IN HET SALON. Brief uit Gysegem. Staatkundig Overzicht jgelijk laten eer de 3n, o sn in- orupe- zul ld, en 3n be- eleden ootge- orden. plaats hillen- goed hoven idijën, rstaan soor- eene eigen aieling rwijl is met ouden, o veel itrums n ver- betere ten te lukken afzet noeten l. Ook enfruit endor se] aars vollige k ver- 'ren. Reine de Reinette Oct. tot Februari. Krach tige, gezonde boom, schoon, goed fruit. Zeer rruchtbaar. Dubbele Belle-fleur Een der aanbevelings waardigste variëteiten. Belle de Boskoop December tot Maart. Ster ke groeier. Prachtig goed fruit. Goede stand- ilaats. Berglander Goed gekend. De verzwakking lie zich tegenwoordig bij deze variëteit voor ioet, zooveel mogelijk tegenwerken. Reinette Grise (Grauwe wijningen) Feb.-Mei leer vruchtbare boom, fijn fruit, gematigde ;roeikracht. Ofschoon er nog een groot getal variëteiten ijn, mogen deze onder de beste gerekend wor- en. Vergeten wij de plaatselijke variëteiten niet, ie soms voor elk andere te verkiezen zijn. ('t Vervolgt). n ver- zijn /rucht-j lit dat ember, danten aats. ember. i gron aan te Blasius. Ja, goede vriend Poly- carpus, ik zeg het ronduit wij moeten daar iets mee doen. Polycarpus 't Is voor mij al lang uit mijn gedacht ge zet Blasius ik laat ir mijn hoofd geen zeer meer van doen, met die oeren is niets meer aan te vangen. Blasius. Ja, maar zoo moogt ge niet spre- en, laat ons eens rijpelijk overwegen en zien relke middelen er nog te vinden zijn om die ïacht te breken. Polycarpus. Ja, maar man, wij zijn niet leer zooals vroeger. Weet geniet dat den oorlog les veranderd heeft? Peist ge dat de boeren dat llemaal zoo rap zullen vergeten hoe dat wij hen ebben vast gehad, met hun graan, met hunne oeien die menschen hebben alles voor niets loeten afgeven, en wij hebben toch met de uitschers meegespannen om hun den duivel aan doen. Blasius. Och, man lief, dat zal rap vergeten jn. Ik ken,de boeren beter, ge moet ze maar rat bestoeffen en saluweeren en daarmee zijn ze pgezet gelijk nen hond met vlooien. Polycarpus. Ja, ja, dat is al gepraat. Maar 'oorden zijn geen oorden. Blasius. Luistert eens Polycarpus, laat ons 3iis beginnen te peinzen. Indien wij nu op al die meenten eenen nieuwen bond gingen maken PolycarpusGoed, brave vriend, goed, laar ik zal toch niet meegaan. Ziet ge dat ze as een pak slagen geven. Blasius. Ik zal er ook niet aan probeeren it zelf te doen. Maar we zullen wel op ieder 'meentc zoo eenige mannen bijeen krijgen. Zie e nemen eerst eenen van de grootste en hoe- len aan- ijs, hoe ij wilde naar de rd, haar p zulke op zijn van de preken; to stond hand te men te el, dien eren, te s op de en leer lend tot iet jon oone les kregen Ik weet niet of ik ze al goed kan, inaar ik inir,hout il mijn best doen. Ja,' Bavo, lees uwe les eens voor vader, zegde jonge vrouw. De jongen opende zijn boek en las met zekere moeite ts voorji eenige onderbrekingen, evenwel met genoegzame landrin- lidelijkheid om verstaan te worden Kinderen, wilt gij door God gezegend zijn op irde, eert uwen vader en uwe moeder. Zij hebben lief als het licht uwer oogen zij zorgen en werken lor u van den morgen tot den avond het eenige eneveld iel van a! hun streven, van hunnen kommer en van inne gebeden, is uw geluk alleen. Bemint hen nelaken ederlijk, zijt hen onderdanig en blijft hun dankbaar ordt de steun en de blijdschap hunner oude dagen, beloont aldus de ouderlijke liefde, die zuivere en i begon hier goddelijke zelfverloochening. Deze lezing scheen een ongunstigen indruk te ma in op het gemoed van Damhout zij herinnerde hem at Wildenslag hem had gezegd, en gaf nieuwe kracht m de vrees, welke zijn vriend nu weder voor de ■intigste maal in h,em had opgewekt. Zijn gelaat was er ernstig en hij schudde nadenkend het hoofd. Bavo, begrijpt ge wat gij daar hebt gelezen oeg hij na eenige overweging. 