De Oorlogszaak Eugène de Hemptinne D« Stikstof ia den Landbouw. LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adelt Zondag 6 April igig. Prijs 6 centiemen. Jaargang. N° i3. r si I s' i Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Wij lezen in de 30 Maart 1919. Witte Kaproen van Berst een Antwoord van een Derde Mijnheer Eugène de Hemptinne, de opperbaas van de Lion d'Or, die gedurende den oorlog volgens zijn eigen bekentenis alcool leverde aan p de Duitschers, en alzoo rechtstreeks de vechtens- waarde van de Duitsche soldaten hielp verhoo- en, is schaamteloos. Ten eerste de genevermarchand Eugène de Hemptinne, heeft het gedurfd te zetelen als brokke gemeenteraadslid in de zitting van verleden Maandag te Gent, en heeft er de Gentsche ban ken verdedigd. Men weet, dat de genevermar chand Eugène de Hemptinne terzelfdertijd beheerder is van de Banque de Flandre, en dat deze bank op een kapitaal van 6 millioen frank in 1914,1915, 1916,1917 een zuivere winst van 3.957.916.58 frank, 't zij bij de vier millioen frank heeft opgestreken. Ten tweede, de genevermarchand Eugène de «Li. Hemptinne staat in de Flandre Libérale ver- Lllt mei(i tusschen de officieele personen, die de aankomst van het eerste schip katoen te Gent kwamen begroeten. Wij weten, dat de franskiljonsbende, die jn er i Vlaanderen regeert en uitbuit, er alle belang bij trotse mg,naa ?en. Di svaarva loet w( chen di drage (ernen m.Ovei staan omtrer 'en di De graf n eene epingei van he gekoch ire po nterer Jen. D ank pe Prij Nieuw vai i word 100 k eleven uiet be everen cheidei ngelen krijg zaaiei oor di en ver mn dii eomen ndeeri heeft voor de hand te drukken van een oorlogs woekeraar als Eugène de Hemptinne, maar wij, die uit liefde voor ons land en ons volk de grijze broek voor gevangenen hebben gedragen en jarenlang ontberingen en miseries hebben doorstaan, wij beseffen, dat het voor de eer van ons land, voor de toekomst van ons land, en laat het maar zeggen voor de rust van ons land, noo- dig is, dat een genevermarchand die zoo ellendig met de Duitschen omging en tegen zijn eigen land arbeidde, ten allerminste uit het publiek leven, en het politiek leven van ons volk ver elever dwijne. Gezien dus de schaamteloosheid van Eugène n bij d de Hemptinnedrukken wij vandaag, in plaats van de rol door het Provinciaal Gomiteit in die geneverzaak gespeeld, te onderzoeken, de kopij van den volgenden brief over, dien wij op deze manier publiek aan het parket overhandigen. Mijnheer Alfons Sevens, Gent. Uwe berekeningen van Zondag laatst zijn niet al te juist en altijd ver beneden de waarheid. t. Mei Tmmers men brengt meer gist en ook meer alcool drooi voort met dezelfde grondstoffen volgens men min of meer lucht geeft. Elkeen weet, dat hoe meer lucht men aan het ferment verstrekt, hoe meer de opbrengst is in alcool, en hoe min in gist. v Dat alcool voortbrengen het hoofddoel van de Lion d'Or was, bewijst het gebruik der mil- lioenen hgr. suiker, die voor de voortbrengst van gist nul en waardeloos zijn In 1915-1916 heeft de Lion d'Ordoor bemid- los zijrj deling der Duitschers 1.000 000 kgr. bruin suiker uit Holland ingevoerd. Nog eens, als gistvoort- oa brengst is suiker waardeloos, als grondstof voor alcool geeft het zooveel liters aan 50 graden als kgr. suiker. Wat is er geworden van den alcool voortko mende van het graan die opkoopers naar den Lion d'Or smokkelden, en waarvoor de bezet- lammejtende macht de oogen look bestt ens, t< schoon straat nge e Wat zegt de heer Eugène de Hemptinne van de 2.000.000 hgr. aardappelen door den heer K. V. H. van Aalst, thans in Brussel wonende, gekocht te Kortrijk en verwerkt in den Lion d'Or, en dus aan de voeding der bevolking onttrokken Ge moet begrijpen, dat men 100 kgr. aardap pelen noodig heeft om 24 liters alcool aan 50 gra den te bekomen. Hoeveel maïs is door de Lion d'Or verwerkt in 1915 voortkomende van het Provinciaal Gomi teit, en waarvan de andere stokers geen graantje hadden bekomen Op dit oogenblik leverde de Lion d'Or geen gist aan het Comiteit, wel al- kool aan de Duitschers. Men hoeft eenvoudig te onderzoeken, wanneer de eerste levering aan de Duitsche bezetting gedaan is, en of dit was bij opeisching. Tot daar wat wij vandaag uit den brief over drukken. Wij willen eens zien of de frans kiljons nog publiek Mijnheer hugène de Hemptinne zullen patroneer en. Dat aardappelen verwerken om genever te maken, terwijl onze arme vrouwen en kinderen in Vlaanderen de patatenschillen kookten, en kwaad kruid uit de velden trokken om hun hon ger te stillen, roept om wraak bij God. De Lion d'Or, met Mijnheer Eugène de Hemptinne als opperbaas heeft niet alleen de Duitschers genever geschonken, opdat ze moedi ger tegen onze broeders aan den Yzer zouden oprukken en ze woester zouden dooden, maar te zelfder tijd heeft die firma voor dit misdadig werk de aardappelen aan onze bevolking ont trokken, en ze zoo den hongerdood willen over leveren. Ondertusschen kregen de drie honden van den bestuurder dezer firma wit brood. De Witte Kaproen. (4e