Hen Oudere Kunsten en Schoonheden. Brief gezonden aan den lieer Procureur des Ronlngs Markt en Beursberichten. Wekelijksch Overzicht. gemeente. Er zijn mannen genoeg in Aygem waarvan als er hun wat moed wordt toege sproken en wat aanvuring gegeven veel is te verwachten. Op zoo'n gemeente zouden we toch een too- neel-club, bibliotheek, muziek-fanfaar, patrona- gie, of tenminste iets van dit alles moeten heb ben. Hier zou ten minste jaarlijks toch een leer gang van 't een of 't ander onderwerp moeten gegeven worden. Dat er zich eens iemand ernstig voor spant en aan duwende krachten zal het niet ontbreken. Nog iets Wanneer krijgen onze gesneuvelde helden die voor ons alles offerden, iets dat ons hunne glorievolle dood doet gedenken? Aygem is van groote oorlogsrampen gespaard gebleven en Hun vergeten ware een eeuwige schande Aygem den 2 Maart 1919. De puinhoopen van Mycenen. Men kan nog de puinen zien van Mycenen van die stad alwaar Homerus het verblijf plaatste van den koning der koningen van Griekenland, op eenen berg die de vlakte van Argos beheerscht, niet verre van eene spelonk, alwaar men den reiziger verhaalt, dat eens de leeuw van Nemea woonde. Den berg was aan zijnen voet omringd van eenen stevigen muur, gebouwd met tamelijk regelmatige steenblokken, op elkander geplaatst zonder cement. Die muur, waarvan nog over blijfsels bestaan, was, volgens Pausanias, het werk der Cyclopen. Men trad den omtrek binnen langs de Poort der Leeuwen die nog bestaat, ofschoon ze voor twee derden met puin is be lemmerd. Volgens het gebruik van den tijd zijn de poort stijlen van boven naar elkaar gericht, zoodat de poort van onder het breedste was. De steen die dezelve bekroond, was 14 voet breed en 7 of 8 voet hoog. Men ziet daarop een bas-relief, voor stellende eene zuil van de dorische orde, op wel ker zijden, twee leeuwen gebeiteld zijn, waarvan men het hoofd heeft afgeslagen. Zij staan in pro fil, bijna even als de dieren, die in de wapens, de schilden ondersteunen De Poort der Leeuwen bevindt zich recht over Gorinthe. Eene half onderaardsche gaanderij, dient tot toegang van een gedeeltelijk bestaand gedenk- teeken, door sommigen aangeduid als een tempel, door anderen als de grafstede van Agamemnon. Het monument heeft 60 voet doorsnede en even zooveel in de hoogte. De steen, die den boven dorpel uitmaakt van de poort, is een ontzagge lijke blok van 30 voet lengte, op 15 voet hoogte en 5 voet breedte. Eene deur aan den rechterkant, binnen in het gewelf aangebracht, dient tot in trede aan eene kleine plaats van omtrent 8 voet, in de rots gehouwen, even als geheel het gebouw. Men heeft het bovenste van den berg boven het gewelf laten bestaan. De hoogte daarvan is 25 of 30 voet. In het kleine vertrek bemerkt men, zoo wel op de muren als in het gewelf, groote bron zen nagelen, die zeer echt vastzitten. Men zegt dat dit monument het graf was van Agamemnon doch men heeft veel meer reden, om het voor de schatkamer van Atreus en zijne kinderen te houden N Boven het gewelf van dit gedenkstuk vloeien de frissche zuivere wateren eener fontein, welke Perseus, zegt men, deed ontstaan door het uit trekken eener kamperfoelie, in het grieksch myces genoemd. Waarschijnlijk was de stad zelve aan eene dergelijke fabel, haren naam Mycenen verschuldigd. De brug van Alcantara. Deze brug is een van de schoonste gedenkstuk ken in dien aard, die in Spanje en zelfs in Europa bestaan. Nog leesbare opschriften, duiden aan, dat zij onder Trojanus werd gebouwd zij is 670 voet lang en 28 voet breed. Hare hoogte boven het water is, bij de twee bogen, 207 voet. Zij is geheel in vierkante steenen gebouwd van 2 voet dikte en 4 voet op zijde. Men had op die brug vier marmeren