zijn kunst schilder Rhayê ingepalmd kasteel Om geen pastoors te diskrimi neren noem ik geen namen, maar menige deelgemeente-kerk mag ook gezien worden. En de velden, voor zover ze niet door bruut oprukkend betongeweld doorgeploegd zijn. De slotsom zou kunnen zijn dat we er dus niet zo slecht vanaf komen. Wellicht heeft iedereen wel zijn voorkeurshoekje in het .Ninove. van vandaag. Al was het maar,een bescheiden woning waarin men zijn dagen slijt, eet, slaapt werkt en bij nacht en ontij en bevrijd van alle mogelijke aids- syndromen bijwijlen de liefde bedrijft. Ik wens mijn medeburgers in elk geval het allerbeste toe. En tot het "historische" Ninove zeg ik sans rancune. Willie VERHEGGHE (DDR (Bertha Ruf IRessorken Iv.w. (Benny (Bruce Palmer lAzaki Ih.n.l. lLentulo Iwilly Verhegghe 1W.S. In het verhaal"Het genootschap van Pustocles" van Bernard Ler- nout,verschenen in vorig klok- zjiël was een grove fout geslo pen.De aandachtige lezer zal misschien gemerkt hebben dat op pag. 24 de tekst in de derde kolom vanaf de achtste regel eigenlijk vooraan deze pagina moest komen.Onze excuses aan Bernard Lernout en onze lezers. Redaktie. (Citroentje K. (Mathilde Verschel den (Mieke D'Hondt (Rufijn De Decker |Di rk De Wolf (Dina Goossens (Paul De Meulemeester lAnkie Vanderschuren (stefaan De Wever (Bernard Lernaut (Georges Vande Winkel (Frans Neuckermans iHubert Neuckermans

Klokzjiel | 1987 | | pagina 24