BAYO Ei LIEVEKES. Nieuwe Helden Hoe moet men dus te werk gaan Eiwitstof is 't kostelijkste en 't krachtigste van het voeder en vet is twee maal zooveel waard als koolydraten. De meeste deskundigen nemen aan, dat 1 kg. eiwit zooveel voedende waarde heeft als 3 kg. koolydraten. Tarwe .- 11,7 eiwitstof x 3 35,1 1,1 vet x 2 2,2 64,3 koolyd.64,3 Totaal voedende eenheden 101,6 Lijnkoek 29 eiwitstof x 3 87,0 9,7 vet x2= 19,4 29,8 koolyd. 29.8 Totaal voedende eenbeden 136,2 Nu ziet men duidelijk genoeg dat lijnkoek veel voedzamer is dan tarwe. Welk is nu het profijtigste dier twee voeders Tarwe kost 18 fr. Lijnkoek 20 fr. De voedende eenheid kost dus in tarwe 18 0,176 fr. 101,6 De voedende eenheid kost dus in lijnkoek 20 =r 0,146 fr. 136,2 Dus is lijnkoek voordeeliger. Sucrema 1) 17 24(3 a 4 x 2.5) n fp 18 a 2l> 2) 25 a 30(1/2 al x 2.5) f. 11 a 14 3) 25 a 30(1/2 a 1 x 2.5) iA f„ 7 a 10 Veel eiwithoudend voeder, verteerbaar, bruik- zuiverend, goed voor kracht, vet en melk. Het aankoopen van voeders. De landbouwer moet steeds zijn voorraad on derzoeken en nagaan welke bestanddeelen er meest ontbreken. Gewoonlijk heeft hij koolydraten genoeg krachtvoeders integendeel moet hij meestendeels aankoopen. Bij den aankoop moet hij volgende punten in 't oog houden 1) Vragen naar den prijs 2) De voorwaarden der levering goed vaststel len, ontledingskosten, staalneming, vervoerkos ten. 3) Den dag der levering duidelijk bepalen. 4) De natuur en inhoud op factuur doen waar borgen. 5) Vaststellen hoeveel men per voedende een heid op de ontbrekende bestanddeelen zal mogen aftrekken. 6) Doen verzekeren dat het voeder zuiver is en vrij van alle nadeelige zelfstandigheden. 7) Waar en wanneer de betaling moet geschie- door Hendrik CONSCIENCE. 10. Eiken dag, zoohaast hun avondmaal was geëindigd, ging zij met hare boeken naar het huis van bazin Dam hout. Daar las en schreef zij aan de zijde van Bavo, ontving zijne terechtwijzingen en zijne lessen met een liefderijk gemoed, en speelde dan nog wat, en koutte misschien met haren jongen vriend van hetgeen zij bei den meenden of hoopten later in de wereld te zullen worden. Bazin Damhout arbeidde zonder ophouden aan het naaien van kielen of van ander lijnwaden kleedergoed. Dewijl haar oudste meisje nu insgelijks naar de school ging, moest zij pogen wat meer geld te winnen om haren man niet te laten gevoelen, dat het onderwijs der kinderen, ofschoon kosteloos, toch wel eenige op offering vergde. Niet zelden wanneer Adriaan Damhout in gezelschap van Jan Wiidenslag was geweest, keerde hij naar huis met een versomberd gelaat, en dan ontsnapten hem treurige bemerkingen, die genoeg lieten blijken, dat hij nog altijd ongerust was aangaande de gevolgen der al te hooge opvoeding, welke zijne vrouw aan hare kinderen gaf. Misschien dat de arme moeder niet geheel zonder den. Hoe grooter aankoop, hoe gunsliger voor waarden voor den kooper. Landbouwers vereenigt u voor den samenaan- koop. Een der bekwaamste verzamelt de bestem ming en doet den aankoop in gemeenzaamheid. Tot dien einde hebben wij eene beroepsvereeni- ging gesticht ingevolge de wet van 31Maartl898. Sommige handelshuizen staan onder toezicht van de Staatlaboratoriums. Wanneer onze veree- niging daar een aankoop doet heeft zij het recht op eene kostelooze ontleding. Andere huizen stel len soms even gunstige voorwaarden vergelijkt dus,onderzoekt en rekent. Staalneming. Om desnoods zijn rechten te doen gelden moet de staalneming in de vereischte voorwaarden gebeuren. Men gaat ter plaats met twee eerlijke getuigen die lezen en schrijven kunnen dus