Landbouwraadgeving. RRN DE LEDEN. EEN WOORD Veemoord. Belangrijke Mededeeling. Iets over schattingen. Over de Actiën. D« Schrijver der Vereeniging is sprekelijk in DB MEI BOOM Geeraardsbergsehestraat, den Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, van 8 tot 10 ure voormiddag. Hij is ten dienste der leden in alle gevallen, met raad en daad. Iedereen moet voorzien zijn van zijne lidkaart. Een klein getal gemeenten zijn tot hiertoe nog niet aan gesloten hij onzen bond. Wanneer lij onze werkingen wel zullen overwegen en ook de menigvuldige voordeelen die onze inriehting moet afwerpen, met goed oordeel zullen overleggen, hopen wij en twijfelen zelfs niet, of de achter blijvers zullen zich bij het bestuur met een groot getal leden aangeven. Mannen van moed en goeden wil, stelt U aan het hoofd «ener inriehting, welke voor uw eigen belangen en voor ons algemeen welzijn zeer nuttig zal wezen. aan de Landbouwers ran het land van Aalst en Ninove De landbouwersvereeniging van het Arrondissoment Aalst REDT U ZELTEN richt een woordje tot alle landbou wers, om hun in te lichten nopens het doel en de werkin gen van dezen bond en bijzonder van de samenwerkende maatschappij in zijn schoot gestieht. Dit is eene maatschap pij van aan- en verkoop van landbouwproducten het ver werken van deze producten, het inrichten eener onderlinge brandverzekering. Alle leden onzer vereeniging kunnen aandeelen koopen aan 50 fr. per actie. HET BESTUUR. Het Zaaigraan. Nu de tijd van zaaien daar is, is het natuurlijkerwijze ook best daareens over na te denken en te spreken. Volgens een Italiaansche chimist, Ventura genaamd, heeft hij drij achtereenvolgende jaren een deel van zijn zaaigraan gesol- ferd op dees manier, hij bevochtigd zijn graan met aal of beir, en strooide dan solfer in poeder geslagen, daarover, en mengelde het met 2 kilos per honderd kilos graan de uitslag was volgens het tijdschrift Labora 52 kg. per 100 meer dan ongesolferd. Hetzelfde wordt ook in Quebec Kanada veel gedaan. In Holland ook beweert men hetzelfde. Om het gewormte en zwart te vermijden bezigt men boven dien ook nog 50 deelen blauw-vitriool, ook 50 deelea koperrood. 10 deelen Spaansch groen alles afzonderlijk, en bewerkt, in warm water gesmolten. Het wasschen van zaaigraan is ook een zeker middel volgens een groot landbouwkundige van Engelsehe be roemdheid: daar aluin schaarsch enduur is,om het zwart en andere ziekten te voorkomen. Zeepsop als vrijwaring tegen hetzelfde is zeer goed. Zeor rijp en versch gedorschen graan is van de beste hoedanigheid om tot zaaigraan uit te kiezen, het wordt klam en muf, wanneer het lang in de schuur ongedorschen of in zakken blijft liggen. Om koeien, veel melk te doen geven. Eene koe die vet wordt en rap hare melk verliest, is dikwijls al te gauw veroordeeld om geslacht te worden alhoewel ze soms hoogst noodig behouden moet worden als trekdier of gewezen melkgever van goede hoedanig heid Neem als middel eene kan honigwater of lauwe zoete melk gemengd met finkelzaad of mostaardmeel in verhouding van 1/10 per 5 a 6 liters, gegeven voor 't eten 's morgens. Geef ook de koe erwten en klaverhooi te eten, dit is een uitstekend middel. Indien het de eerste maal niet gelukt doe na 48 uren hetzelfde en zonder fout zal het bij gezonde koeien gelukken en dikwijls weken aanhouden veel melk te geven. Voor Snot of Strengel der Peerden. Houdt den stal warm. Geef het zieke dier warm gezwol len gerst tusschen de haver te eten, 2 deelen voor 1 deel haver of in warm zemelwater. Strijkt drij maal daags een weinig teer in de neus om de snot beter op te lossen. Ook geneverbezieën op gloeiende houtskool