m let Wen. Oorlogschade. 5* LANDBOUWWEEKBLAD P0KZIEKTE $522 Arbeid adelt ONZE V Zondag 29 Juni 1919. Prijs 6 centiemen. ie Jaargang. N° 25. ïr* Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Heden beginnen wij in onze maatschappij een onzer schoonste inrichtingen de onderlinge brandverzekering. Na eene diepgestudeerde en overtuigende voordracht van den heer Lemayeur, onderwijzer en bestuurder der onderlinge brand verzekering te Deerlijk, is er geen twijfel meer wij stichten deze schoone en voordeelige inrich ting. Het is eene spijtige zaak dat niet alle landbou wers konden tegenwoordig zijn op de voordracht van Sinxen dan zouden allen zoo goed als ik diep overtuigd geweest zijn, Diet alleen van het nut zoo eener inrichting, maar van de gemakke lijke en goede gang dezer zaak. Ik twijfel niet of iedereen is het over de vol gende punten eens le dat de naamlooze brand verzekeringen schrikkelijk veel geld winnen 2° dat dit geld in den zak komt van eenige kapita listen 3e dat deze maatschappijen al meer dan eenen man aardige toeren speelden 4e dat de voorzichtige en eerlijke man betaald voor een ge- wetenlooze of onvoorzichtigaard, ofwel voor de branden van groote fabrieken of handelshuizen. Dus is het zonder twijfel dat eerlijke, voor zichtige lieden, met goede hofsteden en huizen niet zooveel brandgevaar hebben als andere, en dat zij groot belang hebben zich te verstaan en zich te vereenigen in eene onderlinge brand verzekering. Wat is eene -onderlinge brandverzekering Het woord onderling zegt ons dat het eene maat schappij is waar de belangen, de gevaren en de voordeelen van alle leden op een zelfde punt staan, 't Is te zeggen Dat alle leden zich ver bonden hebben samen alle voor- en nadeelen te dragen. Dus, als men eenige jaren eene kleine premie betaald en er zijn geene branden, komen al deze gelden, de weinige onkosten afgerekend, terug in handen van de leden die ze betaalden. Ieder lid van onzen bond moet eens goed rond kijken en overwegen, elk in zijn'dorpken, en op honderd huizen zult gij er tachtig vinden waar weinig gevaar is van branden Die tachtig huis gezinnen hebben belang zich af te scheiden van die twintig min of meer gevaarlijke. Deze tachtig familiehoofden zullen treden in onze maatschappij. Zij betalen veel minder pre mie en daar er weinig brandgevaar is, is het bijna zeker dat zij bijna hun gestort geld zullen terug trekken. En als er nu eens een brand was Wat ver schil van met eigen kennissen de zaak te kunnen vereffenen, alles te schatten, te prijzen en de schade totaal te herkennen Wat verschil, zeg ik, tegen die gebrilde en langhaarige heer en eener vreemde maatschappij. Ik zelf heb het te huis ondervonden wat het is als men moet geld verwachten betalen, betalen, alles goed als honing Maar als er te trekken valt, dan ziet men niets als gezichten zoo zuur als azijnvaten Landbouwers, leden onzer vereeniging, over denk het goed en treed allen van den eersten dag in onze verzekering. Is uwe polis nog niet uit hewel neem eens vermeerdering, want, gezien 'de duurte van alle waarden en goederen, zijn uwe assuranties veel te laag gij moet uwe hui zen en goederen met de helft doen verhoogen Deze vermeerdering moogt en kunt ge nemen in onze assurantie. Op iedere gemeente zal een agent benoemd worden de schrijver van den bond ofwel een ander bekwaam persoon. Tot deze roep ik bij zonder toe aan 't werk, aan de studie Studeert goed deze inrichting, opdat gij uwe leden kunt overtuigen eu hen toelichten, en hen in weinigen tijd opschrijven als lid onzer nieuwe inrichting. Binnen weinige dagen komt de heer Lemayeur op iedere gemeente eene voordracht ggyen. Aan 't werk, aan 't werk voor deze schoone zaak. Werken wij voor eigen zak en niet voor de brandkoffer van vreemde geldbarons. O. Caudron. van Wij lezen in het Handelsblad Zondag 22 Juni het volgende artikel Invullen der formulieren. Wij denken het zeer nuttig onze lezers dienaan gaande aanwijzingen te geven. Elk formulier is een brief, gericht aan den heer voorzitter der rechtbank voor oorlogschade, maar moet afgegeven worden aan den burgemeester van de gemeentewaar de schade werd aangericht. Die formuulbrief moet onderteekend worden door den persoon of door al de personen, die de schadevergoeding, door hetzelfde formulier opge geven, moeten ontvangen de vader of de wedu we, of de erfgenamen, of de voogd voor minder jarigen. In dien brief staan vijf vragen of schattingen op de voorzijde ais antwoörd op iedere vraag mag er niets geschreven worden