BELANGRIJK UITVOER. Bemesting en Meststoffen LÏÏNDB0UWWEEKBLRD Arbeid adelt Iets dat deugd indag 6 Juli 1919. Prijs 6 centiemen. iü Jaargang. N° 26. Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Grienden lezers ik stel u eene vraag. Hebben Duitschers hier iets gedaan dat deugd Mij ikt dat ik u allen gelijk hoor antwoorden 3n. Hewel ge zijt mis, ge zult misschien ver- mdert vragen wat hebben ze dan gedaan dat igd zie dat zal ik u eens uitleggen. Als ik zeg t ze wel iets gedaan hebben dat deugd bedoel niet al die moorderijen en schurkerijen die hier gepleegd hebben dat was slecht en schrik- lijk slecht, ik bedoel ook niet die opeischingen 1 werkloozen die ze tot in de vuurlinie deden in werken en op alle manieren mishandelen, t was barbaarsch en eeuwige schande voor itschland, ik wil ook niet spreken van die over- ven opeischingen van vee ook slecht, daar het oorzaak is dat vleesch, melk en boter zoo duur n, doch hier wil ik bijvoegen dat dees kwaad g gauw zal hersteld zijn als de boeren zoo ver- ndig zijn en blijven van koeien te koopen voor ee tot drie duizend frank die van Holland of lers ingevoerd worden. Ik bedoel ook met die izenden en duizenden flesschen wijn die ze hier het begin van den oorlog gestolen hebben uit kelders van sommige lieden die uit zorg voor n vel on al hetgeen daarin zit naar andere iden gevlucht waren dat was slecht, onver- fflijk, misschien nog het slechste van al Als zeg iets dat deugd beste vrienden dan bedoel die belasting die de Duitschers de Boeren op- iegd hebben genaamd belasting op Ml de Land- nwexnloitanten.nl: oerenpatent. Maar dat is k' slecht hoor ik u zeggen. Neen vrienden hoe dat slecht zijn Vooreerst de Duitschers bben ze hier ingevoerd en ons Belgische regee- Dg heeft ze goedgekeurd, hoe kan dat dan slecht Wanneer die honderden volksvertegen- lordigers waarvan de meerderheid het aan de mimen van die zeshonderd duizend Belgische eren te danken hebben dat ze die plaats be- eeden.die belasting goedkeuren Maar waarom leten wij tweemaal belast worden, zult ge >gen, wij betalen de grondbelasting die overal de Pachters neerkomt en moeten te tweede lal betalen voor het zelfde Wel beste vrien- 11 omdat wij boeren zijn kent gij dan het oud reek woord niet meer Den Boer zal 't al be en Dat kennen ze ook onze regeerders want ■wijl ze ongetwijfeld alles afkeuren wat de itschers hier deden, keuren ze die belasting ed. Zij die op kiesvergaderingen ons beloofd bben 'te strijden voor de rechten der Boeren, 3 beloofd hebben wetten te stemmen om de ichters te beschermen tegenover de eigenaars, die qitriepen de vrienden der Landbouwers te :ijn, zij die wij door onze stemmen naar de Ka- uers gezonden hebben, zij die ons zooveel be- oofd hebben weten ons niets te geven dan die latelijke Duitsche belasting. Beste vrienden laten wij op onze beurt hen ook len belofte doen, beloven wij hen dat bij aldien lie belasting voor de eerst komende kiezing niet fgeschaft is wij hen zullen gedenken als wij ter tembus gaan, belooven wij hen dat wij dan de i'oorden van de schriftuur op hen zullen toepas- ien, Met de maat waarmede gij gemeten hebt lult gij gemeten worden Een Boerenkind. Vergaderingen IDDERGEM. Zondag 6 Juli om 9 1/2 uren laandelijksche vergadering voor de leden van en boerenbond in het gewoon lokaal. Dagorde Verschillige mededeelingen. LANDBOUWERS die begeeren dat hun oogst met de pfkbindmachien afgepikt en gebonden word, kunnen zich inschrijven ten lokale Aalst, met de opgave van oppervlakte die ze begeeren te laten pikken. LANDBOUWERS die verlangen dat hun graan met vuur- of motormachien in den oogst of op gelijk welk tijdstip wordt gedorschen kunnen zich laten inschrijven ten lokale Aalst. GEMEENTEN die een bascuul begeeren om vee te wegen laten zich ook zonder fout opschrij ven. Leden die naar Aalst naar de Kermis komen met vrienden of familie komen een lekker glas drinken of een fljn glas wijn in ons lokaal REDT U ZELVEN GROOTE MARKT TE AALST. Uit het Holl. blad, Het Handelsblad De heer Heyl, direct, van de N. V. M., vertoeft sinds eenigen tijd te Londen tot het voeren van onderhandelingen betreffende wijzigingen in het agricultural en in het flshagreement, die de Ex portcentrale te vorigen jaren in aansluiting op de algemeene schikking tusschen de geassocieer den eD de Nederl. regeering gesloten heeft. Wij vernemen dat de besprekingen hebben ge leid tot zeer aanzienlijke verruiming van de mogelijkheid van vischexport naar de centralen. In de toekomst zal 60 