MM BHD DE iEZEL Landbouwers Oudere Kunsten en Schoonheden. Zakken Zakken Zakken Charles Grégoire=Parewyck Belangrijke Mededeeling. kocht met een gewaarborgd gehalte van 75 fijnheid. 75°/0 fijnheid wil zeggen, dat3/4, op een kwartier ziftens, door een zeef valt met eene mazenwijdte van0,16mm doorsnede. De staalslakken werken trager dan de super fosfaten, sneller dan de ruwe fosfaten zij zijn vruchtbaarmakend door hun fosfoorzuur, en door hunne kalk. De staalslakken geven bijzonder goede uitsla gen in gronden die'rijk zijn aan bewerktuigde stoffen humus dus in zure gronden en in zure weiden,waarvan zij de zuren verontzijdigen. Ook op alle andere gronden op goede gezonde gronden geven zij voortreffelijke uitslagen, vooral op vlinderbloemige planten, en zulke, die lang den grond bekleeden. Wanneer de grond eene voldoende reserve op neembaar of opneembaar-geworden fosfoorzuur bevat,geven de staalslakken even goede uitslagen als het superfosfaat. De Hollandsche landbouw kundige Tichelaar bemestte gedurende 16 jaren een gelijk perceel met superfosfaat en een ander met slak, die de eerste jaren geen merkbaar ver schil opleverden, doch gedurende de 4 laatste jaren, gansch ten voordeele van het gebruik der staalslakken waren. En al waren de uitslagen de eerste jaren eenigzins ten voordeele van het superfosfaat, ter oorzake zijner onmiddelijke op losbaarheid, toch zouden de slakken ras de over hand nemen, ten gevolge hunner meer aanhou dende werking en van het eerste jaar eenen heer lijken uitslag opleveren, had hun fijnheidsgraad zijn maximum bereikt. De Duitschers zijn er reeds toe gekomen den fijnheidsgraad op 90 °/0 te brengen. Daar, waar men bijgevolg eene on middelijke werking van het fosfoorzuur beoogt, geeft men de voorkeur aan het superfosfaat, doch nooit op zure of kalkarme gronden. In alle an dere gronden kan men onverschillig superfosfaat of staalslakken aanwenden. Persoonlijk geven wij in de meeste gevallen de voorkeur aan de staalslakken. De staalslakken worden zoo vroeg mogelijk uitgestrooid, voor lentegewassen van in den herfst of in den winter op bloot land en zij wor den duchtig ondergewerkt in de lente worden zij zeker duchtig ondergewerkt op weiden, klavers, boomgaarden, worden zij bovenop ge strooid als de grond bezonken is en de grond des gevallend met de ijzeren eg opengescheurd.Geene dieren worden op de weiden gelaten zoolang de regen of het sneeuwwater de slakken niet in den grond medegenomen hebben. Om het stuiven bij de uitstrooing te beletten, voegt men bij de slakken per 100 kgr. 6 kgr.wa ter bij, of beter van 6 tot 10 kgr. kaïniet, doch men mag niet te lang wachten dit mengsel uit te strooien omdat het aiïders zoude verharden (niet langer dan één of twee dagen). Eene mengeling van eene gelijke hoeveelgeid slak en kaïniet is zeer geraadzaam, het slak ontzuurt den grond en de kaïniet vernietigd de motten. De staalslakken mogen met geene ammoniak- houdende meststoffen gemengd worden de kalk verjaagt immers den ammoniak. ('t Vervolgt). Er wordt gevraagd dat kenbaar gemaakt worde aan welke prijzen betaald geweest zijn Aardappelen Tarwe Rogge Betteraven Hooi Strooi, enz; Haver Gerste. Ieder prijs aanduiden van elk jaar. 1916-17-18. Welke prijzen betaald werden of geweest zijn door de verschillige gemeentebesturen van de belanghebbende landbouwers. Zondag aanstaande zal, bij de algemeene ver gadering, door den Heer A.Van Tomme, die aan gegeven prijzen opgenomen worden. De Sint Pauluskerk te Londen. De St. Pauluskerk is het schoonste gedenkstuk van Londen. Hare koepel is 110 ellen hoog. De kerk heeft, met het portiek, eene lengte van 510 Engelsche voeten en 282 voet breedte.Een steenen muur met een hekwerk van gegoten ijzer bezet, omringd de kerk, waarvan het kerkhof is afge scheiden dooreenen weg, welke door de rijtuigen en voetgangers veel gebruikt wordt. Er zijn drie portieken, waarvan het eene tot hoofd-ingang dient het is die aan de westzijde. Het bestaat beneden uit twaalf Gorintische zuilen en van boven uit acht zuilen der zamengestelde orde. De kerk heeft den vorm van een kruis. Op het snijpunt der twee lijnen verheft zich een schoone koepel, bekroond met eene lantaarn, versierd met Corintische zuilen, en aan zijnen voet versierd met een ijzeren balkon. Boven de lantaarn is een vergulde bol, waarop een kruis staat, dat insgelijks verguld is. De twee torens, langs weerszijden den voorge vel, hebben elk 208 voet hoogte. In den eenen is het groote uurwerk, waarvan de klok 10 voet in doorsnede meet en 11,474 ponden weegt. Men kan ze door de geheele stad hooren, tenzij de wind in tegenovergestelde richting waait. De vloer van de kerk is met zwarte en witte marmersteenen geplaveid. Op sommige