Aalstersche Boeren voor de Vierschaar. De Oorlogszaak Eugène de Hemptinne LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adelt graan in in d it dub handci ite rol erschil n, wa scheep! m voo nden e itie va in. door d iter no 1 -uit en vei g ong< l ruim nvloedl ond iek ov< mtnissi igers in Zondag i3 April igig. Prijs 6 centiemen. le Jaargang. N° 14. Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. ttten h( milliar e dolu oen ui rden gi van Ik 222 mil Hammi d, besl instraal lange e Moorsel en 30(3 1, Dor] itte ko lam, ïgestra: ndboufl )ij' Loui Ik herinner me nog zoo goed de fabel van den grooten verteller La Fontaine de fabel van de dieren door de pest aangedaan. In al hun wee en lijden zochten ze wie onder hen de grootste uilen boosdoener was en aldus de straffen des hemels over hen had neergetrokken deze zou als zoen offer voor allen sterven. Opvolgenlijk kwamen de beer, de tijger en andere wreedaards die oot moedig bekenden, machtelooze schepsels te heb ben verscheurd. De leeuw bekende met spijt het zachte lam te hebben geëten. Hunne misdrijven werden met verzachtende omstandigheden aan zien en de vos aanzag het als eene eer voor het lam, waardig te zijn door den koning der dieren P[ tot prooi te worden gekozen. Na eenige andere kleine en groote schurken kwam de ezel. De d goede sukkel bekende met rouwmoedig hart, dat hij zekeren dag, door den honger gedreven, een weinig klavers had gebeten, welke aan eene abdij toebehoorden. Hierop schoten allen uit tegen dezen schrikkelijken boosdoener die met algemeene goedkeuring ter dood werd veroor deeld. En de ezel die een weinig klavers at Moest het met de dood bekoopen, En moorders en schurken liet men loopen. Kort ijk) Ja, zoo leerden wij op de schoolbanken en zoo leerden wij later zoo dikwijls in 't leven. De oorlog, die groote ongerechtigheid, die bloed en tranen bij beken doet vloeien, die mil- lioenen menschen-kinderen in de lente huns le vens wegmaait die de geldkoffers der joden, der speculanten aanvult en de goede en kleine burger of werker tot bellaars maakt die groote plaag van menschelijke domheid heeft het Prospfjons nog eens te meer geleerd dat men de armen dompelaar straft en de groote schurken laat op vrije voeten loopen. Gerechtigheid, dat groote schoone. edele woord, wordt veeltijds eenzijdig waarheid. Hoe vaarziidikwijls hebben wij ons niet afgevraagd, wat menging doen met al deze lieden, rijken en armen die met de Duitsche macht hunne mede burgers hebben bestolen en bedrogen. Met deze die onze waren kwamen opkoopen en afnemen om het rechtstreeks te sturen naar het Duitsch leger. Met dezen die wijn opkochten en leverden aan Duitsche officieren, die alcool, eetwaren en nijverheidsprodukten aan Duitschers versjachel- den In een woord met al dezen die hun eigen volk hebben ten gronde geholpen om hun zak ken te vullen Wat zegt ge Wellicht komt er een vos die hunne daden zal schoon wasschen en hun een eerekruis op de borst steken Er is nogthans veel gezondigd tegen de ge rechtigheid en er moeten dus veel straffen toege past worden op de plichtigen. Wie zijn de schur ken Wie de moorders en brandstichters Ha, ja, de geschiedenis van den armen ezel, die wat klavers at Wie kreeg een biljet met leeuwkpns? Wie moet er op het strafbanksken voor al zijne schelmerijen het zijn eenige landbouwers van Aalst. Diezelfde die zoo langen tijd onder den dwang der grijze geweerkolven hunne waren aan spotprijzen afgaven, die hunne koeien naar het slachthuis leverden, waar eene commissie van beroemde mannen ze schatten dierven aan zestig centiemen de kilo Die hunne melk afga ven aan tien of vijftien centiemen om ze door jonkvrouwen met witte handjes en voorschoten aan een dubbele prijs en meer zelfs te zien ver- koopen. Diezelfde boeren die reeds voor Duitsche vierscharen werden geleid, diezelfde schurken moeten nu op 't strafbanksken te Dendermonde De 22 April dus, zullen eenige landbouwers van Aalst voor de rechtbank komen. Eenigen leverden op 't eerste sein geene melk, anderen leverden te weinig. Voor dit feit zijn zij voor de rechtbank gedaagd. I. Waarom moeten de boeren hunne melk leveren aan een komiteit en niet rechtstreeks aan de verbruikers II. Waarom is de prijs van de Bevoorradings commissie 25 of 30 centiemen en de prijs van Minister Wauters 60 centiemen III. Waarom moest het Komiteit de helft win nen aan onze melk gedurende de bezetting IV. Waarom werden de boeren uitgesloten en trots menigvuldige aanvragen niet vertegen woordigd in het bestuur van den melkdienst En buiten al deze kwesties Waarom zijn het de landbouwwaren alleen waar men de hand aan slaat om de prijken te doen verminderen ter wijl de andere waren vrij hun gang gaan Altijd hetzelfde antwoord Omdat de boeren nog altijd geen menschen zijn in de oogen van sommige machthebbers. Nog eenigen tijd, beste