Onderlinge Brandverzekering Bemesting en Meststoffen LANDBOUWWEEKBLAD Opgepast. Arbeid adelt Vergeten wij onze dooden niet. Zondag 22 Juni igig. Prijs 6 centiemen. t- Jaargang. N° 24. Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. VERSLAG DER VOORDRACHT OVER op Sinxen laatst gehouden. De onderlinge brandverzekering noemde spre ker eenedel werk, dat geschapen is om in onze vereeniging jaarlijks duizenden franken pro fijt af te werpen. De tot heden bestaande verzekeringen zijn de duurste. Wij moeten het laatste stelsel, de goedkoopste, algemeen maken. Onderstaande tafef toont door het verschil van werking de voordeelen der onderlinge verzeke ring aan Dus heeft men in eene onderl. verz. veel min bestuurkosten, minder brand, en meer overschot. Dit belangrijk overschot blijft den eigendom der leden. Daarvan kunnen zij bij failliet, sterfgeval, ver huizen, verkoop of gifte der verzekerde goede ren de 4/5 terug ontvangen. Onderstaande tabel toont aan wat met deze jaarlijksclïe overschotten gebeurt 191*5 0,28 2,50 5,00 10,00 15,00 1917 0,50 5,00 10,00 20,00 30,00 1918 0,75 - 7,50 15,00 30,00 v 45,00 Totaal 15,00 30,00 60,00 90,00 Zoo dus in 1916 in eene onderl. brandverz. 0,28 fr. per frank premie overbleef, zou deze die 10 fr. premie betaald had 2,50 fr. overschot heb ben die 20 fr. betaalde kreeg 't dubbel enz. Zelfde berekening voor d'andere jaren waar wij veronderstellen dat er 0,50 en 0,75 per frank overblijven. Deze vier leden zouden dus na drie jaar een spaarpot bezitten van 15 - 30 - 60 en 90 fr. waarvan zij in bovengemelde- gevallen de 4/5 kunnen terug krijgen. Daarbij is de prijs der verzekering bij eene O. B. doorgaans 0,15 fr. per frank lager dan elders bij de Naamlooze. Dit is ook niet te versmaden. Na eenige jaren betaling krijgt men dan nog 10 afslag op zijne reeds zeer gematigde pre mie. Al deze voordeelen kan de O. B. verleenen buiten alle andere omdat zij (zie eerste tabel) minder bestuurkosten, minder brand en zelfs minder schade, in geval van brand heeft. Eende lijk in eene O. B. wordt alle brandschade vrien delijk en onmiddelijk vereffend tot genoegen en voldoening van beide partijen. Hoe voordeelig en schitterend zulke inrichtin gen zijn,toch ontmoeten zij van wege qnze tegen strevers vele valsche beschuldigingen. De O. B. hebben geen geld werpt men ons tegen. Hewel de O. B. van Aalst zal zooveel geld hebben als gij er belooft te zullen in leening geven, tegen billijke interest, in geval in 't begin de geledene brandschade de reeds ontvangen premies overtrof. Veronderstel dat er op elk der 25 gemeenten uwer vereeniging enkel 5 leden elk 1000 fr. be loven te leeeen tegen 6 dan zou uwe O. B. van den eersten dag 100,000 fr. rijk zyn. Dan is er reeds geld. De O. B. wonden door geen aanzienlijke mannen bestuurd zegt men nog. Hewel zijn ze niet aanzienlijk ze zijn ook te min kostelijk. En als ze verstand genoeg hebben om eene O. B. te besturen hetgeen toch zulk geen uitermate groote kunst is dan moet ge ook den overschot van hun verstand niet betalen. De O. B. kan niet alles verzekeren zegt men ook. Dat is verkeerd en wil zeggen de O. B. wil niet alles verzekeren, oneerlijke lieden, slechte en gevaarlijke verzekeringen, groote nijverheids- en handelshuizen hebben wij liever te missen, zoo wordt deze beschuldiging in plaats van een gebrek, een groote gave. Dat de O. B. strijden tegen de naastenliefde of oneerlijk zijt'hoort men ook al eens. Maar dan zijn alle vereenigingen, dan is zelfs allen wedijver in den handel, eveneens zoo. Onzin niet waar Dat men moet toedragen in geval van ge beurlijk te kort op een ongunstig dienstjaar is eene beschuldiging die voortkomt uit de mede dinging der O. B. tegen de naamlooze verzekerin gen en daardoor sterk onwaar en van allen grond ontbloot is. In eene O. B. kiest elke groep leden haren vertegenwoordiger in 't bestuur en hoegenaamd geene beslissingen worden genomen zonder de uitdrukkelijke goedkeuring van al de leden in de jaarlijksche algemeene vergadering. Dus zijn er bij de O. B. geene meesters en knechten maar allen zijn feitelijk gelijk gesteld in rechten en plichten. Hier geldt dus de praktijk van alle man gelijk voor de wet Hier nu toonde de spreker met duidelijke en onweerlegbare cijfers aan, hoe de O. B. van Deerlijk (W. VI.) waarvan hij de zaakvoerder is in 46 1/2 jaren eene winst van 130,000 frank heeft opgeleverd voor