71 Bemesting en Meststoffen LANDBOUWWEEKBLAD Kaarten op Tafel. Arbeid adelt een ondag i3 Juli igig. Prijs 6 centiemen. Jaargang. N° 27. Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. ns Hu met h hem zl ite hoi." "oen einde Juli 1914 eene hevige beroering als (bliksem door Europa schoot, en dat men met nuwachtige en bange nieuwsgierigheid in den zichteinder der landen keek, waar dreigende rlogswolken dwarrelend dooreen joegen,kwam in ieders borst een bange zucht naar redding zelfverdediging op. Niemand wist waar de onweerswolk barsten -uen op welk land zij vuur en moord zou neer- Gamiirten. België was toen oprecht beangst en wij en keken links en rechts, vreezend dat wij het coflict konden vermengd geraken. Het leger werd te wapen geroepen en vloog ar de grens om onzen grond tegen eiken in- inger te verdedigen Wie ons aanvalt is onze and,die ons onhafkankelijk laat is onze vriend: ie zou het wagen ons te raken let raadsel was spoedig opgelost. De meineedige uis zond zijne woeste benden over onze gren- Vp en daar was de oorlog tusschen België |en itschland België had niets liever gehad dan 3n deel te nemen in een zoo wreede en bloedige ijg. Duitschland nochtans had den teerling orpen en België aarzelde geen oogenblik om eeer en onafhankelijkheid te verdedigen, ns klein land werd dus op lage wijze in een rlog gewikkeld tusschen Frankrijk, en Duitsch- j, id, die we liefst beslecht zagen tusschen deze ichtige lauden. Onze broeders offerden hunne acht en hun leven voor onze onafhankelijk- id, omdat Duitschland dezelve had geschonden, ant hunne leus was vast Wie ons aanvalt is ze vijand. vinder emi ma> prijz liteiii m. Sj ifeilbap iuwp: Ke: slijmi i re •1 In teg dheid. kken T. BOTlji acht rneme over ven zi njgc-i h, lofdpf .ziektf aagpij kiekei Wat België was tusschen de andere landen Europa, is onze boerenbond tusschen de an- standen en groepen der maatschappij. België komen stilaan zwarte wolken op die hangen van kiesgeknoei. Kiesdravers, poli kers, evenals vereenigde standen en bonden men eerstdaags in slag zoodra de kiezingen deren. n bioi 3nze boerenbond staat daar verre boven. Wij 11 vereenigd als boeren en bekommeren ons it het minste met al die strijdlustige politie- rs. Wij zijn dus evenals België in 1914 een onaf- a nkelijke bond of groep, waar ieder lid geboekt (iat als landbouwer, maar niet als ne gelen, of groenen, of nen blauwen. Ik zeg het nog wij 1 onafhankelijk en zullen het blijven en ieder van den bond kan met de kiezing doen wat m lust. Maar ook evenals België in 14, staan wij ook ns eens te kijken naar den horizont om te zien al deze andere- legers onze onafhankelijkheid Hen eerbiedigen. Wij zien toe of geen enkele lep onze rangen bespied of onze versterkingen "ermijnd, of geen andere stand, noch andere Pfad, nóch politieke groep door opene of onder- msche middelen onze onafhankelijkheid in ge- ar brengt. 0 Wij waken op onze grenzen wij waken naar ks en rechts, in het noorden als in het zuiden, et oosten als in het westen om te zien of geen ■errnacht onze grond zou durven schenden. Die ons aanvalt is onze vijand e politieke partij, gelijk hoe haar naam is die en bond zou durven aanvallen is onze vijand Wij vragen geen politiek. Wij willen enkel als boeren onze belangen behartigen. Er zijn menschen die denken dat onze boerep- bond eene politieke kleur zal krijgen; menschen zeg ik, die er alles behalve goed van zeggen. Het zij hier herhaald voor de honderdste maal dat wij ons nu of nooit in het politiek zullen mengen.Elk lid doet zijn gedacht. Maar het zij hier ook aan alle politiekers ge zegd die onze onafhankelijkheid zal schenden zal onze vijand zijn die ons aanvalt, mag op eene dappere verdediging rekenen Wij nemen alsdan het defensief Als men eens rondziet moet men overal be merken dat alle menschen van hetzelfde vak vereenigd zijn als stieldoeners en gansch onpar tijdig geneesheeren, apothekers, huiseigenaars, bedienden, brouwers, hotelhouders, schoenma kers, smeden, en wat weet'ik alalle standen en stieldonners zijn vereenigd onpartijdig en aan hun hoofd staan mannen van hunnen stiel, Voor de boeren schijnt er eene uitzondering te bestaan die schijnen in politieke bonden te moeten meege- dreven worden, meegesleurd als eene kudde vee, zwijgend achter de hielen van hooggeplaatste personen uit andere standen. Waarom niet boe ren bij boeren Waarom rijzen nu langs alle kanten boeren- redders op, die we gedurende heel den oorlog aan 'twerk zagen om ons helpen het strop aan den hals te doen Die schermden