tafels geplaatst, waarin de namen ge schreven waren van al de volkeren, die tot hare stichting hadden bijgedragen. Bij het opkomen der brug ziet men een tem peltje, in de rots uitgehouwen. Twee breede steenbakken vormen het dak. Een opschrift in den wand gesneden, noemt den bouwmeester Lacer doch niets duidt aan, ter eere van welke godheid de tempel werd gesticht. Mijnheer de Procureur Wij landbouwérs der gemeente Haeltert vin den het noodig ons tot Ued. te wenden om te protesteeren fegen de ongehoorde eischen van het Gomiteit Aalst. Wij mogen met fierheid zeggen dat sedert den wapenstilstand niet eene gemeente van het om liggende van Aalst gedaan heeft wat wij gedaan hebben, 't is te zeggen, dat wij melk gegeven hebben aan kinderen, ouderlingen, zieken en zwangere vrouwen voorzien van geneeskundige bewijzen, wij hebben ook 100 grammen boter besteld per hoofd en per 14 dagen, aan onze be volking, in plaats van 50 grammen gedurende den oorlog. 80 koeien zijn ons ontnomen de laatste dagen der bezetting, integendeel heeft het Gomiteit van Aalst zijne 30 koeien de eerste dagen van den wapenstilstand verkocht aan de ongehoorde prijzen van 2 tot 4000 fr. het stuk. Ook hebben sommige Comiteiten gedurende den oorlog vele onzer bekalfde koeien met de hulp der Duitsche overheid uit onze stallen ge rukt en doen slachten. Al onze kalvers hebben hetzelfde lot ondergaan, en nu zouden wij de Aaistenaren moeten voorzien van melk, en dan nog aan onbekenden prijs, 't Is ongehoord, want moesten al de boeren hunne koeien verkoopen zooals het komiteit van Aalst, dan zou men zich moeten afvragen waar men de noodige melk zoude gaan zoeken. Wij durven hopen heer Procureur dat Ued. deze zaak in der minne zult weten op te lossen, en dat Gij aan de buitensporige eischen van het Aalstersch Comiteit zult paal en perk stellen. Intusschen bieden wij U, geachte heer Procureur, onze rechtzinnige gevoelens van hoogachting. De vereenigde boeren van Haeltert. De landvetten zakken een weinig in prijs. Ni traat 83. Sulfaat van ammoniak 115 a 125. Krachtvoeders dalen insgelijks. Lijnkoeken 67 a 70 fr. maïskoeken 58 fr. arachidekoeken 42-48 fr. kempkoek 48 fr. paardenboonen 63 fr. zemelen 37,75 fr. Alles vrij geleverd te Aalst. Aardappelen kalm, 18-19 fr. te Brussel. Veemarkt van Curegem. Ossen 839 stieren 78 koeien 522. Totaal 1438. Markt kalm 3,50 a 4.50 fr. de kilo. 50.000 kilos wortelen zijn gelost aan 7.75 fr. De koopwaar was van allereerste hoedanig heid en voldeed ten zeerste aan onze leden. Nieuwe inschrijvingen worden aanvaard. Kolen. Een goed deel der gekochte kolen werden gelost aan 8,00 fr. vrij. De kolen zijn tamelijk grof en branden goed. Nieuwe wagons worden verwacht. Zemelen zijn aangekocht en zullen aan de aanvragers afgeleverd worden aan omtrent 37,75 fr. (zakken meebrengen)^ Kunnen deze week afgehaald worden. Iedereen mag nog in schrijven. Plantgoed van aardappelen is aangekocht en zal toekomende week afgeleverd worden. Het is herkomstig van de zware poldergronden der Hollandsche grens. De prijs zal omtrent de 24 fr. zijn. Al de inschrijvingen rap inzenden. Zaaihaver kan gekocht worden herkomstig uit Engeland aan omtrent 105 frank vrij gele verd. Wie wil bekomen, zonde seffens de aan vragen. De landvetten zullen dees week gekocht en joedeeld worden. De prijzen zullen op tijd kenbaar gemaakt worden. Koeken. Lijnkoeken, Gocos, Arachide en Kempkoeken zijn beschikbaar. Wie er verlangt, schrijve in. (Zie prijzen in de marktberichten). Klaverzaad. Al het ingeschreven zaad mag Maandag afgehaald worden. Prijs 4,75 fr. de kilo. Echt Lokersch zaad, gekocht door twee bestuurleden. Aspelaere. Voordracht bij Karei Bru; lands, Dorpplaats, door bestuurleden van