Aa Oudere Kunsten en Schoonheden. Wekelijksch Overzicht. De Graanvoorraden uit de Vereenigde Staten Landbouwers, leest ei verspreidt uw blad Markt en Beursberichten. conferentie, waar de Roemeensche aanspraken op een vrij aanzienlijk Hongaarsch gebied inge willigd werden. Intusschen strijden aan Hongarië's Oostgrens de Polen duchtig tegen de Oekrajieners om het bezit van oostelijk Gallicië met Lemberg als cen trum. De bemoeïngen der Parijzer Conferentie om de partijen tot verzoening te brengen bleven zonder resultaat. In Roemenië is de gisting groot tegen de bojaren of groote landbezittersin Groatië deden georganiseerde benden rooftoch ten. De Duitsche Spartaciërs hebben ook het laatste woord nog niet gesproken. Zij voelen zich natuurlijk gesteund door de jongste gebeur tenissen. Duitsch-Oostenrijk tracht op alle mogelijke wijzen de Unie te bewerkstelligen met de Duit sche Republiek. Duitschland ontvangt den gast natuurlijk met open armen door de vereeniging immers zou het Duitsche Rijk zich ruimschoots vergoed zien voor het verlies aan menschenle- vens en de hereeniging bij de moederlanden van Elzas-Lothringen, Schleswig-IIolstein en Prui sisch Polen. De ijzeren vuist der geallieerden deed zich evenwel%evoelen met de uitlevering der handelsvloot werd, spijts den weerstand der bolsjewistische zeelieden, een begin gemaakt. De betrekkingen tusschen Italië en Yougo- Slavië of Groot-Servië zijn gespannen. Italië, dat bij het begin der oorlogsgebeurtenissen een geheim tractaat had aangegaan met de groote Entente-mogendheden, dit buiten weet van het verbondene Servië doet nu met klem zijne aanspraken gelden op heel het Fiume-dis- trikt. Het Latijnsche Rijk wil bepaald de alleen heerschappij over de Adriatische Zee. Servië nu eischt terecht te integrale toepassing van de algemeen op pa'pier aangenomen en toege juichte beginselen van Wilson. Het betwiste land 'heeft een Slavisch karakter voor wat taal en zeden betreft. Wel huizen er eenige Italiaansche jonkers, doch net als bij ons de franskiljons, kan hun gering aantal geen argument van beteekenis vormen in Italië's handen. Dit echter dreigt zijne gezanten terug te roepen van de groene tafel. Nu wacht de wereld met spanning of het recht van den sterkste zal zegevieren. Roemenië en Servië hebben ook onderling een scherp geschil om het banaat van Temesoir. Geographisch hoort het bij Roemenië, doch etno- graphisch dus volgens Wilson's Boodschap - is het voor een derde Servisch. Het Belgisch-Hollandsch conflikt dreigde een betreurenswaardig karakter aan .te nemen. De houding van onzen minister van buitenlandsche zaken, M. Hymans, was heelemaal onhofsch en de agitatie door het beruchte Comité de Poli tique Nationale verwekt, werkte ontzenuwd. De bitsige woorden uitgesproken door de Hol- landsche ministers van buitenlandsche zaken en oorlog verscherpten nog den toestand. Nu even wel schijnen de gemoederen tot rust gekomen. Wij, die vier jaar vochten omdat wij onrecht vaardig aangevallen waren, mogen niet dulden, dat menschen van een ander land, gedwongen bij ons geannexeerd worden. Naar alle waarschijn lijkheid zal de Schelde-kwestie en het Schelde- Rijn-kanaal, van hoofdbelang voor de econo mische bedrijvigheid van ons geteisterd land, in der minne bijgelegd worden. In laatste instantie dient de zet vermeld op de Vredesconferencie gedaan door de vier staats hoofden Wilson, Clémenceau, Lloyd George en Orlando. Deze heeren hebben den Raad van Tien, die de beslissing der hangende vragen in handen had, eenvoudig wandelen gezonden,zoogezegd om de zaken vlugger af te