hare 800 verzekeringen die zij thans telt. Verzekering, vervolgde spreker, zegt ook zekerheid. Nu om in alles zeker te zijn maakt uwe verzekering sterk en doet u dan volledig en juist verzekeren. Plaatsgebrek belet ons breedvoerig uit te wijden over wat men moet doen verzekeren en hoe elk artikel moet verze kerd zijn. De HH. secretarissen en aanwezigen zullen u dat kunnen mededeelen. Misschien ook laten we het in een volgend nummer verschijnen. Ik eindig, besloot spreker, maar druk erop dat gij met het groot ledental (5000) uwer veree niging eene schitterende O. B. kunt tot stand brengen. Alle verzekeringen zijn thans te laag. Doet de vermeerdering onmiddelijk bij uwe O. B. verzekeren en zoo hebt ge onmiddelijk een sterk ledental dat u in korte jaren een belangrijke premieontvangst moet geven. Zonder dralen uw polis aan den plaatselijken secretaris afgeven is het werk van morgen. Stel niet uit om niet te vergeten Zoo ge op deze manier te werk gaat wensch ik u heden reeds geluk met uwe durfkracht en binnen eénige jaren zal ik u mogen geluk wenschen met uwe heerlijke uitslagen. Er wordt aan al de bestuurleden en leden der plaatselijke bonden nogmaals herinnerd dat zij deze week moeten inschrijven voor al de benoo- digdheden van den aanstaanden oogst. Alle inschrijvingen moeten aanstonds ingezonden worden naar ons Lokaal Redt u zelve Groote Markt. Aalst. Vergeten wij onze dooden niet. Zij vielen verre van dit heilig plekje waar eenmaal hunne wiege stond waar ze de jeugdejaren hebben beleefd in weelde en geluk. Verre, zeer verre slapen ze eeuwig in dien vadergrond waarop ze hebben geleden, waar hun edel vlaamsch bloed heeft gevloeid uit gapende wonden. Vergeten wij onze dooden niet. Hun leven gaven ze voor 't volk ze leden, ze streden ze bloedden voor uwe verlossing uit 's vijands ijzere klauwen. Hunne jonge krachten hebben ze uit geput voor 's lands vrijheid. Hunne namen moeten in gouden letters prijken in de dorpskerk, dat wij kunnen nederknielen en een gebed ten hemel storten voor de welvaart hunner ziele. En gij Ressegem gij die zooveel zonen te betreuren hebt, gij die aan 't hoofd staat der bloedige verliezen wanneer gaan uwe goede harten zich vereenigen om aan onze gesneuvelde dorpelingen eene eereplaats te bezorgen Ginds, in die akelige frontwoestijn liggen hunne grafjes, eenzaam en verlaten. Ja, ginds in die bloedende vlaamsche akkers droomen ze nu eeuwig aan de eertijds zoo mooie vreugdeda gen. Rouwklachten stijgen uit hunne grafkuilen op. Vérgeet de dooden niet. Aanhoort hunne klaag- stemme. En nu Ressegem toont dat gij een vlaamsch hart bezit. Toont dat gij uwe zonen dankbaar zijt. Toont dat gij de namen van zij die stierven verre van u, nooit zult vergeten. Een gedenksteen voor onze dooden. Ik vraag met luider stemme dat men de noodige maatre gelen neme, en dan zullen uwe soldaten, zij die de dooden hebben zien maaien op Vlaandrens velden, u steeds dankbaar zijn. M. D. L. B. VAN DEN AKKER I. INLEIDING Uit niets kan de mensch niets doen ontstaan. De land- en de tuinbouwers, die uit hunne oogen gezien hebben, weten dit heel goed. Daarom moeten de land- en tuinbouwers het plantenvoedsel, dat in den grond ontbreekt, hier in aanbrengen. Vergelijken wij allereerst, terwille van de duidelijkheid, de voeding van het dier met die van de plant. Het dier heeft om redenen voedsel noodig 1. Om de verbranding in zijn lichaam te onder houden en de organen, die arbeid verrichten, daartoe in staat te stellen (dat een lijk koud en een levend dier warm is, komt, doordat in het niet, in het laatste wel de bedoelde verbran ding plaats heeft). 2. Om iets te produceeren, iets voort-te bren gen. Bij 1 de volgende toelichting Ook een dier,, dat rustig op stal staat, verricht arbeid, maar weinig uitwendigen en meer inwendigen arbeid. Van den laatsten .noemen wede hart- en de slagaderbewegingen, de beweging van de spijs- verteeringstoestel, der kauwbeweging. De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hurine bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Naamlooze Maatschappij Onderlinge Verzekering 1 frank 1 frank 0,50 fr. voor bestuurleden 0,20 fr voor bestuurleden 0,30 fj. voor branden 0,25 fr. voor branden 0,20 fr voor actionnarissen 0,55 fr. overschot Jaar over- premie premie premie premie schot 10 fr. 20 fr. 40 fr. 60 fr. DOOR

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1