Na het groot offensief alstersche boeren voor de Vierschaar. Opgepast voor de Knaagdieren De Stikstof in den Landbouw. LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adelt )ij Fr< er Sta bij V ot 10 bij V 2 ur( m hui middi Gust; ij Re ■il. M irii. v De F< Pros] tuize li ezen 1 'pij Zondag 27 April 1919. Prijs 6 centiemen. iu Jaargang. N° 16. Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Toen men in duitsche kringen gevoelde dat de neenstorting hunner militaire macht nabij was, '2 maa wilde men toch nog eens beproeven met alle e Wo leweld en alle krachten welke hem nog over- ileven om hunnen tegenstrever te verslaan. Met een nieuwe verdragende kanonnen, het ige gd leste materiaal, de sterkste troepen en een over vloed van munitie trokken ze op onze jongens af. besluie aanvtl was verschrikkelijk en geweldig de mzen deinsden een voet, om na eenige oogen- ilikken met dubbele razernij weer aan te vallen wek!n flen vijand te verpletteren. Na weinige dagen was zijne macht gebroken, verstrooid, en zijne ïoorheen brieschende benden kwamen als ge- ;lagene schoothondjes afdruipen Het schijnt dat de melkdienst van Aalst lezelfde rol speelde van de duitsche troepen, en tok dezelfde uitslag bekwamen. Zij ook namen iet offensief op en liepen storm op al de gemeen- en van den omtrek met koleire als die van de eisige Bertha liepen ze bij de burgemeesters der tai' 1loeregemeenten om hun obussen van dreigemen- ^^^Jen te laten ontploffen. Maar evenals onze ijzer- ™""^annen bleven de boeren pal staan en dachten at het nu al lang genoeg had geduurd dat spel an dwingelandij. lEn nog zouden de komiteitmannen een storm- oop wagen een tachentigtal boeren van Aalst rerden voor de rechtbank geroepen en veroor- eeld tot boet of gevangenis, omdat ze niet rap enoeg de bevelen uitvoerden en hunne melk aan enige centen niet afgaven. Nog een stormloop ik zouden ze wagen om de boeren te dwin- en alle krachten, alle kanonnen en machien- ejweren werden gebruikt om op den grooten dag an 22 April de boeren te verpletteren1. Maar och arme, de blaas is gesprongen vóór en aanval het melkkomiteit lag in de patatten ien dag vóór het algemeen bombardement van lendermonde Dit zal de laatste troef zijn van" et bevoorradingskomiteit die ons zoo hardnek- ig en op zoo slimme manier buiten haar bestuur ist te houden. Het rijk vaD dwang is dus uit en iofstai pper, 1 dracl 3sterl rs, jk). Kor'e komen in onze goeden tijd van vrijheid. R. I. P. Dat het in vrede ruste Wij zullen zien of het volk nu min of meer elk zal hebben of ze duurder of goedkooper, echter of beter zal zijn In alle geval weten wij goed dat van den igenblik de prijs aan de boeren op 60 centiemen werd gebracht en de verkoopprijs op 70 dat er teen comiteit meer noodig was en dat er over- 'loed van melk was voor de bevolking. De duitschers versmachtten in hun grootste iffensief, de melkdienst van Aalst insgelijks, en Wdronken daarbij in de melk die hen van alle tanten werden toegestuurd. Goede reis Sander. Dinsdag laatst werden de 82 boeren van Aalst jedagvaard. De melkdienst was beschuldiger en p heer Burgemeester trad op als getuige dat hij de boeren had verwittigd. Doch beiden kwa men als bijna al de processen afgeloopen waren en een groot deel reeds zijne straf had ontvan gen. 't Is een echt schandaal van deftige men- schen te veroordeelen terwijl zooveel groote schelmen en woekeraars blijven op vrije voeten loopen. Menschen die rechtstreeks de Duitsche legers hebben waren verschaft, worden binnen weinigen tijd nog gedekoreerd. En de boeren worden gestraft omdat ze hun eigendom niet willen afgeven Is dat oorlog 't Schijnt van ja, 't is te hopen dat de boeren dit niet zoo rap zullen vergeten wat oorlog is. O. G. .Beste Bestuurleden en Leden van de Landbouw- vereeniging Redt U Zeiven Wanneer er in uwe kleerkas eene muis geraakt ofwel eene rat, is er groot gevaar dat uwe kleeren met hollen werden gebeten. Het is wel mogelijk dat men in uwe beste frak een gat bijt, «bijzooverre dat ze geen cent meer weerd is. Zoo eene rat of muis kan uwe kleeren gansch vernietigen en u dui zenden franken schade toebrengen. Maar wij hoeven u dit niet te zeggen, gij weet dat zoo wel als wij en zult er wel op letten deze ge vaarlijke knaagdieren buiten uwe kas te houden. Beste vrienden, uwe schoone vereeniging is ook eene kleerkas, met prachtige en schoone kleeren, die gemaakt zijn door uwe waardigste mannen. Kleeren van vereeniging, frakken van samenaankoop, en levering van goede waren aan goedkoope prijzen, samenwerking op alle gebied om uwen boerenstand te verbeteren onderlinge brandverzekering, samen verkoop en verwerken uwer waren en meer andere boeren- kleeren hangen in uwe machtige kleerkas de vereeniging