BAVO EI LIEVEKEN. IN Nieuwe Wegen. Onze Boomgaarden. lyggf HU» Ja De redenen, welke men ten voordeele der groene bemesting doet gelden, bewijzen alleen het groot nut, dat men uit de teelt der voeder- planten kan trekken. Herhaalde malen heeft men bestatigd, dat de groene bemesting langzaam verrot; de bijvoeging van een weinig stalmest, de microben der ont binding en der salpeterzuurgisting in den grond brengende, wordt daarom als nuttig aanzien. Groene mest biedt nog dit nadeel aan, van zich bijzonderlijk in den Zomer te ontbinden, als de planten de meeste hoeveelheid stikstof noodig tot hunne ontwikkeling, reeds moeten opgedaan hebben. Alzoo vragen de aardappelen de 3/4 der dun noodige stikstof voor St. Jan daarom is het, dat de groene mest, welke laattijdig verrot, den landbouwer van het gebruik van sodanitraat niet ontslaat. In een land als het onze, waar de landbouw grooten vooruitgang heeft gedaan, zal de groene bemesting nooit eene belangrijke rol spelen. Het is dan met reden, dat de landbouwer schok schoudert, als men hem de groene bemesting komt aanbevelen. Wil dit nu zeggen, dat de groene bemesting nooit aan te raden zij Neen in sommige geval len kan zij groote diensten bewijzen, zooals bij het ontginnen van heidevelden, bij het herschep pen van oude dennebosschen in bouwland, enz. In deze gevallen kweekt men gewoonlijk lupie- nen. Het inploegen dar derde snede klaver, welke men niet meer gebruikt, is soms noodzakelijk, enz. Als besluit mogen wij zeggen, dat in streken, waar de landbouw regelmatig wordt gedreven, de groene bemesting als eene verspilling moet aanzien, en niet mag aanbevolen wor den. De aankoop van veevoeder, bijzonderlijk van koeken, enz., is ook voor de hoeve soms eene belangrijke bron van stikstof. Eindelijk, om de menigvuldige verliezen van stikstof door verkoop van dieren en andere voortbrengselen of anderszins ondergaan, te vereffenen, kan men in den handel, aan billijken prijs, sodanitraat, zwavelzuren ammoniak en andere stikstofhoudende vetten aankoopen, als mede stikstofhoudenden afval van zekere nijver heden. ('t Vervolgt). Zie Meer dan 4 lange, rampvolle jaren, met een sleep van ontzaggelijke weeën liggen achter ons. Driften en verdrukking hebben hoog-tij ge vierd. Recht-verkrachting en gewetenloosheid kwamen vóór als dagelijksche zonden. Naasten liefde en edelmoedigheid waren hol-klinkende woorden geworden. Trouw en vaderlandsliefde werden met de snoodste middelen iri. doekjes gelegd. door Hendrik CONSCIENCE. v «O» 5. Bavo vergeet nooit, dat gij dit geluk zult verschul digd zijn aan uwen vader, die van den morgen tot den avond- slaaft en zwoegt om zijne kinderen in eere op te brengen, en die zelfs uit de herberg blijft en, om zoo te zeggen, het brood uit zijnen mond spaart, om u naar de school te laten gaan. Niet waar, Bavo, gij zult het nooit vergeten Wat er ook in uw leven ge- beure, gij zult uwen goeden vader altijd eerbiedigen en beminnen Altijd, altijd, en u ook, moeder lief 1 zei het jongsken, haar de wangen streelende. Op dit oogenblik werd de deur geopend, en een man trad binnen. Zijne kleedereu door katoen en stof bevlekt, waren versleten en schepen vuil in zulke zin delijke plaats. Er was iets spijtigs in zijne uitdrukking en hij scheen van slechte luim. Maar daar klonk het woord vader vaderhem op alle lippen tegen, en vooraleer hij twee stappen in de kamer had gedaan, waren zijne handen streelend aangegrepen en fijne kinderstemmen verwelkomden hem met eenen vloed van zoete liefdewoorden. Bavo liep naar hem toe, een stukje papiejr boven zijn hoofd zwaaiende Vader, vader lief 1 riep hij, twintig goede no ten Tweë kussen voor mij en vier centen voor mijnen spaarpot 1» Heel de wereld heeft gebeefd door de ontzag gelijke oorlogs-ramp. Landen werden geslagen, volkeren overwonnen, gemarteld en onder ijzeren oorlogs-wetten gekneld gehouden, steden, dor pen werden verwoest, familie's, huisgezinnen onmeedoogend uiteengerukt, Vaders, moeders, kinderen gemarteld.... gedood. Harten worden gebroken, zielen werden gewond Idealen opge vouwen of naar omstandigheden