Algemeen Weekoverzicht. Onderlinge Brandverzekering Vervalsching der Meststoffen Goed hooi is groenachtig en heeft eenen aange- namen reuk het moet taai zijn en niet breken. Plet hooi wordt best in mijten of op schelven bewaard. Leg het nooit boven stallen welke niet gewelfd of dicht gezolderd zijn, want door den adem der dieren die opstijgt krijgt het een ver dufte reuk. Het hooi mag met keukenzout bestrooid wor den. Het bewaart zoo beter zijne kleur en zijne voedende stoffen,en wordt van de dieren gretiger geëten. Als het bij het indoen (binnen halen) niet goed droog is, zal men voordeelig 1/2 kgr. zout per 100 kgr. hooi gebruiken. Hij die het hooi, vooraleer het te voederen, goed opschudt om het te zuiveren van stof, han delt heel voorzichtig en goed. Pierken. Het is onze plicht de landbouwers te verwitti gen tegefi een sluw en laag bedrog, in zake landwetten. Er bestaat eene soort witte Kaïniet, met eene waarde van 8 tot 10 frank de 100 kilos die zeer wel aan Nitraat en Ammoniak gelijkt. Er bestaan tegenwoordig mengelingen van Ni traat met dezen Kaïniet die men voor goede ni traat verkoopt. Met het bloote oog kan men bijna onmogelijk dit bedrog vaststellen en het is alleen bij ontleding dat men zulks kan weten. Hetzelfde gebeurd met de Ammoniak waar men tot 30 en meer kilos Kaïniet ondereen mengelt, op 100 ki los Ammoniak. Deze vetten kunnen aan lage prij zen afgeleverd worden maar wat is hunne waar de Nemen wij nitraat aan 16 stikstof aan 80 frank. Deze stikstof kost 5 franken 5 X 16 80 frank. Als men nu door mengeling van Kaïniet de nitraat verarmd tot 10 bijvoorbeeld, dan mag deze nog kosten 10 X 5 50 frank. Het zelfde geldt voor den Ammoniak. Wij roepen de aandacht van alle landbouwers op dees punt. Nu dat de meststoffen zóó duur zijn is het nog de moeite waard om er eenige schepkens Kaïniet of zand bij te doen De boer zal 't al betalen. Vetten welke door onzen boerenbond worden geleverd zullen als voorheen eene sterke ontle- dingscontrool 'ondergaan opdat onze leden niet zouden bedrogen wezen. Vergaderingen MOORSEL. De vergadering van Maandag uitgesteld om reden van den stoet, zal gehouden worden op Zondag 15 Juni aanstaande om 3 ure namiddag, bij Frans Van Brempt. Men mag inschrijven voor al wat men noodig heeft Kolen, Vetten, Pulp, enz. zieke nog altijd wel ging, wist zij niet meer wat te denken, en dorst niet verder aandringen. Hetzelfde gebeurde met Bavo, die, uit de kerk te huis komende, iets vreemds in den blik zijner moeder vond en van haar wilde weten, wat haar bedroefde of ontroerde. De bekommerde en angstvolle vrouw gaf niets dan ontwijkende antwoorden, totdat Lieveken het huis had verlaten om op hare beurt ter kerke te gaan. Dan greep zij met plechtigen en strengen oogopslag de hand haars zoons, leidde hem tot in eenen hoek der kamer, verre van de trap, en vroeg hem met bevende stem Bavo, is het waar, dat gij sedert veertien dagen niet meer naar de school zijt geweest De jongen werd rood tot achter de ooren en boog het hoofd. Spreek, Bavo, laat mij niet in den pijnlijken twij fel. Is het waar Het is waar, moeder lief, was het antwoord. Ongelukkige jongen 1 kreet de vrouw, gij hebt sedert twee weken uwe school verlaten Ik beef, ik durf u niet vragen in welk gezelschap gij dien tijd hebt doorgebracht. Ach, Bavo, ik, die geloofde, dat gij uwe arme moeder bemindet Mijn God, ik moet het toch weten, hoe verschrikkelijk het zij. Zeg, zeg, mijn zoon, wat hebt gij gedaan gedurende al dien tijd?» Bavo zag haar diep in de oogen en antwoordde met eenn soort van stille fierheid Moeder, ik werk op eene fabriek. Gij werkt op eene fabriek i ERPE. Op Zondag 15 Juni, na de Hoogmis dringende vergadering voor de leden van den Bond. Kiezing van eenen afgevaardigden bij den beheerraad, inschrijving voor kolen en vetten. AALST (Schaarbeek) Op Zondag aanstaande 15 Juni om 3 ure namiddag bij Ph. De Kegel Lin destraat, algemeene vergadering voor opschrij ving van landvetten, kolen enz. en voor een afge vaardigde te kiezen voor de aandeelhouders. AALST (Papenrode) Op Zondag 15 Juni om 3 ure namiddag voor de leden der veeverzekering Help u Zeiven zoo helpe u God. in het lokaal bij B. Vinck. Vergadering en rekening van het half jaar. NIEUWERKERKEN, Vergadering voor al de leden van den bond. Zondag 15 Juni en in het vervolg zal de vergadering alle eerste Zondagen plaats hebben telkens na de hoogmis in het ge woon lokaal. Als deelnemer in het bestuur te Aalst is er ge noemd Alf. Roels, te Mael als plaatsvervanger R. Pauwels. HOFSTADE. Zondag, IJ Juni, na de mis van acht uren, vergadering in het gemeentehuis voor de leden van den boerenbond Redt U Zei ven Kiezing van een afgevaaadigde voor het algemeen bestuur. Allen op post Op Zondag laatst, heeft den Heer Lemayeur, van Deerlijk, eene voordracht gehouden over Onderlinge Brandverzekering in het lokaal der Landbouwvereeniging Groote Markt te Aalst. Spreker heeft er klaar en duidelijk de groote voordeelen aangetoond dezer inrichting, en dat met voorbeelden bewezen.Spijtigwasde vergade ring weinig talrijk Waren de algemeene ver gaderingen van 25 Mei en 1 Juni, alsmede den Hoogdag van Sinxen, en de groote warmte, daar oorzaak van Of is het de weinig belangstel ling in deze zaak deze weeral nieuwe soort van inrichting (ten minste voor onze streek Wij denken het eerste, en bidden de leden, toch zich de moeite willen te geven, er kennis mede te maken. Te dien einde zullen op elk der aan geslotene gemeenten voordrachten gehouden worden, op vastgestelde Zondagen. Inlichtingen kunnen altijd genomen worden bij de H.H. plaat selijke schrijvers en in het bureel Groote Markt te Aalst, op Vrijdag en Zaterdagen van 8 tot 12 en van 1 tot 6 uren. Zooals gij rn het nummer van verleden Zondag hebt kunnen lezen, heeft onze vereeniging zich op Sinxen ernstig bezig gehouden met deze nieuwe inrichting. De Heer Zaakvoerder van West-Vlaanderen heeft ons bereidwillig gansch den dag onledig ge houden in zake brandverzekering. Op eene fabriek van bougies, sedert vijftien dagen. Dan schoot er eene plotselijke klaarheid in den geest van bazin Damhout hare oogen begonnen van be dwongen geestdrift te fonkelen Met den bevenden vinger op de kas gericht, vroeg zij Dat geld, dat vijffrankstuk, die vier franken Het is mijn weekloon, moeder lief,stammeldehij. Met eenen schreeuw van koortsige blijdschap sloeg Christina de armen om den hals haars zoons, sloot hem op haar hart en bevochtigde zijn hoofd met hare tranen. De jongen poogde haar te doen begrijpen, dat hij dien hoogen lof niet verdiende en niets gedaan had dan zijnen plicht. Wat hij betreurde, was alleenlijk, dat hij geen middel had weten te vinden om meer te winnen en zijne arme moeder het nachtelijk werken te sparen. Toen de ontsteltenis der vrouw een weinig was be daard, trok zij haren zoon op eenen stoel nevens zich en vroe^hem de naderende uitlegging van zijn gedrag. Ik zag u en Godelieve altijd, altijd arbeiden, antwoordde hij. Wanneer ik, na tot middernacht met u gewaakt te hebben, slapen ging, bleeft gij nog zitten met het naaiwerk op den schoot. Mijn vader was ziek er was nood in huis. ik alleen deed niets om u te helpen. Mijn geweten knaagde, mijn hart verweet mij mijne laffe werkeloosheid. Na eenige dagen van schaamte en wanhoop ging ik tot den hoofdonderwij zer, mijnen meester, en zeide hem, zonder iets te ver- 's Voormiddags stelde hij 't bestuur op d'hoog- te zijner nieuwe taak. 