heeren, en wij zullen het u doen gevoelen dat wij onze rechten zullen doen eerbiedigen. Te naaste week meer. O. Caudron. Wij lezen in De Witte Kaproen van 5 April 1919. We zullen vandaag eens beginnen met bondig te onderzoeken de rol van het Provinciaal Comi- teit van Gent gespeeld in de oorlogszaak Eugène de Hemptinne. Men herinnere zich, dat de voorzitter van dit Provinciaal Comiteit Jean de Hemptinne is, kozijn van Eugène de Hemptinne. In Juni 1916 scheidt de firma Le Lion d'Or uit van af te hangen van de Brusselsche Gerst centrale. Den 11 September 1916 begint zij defi nitief te werken met de Gentsche Gerstcentrale voor rekening van de Landwirtschaftliche Ab- teilung te Gent, onder het bestuur van haupt- mann Falcke. Zooals wij reeds schreven, de Lion d'Or kreeg dan een derde der granen van het Nationaal Comiteit, twee derden van het Provinciaal Comi teit, en de gerst van de Gentsche Gerstcentrale. Het monopolium van het geneverstoken was overgegaan in de handen van Le Lion d'Or en de firma Claeys-Fiévé te Gent. Welke zijn nu de verplichtingen door het Provinciaal Comiteit aan deze firma's opgelegd Ten eerste, zij moeten den gist leveren. Ten tweede, zij mogen den genever in den handel werpen, mits hem in October 1916 niet duurder dan 6 fr. per liter aan 50 graden te ver- koopen. Voor eiken verkochten liter eischt het Provinciaal Comiteit twee frank. Feitelijk is de zaak dus heel regelmatig. De Lion d'Or heeft 4 fr. per liter, waarvoor de firma 2.10 fr. lasten betaalt, en heeft voor haar werk 1.90 fr. per liter gestookten alcool aan 50 graden. Alle veertien dagen mag het Provinciaal Comi teit een toezichter zenden, om te zien hoeveel maal twee frank aan het Provinciaal Comiteit toekomen. Deze periode duurt tot 15 November 1917 met eene lichte verhooging per liter door het Provin ciaal Comiteit opgeëischt. Ziehier ten andere de prijzen, aan welke de firma Le Lion d'Or genever van 50 graden aan de likoristen afleverde 1916. 1917. En eens werd 1916. 1917. October, Nov. Dec. fr. 6.25 Januari 6.25 Februari 7.30 Maart tot Juni 8.35 Juli tot November 9.35 ziehier nu aan welke prijzen die genever, buiten de Lion d'Or gekomen verkocht October, Nov. Dec. Januari Februari Maart tot Juni Juli tot November fr. 9.00 10.00 12.00 18 tot 20.00 22 tot 25.00 Die dus in begin November 1917 van Mijnheer Eugène de Hemptinne 500 liters genever kreeg, won op hetzelfde oogenblik meer dan 7000 frank. Ge zult mij zeggen, daar kon Mijnheer Eugène de Hemptinne niets aan doen. Hij leverde den genever aan den vastgestelden prijs. Een oogenblik. Mijnheer Eugène de Hemptinne was almachtig. Het Provinciaal Comiteit ver plichtte hem niet den genever te leveren aan bepaalde personen of groepen van personen b. v. aan herbergiers oLstokers. Neen, hij handelde volstrekt vrij. En zoo zien we sommige perso nen, verwanten van Eugène de Hemptinne, plots het beroep van likorist liefhebben. Zoo wordt b. v. een herbergier die een vaatje van 300 liters thuis krijgt, door een of anderen vriendelijken meneer verwittigd, dat hij aan de adellijke dame van 't kasteel 700 frank voor haar goede werken moeten dragen. Kortom, de fleur van den katholieken Vlaam- schen adel werd tijdens de Duitsche bezetting onder het heerlijk regiem Schroder, Falcke en Gle genevermarchands onder de geniale leiding van den geneverdictator Eugène de Hemptinne. Bracht het zooveel eer niet voor hun blazoen als ten tijde der kruisvaarten, het bracht het geld in hun coffre-forts, en dat is ten minste modern. Het Provinciaal Comiteit; onder leiding van den heer Jean de Hemptinne, vond het nood zakelijk de bakkers, die het waagden hun meel te ziften, of de eon of anderen zieken kalant een wit broodje te bakken, te schandvlekken en te broodrooven. Het Provinciaal Comiteit zond controleurs, beleefde en andere, als speurhonden op de kleine bakkers af. DoqIi nagaan wat de heer Eugène de Hemptinne met zijn genever deed, verbieden aan dezen die geen patent betaalden, genever te leveren, zor gen dat er met de prijzen van den genever zoo schandalig niet gewoekerd werd, daarvoor vond het geen tijd. Eindelijk moest het echter voor de openbare opinie zwichten en den 15 November 1917 werd een nieuwe regeling getroffen, die we toekomen de week zullen onderzoeken. ALFONS SEVENS. Naschrift.Wij lezen in Het Laatste Nieuws. Hasselt. GENEVERTJE LIEF Naar het schijnt is het gerecht op het punt handelend op te treden tegenover verscheidene personen der stad, die aan de Duitschers alkohol hebben geleverd of meegeholpen hebben om dien te verschaffen. Wanneer zal men dit nieuwsje eens onder den titel Gent zien verschijnen X De Koornbloem Bureel en Redactie (voorloopig DE MEIBOOM» Geeraardsbergschestraat, i, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Moorsel (Waver) De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1