Voor de Landbouwbevolking van Vlaanderen. Bemesting en Meststoffen LANDBOUWWEEKBLAD VERTROUWEN. Arbeid adelt Zondag 20 Juliigig. Prijs 6 centiemen. ie Jaargang. N° 28. Aankondigingen volgeiis akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Oost- en West-Vlaanderen zijn in den loop der eeuwen nooit zeer fortuinlijk geweest. Tweemaal werden ze in eene tijdspanning van eene eeuw geteisterd door rampen welke andere gouwen voor eeuwig ten ondergang zouden heb ben gedoemd. Toen de opkomst der grootnijver heid de Vlaamsche huisnijverheid den nekslag gaf, slopen honger en ellende binnen in de leemen hutten der eenzame landbevolking, maar dank zij de Vlaamsche weerstandskracht doorstond Vlaan deren de zware nijverheidskrisis en wist het zich staande te houden op zijn hoeksken grond. Thans heeft de oorlog meer dan vier jaar lang in Vlaanderen gewoed een deel van zijn bodem werd door ijzer en staal in eene woestenij veran derd de overige gedeelten van Oost- en West- Vlaanderen, ingedeeld bij het etappengebied, leden vier jaar lang onder de zware verdrukking eener overbiddelijke militaire diktatuur. De bewegingsvrijheid der bewoners werd op alle mogelijke manieren belemmerd en gefnikt; De overtredingen der militaire verordeningen werden streng beteugeld de opeischingen van allerhande levensmiddelen werden zonder mede lijden uitgevoerd zelfs de persoonlijke vrijheid, het persoonlijk eergevoel werd door de onmen- schelijke opeischingen gekrenkt en versmacht. De onevenredige tol welke de beide Vlaande ren, vergeleken bij de andere Belgische gouwen, gedurende vier jaar aan den oorlog hebben be taald, zou de Brusselsche Regeering moeten aan zetten om met buitengewonen iever de hand te leggen aan het heelen der wonden door den oor log aan de Vlaamsche gouwen toegebracht. De Brusselsche Regeering voelt te weinig voor het Vlaamsche volk en de lichtzinnige wijze waarop ze het herstellingswerk heeft aangevat lokte reeds dreigende protesten uit van wege eene bevolking, welke jarenlang tegen honger- looneu heeft gearbeid zonder dat ze de vuisten dreigend uitslak tegen de Brusselsche Regeerders die zich om haar lot niet bekreunden. Het is overbodig de aandacht der openbare meening te vestigen op de hoogdringendheid van het hulp verleenen aan de verwoeste streken. In menig ander opzicht is de houding der Brus selsche Regeering tegenover de beide Vlaanderen onverstaanbaar en misdadig. Een der hoofdvereischten voor den heropbloei eener streek is hare geldelijke kracht. Waar de nood het grootst is, daar moet eerst en vooral worden gedacht aan de versterking van het eenige redmiddel tegen den dreigenden ondergang, aan de geldelijke ondersteuning. In dit opzicht is de Regeering in hare plichten tegenover de geteisterde bevolking der beide Vlaanderen te kort geschoten. Onze Vlaamsche landbouwers verkeerden reeds voor den oorlog in een weinig benijdenswaardi- hen toestand. Van den morgen tot den avond, in winterkou en zomerbrand wrochten en zwoeg den ze op hun veld en niettegenstaande hun taai en strijd om het bestaan, niettegenstaande hunne zuinigheid slaagden de meesten er niet in hunne jaarlijksche rekening met baat te sluiten. De groote meerderheid onzer Vlaamsche pach ters had niets anders dan... schuld. De netelige finantieele toestand waarin onze Vlaamschn boe ren voor den oorlog verkeerden is een der oorza ken hunner achterlijkheid op het stuk van land bouw. Waar de strijd om de dagelijksche korst brood zoo hard is, vindt de landbouwer geen tijd om door onderwijs de opbrengstkracht zijner uit bating te vermeerderen. De oorlog heeft dezen onmenschelijken toestand wat vermilderd. Waar de hoeven niet werden vernield en de velden niet zijn verwoest heeft de boer, zelfs in het etappen gebied, zich aan den greep zijner schnldeischers ontworsteld. Maar tusschen de opbrengst van den landbouw in het etappen en generaal gouver nement was het verschil zeer groot. Eene koe, welke in het etappengebied in 1918 tegen 650 frank werd opgeeischt werd in het genei-aal gouvernement tegen 6500 frank ver kocht. In het etappengebied werden de veldvruchten zoo nauwkeurig opgenomen en weggehaald, dat veestapel en neerhof er aanzienlijk onder leden. In het generaal gouvernement waar het toe zicht min scherp was,bleven vee- en hoenderteelt normaler en veel meer winstgevend. Onze Regeering houdt veel te weinig rekening met deze toestandenIn het etappengebied mag ze gerust zonder onrecht te plegen ten gunste der landbouwers afzien van de toepassing der wet op oorlogswinst. Het weinig geld dat de boerenbevolking heeft verdiend