F. CALLEBAUT BI BE REM Landbouwers De Landbouw in België Abonnementen. Oudere Kunsten en Schoonheden. APOTHEEK Zakken Zakken Zakken Charles Grêgoire=Parewyck Superfosfaat van beenderen. Superfosfaat van beenderen, is beendermeel dat met zwavelzuur behandeld werd. Een deel wordt oplosbaar in water, een ander deel blijft alleen oplosbaar in sterke zurenhet deel fosfoor- zuur, dat alleen in sterke zuren oplosbaar is, wordt voor de vaststelling van den prijs per een heid of per 100 kgr. niet in aanmerking geno men. Superfosfaat van ontvette beenderen bevat 2,5 tot 3°/o stikstof en 12 tot 14% fosfoorzuur oplos baar in water, van gestoomde beenderen 0,5 stikstof en 10 tot 17% oplosbaar fosfoorzuur, en van beenderzwart 0,5 tot 1% stikstof en 15 tot 18% oplosbaar fosfoorzuur. A, S. In deze overgangsperiode welke wij doorleven periode waarin al de landan der wereld, die een weinig ontwikkeling hebben, zicheene onein dige moeite getroosten en zoo praktisch moge lijk werken om hun economische belangen zoo veel mogelijk te beschermen is het niet van belang ontbloot hier over de Belgische econo mische landbouw-politiek een woordje te zeggen. Het stelsel Bescherming van nijverheid, vrij handel van landbouw werd hier in België steeds vooruitgezet. De nijverheid ofschoon wij haar nationaal be lang niet miskennen werd hier vooruitgeholpen en beschermden de landbouw, die veruit het grootste deel van 't Belgisch volk omvat werd met de grootste nalatigheid bejegend. En toch Het was hieraan te danken dat de belgische boer zoo var ten achter stond tegen over stielgenooten uit andere landen. Omdat de landbouwhandel heelemaal vrij was hier in België werd ons land door vreemde iandbouwvoortbrengselen overstroomd en wer den hier ontzaggelijke sommen geld door vreem den weggehaald. Van hooger hand werd ons den weg niet aan gewezen om ons, in eigen bedrijf op te helpen op zedelijk en stoffelijk gebied. Voor mij ligt een uittreksel uit den Invoer in België van fruit, groensel en bloemen van 't jaar 1913 mij door het Ministerie van Landbouw op aanvraag gezonden. Zie naar de massa voortbrengselen die worden ingevoerd en naar de fabelachtige sommen daar voor uitbetaald. Versch fruit. Kgr. Franken. Appelen 14.761.929 2.632.722 Druiven 53.314 85.744 Andereinkistjes,enz: 845.579 929.238 Aardappelen 127.446.717 8.118.356 Peulvruchten 87.486.963 26.878.644 Andere groenten 30.376.386 4.675.760 Natuurlijke b loemen en planten 3.063.364 2.864.777 Samen Kgr. 264,034.252fr.45.185.241 Een land dat gekend staat om zijn groote land- bouw-uitbreiding en 't welk een volk heeft om zijne werkzaamheid en naarstigheid de wereld door gekend moet om 45.185.241 fr. frtiit, groensel en bloemen invoeren, voortbrengselen die het gemakkelijk op eigen bodem teelen kan. Heeft de toenmalige Minister van Landbouw nooit de Invoer budjetten van zijn Ministerie doorbladerd of lieten die ellendige toestanden hem onverschillig Of hebben wij maar een Ministerie van Land bouw om den schijn Joost Valcke. Abonnementen worden ten allen tijde aan genomen in het lokaal Groote Markt 8 Schrijf enkel eene postkaart en ons blad zal U door de post regelmatig besteld wor den. Prijs voor een Jaar 3,50 fr. Voor 6 maand 2,00 fr. De Scheepvaart. Het eerste vaartuig, dat ooit gebouwd werd, is de ark van Noë. De Heilige schrift leert ons, dat God zelf den vorm van dit vaartuig opgaf, en de grootte en maatstaf bepaalde, en Noë met de middelen bekend maakte, welke hij moest gebruiken, om zijn schip, ondanks deszelfs groo te zwaarte boven op het water houden. Wij weten nog door de Heilige Schrift, dat de kinde ren of afstammelingen van Noë, de eerste zee vaarders waren, en hetgeen eenigermate bewijst, dat door de nog bestaande overleveringen van den zondvloed en de ark, de scheepvaart ont stond, is, dat zij hare eerste vorderingen deed in de streken nabij de plaats alwaar de ark stil hield. Doch het menschelijke geslacht ontaardde de goede overleveringen gingen verloren men voer op planken, vlotten, kano's van boomschors gemaakt of van eenen, door het vuur uitgehol- den boom vervaardigd. Nochtans had men ten tijde van Tob reeds de Scheepvaart doen herle ven, daar hij (Kr. XXIV, vs. 18) van zeeroovers spreekt, die tochten op de zee ondernamen, en zich van de schepen meester maakten, waarmede men den handel dreef. In het boek der Koningin en der Kronyken, worden de vloten Vermeld, welke David en Salomon naar het Oosten zonden. Het schijnt dat de Egyptenaars vroeger reeds de zeilen hadden uitgevonden. Zij zegden dat Iris, op de vloed varende, om de leden van het