'Ja, vader lief, antwoordde het kind, er staat, dat voor mij werkt, en ik u en moeder altijd gaarne oet zien. Tot in onzen ouden dag, Bavo. Ja, vader, tot in uwen ouden dag, zoolang ik leef. veerdigste boeren die wel gevaren zijn in't leveren ofwel in 't komiteit gezeten hebben. We zien dan rond en is er hier of daar eenen nijdigaard of eenen die vroeger met 'n gelapte broek en nu met zijn zakken vol geld loopt. En zoo maken we een bestuur. Is er nog eenen sukkelaar die land huurt van ons of van ons vrienden, we dwingen hem met ons mee te spannen. Een groote geld- beest of gierigaard zetten wij aan de bestellingen en zoo komt er toch een beginsel van bond. Al de heeren van 't dorp zullen natuurlijk meespan nen, want zij zien niet gaarne dat de boeren zoo straf vereenigd zijn, dat is voor hen een gevaar. Polycarpus. Ja, dat zijn dan geen boeren bond maar een ezels en heerenbond. Blasius. Maar jongen, «Je boeren zien liever een heer aan 't hoofd als een boer. Den eenen is afgunstig van den anderen. Polycarpus. Och, goede vriend Blasius, ik geloof dat ge nog naar den buiten niet geweest zijt. Ik weet het beter en ik zeg dat dienen boe renbond niet meer omver te kegelen is. Blasius. Ik heb veel naar den buiten ge weest met den oorlog. Ik heb mijn boeren ge weest dwingen tarwe te leveren voor mijn gebruik, anders ware zij hun land kwijt. En ik zeg het U, denk eens goed na. Wij moeten kost wat kost dienen boerenbond kapot krijgen. Zooniet hebben wij, rijke menschen, niets meer te zeggen Dag Polycarpus Polycarpus. Dag vriend, ik zal er eens over denken. Heeren Opstellers van De Koornbloem. Ik twijfel niet of Gij zult ook in De Volksstem gelezen hebben dat de boter 'in de gemeente Gysegem aangeslagen werd en aan de bevolking verkocht. Ik hoop dat ik hier in ons geliefd boerenblad de schandalige feiten die hier gebeur den zal mogen aanhalen en sommige heeren eens goed over den hekel halen. Wij landbouwers van Gysegem hebben van na den wapenstilstand regelmatig boter besteld aan heel de bevolking. Toen in midden Decem ber wij ondervonden dat wij schromelijk wer den bedrogen. Er waren boeren die bij ons in de melkerij om boter kwamen en geen enke liter melk noch aan de bevolking' noch aan de melkerij leverden. Er waren ook personen die hunne boter aan een dubbelen prijs voortverkochten. Toen hebben wij onze boterdeelingen gestaakt. Op 31 December was er in 't komiteit een kilo vet en spek per hoofd. De boeren werden uitge sloten. Maar dan werd voor goed de boterwinkel gesloten. Toen kwam een grooten patattenheid te paard aangereden en hij zweette zoodanig dat men hem voor zoo een dienst gemakkelijk zou mogen 700 ballekes per maand betalen 1 En zult gij dit doen, kind De jongen zag zi'jnen vader verbaasd aan, doch zon der spreken, als begreep hij zijnen twijfel niet. Het is wel, zegde Damhout, gij zijt wijs, Bavo. Blijf zoo, en vergeet nimmer wat daar in uw boek ge schreven staat, anders zal God u straffen. Er vdlgde eene wijl stilte de vrouw bespiedde het gelaat van harep man, die die nu klaarblijkend in treu rige gepeinzen was verzonken. Adriaan, murmelde zij, wat is er toch, man lief? Gij schijnt zoo denkend Ik heb het gezien toen gij binnenkwaamt er hangt u iets in 't hoofd. Hebt gij verdriet Ik heb wel geen verdriet, Christina, antwoordde hij, maar er is toch iets dat mij kwelt De andere ka meraden gaan al eens een pintje te zamen drinken zij lachen en kouten en vermaken zich een beetje na den weeklangen arbeid. Ik zit hier altijd te huis, alsof ik buiten de wereld was en de vrienden drijven den spot met mij. Misschien is het onverstandig, zoo zijn leven geheel op te offeren, zonder te weten wat er op het einde nog zal van komen. Alhoewel deze woorden haar verrasten, haalde de vrouw een zilveren geldstuk uit haren zak en reikte het met eenen minzamen glimlach haren man toe. Damhout lief, sprak zij, gij moet het voor mij niet laten dhar is geld hebt gij lust om een uur of eenige uren met de kameraden door te brengen,voldoe uwe goesting. Ga, ik zal zelve plezier in mijn hart hebben, als ik weet