Redt U Zei ven Redt U Zeiven is dus uwe kleerkas past op de knaagdieren, op de ratten en muizen die er zouden kunnen in geraken en uwe costumen aan stukken bijten Er zijn van die knaagdieren die aan het knagen zijn Er zijn ratten en muizen die samenwerken en werken en vroeten om toch een gat te krijgen in uwe kleerkas. Pas op Pas op Er zitten er in Aalst en rond Aalstlangs het zuiden zit er een gevaarlijke, een kerel die in de kleerkas van 't Komileit gezeten heeft. Hij is ge woon van bijten en opfretten Houdt hem in 't oog In Aalst zit ook meer dan een gevaarlijk ding. Een zeker heerschap, die ook in de kas van 't komiteit zat, is ook aan 't werken. Hij wil langs een heel gemakkelijke weg in onze kleeren aan 't bijten geraken. Hij bied zich aan om voor ons te koopen en te verkoopen. Vol gens hem zijn de bestuurleden van onzen bond maar stommerikken, die geen verstand hebben van iets te koopen. Hij kan dat beter, hij heeft veel ondervinding, dat weten de bloemkoólplan- ters van Aalst wel beter. Het schijnt een wonder man te- zijn die alle toeren kan, die met belgen en duitschers om kan. In zijn huis gebeuren nog meer toeren daar is eens een boek verbrand met alle letters en cijfers eruit. Het boek is niet geheel vernietigd, alleen het binnenste de bladen met letters en cijfers verbrandde, terwijl de omslag ongedeerd bleef Dat zijn schamoteurs, kunstendoeners zulke mannen zouden nu in onze kleerkas wel wondere toeren uitrichten. Zijn er leden die dezen bijzonderen man willen recommandeeren, zet ze maar rap aan de deur, want ze zullen ook in uwe beste frakken bijten Beste Heeren bestuurders, neem een oog in 't zeil en houdt uwe deuren goed gesloten opdat er van die gevaarlijke knaagdieren geen enkel binnengeraakt. Pas op, op onze schoone boeren- vereeniging die later zulke schoone vruchten moet afwerpen. Wij weten het wel, alle beginsels zijn moeilijk, maar met goeden moed gaan we overal heen en door. Waar een wil is, is een weg. Twee Aalstersche Boerkens. (7e Vervolg) Vlinderbloemige planten (Peulgewassen). De meeste onzer gronden bevatten de noodige hoeveelheid stikstof tot de eerste ontwikkeling der vlinderbloemige gewassen noodzakelijk. Het is maar in buitengewone gevallen, dat men mag abnraden nitraat of aal voor die gewassen te gebruiken. De beer landbouwkundige Jadoul haalt er een voorbeeld van aan Ik had 8 hec taren inkarnaatklaver of roode top deze klaver stond slecht, en de kleine landbouwers waren verwonderd, dat ik ze niet onderakkerde. Om trent het einde van Februari gaf ik het klaver veld een zweepslag, met er 150 kilogr. zwavel zure ammoniak op te strooien dit bracht weldra eene volkomen verandering in den groei van mijn voedergewas teweeg. (Ik had de'voorkeur aan ammoniaksulfaat gegeven, omdat de nitraat denzelfden prijs kostte.) De uitslag was bewon derenswaardig men zou gezegd hebben, dat het klaverveld door eene tooverroede was aange raakt geworden. Nooit zag men zulke opbrengst. De klaver bereikte meer dan 0m70 hoogte. Iedereen bewonderde den uitslag. Te midden van het stuk, had ik een vierkant van 2 aren laten liggen, dat geenen ammoniaksulfaat ontvangen had Dit stukje heeft zoo weinig opgebracht, dat het de moeite niet waard was het af te maaien. Maïs. De maïs geteeld om als groen voeder gebruikt te worden, kan groote hoeveelheden stikstof be nuttigen en zeer groote opbrengsten opleveren 100 kilogrammen nitraat kunnen eene vermeer dering van 4500 kilogr. groene maïs voortbren gen Wanneer dit gewas als navrucht gezaaid is, mag men nooit het uitstrooien van nitraat daar laten. Muntz en Girard hebben bekomen Zonder stikstof 38.000 kilogr. per hectaar Met stikstof (niet opgegeven hoeveelheid) 70,000 kilogr. per hectaar. De groene maïs bevat 3,2 %0 stikstof, eene opbrengst van 70,000 kilogr. neemt er dus meer dan 200 kilogr. op Wagner beveelt per hectaar 400 kilogr. soda- nitraat aan, en zelfs nog meer als men te doen heeft met magere gronden. Suikerbeeten. De landbouwer beoogt eene opbrengst, aan zienlijk in gewichten tevens rijk in suiker. Om dezen uitslag te bekomen, moet de beet van den beginne af eene groote hoeveelheid zeer snel werkende voedingsstoffen te harer beschik king hebben, om spoedig te kunnen aangroeien en eene groote opbrengst te kunnen leveren. Dit doel eens bereikt, moet de beet suiker, veel sui ker vormen. Als men beeten teelt in eenen grond met stal mest gevet, of rijk in plantaardige stoffen, dan 311. De Koornbloem Bureel en Redactie (voorloopig DE MEIBOOM Geeraardsbergschestraat. i, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Moorsel (Waver; De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. ,ne- of ^er-

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1