Woorden en Daden Waardeberekening van het Voeder. LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adelt Ons Feest verschoven Het groot openingsfeest Landbouwershuis "RedtU Zeiven" De Plechtige Opening van Ons Huis Zondag 18 Mei 1919. Prijs 6 centiemen. iu Jaargang. N° 19. Abonnementsprijs 3,50 frank "s jaars. De herstellingswerken aan ons nieuw lokaal zullen niet op tijd geeindigdigd zijn om onzen dag te vieren op "18 Mei. Wij zijn dus verplicht te verdagen tot 25 Mei a. s. Alle leden worden hierbij nogmaals opgeroepen tegenwoordig te zijn bij de EIGEN HAARD van eiken landman. (Vervolg). Een tweede en noodzakelijke ommekeer moet. komen van wrege het bestuur des land-t i. op gebied van onze inlandsche landbouwwetgeving; 2. op gebied van onze betrekkingen met den vreemde. Ik zegde verleden week dat we moeien wer ken opdat we niet te veel geld moeten uitgeven aan waren die ons uit vreemde landen toekomen. De eerste en grootste vooruitgang des lands op economisch gebied is wel deze van zooveel mo gelijk onze behoeften in eigen land te kunnen voldoen. Weet wel dat er jaarlijks honderden millioe- nen'weggaan naar den vreemde in ruil van graan, vleesch, boter, eiers, fruit, groensel, ta bak en meer andere artikels die wij op eigen bodem kunnen winnen. Ons België en bijzonder Vlaanderen en Brabant kunnen al deze waren voortbrengen, maar niet genoeg, helaas Daar ligt de knoop Het is noodig dat er ge zorgd wordt dat die opbrengsten verdubbelen en verdriedubbelen. Dat kan alleen ons Goeverne- ment door eene wetgeving die gansch in dien zin streeft. Het eerste punt is te zorgen dat de landbouw eene winstgevende zaak wordtdat het geen slaven- noch bedelaarsstiel is zooals vóór den oorlog opdat de landbouwer met moed zijne zaken leidt. Daarom moeten al onze produkten beschermd worden tegen vreemde concurrentie. Het tweede is de verbetering der gronden. Ik durf zeggen, dat er in Vlaanderen gronden zijn die door draaineering, door droogleggen met het graven van beken en grachten tot eene driedub bele vruchtbaarheid kunnen gebracht worden. Vele eigenaars willen dat niet verstaan en laten hunne gronden, die bij winterdag aan moerassen gelijken, aan hun lot over, in plaats van de noodige verbeteringen toe te passen. Het Staats bestuur zou deze eigen-aars moeten dwingen of wel aan de gebruikers het recht geven deze lan derijen te draaineeren. Waren alle natte gron den gedraaineerd, er zouden jaarlijks duizenden zakken graan meer gewonnen worden die wij vooreerst niet meer aan vreemden zouden moe ten betalen. Andere drooge landen zooals in de Kempen kunnen wellicht door kanalen bevoch tigd worden en evenzoo in vruchtbare akkers veranderen. Hetzelfde geldt voor de weiden waarvan de eene droog de andere moet gewaterd worden. Dit geeft ons meer eten voor vee en paarden en bevordert de melk- en vleeschproduktie. De groenten-fruiten- en bloemenkweek moe ten door den Staat aangemoedigd worden door alle middelen. Voordrachten en veel practische leergangen, land- en tuinbouwscholen in elk middenpunt moeten onze jongere boerenklas op de hoogte zetten, opdat ze als sterke en kundige mannen hunne taak kennen. Men moet zorgen dat men kapitalen ter beschikking stelj. van elke ondernemende jongeling opdat hij zich vestigen kunne en de kweeken dadelijk kunne aanvangen. Hoeveel millioenen bleven in ons Vaderland en gaven werk aan ons volk kon men onze nood wendigheid aan groenten en fruiten voldoen De kiekenkweek dient in sommige beboschte streken op groóte schaal aangevangen te wor den, opdat we eiers hebben van eigen land en een braadkieken uit onze streke Dat is onder meer een taak die het landsbe stuur onverwijld moet opnemen met beslistheid, wil men ons land van ondergang bevrijden Men spreekt van heropbeuring Daar ligt het eenige middel. Laat ons onze eigene rijkdommen uitbaten, dan verrijken wij ons eigen volk en doen een burgerlijke en vaderlandsche plicht. Toen ik met zoovelen ontgoocheld was bij het lezen der vredesvoorwaarden voor België, heb ik nog eens te meer ondervonden dat we ons niet op vreemden moeten betrouwen 1 Ehwel, laat ze gaan, die vreemden, zooveel mogelijk Wij, landbouwers, maken ons groote en goede mest- en beirputten, voederen ons vee met klavers en gras 1 Gij, Staatsbestuur, steekt eene reddende hand toe, opdat we door eene goede wetgeving en eene beschermende hand geholpen worden tot dubbele opbrengst onzer gronden Dan blijft ons klein kapitaal