MM HBO DE BEZEL Landbouwers Nieuws uit Aygem. Abonnementen. Zakken Zakken Zakken Charles Grégoire=Parewyck dering van oplosbaarheid te vreezen is, noch ver lies, noch men er eene spoedige werking mag van verwachten, mogen deze in overdaad gebruikt worden; men geeft minstens 2000 kgr per Ha. Fosfaat Bernard. Fosfaat Bernard is eene meststof welke ver vaardigd wordt uit mineraal fosfaat-krijtkalk of kalkcarbonaat dat gezuiverd «gemalen en gegloeid wordt. Wijlen Dr. Peterman zegde reeds jaren geleden: kon men het krijtfosfaat aan hoogen warmte graad gloeien om er basisch fosfaat van te maken zoo als in de staalslakken de oplosbaarheid zoude merkelijk bespoedigd wezen Door het gloeien vervliegt een deel koolzuur, waardoor een deel vrije kalk (fosfaat) ontstaat. Het fosfaat Bernand bevat n° i 18 tot 20% fosfoorzuur, 2 tot 3% kiezel, 1 tot 2% ijzer- en aluminiumoxyde, 1 3/4 tot 2% ma gnesia, en 45 tot 55% totale kalk (5 tot 25% le vende kalk en 25 tot 30% koolzure kalk. N° 2 20 tot 25% fosfoorzuur, 3 tot 4°0 kiezel, 1 tot 2% ijzer- en aluminiumoxyde, de 1 3/4 tot 2% magnesia, en 55 tot 65% totale kalk. Het fosfaat Bernard werkt als de staalslakken, en al wat er hooger nopens de goede hoedanig heden dezer laaaste gezegd werd, mag ook op het fosfaat Bernard toegepast worden zelfs doordien hier geene overmaat van ijzer kan in voorkomen, zal de werking der salpeterzuurgis- ten niet verhinderd worden, zoo als dit het geval kan zijn bij de staalslakken. De fijnheidsgraad bedraagt 95%. Het fosfaat Bernard geeft goede uitslagen in alle gronden en op alle gewassen, waar het slak- kenmeel voordeelig werkt, en, meer nog dan bij dit laatste, werkt de kalk insgelijks voordeelig. De vrije kalk werkt eerst, vervolgens de koolzu re kalk. De koolzure kalk is zeer nuttig zij be let het verlies van ammoniak en potaschzouten, die onder vorm van carbonaten (koolzuurzouten koolzuuren ammoniak en koolzure potasch gevestigd worden. De koolzure kalk maakt de te zware kleigron den losser, door de klei, dat een dubbel polasch- en aluminiumcilicaat is, te ontbinden de kalk van het carbonaat neemt de plaats in van de po tasch en vormt een kalk - of aluminiumcilicaat de potasch komt vrij en wordt aaneigenbaar on der vorm van potaschcarbonaat. Ruw Beendermeel. De beenderen bevatten gemiddeld 20% fosfoor zuur en 5 tot 6% stikstof. Gemalen bekomt men ruw beendermeel, dat uiterst langzaam werkt, doch de werking er van wordt bespoedigd door verscillende behandelingen. Meel van ontvette beenderen. De beenderen worden gekookt, het bovendrij vende vet wordt afgeschuimd, en de beenderen gemalen. De meststof bevat 20 tot 26% fosfoor zuur, en 3 tot 4% stikstof de werking er van is nog zeer traagzaam. Verzuurd beendermeel. Vorige melen worden gemengd met humus- grond, asch, plaaster, zaagmeel, goed geteerden paarden- en schapenmest,en het mengsel met aal begoten. De hoop wordt met de aarde goed afge dekt en men laat 8 tot 10 dagen gisten. Deze mest stof werkt spoediger dan de voorgaande daar de lijmstoffen, die de werking van het fosfoorzuur vertragen, door de gisting ontbonden worden. De door de gisting vrijkomende ammoniak wordt door de stoffen van het mengsel en de dekaarde opgehouden, en gaat bijgevolg niet verloren. Meel van gestoomde beenderen. Het beenderlijm heeft eenezekere handelswaar de. De ontvette beenderen worden in luchtdichte ketels gesloten en met stoom behandeld. De lijm- stof wordt weg genomen, en de gestoomde been deren, die wit en broos zijn, worden gemalen. Deze meststof bevat 27 tot 32 fosfoorzuur, en 0,9 tot 1,8 stikstof. Beenderasch. De beenderasch komt voort van groote lagen beenderen van voorhistorische dieren, die in Europa en Amerika aangetroffen wordt, tot as- sche verbrand, vervliegt de stikstof het fosfoor zuur blijft oyer, 30 tot 36%. Aygem, gelegen in een prachtige vallei, heeft vooral vele goede akkerlanden. Alle gewassen teelen hier goed, schoone boomgaarden en beste wasdom. Het volk is hier over 't algemeen werk zaam en houdt zich meest met het landbouwbe drijf bezig er bestaat hier ook weinig nijverheid, over t algemeen welstellend volk en weinig on dersteunden, weinig eigendommen behooren aan vreemde heeren. Gedurende de oorlog hadden wij hier ook twee burgemeesters, en het ging er niet te beter om ik wil er niet veel meer van zeggen, iedereen herinnert zich nog te goed hoe het hier gegaan heeft om zake opeischingen, leveringen, toepassen van boeteD enz alles partijdig ten hun nen voordeele, in komiteiten en 'bevoorrading was het nog eens hetzelfde, alles voor de eenen en niets voor de anderen. Het spreekwoord Die voor zich zelve zorgt, zorgt voor zijn besten vriend was altijd en in alles van toepassing. God dank, die tijd is nu voorbij, de lucht wa- semd naar recht en