Heden Zondag allen naar AALST Inhuldiging van Ons Nieuw Lokaal Woorden en Daden LANDBOUWWEEKBLAD Heden Zondag 25 Mei Groote Algemeene Vergadering voor al de Leden. Het Schandaal te Oultre Aan de Plaatselijke Bonden. Arbeid adelt REDT U ZELVEN De Eigen Haard van eiken Landman Groote Algemeene Vergadering Zondag 25 Mei 1919. Prijs 6 centiemen. iu Jaargang. N° 20. Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. om 3 ure namiddag Hoek der Veemarkt en der Groote Markt. DAGORDE 1. Toestand der Maatschappij 2. Aanspraak door een gekend landbouwkun dige 3. Protestatie tegen de verhooging der Pachten; 4. Protestatie tegen de betalingen van granen en aardappelen 5. Allerhande mededeelingen. De lidkaart zal als toegang streng geëischt worden. Het Bestuur. Zondag 1 Juni, om 3 ure namiddag DER AANDEELHOUDERS. Elke aandeelhouder is vriendelijk verzocht tegenwoordig te zijn. Dagorde 1. Bilan der eerste drie maanden. 2. Vervanging in het bestuur. 3. Verschillige bijzondere mededeelingen. Als toegang zal de kwittancie gevraagd wor den. Er zijn reeds twee antwoorden gekomen over deze zaak I. Van den Prokureur des Konings te Au- denaarde Heer Sekretaris, In antwoord op uwe aanklacht van 14 dezer, laat ik U weten, dat dit eene zaak is van bestuur lijken en burgerlijken aard en mijn ambt onbe voegd is. Met alle achting. II. Van het Ministerie van Justicie Aan den heer Sekretaris der Landbouwers- vereeniging van het Arr. Aalst, te Aalst, wordt hierbij medegedeeld dat zijn schrijven van 12 Mei op heden overgemaakt werd aan den Minis ter van Nijverheid, Handel en Bevoorrading, tot wiens bevoegdheid het behoort daarover eene be slissing te nemen. Brussel, den 17 Mei 1919. Voor den Minister, De Algemeene Sekretaris. Wij wachten met ongeduld het vervolg dezer zaak af (Vervolg). In onze landbouwhuishoudkunde moeten wij ons naar de tijd zien te vervormen. Alle hand werk zal kostelijk zijn en moeilijk om verkrijgen: daarom zullen wij ons zoo inrichten dat wij het zooveel mogelijk sparen of vermijden op de groote bedrijven. Laat ons eerst en vooral de mogelijke machienen gebruiken. Hierom zullen wij ook onze velden en onze teelten moeten schikken. Wij moeten de kweek verkiezen van gewassen welke vatbaar zijn voor machienwerk. Hiervoor zouden we moeten een kijkje kunnen doen in Noord-Amerika, waar bijvoorbeeld de oogst in de velden van de pik- naar het dorsch- machien gaat en waarvan het graan en het stroo direct aan den handel worden geleverd. Daar bewerken 3 mannen zooveel hectaren land als 100 mannen in Vlaanderen Deze kwestie moet elk in zijne streek een goed overdenken en het is met onze vereeniging, met onze samenkomsten dat wij met verschilligen kunnen 't akkoord komen om zekere kostelijke machienen te gebruiken. De lanbouwersvereeni- ging van het arrondissement Aalst zal altijd ge reed zijn om machienen in dien aard voor het ge bruik harer leden te koopen, waarvan ieder op zijne beurt gebruik kan van maken. Waarom ware het niet mogelijk dat wij in den oogst bijvoorbeeld een deel onzer wagens in plaats van naar de schuur rechtstreeks naar een reusachtig dorschmachien voerden welke midden het veld wordt geplaatst Waarom ware het niet mogelijk dat wij rechtstreeks handelden met de molens en groote koopmans die ons graan aan de machien weg haalden Een groot deel van ons winterwerk ware uit de voet, wij hadden zaadgoed en strooi en ons geld was in onze handen. Wij hebben bijvoorbeeld een machien om aard appels uit te roeien die heel kostelijk is,maar zoo goed werkt als de hand. Ewel, laat er ons eenige koopen en kleine en groote boeren helpen elkander om hunne aard appelen uit te roeien.Bij een paar schoone herfst dagen zijn al