dat gij u vermaakt. Een andere heer kwam toen de boter nemen en verkocht ze aan de bevolking. Tott had ook een kilo, maar hoeveel hij erop gewonnen heeft heb ik hem nog niet gevraagd. Na vijf dagen begonnen de twee melkerijen te draaien en dezelfde dag werd in St. Martinus de room aan geslagen. Een groot patattenheid heeft reden deze mel kerij te vervolgen want gedurende de bezetting heeft hij hier alle weken een kilo boter gekregen aan kleine prijs. Laatstgenoemde heer heeft ook drij koeien, maar deze geven zoo weinig vet dat men daar voor moest goed bevriend zijn op de komman- dantuur om niet in de boet te vliegen. Want zijne melk was precies patatter water en de controleur van St. Martinusmelkerij vond dat ze 13 graden vet inhield Die heer heeft toch nog kunnen goede zaken doen met die aardige boeren, die hem tarwe, rogge, aardappelen, ajuin verkoch ten. Dit werd alzoo voor de vriendschap van mijnheer geleverd, maar hoe stonden we versteld toen een Duitsche wagen hier alles kwam weg halen De hoofden werden bijeen gestoken en men fluisterde zou dat ook een duitsche opkoo- per zijn In 't kort gaat de koe van mijnheer ook eens kalven, en dan zal hij ook wel loopen met zijn -kruiken naar de melkwinkel Als 't maar waar is ziet ge want het schijnt dat hij zoo gaarne rijstpap eet. En wij hebben gezien met den oor log dat al die overdrevene kerels, die ontembare tijgers zooals Fork, Sanguinetto, eerst denken aan eigen buik en eigen portemonnaie. Maar eens zal de dag komen dat de boeren die groote mannen eens dapper zullen in d'erwten zetten om de musschen te verjagen Beste Heeren, aanvaard den dank van al de boeren van Gysegem. De rust is nog verre van algemeen te zijn in Europa. Het Oosten gaat zwanger aan dreigende onweerswolken. In Rusland neemt de macht van het bolsjevisme eerder toe. Trotzky werkt aan een uitgebreid plan om een duchtig leger voor de Lente te been te brengen. Haast drie vierden van Oekrajiena hebben ze veroverd. De Findsche en Zweedscbe korpsen die in Esthland opereeren schijnen weinig of geen invloed uit te oefenen op de machtsverhoudingen. Dan kwam plotseling het jonge Hongaarsche rijk de wereld stellen voor een feit van de groot ste beteekenis. De minister-president legde zijn mandaat neer in de handen der communistische Hongaarsche partij. Dadelijk werd de dictatuur van het proletariaat uitgeroepen en de militair- economische aanfluiting bewerkt bij de Russi sche sovjet-republiek. De reden tot deze staats greep ligt in de groote ontevredenheid bij de Magyaren verwekt door de besluiten der Vredes- Maar de,man, als beschaamd over zijn gemor,dreef zachtjes hare hand terug. Neen, houdt het geld, zeide hij, mijn lust is over... Nochtans, Christina, dezen avond vieren de vrienden in De Blauwe Geit het jubilé van rossen Leo, omdat hij nu vijfentwintig jagr spinner is. Wil denslag heeft mij aangemaand om Ier bij tegenwoordig te zijn ik heb hem beloofd dat ik zou komeff, indien het mogelijk was. Welnu Damhout, het is mogelijk gij moet uwe belofte houden. Ja, maar ik weet niet, mij dunkt, dat ik nog liever te huis zou blijven met de kinderen. Neen, neen, Damhout, morgen is het Zondag dan zijn wij van den morgen tot den avond te zamen. Doe mij het plezier en neem dit geldstuk ga naar de Blauwe Geit en wees vroolijk met de vriènden. Ik zal tevreden en welgemoed naar u wachten maar blijf zoolang, zoolang gij wilt. Ga, ga, ik bid u. Zij moest hem nog gedurende eene wijl met vrien delijk geweld aanmanen om op te staan. Dan verge zelde zij hem tot de deur en wenschte hem eenen ge- noegelijken avond. Zij keerde tot de tafel terug en hernam haar naaiwerk. Eenige oogenblikken later werd de deur zeer zacht jes geopend en een klein meisje trad binnen. Bavo, daar is Godeheve, zeide de moeder. De jongen sprong rech't, liep naar het meisje, greep haar de hand en bracht haar bij de tafel, met groote blijdschap zeggende ('t Vervolgt).

De Koornbloem | 1919 | | pagina 3