lichaam haars echtgenoots te gaan opzoeken, welke boosaardiglijk door zijnenbroederTyphor, ter dood was gebracht, de sluier, die haar hoofd bedekte losmaakte, en dezen aan eenen rechtop- staanden riem vasthechte, hetwelk het vaartuig, door den wind voortgestuwd, tot aan den oever der zee deed komed. Nochtans legden de Egyp- tenaren zich niet toe op de scheepvaart, dewijl sinds den moord van Osiris, wiens ledematen in den Nyl waren verstrooid geworden, zij de zee den stroom en zelfs de visschen verafschuwden. De Pheniciers werden de stoutste en tevens de behendigste zeevaarders. Men weet dat zij Afrika rondvoeren, vertrekkende uit de Roode zee en en terugkomende langs de zee-engte van Gibral tar wel is waar, zegt men, dat zij nooit het land uit het gezicht verloren. Later haalden zij tin van de Cassiteriden eilanden, op de kust van Cornwallis, in Engeland. De Grieken waren, ondanks hunnen aanleg voor de kusten in het algemeen, zeer slechte zeevaarders. Hnnne schepen waren eenvoudige, slecht gebouwde vaartuigen, en een enkele van de tegewoordige oorlogschepen had de gansche vloot der Grieken kunnen vernielen, die naar het heleg van Troje voeren. De schepen der Romeinen waren niet veel beter. Het was eerst in de 16® en de volgende eeuwen dat men zich in Europa met den scheepsbouw bezig begon te houden. Vroeger gebruikten de zeevaarders allen riemen, om de vaartuigen voort te krijgen, doch thans heeft men sedert lang van dit middel afgezien, en gebruikt men zeilen of stoom. De stoom is het middel, dat, ge lijk men weet het snelste beweegt. Wat den riem betreft, men heeft er geheel van .afgezien, en gebruikt hem nog enkel om sloepen of booten voort te roeien. Aankondigingen. Te koop'bij Jan Coppens, te Cherscamp-Boy- gem, 2000 k. nieuw hooi, 2000 k. aardappels roode star, 2000 k. roggestrooi. Te koop. Bij uitscheiding van bedrijf, eene beste en goede trekkoe, 4 tanden, tweede kalf, 8 1/2 maanden dracht, bij René Rottiers, Eron- degem, Oude Kantonnier. Te koop bij de gebroeders Hosselaer, te Erpe, 2000 kgr. vlegelgedorschen tarwestroo 1000 k. vlegelgedorschen roggestroo. TE KOOP bij de gebroeders Bruylandt, Ham- mestraat, Aalst-Mijlbeek,100 kgr. Engelsch gras zaad, eerste kwaliteit aan 1 fr. de kilo. TE KOOP bij Benoit Van Hauwermeiren, te Gijsegem, 2000 kilos strooi, tarwe en rogge (machienstrooi) en 5000 k. beeten. TE KOOP bij Alberic Van Herreweghe, Chers- camp, een allerbeste stierenkalf, 1000 kil. hooi van beste hoedanigheid 2000 kil. stroo en 1000 kil. beeten. TE BEKOMEN Schoone en groote tabak- planten, bij Richard Caudron te Moorsel-Waver. 8, Botermarkt, 8, AALST. De Apotheker FRANS CALLEBAUT,8, Boter.- markt, AALST, heeft de eer aan het geacht pu bliek kenbaar te maken dat hij nooit voornemens- geweest is zijne apotheek aan iemand over te laten en dat hij zijne zaken blijft opdrijven zoo als vroeger op de Botermarkt. In deze Apotheek alleen zijn te verkrijgen ANTIMIGRAINE, poeders tegen hoofdpijn, tandpijn, enz. BALSEMPILLEN voor hoest en borstziekten. BLOEDZUIVERENDE PILLEN voor maagpijn,, gal. verstoptheid. GALLINA, poeder tegen de plaag der kiekens. Aankomst eener partij occasiezakken aan matigen prijs. Reparatie van zakken. Meuleschettestr. 15 - Moorselbaan 39, Aalst» 4, Boterstraat, 4, AALST. (Tusschen de Vleeschmarkt en Botermarkt). Nauwkeurige uitvoering aan billijke prijzen der voorschriften van de Heeren Dokters. Alle inlandsche en uitlandsche specialiteiten. Breukbanden, verbandstoffen, essencen. Spe cialiteiten voor vee en pluimgedierte. EENIG DEPOT VAN Kephalgine van Medard De Kezel, onfeilbaar tegen migraine, hoofdpijn, tandpijn, zenuwpijn. Maag- en Galpillen van Medard De Kezel, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijmen,, verwekken den eetlust, enz. Hoestpillen van Medard De Kezel, tegen grippe, influenza, hoest, valling, verkoudheid. Bloedpillen van Medard De Kezel, tegen bloed armoede, bleekzucht, algemeene zwakte. Wilt gij onmiddellijk uwe Marken uitge wisseld hebben, wendt u tot de UNION NATIONALE DE BELGIQUE (agentschap voor Aalst en Omliggende Kerkstraat, 15,. Aalst). Voordeelige voorwaarden. Heeren Landbouwers, HULST, GHHHHWKT, 14, eenig agent der ontroomers MELOTTE voor de omstreken. Men aanvaardt alle reparatiön. Spoedige en trouwe bediening. Prijzen en inlichtingen gratis op aanvraag. Aalst, drukkerij, Van de Pntte-Góossens, Korte Zoutstraat, 31. (Niet verantwoordelijk). (irt*nP'V)fPYI koopt uwe Dorschmachienen, Mane- giën, Motoren, Qogstmachienen of geljjk welk Landbouw- of Nijver- heidsmachien b(j

De Koornbloem | 1919 | | pagina 4