bekwaam en eerlijk. Is het meelachtig, dan neemt men met de hand of nog beter met een daartoe bestemde boor, uit een aantal zakken, hoe meer hoe beter, eene zekere hoeveelheid en mengt alles goed ondereen zijn het koeken, men breekt een stuk van een twintigtal koeken, verkruimelt die en mengt ze goed dan neemt men drie gemiddelde stalen van omtrent een halven kilo elk doet die in flesschen, bij voorkeur met wijden hals, stopt met kurk, lakt en drukt er twee stempels op. Die drie stalen worden franco gestuurd aan den heer bestuurder van het Staatslaboratorium der streek waar de kooper woont. Ter zelfder tijd zendt men per post aan het zelfde adres een proces verbaal der staalneming door de aanwezigen geteekend en gestempeld als het staal. Uittreksels van het reglement op de staalneming en formulen van proces verbaal, ontvangt men gratis op aanvraag aan den heer Staatslandbouwkundige. Daarin vindt men al de noodige inlichtingen over deze zaak. In geval de ontleding niet voldoet aan een der partijen, kan deze op hare kosten d'ontleding van een tweede staal vragen in een laboratorium dat zij aan duidt, hij heeft daarvoor maar te schrijven aan den heer bestuurder die de eerste ontleding deed en bij wien de stalen berusten. De bestuurder verzendt dit rechtstreeks naar een tweede labo ratorium. In de veronderstelling nu dat de uit slag gansch verschillend zij en men moeilijk t'akkoord kome, kan men den heer minister van landbouw verzoeken tusschen te komen, om het derde staal gratis te doen ontleden, in een derde laboratorium. Het middencijfer der twee minst verschillende bultins dient tot vereffening dei- rekening. Juist hetzelfde geld voor de staalneming der vetten. Landbouwers, wilt ge niet bedrogen worden, geen slechte waren voor goede betalen, en daar- vrees of twijfel was want zij hield niet op van Bavo en Lievekn, onder alle vormen en bij elke gelegenheid, de dankbaarheid en de liefde tot hunne ouders als ee- nen heiligen plicht aan te prijzen. Alsof zij, door eene geheime inspraak harer ziel, gevoelde, dat geleerdheid niet voldoende is om alleen den mensch te vormen, legde zij met eene teedere oplettendheid in het hart van haren zoon en in het hart van Lieveken de kiemen van het diepste plichtgevoel en van de zuiverste deugden neder. Zij was sedert jaren gewend aan de tegenwoordig heid der kleine Godelieve nu vond zij haar geluk in de zoete vriendschap der kinderen voor elkander en in hunne ijverige leerzaamheid. Zij aanschouwde eenigs* zins het goede meisje als haar eigen kind. Was zij de oorzaak niet, dat zij naar de schole ging En gaf deze weldaad haar het recht niet om Godelieve uitzonderlijk- te beminnen Het meisje erkende hare liefde niet alleen door eene groote dankbaarheid, maar tevens door een gevoel van diepen eerbied en van ontzag, dat zij zelfs op Bavo overdroeg want alhoewel zij aan zijne zijde leefde als zijne zuster en zijne gelijke, bleef hij in hare oogen altijd een waardiger wezen, wiens vriendschap en wiens edelmoedige bescherming zij onverdiendgenoot. Eindelijk toen Godelieve bijna gedurende drie jaar had ter schole gegaan, kon hare moeder het niet lan ger tegen haren man volhouden, en er werd beslist, dat het meisje met het begin der volgende week het gesticht der Zusters zou verlaten. bij nog uw dieren niet vermoorden, uwe akkers met nadeelige bestanddeelen bewerpen, veree nigt u tot den samenaankoop, dan zijt ge zeker van goed voeder en voedsel. Pierken. Vergaderingen. AALST-PAPENBODE. Iedere eerste Zondag van de maand van 1 tot 3 uren namiddag,inschrij ving voor alle landbouwbenoodigheden