gewijzigd. Uit dit chaos van rampen en ellende werd een nieuwe wereld geboren. De oude gedachte werd als n' oud, afgedragen kleed aan kant ge legd. Nieuwe grondslagen waren hoogst noodig gebleken, en nu zien wij ze reeds als een onver mijdbaar iets, als epn levensnoodzakelijkheid vooruit gezet worden. De wereld wil een nieuwe standaard. Deze standaard, die over heel de wereld golven moet, draagt in zijn breede plooien, het veel omvattend woord democratie. En ofschoon in sommige streken nog een hevige strijd woedt, tusschen verouderde toestanden en stelsels, en de nog jonge, versch-opgekomene gedachte, zal deze laatste toch, niettegenstaande alle inspanning, de eindoverwinning behalen. Langzaam, maar zeker, wordt de massa er van bewust dat zij zich in vrije organisatie, in eigen verdediging het degelijkst zal' ontwikkelen en hooger-op werken. Wat er uit deze nieuwe richting, voor ons, boeren, zal voortvloeiën, wat wij er moeten van weten, hoe wij ze bij ons moeten invoeren, daar over later meer. Joost Valcke. IV. Keus der Boomen. Ontplanting. Plant steeds kloeke welgevormde planten, die vrij zijn van ziekten en insecten, voorzien van goede wortelen. Boomen met slecht hout of ongezonde, wortelen waarvan de kruin slecht gevormd is, zal men steeds vermijden. Ook mogen de boomen niet te oud, ofschoon ze moe ten kloek genoeg zijn. De stam moet voor afge graasde boomgaarden eene hoogte hebben van minstens 2,25 m. Vele landbouwers zijn nog veel te onverschil lig in 't aankoopen van jonge boompjes. Zij koo- pen van den eersten den besten leurder, zonder te zien van waar de planten komen, uit gezonde of ongezonde kweekerijen, of de boom goed ge zond is, of goede wortelen heeft, goede kruin vorming, onlangs of lang is uitgedaan, enz. Wanneer wij eene partij jonge boomen noodig hebben, zullen wij van in Juli - Augustus - de kweekerijen afgaan, zien of deze gezond zijn en goed onderhouden, dan zullen wij onze planten uitkiezen, zien wij niet naar eenige centiemen we zullen het ons nooit berouwen, en eens de tijd van planlen daar, zullen wij bij deontplanting der ons bestemde boompjes steeds tegenwoordig zijn, om deze met de noodige zorg te doen uit- En onder het uitspreken dezer woorden had de jon gen eenen machtigen sprong genomen, en hing nu aan zijns vaders hals, om de belooning zijner leerzaam heid te ontvangen. Intusschen was de vrouw bezig een ammelaken op de tafel uit te spreiden en het avondeten op te zetten. Zij lachte haren man vriendelijk toe en sprak insgelijks menig blij woord tot welkom Zit neer, zit neer, Damhout, zeide zei, gij moet eetlust hebben en de aardappels zullen welhaast koud geworden zijn. Ik heb een lekker pladijsje voor u ge kocht, goedkoop, voor vijf centen, springende levend. Komt, kinderen, aan tafel, aan tafel Adriaan Damhout was gevoelig aan de liefdesbetui gingen zijner kinderen de rimpels verdwenen van zijn voorhoofd en een stille glimlach verlichtte zijn ge laat. Hij gaf zijn zoontje de vier verschuldigde centen en reikte zijn weekloon aan zijne vrouw, die, zonder het te bezien, het geld in haren zak liet glijden. Dan namen allen plaats aan de tafel, zoo ordelijk, zoo zuiver en zoo netjes gerangschikt, alsof die arme menschen gekozene spijzen uit porceleinen borden en met zilveren lepels zouden gaan eten. Het waren even wel slechts gestoofde patatten, grove teljoren en ijzeren vorken die er te zien waren, tenzij misschien het ge bakken pladijsje voor vader, dat wel lekker geurde en te midden der tafel als een pronkstuk of eerder nog als een liefdesgeschenk prijkte. Allen te gelijk maakten het teeken des kruises en dankten God in stilte, waarna zij met waren lust be voeren, en te trachten zooveel wortels mogelijk te behouden. Men zal de boomen niet lang ontbloot laten vooral niet bij droogte of vorst. Wanneer de jonge planten moeten ver vervoerd worden, of als het weder droog is, zal men de wortelen in- modderen, 't is te zeggen ze in een pap dompe len gemaakt van kleemgrond en water. Boomen die door droogte hebben geleden, zul len eenigen tijd in water worden gedompeld, en vervolgens