onze boerenbond, op 23 Maart. Alle landbouwei worden uitgenoodigd. Peper en Zout Beter als boter. Bij ministerieel beslu zijn de prijzen van boter op 8 fr. en van smoi op 12 fr. de kilo gesteld. Het moet dus wel zijr alhoewel we het immers anders gemeend hei- ben, dat smout beter is als boter. Onze ministei zijn nog gelukkig dat het bij hen op geen pas.,.nnl franken steekt. Die heeren strijken 42.000 fr UÜ1 per jaar of 40 fr. per werkdag op. Zij kunne bijgevolg wel smout van 12 fr. op hun paleket laten smeren in plaats van boter van 8 fr. De Kapro de stol looze Hempt het Pi Oost-V De Genter zaak 1 het gr; het vo' alcool 5 strijde: wiJ' hem, hier in be- Kolen te veel.België heeft zich per koBgeic,^ trakt verbonden maandelijks vijf en derti duizend wagons kolen te leveren aan Frankrijk Naastenliefde is schoon. Doch 't hemd gaat nade V;eZl als de rok. Vooraleer kolen uit te voeren dient hier te lande voor lagere kolenprijzen gezorgi voj).~~ De eene vriendschap is de andere waard. W;vermei België gaat in ruil krijgen wordt nochtans ni^ vermeld. Het is toch algemeen gekend dat Ivandaa onze zuiderburen allerhande kleerstoffen merk geje lijk goedkooper zijn dan in België. Waarom das[n gen, niet een deel van geeischt Geene Hollandsche koeiën. Over eenigkverd g maanden werd herhaaldelijk den invoer va iuitsch 30.000 Hollandsche koeien aangekondigd. Sod ;ens af mige dwazerikken zegden zelfs Holland moet loor or of iedereen niet meester ware van zijn eigendon ;en on Holland was toch bereid koeiën te leveman het tegen kolen. Hollanders hebben daarover i p>eze Brussel onderhandeld, die onderhandelingen zl En d leele s dan afgebroken. Venijnige gazetten weten vertellen dat onze Noorderbroeders vee aan Duitschland verkoopen. Wilde men eens de besprekingen tusschek Hollanders en Belgen daarover gehouden opeiran baar maken, dan zouden we weten wie de schut zijn dat geen melkkoe uit Holland komt Hollanders of onze boerenvijandige regeering. Dat men niet bewere zelf geen kolen genoeha een te hebben. Om er drie honderd vijftig millioe[g. bet; kilos per maand naar Frankrijk te sturen zij ;raad er wel. Frankrijk is onze bondgenoot. Goeuonger België is de bondgenoot van Frankrijk ook. Wa krijgen we vandaar? Ismokki liever h^eUrt v En al .er ver de ran wa lie wij verden Kapitaalvorming. De laatste gelden der aandeelen worden geï alsvolgt Aalst-Papenrode, Maandag 17 Maart, bij P< trus Vinck, van 3 tot 5 uren. Vlierzele, Dinsdag, 18 Maart, van 10 tot uren in het gewoon lokaal. Indien er nog gemeenten zijn, waar aandeele ingeschreven zijn en waar nog geen zitdag houden is, moeten de schrijvers der gemeenti lijke bonden het bestuur der vereeniging verwit tigen vóór Vrijdag 21 Maart. Aankondigingen. TB KOOP. Van heden af zullen er all Donderdagen, bij Frans Renneboog, te Haaltert Eeckent, viggens en loopers van de beste soort t bekomen zijn. TE KOOP een stierenkalf bij Ph. Piroi Restert, Nieuwerkerken. TE KOOP. Bij Eduard Asscherickx Land bouwer te Denderleeuw, Langestraat, zwaï driewielkar breedband onlangs nieuw. TE KOOP. 5000 kg. hooi en 20000 k beeten, bij Raimond Van de Sype, Kleinen Dri Nieuwerkerken. TE KOOP. Eene hoeveelheid wortelzaa: bij August De Clerk, Dorp, Nieuwerkerken. TE KOOP 90 kgr. zuiver klaverzaad, bij Me Wed. Joannes Bessems, Hofstade, Dorp. TE KOOP bij Hippoliet Raes, Molenstra Meire, een schoon schaap, twee jaar oud, bes; hoedanigheid, vol lam, rekening 17 Maart. TE KOOP bij Alfons Siau, Erondegem, Do 3 koegareelen, een osgareel en 50 kgr. klave zaad. Daar vérd g' landen everen lie rijk nfmopho ret geli En li en. In 1oeren raar o aar in en we Intus in bran yaren oor laakt toe mei ;enevei En w ïen en

De Koornbloem | 1919 | | pagina 4