BAVO EH LIEVEKEN. P. De Caluwe of Maenhoudt FRUITEN GROENTEN ken, wel nooit een tekort zal ontstaan; als er een bij is, waarmede dit wel het geval kan zijn, is het de magnesia. Eindelijk zijn er gronden het zijn de allerbeste kleigronden die, in ver houding tot de behoefte der planten, zooveel kali en kalk bevatten, dat een opzettelijke bemesting hiermede op die gronden overbodig geacht mag worden, vooral omdat ze ook geregeld stalmest en ier of gier ontvangen, waarin onder meer kalk en kali voorkomen. Dat wij niet overdrij ven, blijkt wel hieruit, dat men met een kali- bemesting op vele dier gronden geen resultaten van beteekenis heeft gekregen, Men meende aan die gronden, waarop de kaliroovende suikerbeet verbouwd wordt, te moeten vragen, hoe het met den van nature aanwezigen kalivoorraad stond en een kalibemesting op deze gronden bleek in de meeste gevallen te zijn water naar de zee of uilen naar Athene dragen. Het terugkeeren van pulp op de boerderij is hiervan zeker voor een deel de oorzaak. Groene bemésting, d. w. z. opzettelijk gege ven groene bemesting, is al van ouderen datum, maar de groote waarde daarvan heeft men pas leeren kennen na de ontdekking van Hellrie- gel, doch hierover straks. Door groene bemesting verstaat men het on- derploegen of onderspitten van een opzettelijk gezaaid gewas. Daarvoor gebruikte men eertijds veelal de mosterd, omdat ze snel groeit en spoe dig een vrij groote massa stengels en bladeren levert, Wie al 't voorgaande met aandacht ge volgd hebben, begrijpen reeds, dat door een dergelijke bemesting de grond niet aan stikstof, phosphoorzuur, kali en kalk verrijkt wordt. Wat men hiervan met het gewas in den grond brengt, is ook door dat gewas aan denzelfden grond onttrokken. De stikstofvrije verbindingen, die in het plantenlichaam opgebouwd zijn uit het koolzuur van den dampkring en een gedeelte van het bodemwater, verrijken alleen den bodem aan humus, waardoor die bodem in een beteren natuurkundigen toestand komt. Maar er is toch nog meer. Zeer goed is 't mogelijk, dat vroeger minder oplosbaar en in diepere lagen aanwezig bodemvoedsel na de groene bemesting meer ge makkelijk oplosbaar gemaakt en in hoogere lagen overgebracht is. Volgens de ervaringen van de practijk niet van den laatsten tijd, maar reeds van ouderen datum zijn er eenige cultuurplanten, die een veel beteren stoppel achterlaten dan hlle andere landbouwgewassen, m. a. w. de ervaring leerde, dat die gewassen den grond in veel meer vruchtbaren toestand achterlaten dan al die an dere. De eerstbedoelde gewassen zijn alle van dezelfde groote plantenfamilie. die der vlinder bloemigen, waartoe o. a. alle klaversoorten, boonensoorten, erwten, wikken en lupinen be- hooren. Door de ervaring geleerd, kwamen de door Hendrik CONSCIENCE. 17. Des anderen daags begaf Bavo zich naar zijn bureel; hij was zoo blijde en zoo vol geestdrift, dat hij geheel door zijnen nieuwen arbeid was verslonden en aan niets anders meer scheen te denken. Hij bracht des avonds schrijfwerk mede, bleef met de pen in de hand zitten, totdat zijne ouders hem herinnerden, dat het tijd was om slapen te gaan, en sprak zelfs niet meer van Lièveken, noch van zijne treurnis, omdat zij zijne schoone zegepraal niet had kunnen zien. Evenwel na eenige dagen van groote overspanning, kwam er een beetje rust in zijn gemoed. Dan keerde de herinnering aan de afwezige vriendin even krachtig als te voren in hem weder, en hij spoorde zijne moe der aan om eenen brief aan Lieveken te schrijven. Het arme meisje zou zich in hun geluk verblijden, en het zou haar zeker een troost zijn in haar verdriet. Een gansche avond werd aan het opstellen en af schrijven van den brief besteed want alhoewel Bavo de pen voor zijne moeder hield, stortte hij er al de vreugde van zijn eigen hart in uit en schilderde breed en wijd de prijsuitreikingen het bezoek bij M. Raem- practici er dan ook als vanzelf toe, zoo'n