met geweten en plicht om ons graan en aardappelen naar de stokerij te voeren om er genever van te maken Die onze koeikens dierven schatten aan 60 cen tiemen de kilo en de melk afnamen aan 10 cen tiemen Die de boeren op de Duitsche tribunalen brachten en hen voor duizenden deden straffen Die hen naar Dendermonde brachten als ze een of twee dagen hunne melk tehuis hielden, maar die zwegen als men hunne patatten stool aan vier of vijf franken de 100 kilos. Ja; in dien tijd hadden wij wel boerenver- dedigers noodig Helaas, we vonden geen enkele; allen spanden samen om ons te ruineeren! Maar het zij gezegd Wij hebben ons veree nigd en zullen tegenover elkeen onze belangen verdedigen. Wij verhopen dat men ons in vrede zal laten en dat men ons het recht niet zal ont kennen als landbouwers, buiten alle politiek en buiten andere banden, onze landbouwbelangen te behartigen. Sander. B. VAN DEN AKKER I. INLEIDING (2e vervolg). Dat het water ook nog groote beteekenis heeft voor de stevigheid der plant weet ieder, die ge zien heeft, dat alle kruidachtige deelen van de plant slap gaan hangen, verleppen als zij gebrek aan water krijgt. Thans keeren we naar het kiemplantje met zijn reserve-voedsel of kiemwit terug. Het eerste bezit geen bladeren, laat staan blad groen en kan dus geen zetmeel, (dus hieruit ook geen andere stikstofvrije verbindingen) bereiden uit het koolzuur der lucht. De worteltjes en de wortelharen vermogen in den beginne geen stik stofverbindingen en zouten uit den grond op te nemen. Het kiemplantje moet dus het materiaal voor de ademhaling (suiker) en het materiaal voor zijn eersten groei vinden in het kiemwit. Dit moet dus bevatten stikstofvrije verbindin gen, stikstofverbindingen en zouten. Zulks is dan ook het geval. Wij hebben reeds gezegd, dat het kiemwit als stikstofvrije verbindingen, zetmeel en vet of olie en als stikstofverbindingen eiwitstoffen bevat en ook, dat het kiemplantje aan deze verbindingen als zoodanig niets heeft. Daartoe moeten ze omgezet of gesplitst en op losbaar gemaakt worden, want de kiem, hoe klein ook, bestaat als elk ander dierlijk en plant aardig lichaam en zij kan dus alleen profiteeren van de voedende verbindingen,die met het water door de celwanden kunnen heendringen en dit nu is alleen het geval met stoffen, die in oplossino- verkeeren. Zetmeel is zoo goed als geheel onoplosbaar met water aangeroerd, bezinkt het op den bodem van 't vat, waarin de vermenging met water heeft plaats gehad. Maar geen nood Uit de eiwitstoffen van het kiemwit worden gedurende de kieming bepaalde verbindingen gevormd, zoo genaamde fermenten. Dit zijn verbindingen, die ieder voor zich op eene bepaalde andere verbin ding zóó inwerken, dat deze laatste wordt om gezet in een andere verwante verbinding of uit eenvalt in twee of,meer nieuwe verbindingen, waarvan er gewoonlijk minstens één aan dé moederverbinding verwant is. Onder meer wordt in den kiemenden korrel een ferment gevormd, hetwelk den naam van diastase draagt. Dit ferment doet het onoplosbare zetmeel onder opneming van water overgaan in oplosbare druivensuiker. Deze lost nu in water op en kan naar en door de kiem verplaatst wor den, waar een deel bij de ademhaling verbruikt wordt en de rest voor de vorming van nieuwe cellen, dus voor den groei dient. Dat de planten werkelijk ademhalen, d.w.z. werkelijk zuurstof uit den dampkring opnemen en hieraan koolzuur teruggeven,kan door iederen leek worden aangetoond. Dit geschiedt het best met planten of plantdeelen, die niet assimileeren, dus met planten in 't donker of met kiemplanten welke nog geen bladgroen bezitten. In een stopflesch met kiemende gerstkorrels, met perkamentpapier gesloten, gaat eene bran dende kaars, die men er na eenigen tijd insteekt, uiteen bewijs dus, dat er geen zuurstof meer in de flesch is. Kalkwater in deze flesch geschud wordt troebel, een bewijs dat er koolzuur aan wezig was, want kalkwater is helder en water met koolzure kalk niet. Ademhaling gaat steeds gepaard met verbran- bing en warmteproductie. In een ruimte, waar vele zaden ter kieming liggen, bijv. in een mou terij, stijgt dan ook de temperatuur. Dat in een kiemend zaad werkelijk suiker ge vormd wordt, blijkt o.a. uit den zoeten smaak van kiemende graankorrels,welken smaak droog en luchtig bewaarde, niet kiemende korrels niet bezitten, tenzij men er lang op kauwt. Van de diastase in kiemende gerst en mais oornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. DOOR

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1