de aardappelen van eene heele wijk binnengevoerd. Hier kunnen vrouwen en kinde ren een hand helpen om de aardappelen te rapen. Al het zwaar werk wordt door de machien en de paarden verricht. Zoo zijn er op vele punten door eene sterke eendracht in onze vereeniging, ongewone voor- deelen vast aan samenwerking en het gebruik van alle mogelijke machienen. Men kan het handwerk nog op een andere manier verminderen en wel met een deel onzer gronden in weiden en boomgaarden te verande ren. Door veeteelt en fruitkweek kunnen wij schoone inkomsten hebben met weinig handwerk. Maar het bijzonderste van al is toch het ver- koopen van onze voortbrengsels. Niemand kan voorzeggen wat de eerstkomende tijd ons bieden zal, maar het is aan ons van een waakzaam oog te houden en te zien op welke manier wij best kunnen handelen. Zal het de uitvoer naar den vreemde zijn Zal het zelfverwerken en fabri- keeren zijn Ofwel zullen wij best zijn op onze eigene markten De tijd zal het uitwijzen in alle geval is het de plicht van onze vereeniging de waren harer leden te verzetten en uitwegen te zoeken om ze aan den hoogsten prijs te verkoo- pen. Hier zal ook het staatsbestuur het grootste woord te zeggen hebben. Wij zullen hen dus op tijd herinneren ons niet te vergeten én onze rech ten tegenover vreemden of tegenover andere standen van ons land te doen eerbiedigen. Er zijn nog woorden die wij in daden moeten omzetten en wel namelijk de onderlinge brand verzekering. Eerstdaags zullen onze studiën op dit punt geëindigd zijn en zullen wij onze brand verzekering stichten. Al de leden zien eens gOed hunne polissen na om te weten wanneer hun termijn ten einde is. Ik denk dat iedereen dit nut zal begrepen hebben van dergelijke inrichting welke wel de schoonste afdeeling zal zijn van onzen boerenbond. Een tweede punt is de spaar- en leengilde, on der waarborg van den Staat. Eene der nuttigste instellingen die er bestaan. Door deze instelling kan de spaarder zijne gel den veilig en goed plaatsen, en deze die om zijne zaken te beginnen of te vermeerderen geen ge noegzaam kapitaal bezit, zullen we in de moge lijkheid stellen zich vooruit te helpen. Boerenzoons die bij voorbeeld gaarne eene hoeve zouden aanpakken, of eene groensel of bloemen- kweekerij beginnen, kunnen zich tot ons wenden om de noodige kapitalen. Kleine boeren die met een grootwordend huisgezin zich willen vestigen op eene meerdere hoeve, kunnen door ons in staat gesteld worden dit gedacht te verwezent- lijken. Dit is een werk van stoffelijke hulp en zedelijke opbeuring. Er zijn nog meer andere punten waardoor we ons kunnen groot maken en elkander kunnen helpen. Maar woorden zijn geen oorden De tij den zijn nog altijd moeilijk en lastig. Laat ons allen sterk bijeenstaan en helpen wij allen zonder uitzondering tot de verwezenlijking dezer idealen. Gij die verstaat, leert aan hem die het niet be grijpt ijvert om uwen bond in macht te doen groeien en eerstdaags zal ieder lid de vruchten plukken onzer schoone inrichting. Laat ons vrij vooruitgaan, zonder wrok noch haat, maar met onze kenspreuk vooruitRedt U Zeiven En eene oude Vlaamsche spreuk zegtHelp U zelve, zoo helpe U God Sander. Er wordt nogmaals op gewezen dat het voor allereerste noodzakelijkheid is dat al de gemeen telijke bonden ten minste alle maanden vergade ren om al de leden in te lichten over de gang der zaken, de prijzen, de inschrijvingen, enz. Al deze vergaderingen zullen kosteloos in De Koorn bloem opgenomen worden. De Koornbloem Bureel en Redactie (voorloopigi DE MEIBOOM Geeraardsbergschestraat, x, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. TEVENS

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1