vrucht baarmakend gewas te laten volgen op en te laten voorafgaan aan één of meer niet vlinderbloemige cultuurgewassen. Daardoor kregen zij een "vruchtopvolging» of vruchtwisseling», die het ook zonder opzettelijke of slechts met gedeelte lijke stikstofbemesting mogelijk maakte op den duur bevredigende oogsten van alle gewassen binnen te halen. (Wordt voortgezet.) Wij lezen in De Witte Kaproen De gekende /landbouwkundige P. De Caluwe werd aangehouden als activist en blijft gevangen gehouden te Vorst. Hij is 62 jaar en heeft een zoon gesneuveld voor het vaderland De politiekers, die tot den laatsten dag van den oorlog met den zoogezegden activist De Caluwe in betrekking gebleven zijn, hullen zich nu in hun patriotischen mantel en keeren den ouderling den rug toe. Waarom wordt De Caluwe niet voorloopig in vrijheid gesteld gelijk Dosfel De Caluwe is noodig te Gent. Hij kan onder andere in de zaak Eugène de Hemptinne heel belangrijke inlichtingen verschaffen. Voor vandaag slechts dit vraagsken W(e heeft er in 1915 voor gezorgd dat de firma Le Lion tfOr,.alias Eugène de Hemptinne acht honderd duizend kgr. maïs kon koopen. Was het De Ca luwe ofwel de volksvertegenwoordiger Maen houdt Het Steriliseeren en Bewaren VAN Het steriliseeren der voedstoffen werd uitge vonden door eenen Franschen kok, Frangois Appert. Het heeft voor doel de gistende of bedervende stoffen te vernietigen die in de voedstoffen aanwe zig zijn, en de lucht te beletten in de bokalen te dringen, waar de voedstoffen in bewaard worden. Om in het steriliseeren wel te gelukken moet men natuurlijk van goed materieel voorzien zijn, namelijk .- 1° goede bokalen en deksels, met tusschen bo kaal-en deksel eenen caoutchouc ring frondelle) om ze goed luchtdicht te kunnen sluiten. 2° eenen staander met spanveren (ressort) waar de bokalen op- en onder gezet worden. 3° eenen ketel met thermometer, waar de bo kalen in gesteriliseerd of gekookt worden. donck. Lieveken moest alles, alles weten, even alsof zij zelve er bij tegenwoordig ware geweest. Hij vergat insgelijks niet te juichen over de toekomst, die hem aanlachte, en beroemde zich, dat, indien Gods be scherming hem bijbleef, hij zijne ouders mettertijd rijk en gelukkig zou maken. Zij moest seffens antwoorden en laten weten, wanneer haar vader terug naar Gent zou keeren de fabrieken waren hier nu weder alle geopend en er was veel werk want zij kon wel den ken, dat, niettegenstaande hunne blijdschap, zijne ouders en hij zelf toch veel verdriet hadden, omdat zij Lieveken niet meer zagen. De brief werd in de post gestoken, en van dan af wachtte Bavo met koortsig verlangen op het antwoord. Er verliepen ééne week, twee weken, eene gansche maand. Eiken middag en elkeu avond, als Bava zijn bureel verliet, liep hij met groote haast naar huis, en eerste woord was telkens - Welnu, welnu, moeder, is er niets gekomen Niets, nog niets, mijn zoon, antwoordde vronw Damhout met eenen zucht, Bavo werd allengs zeer treurig en moedeloos, en soms bleef hij des avonds uren lang met het hoofd in de hand zitten, of koutte met zijne moeder over de waarschijnlijke reden dezer stilzwijgendheid van Lie veken. Was zij ziek misschien Was haar een onge luk overkomen Had men zich in het opschrjft van den brief misgrepen Maar dit laatste was niet mogelijk, vermits Lieveken'zelve vóór haar vertrek hun dit op schrift had gegeven. Er bestaan ook stcenen kruiken met caoutchoi ring, stalen deksel en spanvepr deze kunmjandeli zonder staander in alle ketels gesteriliseerd wo den. Bereiden der bokalen. Vul de bokalen zoodanig dat er één of twie,, centimeters ledige ruimte blijft, droog de boordejen wel af, plaats er de caoutchouc-banden op sluit met de scheel plaats nu de bokalen op d< staander onder den ressort, die volgens de hoog der bokalen hooger of lager kunnen geplaat worden en breng alles in den ketel met wat< en verwarm tot de thermometer de opgegeve graden aanwijst. Aanmerkingen. -- le Zorg dat de bokalen den ketel gansch onder water staan 2° breng nooit koude bokalen in warm wate noch verwarmde bokalen in koud watei plotselinge veranderin glas doen springen. 