7 Het Oorlogschandaal Eugène de Heroptinne Inhuldiging van ons Lokaal LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adelt Leest en verspreidt ons blad. Zondag i5 Juni 1919. Prijs 6 centiemen. r- Jaargang. N° ?3 Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Wij lezen in De Witte Kaproen vanZondag 8 Juni 1919 Duizenden en nog duizenden lezers uit gansch liet land volgen met stijgende belangstelling on zen veldtocht tegen het oorlogschandaal Le Lion d'Or, met den geneverkeizer Eugène de Hemp- tinne aan 't hoofd. En toch hebben zij nog niet het flauwste begrip van de uitgebreidheid, de om vangrijkheid van dit oorlogschandaal, en de on gehoorde, fabelachtige winsten die verwëzentlijkt werden. Personen die Gent of de Provintie Oost-Vlaan- deren bewonen, zullen u wel met den vinger wij zen dezen of gindschen edelman, die genevermar- chand is geworden sn geld geschept heeftande ren zullen wel de vertrouwensmannen noemen, die voor den oorlog café hielden en gedurende den oorlog huizen kochten nog anderen zullen hun verontwaardeging uitdrukken, hoe zq, geduren de de bezetting, zelfs voor de dringendste zaken en familieaangelegenheden, aan geen paspoort konden geraken, te,rwijl de vertegenwoordigers van de geneverzaak al de paspoorten kregen die ze verlangden, met de glorierijke melding für heeresbedarf. Maar wat beteekent dit alles. Eens zal en moet de gansche waarheid gekend worden. De openba re gezondmaking van ons volk eischt het. Eens zal de bevoegde minister voor gansch het land in de Kamer moeten verklaren, hoeveel ge- never Le Lion d'Or voortgebracht heeft, en hoe veel er aan de Duitschers werd geleverd. Op dit oogenblik zal een kreet van razernij en afschuw in België opgaan, en recht zal geëischt worden, al zaten de beschermers van Mijnheer Eugèné de Hemptinne op de trappen van den troon. Wanneer ons volk, dat zooveel'armoede en honger heeft geleden, officieel zal weten, hoeveel graangewassen aan den volksvoeding werden ont trokken om genever te maken, en dan nog voor dë Duitschers, zal geen macht ih de we reld in staat zijn den loop der gerechtigheid te doen afwijken. Opdat onze lezers zouden beginnen begrijpen, welke afmetingen dat oorlogsschandaal genomen heeft, zullen we vandaag zeggen, dat het laagste cijfer van voortbrengst van de Le Lion d'Or ge weest is 40 hectoliters per dag genever aan 50 graden en dat zekeren dag de voortbrengst ge klommen is tot 176 hectoliters aan 50 graden. Wij mogen dus veronderstellen dat er een ge middelde dagelijksche voortbrengst was van 100 hectoliters aan 50 graden. Daarvoor waren noodig 33 duizend kilogram men graangewassen. In de veronderstelling dat Le Lion d'Or 1000 dagen voortgebracht heeft, zou Le Lion d'Or 33 millioen kilog. van de allernoodzakelijkste voedingstoffen aan ons uitgemergeld en uitgezogen volk hebben ont trokken. Ja of neen, moeten de mannen die daarvan de verantwoordelijkheid dragen,voor de vierschaar? De Witte Kaproen. en algemeene vergadering der leden van ZONDAG 25 MEI 1919. Verslag der Zitting (Vervolg) In ons laatste verslag werd een punt ver geten. Vóór de rubriek Aankoopen leze men: Samenwerkende Maatschappij Nauwelijks waren wij vereenigd en hadden reeds vele misbruiken tegenover de landbouwers kunnen tegenwerken of de noodzakelijkheid drong zich op eene samenwerkende maatschappij te stichten, voor aankoopen en verkoopen van alle landbouwwaren. Elk lid had de gelegenheid van eenig geld te storten en zelf de kleine land bouwer werd het mogelijk gemaakt aangezien wij onze acties op 50 frank bepaalden. Wij streefden naar het doel zooveel mogelijk action- narissen te hebben, en deze die voor 20 aandee- len inschreven, hebben er maar 10 hekomen. Zóó steeg ons kapitaal tot 89,000 frank. In de statuten is ook de stichting eener samenwerken de brandverzekering voorzien, eene spaar en leengilde, evenals eene fabricatie van fruiten, vruchten en opleg van groenten. Natuurlijk kunnen wij dit niet alles te gelijk aanvatten, maar onze standregels zijn derwijze gemaakt, dat wij ons tot eenen volledigen han del in alle landbouwartikels en tot eene land bouwindustrie kunnen uitbreiden. Het eerste wat wij begonnen was natuurlijk de samenaan- koop van meststoffen en krachtvoeders. Ons Blad Ik roep de aandacht der landbouwers op ons blad de De Koornbloem Wij doen al ons best voor den opstel en trachten bijzonder arti kels te geven over landbouwwetenschappen. Vele lieden vragen naar wat nieuws van hier en daar, maar het is volstrekt onmogelijk van ons