dan juist de to tale som der geschatte waarde in franken. Alvorens die totalen aldaar in te schrijven, keert men het formulier om. Op de rugzijde geeft men nu den noodigen uitleg. Daar staat eene ko lom voor de opgave der geteisterde goederen. Volgens de soort van goederen en den aard der schade zijn er ook soorten van formulen afzon derlijk te verkrijgen. In die kolom schrijft men eenvoudig den naam van 't goed dat beschadigd of opgevorderd werd: huis, winkel, vee, oogst te velde of in schuur, machienen, akkerland, enz. paarnevens in de andere kolom den, aard der schade afgebroken, beschoten, verbrand, overstroomd, afgenomen, opgevorderd, enz. In de kolommen die nu volgen staan dezelfde vragen als in den brief, voor de schatting van elk artikel afzonderlijk. Eerste vraag Te gelde maken waarde der be schadigde goederen op 31 Juli 1914. Anders ge zegd Welke was de waarde van het huis, het peerd, het machien op 31 Juli 1914, juist voor den oorlog en dus aan den prijs van den dag einde Juli 1914 De tweede vraag beteekentdenk dat uw goed aldus beschadigd lag einde Juli 1914, hoeveel schat ge de waarde van die afbraak, oude steen, fondementen, kelders of de waarde van 't gerad braakt werktuig, enz. Om uw beschadigd goed weer op te bouwen of in goeden staat te brengen, te vernieuwen of te vervangen, wat zoudt ge daarvoor betaald heb ben einde Juli 1914. Ge moet nu niet zeggen ja maar ik heb er meer aan gegeven, want ik heb het binst den oorlog hersteld, of ik ik moet het nu nog herstel len en de prijzen zijn veel hooger. Geef de prijzen op in de veronderstelling dat get in 1914 werd verwoest, seffens geschat, aanstones hersteld, en zeg nu daarbij voor de Vierde vraag de meerwaarde van uw hersteld gped. Dat was in 1914 misschien al oud of min of meer versleten, door de herstelling of vervanging is 't gansch nieuw of beter4an 't vroegere. Hoe veel schat ge dat het herstelde meer waard zou geweest zijn, dan het oude, het vernielde, ook einde Juli 1914 En nu de laatste vraag Indien uw goed ge schaad werd in 1916, '17 of '18 en na de vier eerste vragen beantwoord te hebben, schrijft ge in de laatste kolom de echte waarde dat uw goed had op den dag der beschadiging of der afname. Men ziet dus dat er niet gevraagd wordt hoe veel de herstelling moet kosten aan den prijs van den dag die kan het gouvernement zelf bepalen met de opgaven der formulieren. S. Beknopte inhoud eener Voordracht door Prof. Heymans, van Gent, gehouden voor de leden eener veeverzekering in 1911. 't Bestriiden der ziekte. In deze, evenals in menige andere omstandig heid, is 't volstrekt noodig de medewerking van alle belanghebbenden te verwerven. Een landbou wer is op eigen hand niet in staat zijn eigen stal len van pokziekte vrij te houden of te ontsmet ten. Allen dus dienen hierbij handelend op te tre den. Daarbij moet er nog met zekere orde gewerkt wordenanders worden er vele nuttelooze krach ten verspeeld en komt men nooit tot goeden uit slag. Het zekerste middel om hierin te gelukken, bestaat in het tot stand brengen van syndicaten tegen koepokken, 't Ware heel wonschelijk, alle landbouwers hieraan te zien deelnemen. Wat nu moet zulk een syndicaat doen Zulk syndicaat heeft voor doel 1° de uitbreiding der pokziekte te verhinderen 2° de -stallen waar de pokziekte haar eerste slachtoffers zoekt, zoo spoedig mogelijk te zui veren 3° de nesten der pokziekten uit te roeien. Hoe zal men weten welke stallen besmet zijn Daartoe zou een algemeen onderzoek van al de runddieren bij al de leden van het syndicaat moeten gedaan worden. Het middel daartoe, door den veearts te gebrui ken, is het tuberculineeren der dieren. Het tuberculineeren onder de huid, vroeger en heden nog algemeen aangewend, wordt voordee- lig vervangen door het tuberculineeren in het oog. Men laat eenige druppels tuberculine in het oog van het dier vallen, en korts nadien kan men over den uitslag oordeelen komt er in den hoek der oog etter of materie te voorschijn, dan mag men het dier voor pokziekte aanzien. Deze methode, eenyoudig en gemakkelijk om volgen, laat toe spoedig over den uitslag der be werking te oordeelen soms na 3, 4 of 5 uren is het uitwerksel zichtbaar. Daarhij levert deze handelwijze hoegenaamd geen gevaar op voor de dieren, en kan men zoo een groot getal runders per dag onderzoeken. Ook wordt de oogproef door alle landbouwers gemakkelijk aanvaard. fA\-y De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. OVER

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1