vooraleer te planten in een be lommerde plaats in d'aarde worden gelegd. Deze die na 't ontplanten door vorst geleden hebben, mogen aan de zon niet worden blootge steld of in geen warme plaats gebracht worden. Men brengt ze eenigen tijd in een koele plaats of kelder en besproeit ze met koud water. Soorten en Variëteiten. Rein Jge, l prucht Dubl waardi Belk te gro< ilaats. Berg lie zie loet, Z' Rein leer v ;roeiki Ofscl ijn, m .en. V< lie sou Vooraleer eene keus te doen uit de verschillen- de soorten "en variëteiten, zullen wij goed nagaan welke soorten in de nabij gelegen hoven de beste uitslagen opleveren en goed gedijën, welke het meest aftrok hebben, 't best weerstaan aan ziekten en insecten. Zoo ook zullen de soor ten verschillen naar wij dicht of ver van eene afzettingplaats zijn, of wij kweeken voor eigen verbruikof handel. Liefhebbers zullen steeds eene verzameling van verschillende variëteiten verkiezen, terwijl als wij kweeken voor den handel wij ons met zoo weinig soorten mogelijk zullen bezig houden, om verkoop, plukking en verzending zoo veel mogelijk te vergemakkelijken. In de dichte nabijheid van nijverheidscentrums waar bijvoorbeeldveel appelen of peren ver bruikt worden, zullen wij gewoonlijk betere zaken maken met zochte zomer variëteiteu te E-s kweeken, deze geven meer opbrengst en lukkenpacht 1 gewoonlijk best, terwijl als wij ver van afzet gebieden vewijderd zijn, wij variëteiten moeten verkiezen die tegen vervoer bestand zijn. Ook zullen wij dicht bij de steden meer steenfruit moeten kweeken dah in ver gelegen buitendor pen. In zware, natte gronden, waar de appelaars ir mijn oeren Bias .en, la. 'elke i Poly ieer zc les ve llemaj ebben oeien loeten zeer onderhevig zijn aan kanker en wollige uitsch bladluis, zuilen wij deze zooveel mogelijk ver vangen door goede handelsvariëten van peren. Appelen. Wantoeer wij willen kweeken voor eigen ver bruik en heel't jaar door vruchten willen, zijn de volgende variëteiten aan te bevelen. doen Bias ijn. Ik 'at bes pgezel Poly Roode Astrakan Rijp half Augustus, vrucht- [°Pr'le Bias ins be Transparant de Croneels Aug.-September, 8moen bare en vroeg dragende boom, schoon fruit dat meer moest verspreid worden. krachtige groeier, zeer vruchtbaar. Te planten op tegen hevige winden beschutte standplaats. Poly laar ik Reinette Bigard Sept. tot einde November, as een Vruchtbaar en buitengewoon fijn. In natte gron den nog al onderhevig aan schurft. .Taak Lebel prijzen. Bias ït zelf Voldoende gekend. Zeer aan temmen gonnen te eten. Slechts toen de visch zou worden aan gevat, werd de vrede eenigzins verstoord. Damhout il kon het niet over zijn gemoed krijgen, de pladijs, hoe klein zij ook ware, geheel alleen op te eten hij wilde het lekker gebak met zijne vrouw deelen rnaar de vrouw bevestigde, dat het voor hem en slechts voor i hem was gekocht. Hij zou haar door langer aandrin gen bedroeven. Alhoewel de kleinen, door de moeder geleerd, haarferi hielpen, eindigde toch de vriendelijke twist op zulke wijze, dat elk kind, een stukje van den visch op zijn bord kreeg en de werkman het overige metonbeneveldhi vermaak genoot. Onmiddelijk na het avondmaal werd het ammelakenlei geplooid, en alles verdween in een oogslag van de tafel. De vrouw zette zich nevens haren man en begon h met hem over het werk en over de fabriek te spreken; de twee meisjes kropen op vaders knieën. Bavo stond aan zijne andere zijde met een boek in de hand te wachten, totdat zijne ouders ophielden samen te kouten Het was een eenvoudig, doch roerend tootieel, dien werkman in zijne slechte en besmette kleederen, te zien zitten met die nette, lachende engeltjes op de knieën, tusschen eene liefderijke vrouw en eeneri leer zamen zoon, wiens oogen met ontzag en biddend tot hem waren gericht. Vader lief, mag ik eens lezen vroeg het jon getje eindelijk. Wij hebben vandaag eene schoone les e nt'D] kregei mijn jongt De jo: eeni£ lidelijl •de, lief al; lor u iel var mne derlij ordt di beloc ier g' Deze op 1 at Wiii de ■intigs er ern Ba oeg hi 1 Jai voor eet zie Tc Ja, ;n

De Koornbloem | 1919 | | pagina 2