Bet Grootste Schandaal. Uit de verleden tijd. LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adelt Zondag 23 Maart 1919. Prijs 6 centiemen. 1* Jaargang. N° 11. BUREEL EN REDACTIE (voorloopig) DE MEIBOOM Geeraardsbergschestraat, AALST Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. beslu smot graan werd verstookt dat beter diende om het volk te voeden omdat men geld won op den De heer Alfons Sevens kloeg in de Witte Kaproen over de schandige handelwijze van n onzt (jg stokerij «Le Lion d'Or» van Aalst, eene naam- oouweïjooze maatschappij met opperbaas M. Eugène de Hemptinne van Gent, die ook voorzitter is van het Provinciaal Hulp-en Voedingskomiteit van Oost-Vlaanderen. De opsteller der Witte Kaproen die een Gentenaar, dus een stedeling is, beschouwt deze .;]zaak langs zijne zijde en roept schandaal, omdat Hhef hd he? Jalcool die de volksverbeesting is, en omdat men jalcool maakte om de duitsche soldaten tot 'kuUQne strijden aan te vuren. atekeij landbouwers, verheffen onze stem met hem, maar roepen luider en krachtiger Wat hier in de stad van Aalst gebeurd is gedurende de bezetting, is eene ware schande voor heel ielgië. Wij hebben het beter dan iemand ondervonden ■n gezien. Toen wij met onze wagens naar Aalst ■eden naar de magazijnen van het voedingskomi- eit om graan af te leveren ten voordeele der olksvoeding, stonden de talrijke gespannen der erinolde stokerij gereed om het mee te nemen, an op onze wagens op dezen vande Lion d'Or en randaar in de geneverkuip. Zóó werden bijna al Je geleverde granen uit de commandantur Aalst )m das jn genever veranderd. En dat was nog niet genoeg. Er kwamen nog leele schepen bij tarwe, masteluin, rogge, alles eenigwerd gestooktMet dien genever leidde men de vaiuitschers als razende tijgers op onze Yzerjon- 1- Soi >ens af Met de sappen van ons graan, ge wonnen L moet loor ons zweet, voerde men de dood in de ran- ;endon;en onzer broeders, onzer mannen, onzer zonen, leverefan het ijzerfront Deze genever werd met duizende vaten ver docht aan 12 en 15 frank de liter verkocht aan smokkelaars en handelaars die hem op hunne 'er hjieurt versjachelden aan 25 tot 35 franken En al die winst, die millioenen uit de handen ussch( (er verbeeste massa getrokken en in de kassen b opei ran de actionarissen en smokkelaars gestort 1 ran waar kwamen zij voort Van onze granen mtije wy (joor het komiteit en duitsche bajonetten n'mg- verden ontnomen Van ons graan, dat men ons genoeiaeen jaar of meer wachtens aan 30 fr. de 100 xiillioe ;g. betaalde, aan de waarde van eene flesch volle en zij;raad Van ons graan dat dienen moest om de Goei longerige volksmenigte te voeden Daarom was het dat zoo menig landbouwer vèrd gestraft, dat men nog eens duizenden in de landen des vijands stort#. Om het graan af te everen opdat het genever geven zou alcool, lie rijke bron, waaraan zoovele parasieten, die geïntiaophoudend de boeren verweteu, hun hebben ret gelikt bij Pj En intusschentijd heeft het volk honger gele en. Intusschentijd heeft het niet opgehouden de 0 tot i oeren te verwenschen,en het wist niet dat daar, Vaar onophoudend schoorsteenen rookten, dat ndeelejaar in die stokerij hunne boterhammen in mar- r ko: derti ink rij it nadi dien ;ezorg' d. Wi ins nii dat merk >er over 1 gen zi eten I neent< verwit er all laltert soort t Piroi Land zwar dag gf :en werden omgezet Intusschentijd hebben sommige gazetten moord n brand geschreeuwd omdat de boeren hunne varen te duur verkochten zij hebben de boeren oor bloedhonden en uithongeraars uitge- ïaakt en verweten terwijl ze wel wisten dat, toe meer "graan de boeren leverden hoe meer :enever men maakte. En wij, landbouwers, die dit alles hebben ge ien en geweten, hebben tot op dees oogenblik gezwegen Maar nu is het uit. Wij vragen ge rechtigheid Wij vragen dat onze waren betaald worden in evenredigheid van de prijzen van den genever Van ons graan aan dertig frank de zak maakt men genever aan dertig frank de flesch Wij vragen ons geld terug. Betaal ons heeren van de Lion d'Or, die millioenen hebt gewonnen. Betaal ons koopmans likeuristen, smokkelaars, die op ieder liter volle graad 15 tot 20 frank hebt gewonnen Betaal de boeren en betaal het volk dat ge hebt doen verhongeren Gij zijt de bloed honden, gij zijt de geldduivels, gij de woeke raars Maar bij dit alles mag het niet blijven Het is noodig dat dit schandaal heel de wereld door gekend word dat het volk weet wat het pro vinciaal komiteit deed met de granen die haar werden geleverd Hoeveel honger werd er niet geleden en hoe veel slecht brood werd er verleden jaar niet geëeten, terwijl onze gezonde granen werden verstookt Waarom heeft men alle stokerijen niet gesloten Kon er iets beter gemist worden als genever Ik weet niet hoe een volk zulke handelingen kon verduren, hoe een volk dat honger had, toelaten kon dat men dagelijks dui zenden en duizenden kilos graan aan hunne holle magen ontstool Het is noodig dat wij de waarheid zeggen aan dat volk,dat zich de boeren als een soort onmen- schen voorstelt, aan die menigte die dan nog op gemaakt werd door bijna alle gazetten, dat het wete wie met het zweet der boeren en het bloed der burgers en armen fortuinen heeft gewonnen O wreede oorlog, wat al ongerechtigheden heeft men tusschen het gebulder der kanonnen en het kletteren der zwaarden niet gepleegd Mochte welhaast de dag aanbreken dat het licht tot in de duisterste hoeken schijnt, en dat al deze schanddaden en openbare en verborgene gruwelen worden gestraft Het schandaal van Aalst is eene der meëst wraakroepende gebeurtenissen uit den tijd der dwingelandij 15-3-19. 