hierdoor in 't land. Helpt ons uitvoeren naar den vreemde Dan worden we rijker door onze werkzaamheid 1 Allen voor een Een voor allen Dat is de eenige weg der heropbeuring van Boerenstand en Vaderland ('t Vervolgt). O. Caudron. Onze economische politiek, zoo binnenlandsch als buitenlandsch, '-moet» veranderen. Een Parij- zenaar zegdeBelgië is voornamelijk een landbouwstreek Daar had hij het goed voor, maar, België voornamelijk een landbouwstreek zijnde, moeten dan ook ae landbouwbelangen op 't voorplan staan. De landbouwnijverheid in België vertegenwoordigt meer als al de andere nijverheden te zamen genomen, maar geen be langen nochtans werden meer over 't hoofd ge zien als die der landbouwers. Voor den oorlog werden de landbouwers, voornamelijk de Vlaamsche landbouwers, aanzien als 't rebut van de samenleving, 't Waren wroeters, echte wroeters die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat wrochten als slaven en, op 't einde van 't jaar niet eens den intrest van 't geld dat in hunne hoeve stak konden wegleggen. Hetgene ze kon den wegleggen was uit het zweet van hun eigen kinders geperst. En na een leven hard werken en zwoegen kon den gnkele onzer Vlaamsche boeren, voorname lijk die waar ongehuwde broeders en zusters hun leven lang samengezwoegd hadden, op 't dorp gaan rentenieren. In West-Vlaanderen bestempelde men ze met den typischen maar veelzeggenden naam van paprenteniers Onder den oorlog hebben veel boeren geld ver gaard en men verwijt het hun op de bitterste wijze dat ze hun verdrukte medeburgers op de laaghartigste wijze uitgebaat hebben. Dat er onder de boeren gevonden worden die zeker geen hoogstaande edele figuren zijn, dat zal ik de eerste zijn om toe geven. Maar men roept altijd op de boeren... Hebben zij anders gehandeld als de andere klassen der samenleving? Wat deden veel handelaars en nij veraars die met den Duitsch heulden en nu de hardste zijn om op de boeren te schreeuwen En hoeveel boeren zijn er niet die onder den oorlog het schoonste voorbeeld van belangloosheid gaven Het is geen dankbare taak, in de tegenwoor dige omstandigheden, de verdediging van boeren op zich te nemen. Maar men moet durven de waarheid zeggen en ik durf. Ik ben geen boeren zoon en heb in België ook geen landbouwbelan gen. Mijn oordeel is dus ook niet beinvloed. Ik zal ook niet zeggen zooals een groote boer het met een vuistslag op de tafel in 't aangezicht van een algemeenen bestuurder van 't Ministerie slingerde Gij durft het ons ook verwijten dat we onder den oorlog te veel geld gewonnen hebben. Ware het te herdoen, we zouden er nog meer winnen, want alles wat we onder den oor log te veel gewonnen hebben, is slechts een kleine terugname van al hetgene de samenleving ons voor den oorlog gestolen heeft. Ik plaats het vraagstuk niet op dat terrein en of de boeren onder den oorlog te veel of te wei nig gewonnen hebben, eerlijk of oneerlijk han delden, kan me niet schelen. De vraag is of onze landbouwpolitiek de algemeenheid kan te goed komen, 't Antwoord is niet moeilijk om geven. De algemeene toestand kan er niet bij winnen als de economische politiek zoodanig is dat een groot deel van de bevolking ten onder gedrukt wordt. En onze landbouwpolitiek die voor den oorlog de landbouwers belette boven te komen, doemt ze nu. zoo niet radikale verandering in treedt allen tot ondergang. Om oordeelkundig in de dierenvoeding te werk te gaan, moet men niet alleen het gehalte (inhoud) kennen in voedende stoffen maar ook ook nagaan welk hoeder het voordeeligst is. Het is noodig dat de landbouwer de voeder- waarde berekenen kunne. Iemand nu die twee voeders, b. v. tarwe en lijnkoek onderling zou willen vergelijken en daartoe de voedende bestanddeelen zou te samen tellen, ware gansch mis. Immers, hij zou bekomen Voor tarwe 11,7 eiwitstof 64,3 koolydra- ten i,l vet 77,1 (bestanddeelen). Voor lijnkoek 29 eiwitstof 29,8 koolydra- ton -(- en 9,6 vet 68,4 (bestanddeelen) deze laatste zijn de beste. Iedereen weet nochtans dat lijnkoek veel voed zamer is dan tarwe. De Koornbloem Bureel en Redactie (voorloopig DE MEIBOOM» Geeraardsbergschestraat, i, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat. 3, AALST. Aankondigingen volgens akkoord De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet'teruggegeven. VAN HET Wij vinden in De Standaard een artikel die geheel met onze denkwijze overeenstemt, ziehier

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1