plaatsen ziet men zelfs steenen van porphyr. Binnen in de kerk zijn verscheidene beelden en eenige graftee- kens geplaatst. Men ziet er de standbeelden van Samuel Johnson en William Jones, eh het graf van Nelson. De gaanderij van het orgel rust op acht zuilen van wit en blauw marmer. Die kerk, op kosten van den Staat gebouwd, heeft 736.752 ponp sterling, omtrent 18 1/2 mil- lioen franken gekost het werk werd begonnen in Juni 1673 eerst in 1710 werd zij voltooid, doch de versiersels waren eerst in 1723 gereed. De bouwmeester van die overgroote kerk welke allen voor de St. Pieterskerk onderdoet, is Sir Christoffel Wren, die in Engeland eenen welver dienden roem bezit. Geen vreemdeling komt te Londen, of hij gaat de St. Pauluskerk en hare merkwaardige gaan derij, «Whispering Gallery» (fluistering-gaanderij) genaamd, bezoeken. Die gaanderij heeft 140 ellen in den omtrek. Eenen steenen bank loopt rond dezelve, tegen den muur. Aan de tegenoverge stelde zijde van die des inkomenden, is die bank met matten belegd. De bezoeker plaatst zich daarop. De leidsman, die bij de deur is blijven staan, brengl zijnen mond tegen den muur en spreekt eenige woorden welke de vreemdeling zoo duidelijk hoort, alsof ze dicht bij hem worden uitgesproken, alsof den afstand tusschen hem en den leidsman wel 140 voet bedraagt. Het gerucht, dat de deur bij het toeslaan maakt, weerklinkt als een donderslag doch daarvoor moet men zich binnen het bereik van de gaanderij bevinden, alwaar de matten de bank bedekken want hoe dichter men bij de deur is, hoe heviger men den slag hoort. De bal van den lantaarn weegt 5600 pond hij heeft 6 voet en 2 duim doorsnede, en er kunnen twaalf personen in zitten. Men komt op de gaan derij die onder den lantaarn is, langs eenen trap van vijf honderd vier en dertig treden, waarvan de laatste tamelijk steil zijn. Van die gaanderij ziet men de geheele stad en het omliggende land"! Dit gezicht is allerschoonst. Aankondigingen. Aankomst eener partij oceasiezakken aan matigen prijs. Reparatie van zakken. Meuleschettestr. 15 - Moorselbaan 39, Aalst. TE KOOP bij de gebroeders Bruylandt, Ham- mestraat, Aalst-Mijlbeek,100 kgr. Engelsch gras zaad, eerste kwaliteit aan 1 fr. de kilo. IE KOOP bij Benoit Van Hauwermeiren, te Gijsegem, 2000 kilos hooi, 2000 kilos strooi, tar- we en rogge (machienstrooi) en 5000 k. beeten. TE BEKOMEN Schoone en groote tabak- planten, bij Richard Caudron te Moorsel-Waver. Verloren vier Reisduiven onder den linke vleugel rood geverfd en dragers van de volgende ringnummers 1. N. 1927 Ganshoren, jaar 1906. Gestoken. 2. N. 3581 Laken, 1914. Roodenvos 3. N. 43027 1918. 4. N. onbekend 1918. Goede belooning aan den terugbrenger 50 fr. of een jong per duif van hetzelfde ras. Terug te bezorgen aan Joseph De Schrijver, Nieuwerker- ken, Grooten Dries. Te Koop een paar wielen van driewielkar, bij Em. De Vos, Welle, Halt. Te koop te Erondegem In den Barreel bij Gustaaf Uyttendaele, eene onlangs nieuwe ploeg, vier zware rijwielkarren en vier paardenharnas- suren. Te koop bij Jos. D'Herde, Rommelstraat, Erpe, 8 bijzonder schoone zogviggens. Te koop. Goed stalmest, koeienmest, bij Guillaume Coen, Sint Camielstraat, 30, Aalst. Te koop 1000 kilos hooi bij Amedée Roeland, Nieu werk erken. Te koop boterkneder en nazichtstelsel (contro leur) met toebehoorten, in goeden staat. Zich te bevragen bij Rufin Heiremans, Lichtenhoek, Denderleeuw. Te koop schoonen besten jaehthond, desnoods op proef, 3 jaar, bij Petrus Scheerlinck, Aygem, Haeselbeek. Verlangt te koopen. Wed. Raman Leo pold, te Gherscamp-Boeygem, verlangt te koo pen oude goede manége voor dorschmachien. 4, Boterstraat, 4, AALST. Ik heb de eer aan 't geacht publiek van Aalst en omliggende ter kennis te brengen, dat ik na 6 jaren eerlijken en hooggeschatten dienst in de Apotheek Callebaut, op 15 Mei aanstaande eene Apotheek openen zal voor eigen rekening. In de hoop de gunst van Ued. te genieten, ver zoek ik Ued. de verzekering van mijne beste gevoelens te willen aanvaarden. MED AR D DE KEZEL, Apotheker-Scheikundige, 4, Boterstraat, Aalst. Wilt gij onmiddellijk uwe Marken uitge wisseld hebben, wendt u tot de UNION NATIONALE DE BELGIQUE (agentschap voor Aalst en Omliggende Kerkstraat, 15, Aalst). Voordeelige voorwaarden. Heeren Landbouwers, SBLST, GOTOTKT, li eenig agent der ontroomers MELOTTE - voor de omstreken. Men aanvaardt alle reparatiën. Spoedige en trouwe bediening. Prijzen en inlichtingen gratis op aanvraag. Aalst, drukkerij, Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, 31. (Niet verantwoordelijk). koopt uwe Dorschmachienen, Mane- giën, Motoren, Oogstmachienen of gelijk welk Landbouw- of N(jver~ heidsmachien bij

De Koornbloem | 1919 | | pagina 4