met veel prullen bezig te houden. Het is ook noodzakelijk dat er van iedereen eens een artikel ingezonden wordt over kwestiën van zijn dorp of beter over kennissen en proeven op landbouw gebied. Er zijn vele boeren die beter kunnen schrijven over landbouw dan vele geleerden aangezien zij rijk zijn aan ondervindingen prak tijk. Iedereen zou dus eens moeten neerschrijven wat hij zooal weet over de verschillende kennis sen van onzen stiel. Alle leden van den bond zul len het ook voor eene noodzakelijkheid moeten aanzien ons blad te lezen. De annoncen zijn vrij voor al de leden van den bond, wel te verstaan kleine aankondigingen. Grootere moeten betaald worden en het is eene goede zaak, eene onmis bare zelf voor ons blad. Handelaars en bijzonder notarissen zouden door al de leden moeten aan gezet worden om in ons blad hunne aankondigin gen te zetten. De notarissen komen niet af en de boeren zullen ten slotte nog verplicht zijn hun ook een boeren-notaris te nemen voor hunne venditiën. Opslag der Pachten Verschillende leden hebben het gedacht voor uitgezet een protestbrief te schrijven aan den Minister van Landbouw tegen de verhooging der pachten. Sommige landeigenaars schijnen het bijzonder op de boeren gemunt te hebben en verhoogen hunne pachtprijzen op ongehoorde wijze. Er zijn gemeenten waar de prijzen veel te hoog zijn en er dus geene verhooging mag ge duld worden. Het is zeer goed een klacht te doen bij den Minister van Landbouw, doch zoolang er geene wet bestaat op de regeling der pachten zal alle aanklacht op niets uitloopen. Het hangt alleen van de boeren af. Zij moeten, nu ze allen vereenigd zijn malkander verstaan en alle «verhooging weigeren te betalen. Hier moeten ze eendrachtig staan en zien dat er niet één lafaard tusschenloopt, die 't land van een ander zou durven onderhuren. Als ze eenparig weigeren of dreigen hun land te laten liggen is de zaak gewonnen, want niet een eigenaar zal zich in gevaar stellen zijn land in woestijnen te laten veranderen. Wij zullen dus in ons blad een oproep doen aan alle boeren om alle onredelijke pachtopslag te weigeren. Intusschen zullen wij alle drukking uitoefenen op den Minister van Landbouw'om eene wet op de regeling der pach ten te bekomen. Dit is de eenige oplossing van het belangrijke vraagstuk. Verbetering der gronden Eene wet die we insgelijks aan de Kamer moe ten afdwingen is wel deze die den eigenaar ver plicht zijne natte of slechte landerijen door draaineering of andere middelen te verbeteren zooniet aan den huurder het recht geeft hetzelve te doen op rekening van den hear zoo hij van zijn land moet afzien. Er zijn nog duizende hec taren in Vlaanderen die nat zijn en door uitbui- zing in goede akkerlanden kunnen veranderd worden. Het is eene domheid van sommige hee- ren en tevens eene misdaad tegenover hunne pachters van deze modderpoelen niet te verbete ren. Het is eveneens tegen de algemeene wel vaart en rijkdom des lands daar er middel be staat de voortbrengst van onzen eigen bodem te verdubbelen, hetgeen we vooreerst niet meer bij vreemden moeten gaan koopen. Voor de pachter heeft het een driedubbele waarde, want natte gronden vragen dubbelen arbeid en dubbel vet en geven dikwijls eene slechte en soms gansch mis lukte vrucht. Het is noodig dat deze misdadige of domme landeigenaars, die noch hunne eigene belangen, noch min deze hunner pachters behar tigen gedwongen worden een andere weg op te gaan. Ge ziet, heeren landbouwers dat er nog werk op den winkel is, en dat we alléén door eene sterke vereeniging en door goed ontwikkelde boeren iets tot ons voordeel kunnen bekomen. Laat ons den bond sterker om sterker maken en gaan wij met een kloeke wil en goed gedacht vooruit naar de volmaking en verbetering van onzen stand. Een lid Ik vernam daareven uit den mond van onzen heer Bestuurder dat wij ons gingen buiten alle politiek houden, nochtans zal liet onze plicht zijn ofwel boeren naar de kamers te sturen ofwel van de andere kandidaten de ver plichting afdwingen de boeren te verdedigen. Een ander lid Ik .houd mij aan uw laatste gedacht. Ik zou de Volksvertegenwoordigers of kandidaten verplichten onze belangen te verde digen, deze welke het niet deden kozen we buiten. Verscheidene leden hadden nog gedachten- wisselingen over verschillende punten. Waarna de heer Voorzitter de vergadering sloot met een warmen dank en eene opwekking tot de alge meene vergadering dar aandeelhouders van 1 Juni. De Koornbloe Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1