3° neem wel in acht dat het steriliseeren mai begint als de thermometer de opgegeven grade noet v aanwijst. 4° Doe de scheel van den ketel zoohaast steriliseeren gedaan is, en laat alles afkoele :e dan vooraleer de bokalen uit den ketel'te nemen. □g van temperatuur zou bi c) K orige ïinute 2° Pt ilfde 0 grac d) A s ondi ende loet v uiver spergi ïinute ersch e 60 r e) B tukke •ende - en 1 Bereiden der vruchten en graad warmte -00 gr f) G die er noodig is om ze te steriliseeren. Alle vruchten en groenten en andere voedend ;e mal stoffen kunnen gesteriliseerd worden; Maar neei len af toch altijd rijpe, goede en gezonde vruchten e weng z malsche groenten. Wat niet rijp of niet malsch, vater niet goed is, zalhetook niet worden in debokalei ninute a) Beziën. 1° Aardbeziën, trosbeziën, fran bozen, moerbeziën worden gezuiverd, in de boka al len gedaan en overgoten met gesuikerd water, - en gesteriliseerd volgens de grootte der bokale gedurende 8 tot 20 minuten op 80 graden. M BemerkingSuikerwater bekomt men me 400 a 500 grammen suiker te laten koken in liter water: het mag voorop bereid worden. Sui kerwater dat troebel is, kan onmiddelijk geklaan worden met er wat acide citrique bij te doei Gewoonlijk neemt men de verhouding 2/3 o 3/4 vruchten en 1/3 of 1/4 suikerwater die vei houding kan vermeerderd of verminderd worde volgens men veel of weinig sap begeert. 2° Kraakbeziën (les myrtilles et airelles rouges leg ze i worden gezuiverd, in de bokalen gedaan en geovergie steriliseerd zooals hier boven doch het suikei per lite water moet hier vervangen worden door 1„ graipmen suiker per kilogr. vruchten, dat ondei de beziën gemengd wordt. bSteenvruchten. Krieken, abrikozen perziken, pruimen worden behandeld en gesteri liseerd gelijk de beziën, met dezelfde oplossinj suikerwater, maar gedurende 15 a 20 minuten o 80 graden. De steenen mogen er naar willekeur ingelatei of uitgedaan worden. Gelukkig dat Bavo in den arbeid eene afleiding voo kwam, zijne droeve gepeinzen vond. Het plichtgevoel wa rassing inderdaad zeer machtig in hem. Zoolang hij op zijl bureel was, overspande hij zijne wilskracht en wot stelde zegevierend tegen het verdriet, dat zijnen gees benevelde, en men kon niet aan zijn werk raden, da smartelijke stoornissen hem onophoudend bestormden Zekeren avond toch zeide hem de oude-meesterklerl met eene schier vaderlijke minzaamheid Bavo, mijn jongen, gij moogt met zooveel inspan ning niet werken. Gij zult u zeiven ziek maken dooi uw overdreven ijver. Ik zie sedert eenige dagen, da/ erwten ren get h) V in de b per 50( en 1 100 gr; i) T( maten 5 25 min Aan ook de ze te zi kelsma men bi/ eene kt kend v minute voor de de hand De jc en riep Eei Ja> uit Frat En GÜ Ge< gij zwaarmoedig en treurig zijt. Vrees niet, gij dal Lieveke meer en beter dan men van u kan verwachten. M Raemdonck is zeer tevreden over u, gij weet het wel Kom, kom, een mensch, die zijne plichten gevoelvo vervult, moet licht en vroolijk van harte zijn anders wordt hem de arbeid zwaar en geestverdoovend. De arme jongen ging zeer bedrukt naar huis beschouwde deze vriendelijke opwekking als een zijde lings verwijt want zij bewees, dat de meester-klerl zijne duistere gemoedstemming had opgemerkt misschien had er iets aan zijn schrijfwerk ontbroken, Daarenboven, Lieveken antwoordde nret reeds zes lange weken waren er verloopen. Zou hij ooit nog we iets van haar vernemen Was zij gevaarlijk ziek Was zij dood misschien want aan hare dankbaar heid, aan hare trouwe herinnering dorst hij na zulke korte afwezigheid niet twijfelen. Toen hij dus, dubbend en zuchtend, in de stege er ongedul Zie de verw We in Fran laat mij Ve heb kur ontvang Toen m hem ge- «O»

De Koornbloem | 1919 | | pagina 2