pet. van het uitvoerquan- tum naar het Oosten, 40 pet. naar de geassocieer den geleverd kunnen worden. Haring is vrij, evenals schelp- en schaaldieren. Wat den uitvoer van landbouwproducten aan gaat, naast de vrijlating (voor zoover de geas socieerden krachtens de getroffen overeenkomst zekere rechten konden doen gelden) van groen ten, staat thans ook die van zaden en fruit. Uit het verlag der Kamer van Koophandel te Amersfoort over 1918 De enorm hooge prijzen voor alle soorten buitenlandsche tabak waren zeer van invloed op den oogst von inlandsche tabak 1918. De plan ters van deze tabak hebben met het product 1918 buitengewone zaken gemaakt. De regeering heeft dezen geheelen oogst in beslag genomen en daar door schitterende prijzen uitbetaald fl 0.90 tot ft 1.50 per 1/2 kg. De aanvoer op de paardenmarkten was groot, de prijzen waren buitengewoon hoog, doch de handel voornamelijk door verboden uitvoer, be trekkelijk matig. Aan de veemarkt werd niets aangevoerd. De handel in schapen en kalveren was in het begin van het najaar goed, niettegenstaande de prijzen hoog waren. Toen in April de regeering alles vorderde en er een slacht- vervoer- en ver koopverbod kwam, lag de handel geheel stil. Wegens voedergebrek werden weinig varkens gefokt. In verband met de groote slachting van kippen in 1917 was de aanvoer gering voedergebrek maakte de aanfok onmogelijk. De eiermarkt had, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, een geregeld verloop tot in April, toen de maximumprijs werd ingesteld. Toen eerst op de markt, later op den buiten wegen de eieren in beslag werden genomen, wer den deze niet meer ter markt gebracht en ont stond er een weelderige smokkelhandel. De groentenmarkt ging best de kweekers hebben beste zaken gemaakt. De gewone markt is niet tegenstaande alle duurte en schaarschte der arti kelen goed in stand gebleven. De hooge loonen maakten de menschen koopkrachtig en koop lustig, terwijl de Belgen op het marktterrein veel van hun gading vonden. B. VAN DEN AKKER I. INLEIDING (vervolg), Tot de tweezaadlobbigen behooren van de groenten 0, a. de aardappel, de mangelwortel, de suikerbeet, de kooltoorten, de mierikwortel, de erwten en de boonen, de peterselie, de selderij, de peentjes, de komkommers, meloenen en augurken, de artisjok, de sla, de andijvie, de cichorij, de postelein, de spinazie van de bloe men o. m de papavers, de judaspenning, de ane monen, de resida, de rozen, de sleutel bloem, de klokjes, de zonnebloem, de gouds bloem, de asters, de dahlia's en de duizendschoon, van dö vruchten 0. a. de druif, de steenvruchten, de pitvruchten, de aalbes, de kruisbes, de aard beziën en de framboos. Bij de eenzaadlobbigen neemt de kiem maar een zeer klein gedeelte van de ruimte binnen de zaadhyiden in. De overige ruimte wordt opgevuld door het voedsel voor de kiem het kiemwit. Wanneer het zaad voldoende vocht kan opne men, begint het te zwellen. Bij een tusschen be paalde grenzen liggende temperatuur en bij aan wezigheid van voldoende zuurstof, treedt na het scheuren der zaadomhulsel het worteltje van de kiem naar buiten, omgeven door de wortelschre- de. Het worteltje groeit en de wortelscheede scheurt. Weldra treedt ook het stengelgedeelte (met aan zijn eind het pluimpje), van de kiem naar buiten. De laatste twee zijn aanvankelijk gesloten in een vliezig kokertje, dat kiemschede heet en bijv. bij pas boven den grond komende granen zeer goed te zien is. Het geheele kiem- plantje blijft door een niet groeiend deel met kiemwit verbonden dit deel is de zaadlob, die schild,ie genoemd wordt. Door dit schildje put het jonge plantje zijn voedsel uit het kiemwit, dat tevoren verschillende veranderingen moet ondergaan. Hoe het wortelstelsel verder gevormd wordt, kan hier buiten beschouwing blijven. Bij de tweezaadlobbigen is de zaak eenigszins anders. Hier ligt het kiemwit in of om de twee zaadlobben. De zaadlobben van sommige planten komen boven den grond en bevatten het voedsel voor het kiemplantje om, na leeggezogen te zijn, te verdrogen (bruine boonen bijv.), bij andere (tuinboonen bijv.) is het laatste eveneens het ge val, doch de zaadlobben blijven in den grond. Bij radijs bijy. komen deze boven, maar groeien ze mede, zoodat ze als het eerste bladerpaar van de plant beschouwd moeten worden. Hoe het ook zij: e Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteelcende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. DOOR

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1