vrijheid, dwang en alleen- heersching moeten plaats ruimen voor vrijheid en recht. Poch zijn er die moeilijk kunnen verge ten en door hoogmoed gedreven alles wat goed is en niet van hen komt, tegenwerken, en hunne onmacht niet willende bekennen eindigen toch altijd hunne verkeerde handelwijzen tot hunne oneer en schande. Sedert de wapenstilstand hebben wij maar eenen burgemeester meer, die altijd zijne plicht gedaan heeft en angst en leed met zijn volk ge deeld heeft, en ook nooit aan zijne plichten te kort gebleven is, altijd en in alles, droeg hij een aan deel in opeischingen en leveringen, en gaf het goede voorbeeld aan zijne medeburgers, ik denk wel de tolk te zijn van gansch de gemeente met hem in naam van allen onzen dank te betuigen. Een bewijs van moed en wilskracht komt hij ons nog te geven. Aygem was uren in 't ronde ge kend voor zijne slechte wegen, den handel en het verkeer was bij wintertijd gansch onmogelijk, Om een gedacht te geven, en niemand zal mij van overdrijving beschuldigen, niet een jonge dochter onzer gemeente, en er zijn er vele, schoone lief tallig, werkzaam en bekwaam, ik mag er niet meer van zeggen, want zij zouden mij kunnen bij de ooren trekken. Hewel Niettegenstaande al deze en nog meer andere goede hoedanigheden, moesten onze boerinnetjes,ik ben't weervergeten, in 't vervolg zal ik juffertjes zeggen, dat is beter' hunne verkeeringen opschorsen tot in 't begin van den aanstaanden zomer, want met al den moed, liefde en genegenheid en den besten wil mogelijk, konden de jongmans niet naar Ay gem komen ter oorzake der afgrijselijke modder poelen en onbruikbare wegen. Die toestand is tot heden veel verbeterd en onzen burgemeester zal niet rusten tot alles in volmaakte orde zal hersteld zijn. Bravo zoo moet het zijn, doe zoo voort heer Burgemeester, het Aygemsehe volk is met u en zal u langs om meer zijne liefde en achting schen ken. Eene plicht heer Burgemeester, Schepenen en Raadsleden moet ik u ook nog herinneren, iets dat iedereen van u verwacht is het oprichten van een praalgraf ter eeuwige herdenking onzer gesneuvelde soldaten Voor die mannen die hun bloed en leven geofferd hebben, voor onze verlos sing. Wij allen die d% vruchten zullen plukken van hunne vaderlandsche plicht en opoffering, moeten en mogen ook niet langer uitstellen hen te her denken, om de namen dier dierbare helden te doen voortleven bij onze kinderen en toeko mende geslachten. Ik verzeker u dat ge nogmaals moogt rekenep op de ondersteuning van allen; iedereen zoo rijk als arm zal zijn penning geven, voor het edelste, schoonste en ook het ons uit erkentenis en dank baarheid verschuldigde werk. Niet meer getalmd heeren, onze soldaten heb ben hunne plicht gekweten, voor onze reddingen den bloei van 't vaderland;kwijten wij nu ook°ten spoedigste den onzen ten hunnen opzichte. Ben boer van Aygem. Abonnementen worden ten allen tijde aan genomen in het lokaal De Meiboom Schrijf enkel eene postkaart en ons blad zal U door de post regelmatig besteld wor den. Prijs voor een jaar 3,50 fr. Voor 6 maand 2,00 fr. Aankondigingen. TE KOOP bij de gebroeders Bruylandt, Ham- mestraat, Aalst-Mijlbeek,100 kgr. Éngelsch gras zaad, eerste kwaliteit aan 1 fr. de kilo» TE KOOP bij Benoit Van Hauwermeiren, te Gijsegem, 2000 kilos strooi, tarwe en rogge (machienstrooi) eft 5000 k. beeten. TE BEKOMEN Schoone en groote tabak- planten, bij Richard Caudron te Moorsel-Waver. Aankomst eener partij occasiezakken aan matigen prijs. Reparatie van zakken. Meuleschettestr. 15 - Moorselbaan 39, Aalst. 4, Boterstraat, 4, AALST. Ik heb de eer aan 't geacht publiek van Aalst en omliggende ter kennis te brengen, dat ik na 6 jaren eerlijken en hooggeschatten dienst in de Apotheek Callebaut, op 15 Mei aanstaande eene Apotheek openen zal voor eigen rekening. In de hoop de gunst van Ued. te genieten, ver zoek ik Ued. de verzekering van mijne beste gevoelens te willen aanvaarden. medard de kezel, Apotheker-Scheikundige, 4, Boterstraat, Aalst. Wilt gij onmiddellijk uwe Marken uitge wisseld hebben, wendt u tot de UNION NATIONALE DE BELGIQUE (agentschap voor Aalst en Omliggende Kerkstraat, 15, Aalst). Voordeelige voorwaarden. Heeren Landbouwers, HALST, GBHHHmflllKT, 14, eenig agent der ontroomers MPLOTTE - voor de omstreken. Men aanvaardt alle reparatiën. Spoedige en trouwe bediening. Prijzen en inlichtingen gratis op aanvraag. Aalst, drukkerij, Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, 31. (Niet verantwoordelijk). TE KOOP bij Alberie Van Herreweghe, Chers- camp, een allerbeste stierenkalf, 1000 kil. hooi van beste hoedanigheid 2000 kil. stroo en 1000 kil. beeten. koopt uwe Dorschmachienen, Mane- giën, Motoren, Oogstmachrenen of gelijk welk Landbouw- of N(jver- heidsmachien b(j

De Koornbloem | 1919 | | pagina 4