in de stal doen bran den, geeft verzachting en brengt genezing. Als de snot waterachtig, dun, wordt, dan komt het uit de lever en is doodelijk. De roekelooze ontruiming van Vlaanderen, dat vier jaren lang in het Etappengebied lag, heeft het in de laatste weken van bijna zijne laatste koe beroofd. De slechte regeling der vee-opeissching had reeds lang kalvers en runders uitgeroeid. Juist nu elk den rasch naderenden vrede zag, moesten de boeren nog hunnen stal ledigen. Hoe menigen traan hebben de landbouwers bij het zien wegdrijven hunner dieren ge stort Wat innig leed hebben de mannen daarbij verkropt En toch hadden de openbare besturen een hand toegestoken hoevele koeiën hadde men na den wapenstilstand niet kun nen opsporen en aan den wettigen eigenaar terug bezorgen. Nog kan er veel gedaan worden. Gewetenlooze lieden hebben drommen dieren geslacht en toch staan er nog veel hier en daar gestald. Aan het werk burgemeesters, lang genoeg hebt ge ge talmd. Aan het werk gendarmen. Op zoek Van in den aanvang van den oorlog 1914 hebben de Duitschers zich plichtig gemaakt aan het opeisschen van allerhande vee 't zij het hun dienstig was in den oorlog of niet, en deze opeischingen geschieden altijd in hun voordeel en ten nadeele van den landbouwer. Zoo gebeurde het her haaldelijk dat zij merriën, hengsten of veulens van groote waarde opeischtten tegen spotprijzen, ver bekalfde of ge primeerde koeien en stieren en zoo menig andere. Wat staat den landbouwer te doen tegenover zulke handelwijze, hij kon het noch verbieden noch tegenwerken het was immers de gebiedende macht die het vereischtte. Ziehier wat te doen staat daar en waar het nog niet is gedaan. Men moet de dieren door twee deskundigen of hoogst geloofswaardige boeren doen schatten aan hunne heden- daagsche volle waarde, zonder overdrijving; waren het dieren voor de toekomst, zulks er bijvoegen goed hunne hoedanigheden doen uitschijnen van behaalde prijzen, goede kweeksters, enz. Voor wat het wegnemen nu in de laatste dagen gebeurde de dieren hun gewicht doen vaststellen gelijk hierboven door deskundigen hunne dracht of hoeveel heid melk die zij gaven. Want het is meermalen gebeurd dat de Duitschers zelfde dieren 200 kg. en meer te weinig schatten. Vervolgens moet men zulke schatting aan den heer burgemeester voorleggen om ze echt te verklaren. Beter is nog er proces-verbaal van op te maken. Voor verdere inlichtingen blijft het bestuur van den boerenbond ten dienste zijner leden. Wij hebben het genoegen aan onze leden te laten weten, in ons eerste blad dat de landbouwersbond van ons Arron dissement, ook eene samenwerkende Maatschappij tot stand heeft gebracht, en dat wij hel noodig achten actiën uit te geven uitsluitelijk aan deelmakende leden. Elke actie zal Vijftig frank bedragen. Elk lid zal mogen inschrijven voor zooveel hij wil, doch om te beginnen, zullen er maar twee per lid uitgegeven worden, tot een zeker kapitaal noodig om verschillige aankoopen te kannen doen. Er dient hier ook nog eenige inlichtingen gegeven te worden over de actiën. Men mag actiën niet vergelijken met obligatiën. Actiën geven geenen vasten intrest, terwijl obligatiën 3, 4 of 5 intrest opbrengen. Een Actionaris integendeel komt in al de voordeelen der Maatschappij die jaarlijks op gestelden tijd zullen uit betaald worden en die in plaats van 3-4 of 5 fr. °/a tot 10 of 15 fr. en zelfs nog meer °/0 kunnen opbrengen naar mate den goeden bloei der Maatschappij. Dit dient tot inlichtingen aan onze leden, en mochten er nog zijn die eenige nadere begeeren wij zijn ten alle tijde bereid er te geven. HET BESTUUR.

De Koornbloem | 1918 | | pagina 4