is nog niet eens voldoende om de schade te dekken door deze bevolking door hare jaren lange achterlijkheid op het stuk van landbouw geleden. De afpersingen der schraapzuchtige agenten van de staatslast zijn van aard om de oude toe standen weer in 't leven te roepen. Trouwens de bodem is ten gevolge van het slenken van den veestapel in deze streken zeer verarmd veestal en neerhof zullen opnieuw moeten worden be volkt. De prijs voor eene goede melkkoe op het hui dig oogenblik gevraagd, zal amper worden be taald met den prijs van drie dergelijke dieren tij dens de bezetting opgeeischt. De Regeering welke tot nog toe aan de boeren der meer begunstigde landbouwstreken toeliet hun vee tegen woekerprijzen aan de geteisterde bevolking van het vroeger etappengebied te ver- koopen, voltrok door hare kortzichtigheid het uitputtingswerk door den bezetter in deze gebie den aangevangen. Wil de Regeering het gepleegde onrecht weer goed maken, dan zorge ze voor snelle herop- bouwing der vernielde streken, vervanging van den geslonken veestapel zonder vergoeding ze verzake volledig aan het innen van oorlogsbelas tingen op den landbouwtoestand en richtte zoo spoedig mogelijk het beroepsonderwijs in, dat den Vlaamschen landbouw uit zijn verval ophel pen en de welvaart van het land zal verhoogen. Om onze maatschappij als een jonge frissche boom te doen bloeien is het noodig dat er een vol ledig vertrouwen tusschen bestuur en leden heerscht. Van de eene zijde is het aan de hoofd mans wel op te passen dat alles recht door zee gaat, dat de boeken niet meer overhoop en ver waarloosd worden zooals een domkop ons eens de farce lapte dat alle vetten op factuur gewaar borgd en ontleed worden dat allen aan de laag ste prijzen wordt afgeleverd. Maar ook moet er van de andere zijde, bij de leden een sterk betrouwen bestaan tegenover het bestuur. Het is noodig dat, als er iets moet zijn dat men met opene kaarten speelt, als er iets schijnt niet in haak te zitten niet achter den rug- gepraat, maar rechtstreeks om uitleggingen gaan bij het bestuur. Dat is de beste weg en als deze toeatanden in onze maatschappij goed verstaan worden zullen we eens de machtigste en meest voordeel doende groep worden die ooit bestond. De prijzen der waren worden in onze maat schappij altijd geregeld naar de beste voorwaar den. Herinnert u eens hoe dikwijls men de prijs verminderde Eens liet men opschrijven voor ammoniak van 105 frank, hetwelk toen een laag ste prijs was, en den dag der afhaling betaalden de leden slechts 103. Men liet inschrijven voor 100 fr. en bij de afhaling stond hij nog 97. Zóó word niet de winst der maatschappij "maar het voordeel der leden ingezien. En wat hebben wij nu De prijzen de waren is op eenige dagen zeer verhoogd. Voor het lijnmeel disponibel vraagt men in Antwerpen 87 fr. 50 op wagon. Wordt de prijs van ons lijnmeel daarom verhoogd Neen de prijs van ons lijnmeel blijft 74 frank. Hetzelfde met de maïs, op wagon vraagt men heden 65,50 frank en meer, onze maïs zal verkocht worden aan 62 frank de 100 kilos. Waarom omdat hij gekocht is vóór den opslag en dat wij alles in de beste voorwaarden aan de leden afleveren. Dat is het voordeel van eenen boerenbond, ten minste van eenen goeden boerenbond. Dat zijn handel wijzen die onze leden alle vertrouwen moeten in boezemen, en hun moeten aanzetten onverpoosd te werken ter uitbreiding van onzen bond want hoe meer leden, hoe meer kracht, en hoe meer voordeel. R. V. P. B. VAN DEN AKKER II. Hoe en waarmede voeden zich de pianten (3® vervolg). Hierboven hebben wij nagegaan het leven van een jong plantje, totdat het op eigen beenen kan staan. Het heeft dan bladgroenbezittende bla deren en wortels wortelvezels of haarwortels wortelharen. Het heeft ook dan nog om twee redenen voed sel noodig 1. om in-en uitwendigen arbeid mogelijk te maken 2. om in gewicht toe te nemen. Wat het noodig heeft voor in- en uitwendigen arbeid, zouden wij, evenals bij de dieren, onder- houdsvoedsel, wat het opneemt en verwerkt om in gewicht toe te nemen, zouden wij produetie- voedsel kunnen noemen. Over planten, die geen voedsel uit de lucht, noch uit den bodem opnemen, die leven ten koste van dieren of andere planten of op den afval van deze of op doode dieren zoogenaamde parasie ten en saprophyten spreken we hier niet. Door middel van hun bladgroen bezittende bla deren en onder den invloed van het zonlicht ma- De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteiier ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. DOOR

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1