bij Benoit Vinck. DENDERLEEUW. Zondag aanstaande, 18 Mei, na de tweede mis vergadering bij J. B. De Goninck, Langestraat. Inschrijving voor kolen, veevoeder en landvetten. Kolen bij inschrijving te betalen. Ook de ingeschrevenen kolen moeten betaald worden na den dag der vergadering worden geene bestellingen meer aanvaard. Mijnswille of bij mijn wete heb ik nooit van een mensch kwaad gesproken, mijn arme ouders zaliger zullen mij in mijne jeugd veel suiker hebben te eten gegeven, want de herinneringen aan mijn kinderjaren loopen zoet in mij en ik ben zacht en goed van aard. Daarom is een mijner grootste grieven tegen de Duitschers dat zij mij geleerd hebben te haten en woorden te gebruiken die nooit» in mijnen mond thuis behoorden, en ik mij thans schamen zou in een fatsoenlijk gezel schap uit te kramen. Waren de schobbejakken nog langer hier gebleven, dan stond ik voor mijn zielezaligheid hiernamaals niet meer in. Ik kan mij echter troosten dat de woordenlijst van mijne medemenschen al zoo erg aangeladen was als de mijne, en hun gedachten op de mijne sloot. Een der ergste kwalen die ons den oorlog meebracht, en die ik van dichtbij gezien heb omdat ik nog altijd onder de menschen door breng, was de handelwijze van sommige komi- teitheeren jegens de boeren, en die ik misschien even erg haatte als den overweldiger, nogthans ben ik hen voor een ding dankbaar, zij hebben in mij de herinnering levendig gehouden, de ■waarde van hun persoon in zake van rechtvaar digheid. Nu dat hunne heerschappij uit is en er spraak is van gedekoreerd te worden zal hunne doenwijze verwondering baren, dat bij hunne belangloosheid zooveel eerzucht bestaat, dat zij met hunne listige verstandige oogen nog meenen iedereen te zullen doen schrikken en beven zoo lang hun persoon bestaat. In alle geval de nieu we helden zullen nog kunnen tieren en huilen al ware het maar op de stomme muilezels. Hunne namen zullen voor eeuwig gegrift staan in het hart der boeren, en er zal een standbeeld ter hunner gedachtenis opgericht worden. A. D. Wildenslag meende, dat men haar onmiddelijk op de fabriek moest doen; zij zou er seffens eenige stui vers eiken dag winnen, terwij! zij. om een handwerk te leeren, misschien nog wel gedurende twee jaar met éénen of twee stuivers per week zou naar huis komen. Al die geldverkwisting, beweerde hij, had geen ander gevolg dan eene pint bier en een brok vleesch uit zij nen mond en uit den mond harer broeders en zusters te rooven. Het kwetste hem daarenboven, dat zijne dochter op eenen juffrouwenstiel ging en niet fabriek werkster bleef gelijk hare ouders. Daarover echter behaalde hij geen gelijk. In den geest van vrouw Wildenslag was de toekomst van Go delieve afgebakend zooals Bavo's moeder ze haar had voorspeld. Zij zou kleermaakster worden, winkeldoch ter en eindelijk meesteresse daar was niets aan te doen, haar man mocht er tegen grollen en grimmen zooveel hij wilde. Toen Lieveken met het onverwachte nieuws bij Ba vo kwam en zeide, dat zij hare school ging verlaten, was er eerst verrassing en dan stille treurnis De kin deren wisten niets daartegen in te brengen en onder wierpen zich maar hunne oogen, wanneer zij elkan ders blikken ontmoetten, waren klagend, en uit Lieve- kens boezem ontsnapte nu en dan een zucht. Het was zoo goed voor haar bij de Zusters zij was er zoo be mind geweest en zij droeg haren leermeesteressen zooveel dankbare genegenheid toe. Hare goede wel doensters voor altijd vaarwel te zeggen,viel haar hard bitter en wreed. Maar het kon niet anders zij was «O»

De Koornbloem | 1919 | | pagina 2