Vervolg) Hoe de pachthoeven in stikstof verrijken. De regenwaters verrijken den grond in België, per hectaar, met omtrent 10 kilogr. ammoniaka- le en salpeterzure stof (Peterman). De klavergewassen der weiden kunnen de vrije stikstof' der lucht opnemen van daar dat deweiden zonder stikstofmesten overvloedige opbrengsten kunnen afwerpen. Indien de voeders in den stal verbruikt worden, dan zullen de bouwgronden een soms nog al merkelijk deel der door de planten gevestigde stikstof ontvangen. De bouwgronden leven van de weiden vol gens een landelijke spreuk. Het is om deze reden, dat zij eene middelmatige vruchtbaarheid behou den in de streken, waar de landbouwers, bene vens de bouwgronden, nog over eene zekere oppervlakte weiden beschikken. De teelt der peulgewassen helpt hetzelfde doel bevorderen. In zekere pachthoeven, waar men de voederplanten op groote schaal teelt, is men er toe geraakt de gronden zoodanig in stikstof te verrijken, dat het gebruik van sodani traat zonder uitwerksel blijft. Deze gevallen zijn nochtans vrij zeldzaam in streken, waar men hooge opbrengsten beoogt. Het vermogen, waardoor de peulgewassen de vrije stikstof uit de lucht kunnen vestigen, heeft aan theoriekers de gelegenheid verschaft raad gevingen te verzinnen als deze Het is onrede- matig nitraat aan te koopen zeggen ze; men moet de vrije stikstof der lucht maar vestigen bij middel der peulgewassen, welke men vervolgens inploegt, enz. Men heeft veel over groene bemesting ge sproken en geschreven het schijnt, dat zij de welvaart in den landbouw zal brengen, dat zij als de laatste vooruitgang der landbouwweten schap mag aanzien worden. De praktijk der groene bemesting bestaat dus in het kweeken van zekere planten, bijzonder lijk van vlinderbloemige, om ze vervolgens onder te ploegen. Sedert lang rijden onze landbouwers de derde snede klaver, als zij maar schaarsch is of niet benuttigd kan worden, in den grond. Door de bekomen uitslagen weten zij, dat die doenwijze goed is. Ziehier de voordeelen der groene bemesting, zooals men ze voorhoudt1° De vlinderbloemige gewassen trekken de stikstof uit de luchtmet ze in te werken, verrijkt men den grond met stikstof, en men is niet meer verplicht nitraat te koopen 2° De groene bemesting verrijkt den grond in humus 3° De vlinderbloemigen openen door hunne sterke wortelen den weg aan de wortelen der andere planten. Schultze heeft ge toond, dat de graangewassen, de aardappelen geteeld na lupienen, wortels bezitten, die veel dieper in den grond dringen en alzoo zich in minder gevaar bevinden van de droogte te zullen lijden. Laten we ieder dier punten wat nader beschou wen 1° Al de stikstof, welke aanwezig is in eene opbrengst van peulgewassen, komt niet alleen voort uit de luchtdeze planten trekken ook stikstof uit den grond, in geval er stikstof in den grond te vinden is. Welnu, is er wel grond, waar in 't geheel geene stikstof aanwezig is Het kan dus wel gebeuren, dat de helft, ja zelfs nog meer, der stikstof, welke zich in de groene bemesting bevindt, uit den grond zeiven genomen is. De verrijking aan stikstof is trouwens niet zoo aanmerkelijk. Indien men het vee met deze opbrengst voedt, dan vinden wij in de uitwerpselen tot 95 t. stikstof terug. Ook zal het bijna altijd het voor- deeligste zijn de voortgebrachte voeders door de dieren te laten gebruiken, alvorens ze in den grond te werken. De hoeveelheid aan te koopen nitraat trachten te verminderen, is zeer wel, op voorwaarde dat men daardoor eène wezenlijke winst verwezen- lijke. De sodanitraat is een onzer kostelijkste hulpvetten. In algemeenen regel mag men zeg gen, dat eene besparing op het toedienen van nitraat, zelden inderdaad profijtig is. a) De stikstof der groene bemesting staat, voor hetgeen de snelle en krachtige uitwerking betreft, verre beneden die van de sodanitraat. b) Zij is ook te duur, want men moet dikwijls eene opbrengst verliezen, men moet den grond bewerken, zaaien, maaien, enz. c) Wat meer is, er heeft hier eene verkwisting plaats 1 kilo stikstof heeft twee-, ja driemaal meer waarde in een voeder waarin zij aanwezig is onder dan vorm van eiwitstof, dan wel in eene meststof. p) Eindelijk, gelijk wij gezegd hebben, door de teelt der voederplanten bekomt men ten minste gedeeltelijk denzelfden uitslag, 2°) De humus speelt voorzeker in een bouw land een voorname rol. Ook moet men trachten den grond in humus te verrijken. Maar 50 t. °/0 der organieke bestanddeelen van voederplanten gaan over in den stalmest, en zullen dienen om humus te vormen. De weiden dragen hiertoe insgelijks veel bij. 3°) De rol van de wortelen der vlinderbloemige planten kan niet in twijfel getrokken worden maar de planten verliezen deze eigenschappen niet, wanneer men ze als voederplanten teelt. De Koornbloem i# Bureel en Redactie (voorloopigi DE MEIBOOM Geeraardsbergschestraat, i, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Moorsel (Waver) De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. idedee

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1