E Wekelijksch Overzicht. Markt en Beursberichten. Overwinnaar, hield hij een voor de Romeinen vernederende wraakoefening ter eere van de nagedachtenis van Crixus richtte hij spelen aan en dwong daarbij driehonderd gevangen genomen Romeinen om ten aanschouwe van de Spartaciërs als gladiatoren te vechten. Tegen Rome op. Ten laatste besloot Spartacus tegen Rome op te rukken. De senaat, verontwaardigd over de bevelhebbers en soldaten, die zich door eene bende slaven liet verslaan, droeg in 71 v. Chr. den praetor Marcus Licinius Grassus bekend om zijn doortastend karakter en bovendien de rijkste man van Rome op, Spartacus en zijn steeds driester optredende volgelingen tot eiken prijs klein te krijgen. Grassus begon, ten einde een afschrikwekkend voorbeeld te stellen en de verslapte krijgstucht te verbeteren, met iederen tienden man van de geslagen en op de vlucht ge jaagde troepen te doen terechtstellen. Hij bezette de passen in de Appenijen ter bescherming van het bedreigde Rome en trok tegen Spartacus op. Deze had een nieuw plan, te weten, om met be hulp van zeeroovers, waarmede hij goede betrek kingen onderhield, zich van uit het Zuiden van Italië naar Gicilië te laten overzetten en daar een grooten slavenopstand in te richten. Maar de zeeroovers hadden elders vruchtbaarder arbeid en lieten hem in den steek. Vergeefs trachtte Grassus hem in Bruttium in te fluiten, de slaven braken door en trokken andermaal Noordwaarts. Ook ditmaal deed Rome's goede gesternte de kansen keeren. Onder de Spartaciërs ontstond diepgaande tweedracht meer dan vijf en dertig duizend man scheidden zich van den leider af, af, werden door de Romeinen onverhoeds aange vallen en volslagen in de pan gehakt. Met de getrouwen, die hem nog overbleven, trachtte Spartacus, naar de Alpen te ontkomen, toen hij zich door de Romeinsche troepen omsin geld zag. Tot het laatst toe gaf hij kamp. Vóór den slag steeg hij af, doodde zijn paard en zei tot zijne manschappen Als ik overwin, zal ik in Rome genoeg paarden vinden, indien ik verslagen word, zal ik er geen meer behoeven.» Den geheelen dag strijd Spartacus als een leeuw, hij werpt zich op den vijand en doodt een groot aantal Romeinen van alle kanten door tegenstanders omringd, zwaar ge wond, niet meer kunnende loopen, vecht hij geknield door, het schild in de eene hand,in de andere zijn geweldig zwaard. Ten slotte bezwijkt hij, met wonden be dekt te midden van stapels lijken van gevelde Romeinen. Het einde. Na den dood van den aanvoerder was het lot der slaven ras beslist. Vijf duizend man, die na den slag hadden weten te ontkomen, verdedigden zich nog eenige maanden onder leiding Yan Publipor. Intusschen was Pompeius uit Spanje teruggekeerd zonder moeite vernielde hij deze laatste overblijfselen der Spartaciërszes duizend werden gekruisigd langs den heirweg. Grassus, met Myrten getooid,genoot den tiomf, die men in Rome «ovatio» noemde. Bovendien bood hij het Romeinsche volk, ter waardige viering van de overwinning, een feestmaal van ongekenden luister aan. Aan meer dan tiendui zend rijk met spijzen en dranken beladen tafels werd aangezeten en ten slotte kreeg iedere gast nog genoeg graan mee naar huis om er zich drie maanden lang van te kunnen voeden. Indien de Duitschers, in wier land na bijna twee duizend jaren Spartacus herleefd heeft, mochten hopen dat de nederlaag der Spartaciërs op gelijke wijze gevierd werd, ware de strijd ge wis spoedig beslecht. Maar geen Duitsche Gras sus, al beschikte hij over de middelen van Mevr. Krupp von Bohlen, zou in staat zijn zijn mede burgers zulk een festijn aan te bieden. Peper en Zout Engeland steunt onzen landbouw. De Koninklijke Landbouwmaatschappij van Groot- Brittannië zal alles in het werk stellen om ter hulp te komen aan de landbouwbevolking uit de geteisterde streken van Frankrijk, België en Servië. Bij den aanvang van de lente, hoopt zij koste