Inhuldiging van Ons Lokaal LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adelt Zondag i Juni 1919. Prijs 6 centiemen. ic jaargang. N° 21. Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. en algemeene vergadering der leden van Z0NDA8 25 MEI 1919. Verslag der Zitting Een groote toeloop van af 2 1/2 uur voorspelde eene schoone vergadering. Van alle gemeenten van den omtrek waren de meest ieverige leden opgekomen, eenige goede patriotten deden zich verontschuldigen Om 3 1/2 ure begon de vergadering met eene proppensvolle zaal. De leden waren waarlijk opeengeperst. De heer B. Schockaert, schepen van Eron- degem, Voorzitter onzer maatschappij, opende de vergadering. De heer VoorzitterIn naam van het be stuur van onze vereeniging, ben ik vereerd onze leden te mogen bedanken voor hunne talrijke opkomst. Niettegenstaande de groote afstand van sommige gemeenten zie ik hier toch vrienden uit alle dorpen. Ik wensch U allen hartelijk welkom in ons huis. Ik zeg ons huis want dit is den eigen aard van elk lid van onze schoone vereeniging. Ik dank al de leden en de bestuurleden en denk datallen zullen eensgezind voortwerken tot meerdere groei en bloei van onzen bond. Er kwam mij heden een brief toe welke een pijnlijken indruk op mij maakte, maar die toclj goed is daar hij ons vermaant van sommige ge vaarlijke lieden. De heer bestuurder zal ons een verslag geven over de afgeloopen tijd van ons bestaan, alsmede lezing van dezen brief. Hij zal verder zoo goed zijn al de punten van ons dagorde af te werken. De heer Bestuurder. Heeren leden van onzen bond ik wensch U op mijne beurt hartelijk welkom in onze haardstede. Mochten wij hier lange jaren in vrede en vriendschap samenkomen om vrije belangen te behertigen en onzen stand te verdedigen. Op aanvraag van den heer Voorzitter geef ik lezing van den brief welk een lid ons heeft inge zonden Aan den Heer en Bestuurleden van den Boerenbond. Als trouw lid van den Bond vind ik het geraad zaam U eenige inlichtingen te laten geworden over hetgeen ik weeral hoor. Onlangs las ik in ons blad het artikel, Ratten in de kas ik vroeg mij af wat mag dat wel zijn, Zitten er al ratten in de kas, maar ik hoorde eens rond en begreep seffens wat het was, Het zijn ratten op twee beenen, die niet kun nen verkroppen dat er zooveel koopwaren door den bond afgeleverd worden en die liever zouden hebben die winsten in hunne zakken te mogen steken, dan ze terug te zien keeren in de handen der boeren zelf. Dit zijn commercanten uit de ronde van Aalst die niets anders trachten dan den bond te doen vallen. Eene tweede soort van ratten zijn de politie kers, die er mede bekommerd zijn, omdalinTe politiek in den bond uitgesloten is, zooals ik wel meen. Doe voort, beste vrienden, willen is kunnen, en dan mogen commercanten en hooge politie kers samenspannen ze zullen niet tegen ons kunnen opkomen. Past op, heeren van 't bestuur, gij hebt eene groote taak op u genomen en alle machten en krachten werken samen tegen u. Een Pachter. Ik hoop dat de vrees van dees achtbaar lid ongegrond zal zijn en dat niemand het wagen zal de hand te slaan aan onzen machtigen bond. Evenwel kunnen wij allen een oog in 't zeil houden en ons en onze vrienden behoeden tegen alle lage kuiperij van sommige personen. Ik wil U een klein overzicht geven over de opkomst en de gang van onze vereeniging. Het is ruim een jaar geleden dat eenige boeren verontwaardigd over de handelwijze van Duit- schers en komiteiten die hand in hand gingen en storm liepen tegen de boeren, het gedacht heb ben opgevat zich in eenen bond te verbinden. Er werd eene vergadering belegd te Welle waar een twintigtal vrienden uit de naaste gemeenten wer den uitgenoodigd. Bijna allen beantwoorden aan dezen opröep en in allen, zonder onderscheid brandde een haat en een liefde. Een haat voor alle onze schandige vervolgers en eene liefde tot een vrij, sterk boeren verbond. Allen waren het eens om te zeggen dat de landbouwleiders van voor den oorlog ons lieten alleen staan of ons tegenwerkten. Men besloot geen ander lid noch .veel minder een bestuurlid ie aanvaarden die geen landbouwer was. Aankoopen. Het was waarlijk een moeielijke tijd om zaken te beginnen. Het verkeer per ijzerenweg was zoo ongeregeld en traag dat wij meermaals groote moeielijkheden opliepen met de leden die te lang moesten wachten achter hunne vetten. De prij zen waren even gevaarlijk en wispelturig en wij hebben altijd voorzichtig gehandeld en niet meer gekocht als er dagelijks was ingeschreven. Onze eerste koop was het lijnmeel wij kochten het te Antwerpen aan 75 franken en op eene partij van 4300 kilos moesten wij -141 frank van transport betalen zoodat wij op deze eerste handeling een verlies moesten doen aangezien wij voor het vast stellen der prijzen maar eenige centiemen hadden voorzien, en het kostte ons van