handelen en om deze maand nog het voorloopig Vredestractaat te sluiten. Doch waar blijven de mooie woorden over af schaffing der geheime diplomatie Uit dit alles kunnen wij besluiten dat de re geerders luttel geleerd hebben tijdens den bloed- l ijd. De fraaie voornemens zijn allen verzwonden. I)e ideaal-politiek, het gescherm met Recht en Vrijheid, heeft plaats gemaakt voor de oude di plomatieke belangenpolitiek. Doch wij vragen óns met angst af Zoo de groote denker Wilson- het pleit volgens zijne gedachten niet beslecht, waar gaan wij dan met den uitbundig-begroeten Volkerenbond Zoo nu het rechtvaardigheidsgevoel niet zege viert over het eigenbelang, dan staan wij voor den ondergang, in een chaos van opstanden en oorlogen van heel de Oude Wereld. Wibo. Overblyfselen van Balbeck. Pater Leander, een ongeschoeide Karmeliet, heeft eene uitvoerige beschrijving gegeven van de puinen van het kasteel van Balbeck of den toren van Libanon, waarvan men in dat land de stich ting toeschschrijft aan Salomon. De puinen zijn volgens hem, schooner dan die van Palmyre. Balbeck, zegt hij, vijf tig mijlen ten noorden van Damascus, is gelegen op den top van eenen berg, welks voet door eene kleine rivier wordt be sproeid. Eerst ontdekt men twee hooge torens die het portiek schijnen te verdedigen, dat tot ingang dient. Het gedeelte van het portiek, dat op het noord-westen ziet, bestaat uit vier steenen, doch elk dezer heeft 62 voet lengte bij 13 voet hoogte en breedte. De vijfde steen, die dat gedeelte moest voltooi en, schijnt niet te zijn geplaatst geworden de andere zijn zonder cement aaneengevoegd, en zoo goed vereenigd dat men zoude zeggen, dat zij maar een steenblok uitmaken. Langs dit groot portiek komt men in eene duistere voorzaal, alwaar men ongeveer twintig stappen in de duisternis doetdaarna ontdekt men eene zonnestraal door de opening van de deur. die binnen onder het groote portiek geleidt; van weêrszijden zijn er trappen die naar oude onderaardsche gevangnissen leiden. Die plaats is zeer gevaarlijk, dewijl de onderaardsche gewel ven tot schuilplaatsen dienen aan roovers, die den onvoorzichtigen reiziger berooven en dooden wanneer deze het waagt de puinhoopen te be zoeken, zonder een goed en sterk geleide. Vijftig schreden verder, komt men in eenen grooten ronden binnenhof, omringd van schoone granieten zuilen, bijna allen uit eenen blok van omtrent 4 voet doorsnede van onder. Die kolommen van de Jonische orde, verheffen zich op voetstukken van denzelfden steen en dragen eene soort van terras, waarvan de kornis of fries, versierd is met uitmuntend bewerkte figuren. Het grootste gedeelte van die zuilen is verwoest gevonden. Dit kasteel verheft zich 500 voet -boven den grond zijne lengte is 400 voet. Het buitenste van den kant tegenover den ingang is met twee hooge torens bezet, gelijk aan die van het por- tik de vier torens zijn samen verbonden door zeer sterke muren. Nevens die sterkte is eenen tempel die, volgens de overlevering, aan Solomon tot gehoorzaal diende. Het dak is omtrent 80 voet boven den grond verheven. Men ziet er een groot aantal lias-reliefs doch al de menschenbeelden zijn door de mahomedanen vernield geworden noch tans hebben zij eenen grooten arend geëerbiedigd omringd van een laurierkrans met bloemen door vlochten, op eenen breeden steen gesneden, die tot architraaf dient aan eene deur, welke slechts uit drie blokken bestaat, de twee stijlen en den bovendorpel. Op de twee zijden van de deur zijn twee kolom men in eene van deze is een trap, langswaar men op het architraaf klimt. In de nabijheid