loos af te zenden een stapel runderen, schapen en ander vee. Om bijstand te kunnen verleenan aan de landbouwers dier streken, heeft genoemde maatschappij een bedrag van 50.000 pond sterling (1.250.000 frank) beschikbaar gesteld voor ieder der drie landen. De kwestie van het lijnzaad. Vele land bouwers begrijpen niet hoe het komt dat er een opleg gevraagd werd van 1,50 fr. Op de reeds ge storte 2,00 fr. per kilo. Ziehier Wij hadden het lijnzaad aangevraagd aan het provinciaal Landbouwkomiteit van Gent, (M. Maenhout) die ons den prijs van 2,00 fr. had gevraagd en nu de 1,50 fr. nog doet bijstorten. Het is dus geen koop van onze landbouw- vereeniging. Het Provinciaal komiteit alleen zou moeten rekening geven over hare handelwijze. In alle geval, wie zal willen lijnzaad bekomen, zal moeten de bijstofting doen. Betaling der geleverde granen. Wij ont vingen nog geen antwoord, aangaande de beta ling der geleverde granen Wij zijn benieuwd of men aan de landbouwers de prijs zal geven door den heer gouverneur vastgesteld. Telkenmale als er iets op 't dagorde komt dat in ons nadeel is, werd alles streng toegepast. We gelooven dat komiteit hier ook de regelingen van den heer gouverneur zal uitvoeren. Een goede raad aan de boeren om hunne koeien bij klaren dag te doen kalven. 't Is bij ondervinding dat ik spreek en mag zeggen dat het bij mij nog nooit gefaald, zoowel voor geiten en schapen is het 't zelfde. Ziehier wat men te doen heeft, de kost en de moeite is klein. Men hoeft enkel de laatste 14 dagen dat men koe, geit of schaap nog moet melken, zulks 's morgens te doen. Of het voor de muilezels 't zelfde geval is weet ik niet. Dit zullen deze die geerne rijstpap eten van die langooren moeten ondervinden. E.H. Onze duiven terug. 4700 Belgische duiven zijn uit Duitschland teruggezonden. Dank zij den ijver van den Belgischen Duivenliefhebbersbond zijn reeds de eigenaars van 500 duiven ontdekt. Het is een reuzenwerk om de honderden lijsten na te gaan en duizenden herkenningsringen te on derzoeken. De kolenproduktie. Gedurende den oorlog is er vermindering in de kolenproduktie getre den. Zoo leverden Borinage en Gentrum ongeveer de drie vierden van de hoeveelheid van voor den oorlog Luik, Namen en Charleroi, namelijk de helft. Het bekken der Kempen leverde in 1917 12,000 ton, in 1918 66.000. Op de vergadering van den Beheerraad van Zaterdag 1 Maart werd beslist het hooi dat ons was aangeboden aan den prijs van 9.00 fr. de 100 kilos te weigeren, aangezien de slechte hoe danigheid. De gedane inschrijvingen zijn dus ongeldig. De Paardenwortelen welke geleverd werden aan 7,75 fr. zijn toegekomen. Twee wagons van 12.000 kg. zijn gelost te Ninove door de landbou wers van Nederhasselt, Oultre en Ninove. Een derde wagon van 10,000 kilos kwam toe in Aalst en werd verdeeld aan Paperode, Mijlbeek en Lede. De wortelen waren van uitnemende hoedanigheid en zuiver. Het waren geen paar den- maar keuken wortelen. Nog eene commande van 15000 kilo werd gedaan voor de nog overblij vende gemeenten. Erworden nog nieuwe inschrijvingen voor paardenwortels aanvaard. Het is voor paarden en melkvee een uitnemend voeder. Voor de volgende gemeenten werden kolen verzonden aan den prijs van 8,00 fr. vrij gele verd aan de statiën (50 grof) Erembodegem 30,000 kg.; Teralphene 20,000 Gyseghem 30,000 Nieuwerkerken 20,000 Welle 20,000 Mijlbeek 30,000; Iddergem 10000; Erpe 30,000 Schaarbeek 10,000. Dit zijn de 20 wagons van de eerste comman de. Bij de tweede aanvraag komen de gemeen ten die later hunne lijst inbrachten zooals Aygem, Haaltert, Denderleeuw, Okegem, enz. Deze week zullen al deze kolen hier zijn. Ge meenten die er nog begeeren, moeten seffens de lijsten met de stortingen inzenden. Voor de verschillende Landvetten moeten seffens al de inschrijvingen ingezonden worden. Het beheer wacht nog naar afslag dezer waren, maar eens dat het oogenblik daar is, zal het bestuur de ingeschreven aankoopen doen. Elk zal krijgen wat hij vraagt. De schrijvers der verschillige gemeentelijke bonden zijn Dinsdag saamgekomen om de onder richtingen te hooren over hunne taak op de meenten, bij inteekeningen, verdeelingen waren enz. Leden die inlichtingen over aank pen of iets dergelijks begeeren, kunnen zich vertrouwen tot deze heeren wenden. Uit alle gemeenten zullen artikels over gebeurtenissen, de misbruiken, de verlangens belangen der landbouwers in ons blad opge men worden. 