ijzerenweg ver voer 3.28 fr. per 100 kilos. De zemelen werden verkocht aan 37.50, a 38.00 en nu 37.00 fr. Onze ammoniak kost opvolgendlijk 120,103, 98, 96 en nu 94 frank. Volgens de ontledingen had hij een inhoud van 20,77-2032, 20,52 per honderd stik stof. De Nitraat kostte 82.50 fr. Maar op de eerste 30.000 kilos hadden we een tekort van 864 waardoor wij de prijs van de tweede lossing moesten brengen op 83.50 fr. De laatste kost 82 frank. Inhoud 15,90 stikstof. Onze kolen waren in den beginne zeer slecht en vele leden hebben er erg mee gesukkeld. Dit kwam omdat wij met de goede putten niet kon den in betrekking komen. Ik sóhreef naar zes verschillende koolmijnmaatschappijen en kreeg geen antwoord. Nu zijn we in zeer goede betrek kingen en leveren beste kolen 50 tot 60 grof aan 8.00 fr. de 100 kilos vrij aan de leden gele verd. De leden moeten zich in de gemeentelijke bonden laten opschrijven en het geld op voorhand storten. Is er te kort op de wagons, er moet een kleine opleg gebeuren. Is er te veel, dit gaat ook in de kas der gemeentehonden. Voor het geval van te kort. Op de paardewortels hebben wij ook geld verloren omdat er op een wagon eens schro melijk te kort waren en dat wij deze waren bij na zonder winst verkochten Zoo ging ons koopen en verkoopen ik zeg het nog het was moeielijk en gevaarlijk. Soms had den we groote winsten, anderszins groote verlie zen, maar altijd hebben wij goede en deugdelijke koopwaren afgeleverd. Altijd was ons eenig doel de belangen van onze leden en onze aandeelhou ders te behartigen. Toekomende Zondag zullen wij aan de aandeelhouders de balans van win sten en verliezen voorleggen. Actionnarissen Er zijn leden die denken dat zij geen deel hebben in de winsten der maatchappij en dat dit alleenlijk in handen der actionnarissen komt. Want wij hebben maar 500 actionnarissen op 5000 leden dus 1 per 10. Dat is eene dwaling want de niet actionnarissen hebben rechts treeks hun deel uit deze kapitalen daar zij van de voordeelen genieten die we bekomen met het gold der eersten. Door dit geld kunnen wij altijd koopen en aan de laagste prijzen want het ge beurd soms dat er moet op voorhand betaald worden. Het is zoodus het geld van deze aandeel houders die voordeel aan alle leden doet. Betalingen Iets wat ik moet doen opmerken aan de bonden is dat ze moeten rapper zijn in het binnenbrengen hunner gelden. Er gaat veel intrest verloren met het geld niet seffens op de bank te plaatsen, Het is ook onze samenwerkende maatschappij die dit huis heeft gehuurd voor een lokaal en ba reel. De winsten gaan in de kas der aandeelhou ders, maar zullen weer eens voordeel aan de andere leden döen, aangezien wij met deze win sten des te goedkooper onze andere waren zullen kunnen afleveren. Wij betalen de huishuur en las ten, de gerant heeft zijn perkent op de verkoopen. Als we een oogslag werpen op de belangrijke wijn voortbrengers in Frankrijk die toch ook maar landbouwers zijn, moeten we rondzien eD- overwegen of wij geen uitweg vinden kunnen met de fabricatie van sommigë onzer produkten. In Zuid en bijzonder Noord-Amerika bestaan er zoo machtige landbouwmaatschappijen. Zóó heb ben we gezien dat wij bij het begin van den oor log eene gift kregen van duizende zakken fijne bloem dit kwam van deze miljoenrijke maat schappij van Canada. Hunne macht en kapitaal moet groot zijn om dergelijke giften te kunnen doen. Daar moeten wij een voorbeeld nemen en ons als boeren eendrachtig vereenigen. Spijtig is het dat de landbouwkundige welke vernield stond in het dagorde om hier het woord te voeren niet is kunnen komen. Door de veran dering van datum was het hem onmogelijk van daag te komen. Hij heeft ons niettemin beloofd hier eene reeks voordrachten te komen geven bijzonder op het punt der landbouwindustrie en uitvoer. Een ander voornaam onderwerp, namelijk de onder linge brandeer zekering is bijna gestudeerd. \fij zyn in overeenkomst inet een voornaam heer, die zoo eene onderlinge verzekering bestuurd en ons met de Sinxendagen eene voordracht zal ko men gevenAl degene die de zaak willen hooren Uitleggen kunnen deze voordracht bijwonen. De Koornbloe Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRsON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. wii hehhen ook een maga?ijn gpkn^ht hofg^n voor allen een groot gemak zal zijn, daar wij al tijd alle varen zullen in magazijn hebben. Wel licht zullen we daar ook eene kleine nijverheid van fruiten of groenten maken een lijnkoekbre ker en wat weet ik al plaatsen, want vergeet niet dat het noodzakelijkste wat we moeten nastreven toch wel de landbouwindustrie is... Wij moe ten er toekomen van onze waren te verwerken en in den haDdel te brengen bereid tot het ver bruik. België staat onder dit oogpunt verre bene den de andere landen.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1