be- vind zich een tempel met een portiek, waarvan de bouwtrant allerschoonst mag genoemd wor den. Ammoniaksulfaat en Superphosphaat zijn aangekomen. Zaaihaver. Er was maar de helft afgele verd, eene partij van 30,000 kg. wordt ver wacht. Zemelen, lijnmeel, maïs- en cocoskoeken werden aangekocht en kunnen in «De Meiboom" afgehaald worden. Guano zal waarschijnlijk kunnen aangekocht worden. Nitraat wordt afgeleverd bij 't begin der week. Vaste markt in alle artikelen. Eene kleine prijsverhooging op alle waren. Uit een verklaring van de Amerikaansche Voedselvoorziening over de zichtbare voorradei op 1 Maart nemen wij het volgende De voorraad tarwe is grooter dan de twe< voorgaande jaren en met uitzóndering van 191' niet kleiner dan de voorraad sinds 1912 o 1 Maart was. Ook een ruime voorraad maïs is voorhanden de voorraad haver staat gelijk met die van 1911 en 1916 en is dus zoo groot als ooit te voren. In gist is de voorraad ongeveer dubbel zoi groot als't voorgaande jaar toen de voorraai normaal was. Ruime voorraden in de verschillende graan soorten zijn dus beschikbaar en de prijzen in d voortbrengstlanden zijn niet meer dan het dub bele van voor den oorlog. De voorhandei scheepsruimte speelt hier echter een groote rol ook de sociale toestanden. Wel is er neiging voorhanden in de verschil lende landen de vrachtprijzen te verlagen, wa ook reeds gebeurde. Een deel van de scheeps ruimte moet echter noodzakelijk dienen voo steenkoolaanvoer daar de woelige toestanden e de stakingen bewerkten dat de produktie va Europa niet voldoende is voor de behoeften. Een deel van de koophandelsvloot is door d militaire machten vrijgegeven dit is echter no niet voldoende om den scheepsruimtenood uit d wereld te helpen. Ook zijn de vrachtprijzen vei geleken met die van voor den oorlog nog ong( hoord hoog, zoodat dit noodzakelijk in ruim mate de prijzen van ingevoerde waren beïnvloed Zon Wat de oorlog verslond Washington. Het financiëel onderzoek ov< den wereldoorlog werd in de budgetcommissi van de kamer der volksvertegenwoordigers ii gediend. De Amerikaansche deskundigen schatten hi Ik totaal der oorlogsuitgaven op duizend milliai groot frank, volgens de tot hiertoe verzamelde doki diere" menten. lijde Van 6 April 1917 tot 30 Juni 1919 zullen boos Vereenigde Staten 151 milliard 250 millioen ui gegeven hebben. De oorlogskosten van Engeland worden gi schat op 203 milliard 200 millioen die van It: lië op 65 milliard die van Frankrijk op 222 mi liard. Aankondigingen. TE KOOP bij Gustaaf De Brucker, Hammi straat, Aalst, 100 kgr. Engelsch graszaad, best soort, aan 1 fr. de kgr. TE KOOP bij Kamiel Ghyssens, Binnenstraat Aalst, 5 kgr. wortelzaad, vroege, halve lange e late. TE KOOP bij tfrans De Wolf, te Moors Kattenbroek, 1000 kg. masteluin-stroo en 300 kg. voederbeeten. TE KOOP bij Frans Beerens, Aygem, Dor] 100,000 groenselplanten als roode en witte ko' len en savooien. Ook een beste geit, vol lam, kiezen uit drij puike dieren. TE KOOP 1000 kgr. HOOI, bij Prosp«(ö Scheerlinck, te Aygem. TE KOOP bij Const. Robijns, Langestra; 70. Aalst, vroeg- en laat wortelzaad. TE KOOP bij de Wed. J. Raes, landbou ster te Erembodegem, Keppestraat, een vaarzi kalf van eene bijzondere koe. SGHOONEN BEER doet dienst bij' Lou Vereecken, dorp. Welle. Aalst, drukkerij, Van de Putte-Goossens, Kortj^ Zoutstraat, 31. (Niet verantwoordelijk). over offer de be moed ben v zacht werd zien lam, tot p klein goed hij ze wein; abdij tegen algen deeld Ja, leerd De bloed lioen vens der s burg groo ns n dom] vrije Ge: Jwoor dikw mam

De Koornbloem | 1919 | | pagina 4