MM ifk wt 28 Komera Kom binnen Mameraken en doetj rap a deer toe, want anders zoenj de gebieren nog heuren dammen oever elen bezig zaaijn. Mamera 't Es waar, d'er wordt al genoeg achter ons gat geklapt en waai!en vertellen toch maar alleen wat dat er in't stad azeu ewa gebeert,pak na parek- sempel de Karnaval - Wetje wie dak ik nie gezien hem van 't jaar hé, dat es den berremiester verklidj in een of ander skeiregot-madam. Hij zou dat nau niet gedoein hebben omdat Lowieken de visse- minister in de tribune zat en dat Etjen zijn eigen nie belachelijk woe moken. Nor 't skantj zoe Etjen hem van 't jaar incognito in een kaatsbal verkleed hebben. En er zoe skantj een haar in de boter zitten tussen Lowie en Etjen, maar wa wiltj ge ma skoop, as Lowie gene minister ne mieë mag spelen, zoën mas- kien gei ren berremiëster wer- ren. - Ze zeggen dat Pië Gravië euk al kandidaat-berremiëster zoe zaain. Daarvoor moet ge ook niets kunnen peist hij verze kerd en hij heeft nau toch tijd genoeg. - Dane meesj es nau toch zeker euk op zijn gemak, want diene post van Leefmilieu dat was nu toch ook niks voor hem hé. Veel te veel werk jong azeu een schepenambt. Daune meesj was nooit thuis, altijd weg voor 't Leefmilieu. Ik hem er effenaf kompasse mee. - Mor Mamera, ge moetj a da nie aantrekken zelle, na sjareleken kommen der nog. En hoe zit dat nu met de kli niek hé, komt er daar nog apreesje van? - A 't skantj dat er een over eenkomst is tussen de kliniek en het hospitaal. Dat gaat tein nog nau de gemeenteraad en daar zal dan beslist werren over het OCMW-ontwerp. - ja en 't zal gaan tijd worden dat er hier in Nienof een greute kliniek gemasjfwerd want met de openstelling van de stik "Raaiksweg 80" tussen Voorde en Outer zijn d'er al graulek veel aksidenten gebeurd. 60WjöK> VERHIT A dat es een skanne dat ze daar auto's laten op rijden. Weet ge wat dat ze daar moes ten van moken een greut kosjplaain. Dat emmen ze toch vandoen in Nienof. En as 'ter daar ne keer een pitteken in komt zal dië gravië daar rap bijzijn om er in de skip gravië en zavel in te smaaiten. Alle qemak allé! - Op de Stoasjenbeirg emmen ze een ander bestuur gekozen. Avoux en Dobbelaere emmen van elen gebieren elen bon gekregen. En just nau dat er maskien onverwachts hulp komt opdagen de doktoors. - Es de Stoasjenbeirg tein ziek? - Alleen 't Bestier maskien, nee nee. De doktoors van de kli niek zijn wriëd blau met de hulp van de Middenstand omdat affiesjen op elen winkelromen geplakt emmen. En als tegen- prestoasje gaan de doktoors ailemoeë tegel aaik de Stoasjen beirg proberen te genezen van de Sans-uniekziekte. - Van verleden week es t er nen andere veerzitter van de kuituur in Nienof van ons, Georges Van De Winkel. - Allé en waar is André Borgers naartoe? Ah, dienen is verhuisd naar Affli gem! - Hij is toch niet in d'abdau gaan weunen? Dat een peins ik niet, jonk. En moest da waar zijn, tein volgt den ene poëter den an deren op. 't Es 't hopen dammen nau rap een nief polyvalente zaal en een proper bibliotheek gaan kraaigen. Naar 't skantj, en ik zeg wel naar 't skantj, zoe de Sigtay aan 't stad aangeboden zijn om te keupen. En dat zoe mas kien geschikt zaain voor een bi bliotheek Azeu e greut kot! Werd er hier tein zeuveul gelezen? A bij jaat, der zijn er nog die lezen en dan zijn er die op de televies mee blommen staan, en dadde in azeu een weer, ge moetj toch mor goes ting emmen hé ma skoop. Bertha aprilse grillen

Klokzjiel | 1987 | | pagina 28