'sNamiddags onderrichtte hij onze plaatselijke agenten over hetgene zij moeten weten om als gemeentelijke propagandist op te treden. Eindelijk te 3 1/2 ure legde hij ons, één gansch uur lang, de werking en de voordee len uit van zulke inrichting, die geschapen is om voor den Kring onzer vereeniging duizende franken profijt af te werpen. Hij bewees sijne gezegdens door cijfers. Over de echtheid zijner verklaringen hoeven we ook niet te twijfelen, 't Was zijne zeventienjarige ondervinding die sprak. Wie er was, is overtuigd van de heerlijkheid van zulke instelling. Voor de afwezigen zullen we in eerstkommend nummer den korten inhoud zijner rede mededeelen. Wie dit leest zal ook niet meer twijfelen, noch aarze len bij te traden. Zoo zullen al onze leden met de ze noodzakelijkheid inrichting bekend zijn. Dan mogen we in 't kort en met kans van goed geluk ken tot de stichting onzer onderlinge brandver zekering ovsrgaan. Het Bestuur. De menschen schenken hoe langer hoe minder aandacht aan de berichten over de Vredessmisse, over den Raad van Vier, over de nota's van Brockdorff-Rantzau. De berichten over de con ferentie worden te alledaagsch. Zoo ging het ook tijdens den oorlog in dsn beginne vocht men zich om eene gazet, de laatste regel werd ver slonden lator verwaardigde men de oorlogsbe richten geen oogslag meer. Men wist u op voor hand te bepalen hoeveel duizenden Russen ge vangen werden en hoeveel stellingen er na ver bitterden strijd veroverd, terugverloren en her overd werden. Nu is er evenwel groot nieuws de Duitsche delegatie maakte hare tegenvoorstellen bekend, te St. Germain ontvingen de Oostenrijksche afge vaardigden kennis van al wat zij zouden verlie zen, in het Bezet Gebied van Pruisen werd de Rhijnsche Republiek uitgeroepen. In hunne tegenvoorstellen zijn de Duitschers sluw te werk gegaan. Zij beroepen zich aanhou dend op de beginselen van Wilson, die den grond slag vormden van het Wapenstilstandsverdrag. De gevreesde pinhelmen die zooals Sangui- netto het uitplakte de Belgische hoeren zouden ruineeren zijn nu opeens lammekens gewor den. Zij spreken niets dan van Rechtvaardigheid en Waarheid. Hoe spijtig dat de zoo-zeer toege juichte verdragen van Brest-Litofsk en Boekarest enkel steunden op de macht van het zwaard De Duitschers zijn natuurlijk ontevreden omdat zij maar niet dadelijk Welkom geheeten wor den in den Volkerenbond. Zij begrijpen niet dat zwijgen, wat er in ons huis geschiedde, en hoe ik be sloten had de school te verlaten om eenig werk te zoe ken en zóó ten minste mijnen zieken vader en mijne goede moeder bij te staan. Ik zeide hem insgelijks, dat ik mijn besluit gedurende eenigen tijd voor u zou ver borgen houden, dewijl ik overtuigd was, dat gij mij anders zoudt beletten het uit te voeren. Ik meende, dat hij mijn voornemen zou afkeuren maar neen, hij drukte mij de handen, en prees zeer hoog wat hij mij nen moed en mijn plichtgevoel noemde. Toen hij ver stond, dat ik niet wist waar het gewenschte werk te vinden, beloofde hij mij, zelf eenigen zijner bekenden daarover te spreken en reeds des namiddags had hij mij eene plaats gevonden op eene fabriek van waskaar sen, die men bougies noemt. Daar had ik niets anders te doen dan de kaarsen in pakjes te binden en in hou ten kassen te schikken en eindelijk eenige letters en nummers op de kassen te schilderen. Ik won zestig centiemen daags en kreeg op 't einde der week nog eenig drinkgeld, omdat men te vreden was over mijn werk. O, moeder, het vijffrankstuk, eerste vrucht van mijnen arbeid, heeft mij zoo gelukkig gemaakt 1 Het moest u helpen en u troosten in uwen nood. Ha, gij hebt het niet bemerkt, maar toen ik mijnen armen va der de sterke soep lachend zag genieten en hem hoor de zeggen, dat hij daardoor onfeilbaar zou genezen, dan ben ik beneden gegaan, en ik ben mij op 't einde der steeg achter den blinden muur gaan verbergen, om daar door eenen tranenvloed mijn hart van de overma tige blijdschap te ontlasten,

De Koornbloem | 1919 | | pagina 3