5000 kg. Lijnmeel werden aangekocht v iO gemeenten en zal moeten afgehaald wor te Aalst. Dit kan nog voor het oogenblik naar de verschillende statiën verzonden word omdat de aanvragen nog te klein zijn. Het deze week aankomen. pr Brussel, Woensdag 5 Maart. Kalme mar voor de meeste artikels, meest overal afslag. Alle landbouwprodukten, aardappelen, stro< melk, boter, eiers, slaan af. Aardappelen kwamen tot 20 en 19 fr. De meeste landvetten gingen denzelfden gan Superphosphaten in zakken 20 tot 16 fr. Kaïni 12,50 fr. in wrak. Phosphaat Bernard 14 fr. Alles op wagon. Nitraat en Ammoniaksulfaat staan nog hoo maar zullen een dezer dagen tot prijs komen. Lijnkoekenen Arachidekoeken, Gocoskoeki zullen eerstdaags in Antwerpen aankomen, prijzen zullen eerstdaags bekend gemaakt wc den. De zemelen staan nog 40 frank. Aan dien zullen wij niet koopen. Kolen zelfde prijzen. Hier moet ik de aandacht vestigen van landbouwers. Vele leden vragen altijd of m nog geen landvetten aankoopt. Ons eenig antwoord is Het bestuur van d( bond bestaat uit de meest ontwikkelde landboi wers die wel op de hoogte zijn van het geen er doen staat. Alle vetten slaan nog van dag tot d; af, en eens dat het oogenblik goed is zal bestuur voor de leden koopen. Dus schrijft zonder fout voor al uwe benoodig heden in en alles zal u op tijd en stond bezon worden. Veemarkt van Curegem. 611 ossen, 61 stieren, 1031 koeien, totaal 172 Prijs gemiddeld 3.00 tot 4,50 fr. de kilo. Klaverzaad. Twee leden van het bestu hebben 100 kg. klaverzaad aangekocht te Lo ren. Het zal afgeleverd worden Maandag Maart voor de gemeenten Aygem en Moorsi Prijs 4.75 fr. de kilo, af te halen te Aal Meiboom Het overige Klaverzaad en het Beetzaad toekomende week mogen afgehaald worden. Bin htaten lande Eei regeli Vai alles scher en mi Voc 1; kwes houdi eenkc ipen. kwijn zlandb lijk te belan Kapitaalvorming. Deze week zullen de gelden der actiën of aa^ deelen geïnd worden in de volgende gemeentern Schoonaarde, Maandag 10 Maart, bij Au Bogaert, van 10 tot 12 uren. Wieze, Maandag 10 Maart, bij den kuipeL Molenstraat, van 3 tot 5 uren. k( Aalst-Schaarbeek, Dinsdag 11 Maart, bij Pl^ lemon De Kegel, van 10 tot 12 uren. Aalst-Mijlbeke, Dinsdag 11 Maart bij Ji Schockaert, van 3 tot 5 uren. Nederhasselt, Woensdag 12 Maart, bij Joz Van Weghe, dorp,van 10 tot 12 uren. Oultre-Leebeke, Woensdag 12 Maart, bij PetriL Bogaert, van 2 tot 4 uren. Okegem, Donderdag 13 Maart, bij Alfons Vi Eeckhoudt, dorp, van 10 tot 12 uren. De stortingen worden bepaald gesloten Zaterdag 15 Maart. Aankondigingen. TE KOOP. Van heden af zullen er al Donderdagen, bij Frans Renneboog, te Haalterp Eeckent, viggens en loopers van de beste'soort bekomen zijn. TE KOOP een stierenkalf bij Ph. Piroi Restert, Nieuwerkerken. TE KOOP bij Isidoor Grombez, te Meire, wi Holland, 300 kgr. goede Zaaihaver, troshav aan gematigden prijs. Men verlangt te koopen koegareel in goedi staat. Schrijven aan 't bureel van 't blad. TE KOOP 20.000 kg. allerbeste hooi, ooi 1918, bij den heer Louis Parent, Dendermonf» schensteenweg, Hofstade. Zon< De Ieder* e ver tame: tninis jaarw okat lebbe elft den v. Tdiendi beling En (ie vei erek laagst 1 minst* roor 'm 2 ils de irerho* ars iische :én m mzer lubbe «lit ku rerdri icherr i lie de loen #ooals inden rij! oerei Staat lezer irodul neen retrof gin

De Koornbloem | 1919 | | pagina 4