0. Caudron. Het Belgische volk staat van ouds bekend als een ijverig en zeer werkzaam volk, zijn han del en nijverheid voor den oorlog, waren tot een ongekenden bloei gestegen. Een net van spoor wegen doorkruist het land, die zijne voortbreng selen stuurden naar alle gewesten, naar alle richtingen ontelbare fabrieken met hunne reus achtige schoorsteenen, in en rond onze nijverige steden en dorpen, stonden daar als zoovele stomme getuigen? van België's bedrijvigheid, overal heerschte drukte en beweging. Alle vakken in de maatschappij wedijverden in dien reuzenkamp, om zich naar hooger op te werken, hun streven werd bekroond met den besten uitslag, verspreidde alom welstand en weelde. De werklieden ook hadden door de kracht hunner vereenigingen, opvolgentlijk hunne loo- nen zien stijgen, hadden reeds eene zekere onaf hankelijkheid verworven, hadden reeds stukken van hunne kluisters geslagen, en steeds machti ger en heftiger ging hij voort, dien ridderlijken, broederlijken strijd, naar hooger en edeler stre ven voor meer welstand en lotsverbetering. En midden dezer drukke beweging, en midden dezen rusteloozen kamp in alle standen der maatschappij ontstaan, ten doel hebbend, macht, aanzien en welstand te veroveren, bleef de land bouwer onverschillig. Verscheurd in zijn schoot, zonder eendrachtige werking, was hij het voor werp van uitbuiting, van minachting, hij wierd aanzien als een minderwaardig wezen, als échantillon sans valeur en had den weinig vereerenden spotnaam verworven van stomme boer Onzeggelijk nadeelig zijn de gevolgen uit dien toestand geboren, zoo voor den boer als voor zijne cultuur zelve deze gaf hem niet hetgene zij opbrengen kon, of in andere woorden, de boer trok er de winsten niet uit die ze geven kon, uit oorzaak der verdeeldheid, bij gebrek aan samenwerking. Tusschengestelde speculan ten, schepten de oogen van de soep, verwezen lijkten groote winsten op de voortbrengsels van den boer. En laat het ons zeggen de boer stond gelaten in zijn lot dien toestand te aanschouwen, hij bezat de noodige wilskracht niet om die wantoestanden doelmatig te bekampen. Het ge volg hiervan was nog eens dat vele boerenzoons maar weinig genegenheid voelden voor het bedrijf huns vaders, elders eene meer winstge vende positie zochten, en aldus het getal der boerenbespotters nog vermeerderden. Boerenbespotters Maar voorzeker, al die fljngekamde pennelikkers, waarvoor houweel en spade te zwaar en te ruw zijn om 't hanteeren, hadden vóór den oorlog niets over dan spot en verachting voor die boerebeesten die voor een karig bestaan zulk slavenleven sleepten. En de oorlog brak uit met al zijn nasleep van onheilen, en de rollen keerden om, en dien spot es dien minachting, veranderde plots in een soort van haat. Al die heeren, die duizenden per jaar salaris opstreken, en die den boer hun nooit heeft beneden, aasden wederom op buit, velen nestel den hun vast in de comiteiten, en hielden er planmatig den boer buiten, van daaruit schoten zij hunne giftpijlen, niet meer op dien onnoozelen stommen boer, maar op dien slimmen boer, die zijn geld met handgrepen niet wilde openzaaien, en do boer wierd betiteld met den naam van woekeraar, uithongeraar van het volk. Woekeraars, uithongeraars Kom Kom Heeren, laat het zoo, zoo ge wilt. De boer heeft de levensduurte niet in 't leven geroepen, heeft de prijzen der waren niet bepaald, hij heeft dan toch nog maar gewoe kerd met de vrucht van zijnen arbeid, en 't heeft nog dit voordeel bijgebracht dat de smokkelhan del met de produkten der boeren, aan duizende werkersgezinnen een bestaan heeft geschonken. Zelfs dikke koppen, de groote smokkelaars, heb ben eene kolossale fortuin vergaard, nog eens met het zweet van den stommen boer Gansch omgekeerd was het met de voortbreng sels der nijverheid, daar wierden de waren, ook de levensnoodwendigheden, onbeschaamd in stock gehouden, tot woekerprijzen opgejaagd, zooals kleederen, schoenen, kolen, petrol, enz. enz. Daarop is nooit klopjacht gemaakt, nooit geen gendarmen afgezonden om alles 't onderste boven te keeren, daar wierden geen kolossale boeten toegepast, dezen wierden niet verontrust, alhoewel ze dan nog woekerden met het zweet en den arbeid van anderen. Woekeraars ja, woekeraars met de vleet, zelfs nog met waren bestemd voor de volksvoe ding En hierover geen protest, hierover geen gerucht in de wereld alleen de boer draagt de schuld, alleen de boer is de plichtige. Mogelijks ook nog om de aandacht van zich af te keeren Maar dit alles ook heeft nog zijnen goeden kant gehad, de boeren hebben eene harde les, zij zijn geleerd uit dezen kamp gekomen, het )00 k De Koornbloem iinmtm i. Wa

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1