Internationaal Weekoverzicht. Aan de aanvragers van Kolen P outchot e kunni andeling en zelfde oplossing suikerwater als de erd wo of orige vruchten - en steriliseeren gedurende 40 ainuten op 70 graden. 2° Peren, kweeperen zelfde behandeling en twJelfde oplossing suikerwater als de vorige vruch- boordien en steriliseeren gedurende 40 minuten op n op n op e hoog jeplaat et w )gegeve 0 graden d) Aspergiën. Pel de aspergiën en snijd er e onderste harde deelen afleg ze daarna gedu- Jende 2 uren in koud water, dat alle half uren a 'ïoet vernieuwd worden, ofwel leg ze 2 uren in uiver loopende water laat vervolgens de spergiën eens opkomen in kokend water (4 a 5 linuten) breng ze dan in de bokalen en doe er ersch water op en laat steriliseeren geduren- e 60 minuten op 100 graten. e) Bloemkoolen. Snijd de bloemkool aan (tukken en kuisch ze wel leg ze daarna gedu- ende 6 uren in koud water dat alle half uren gradeboet vernieuwd worden, ofwel leg ze 6 uren in ;uiver loopende water laat ze vervolgens eens tast hèpkomen in kokend water (4 a 5 minuten), breng ifkoelefe dan in de bokalen en doe er versch water op nen. armtel11 eren tkalen wate iter zou en ma; - en laat steriliseeren gedurende 60 minuten op 00 graden. f) Groene boontjes. Kies bij voorkeur jon- oedendfee malsche boontjes, doe er de uiteinden en dra- ar neei len af laat ze dan omtrent 10 minuten koken, eitreng ze vervolgens in debokalenen doeer versch pater op, en laat steriliseeren gedurende 70 liten tlsch, lokaleiininuten op 100 gradeif. a, frani g) Kleine erwten. De erwten moeten klein e^bokc ;n maisch zijn. Doe ze ujt de schelpen en laat ze a 4 minuten koken breng ze vervolgens in de okalen en doe er 10 grammen suiker per liter ïrwten en versch water bij en laat sterilisee- nen mejren gedurende 80 minuten op 100 graden. h) Wortelen. Kuisch ze schoon, breng ze in de bokalen en voeg er 10 grammen suiker bij te doei Per grammen wortelen en wat versch water ater, bokalet in eé n. Sui eklaar 2/3 die vei worde. ikozeD *esteri lossinj iten o gelatei ng voo tel wi op zi, en wor in gees len, da irmden terklerl inspan' ;n dool en, d gij dotl en. M et wel voelvo anderi I. is hi a zijde' r-klerl •kt, ei troken, ds zei og we ziek ïkbaar a zulke stege c) Kernvruchten. 1° Appelen zelfde be- en laat steriliseeren gedurende 75 minuten op 100 graden. i) Tomaten in hun geheel. Zuiver de to maten van hunne zaden, wasch ze in koud water rouges leg ze in de bokalen zoo vast mogelijk opeen en en ge overgiet ze met pekelwater 10 grammen zout suiker per liter water en laat steriliseeren gedurende oor 1 ondei 5 25 minuten op 80 graden. Aanmerkingen. Op deze manier kan men ook de tomaten ongeschonden bewaren, zonder ze te zuiveren van hunne zaden. Om den pe- kelsmaak van de tomaten weg te nemen moet men bij het openen der bokalen de tomaten in eene kom doen en ze een of twee maal met ko kend water overgieten en ze daar telkens 4 a 5 minuten in laten weeken. kwam, ontvloog hem eensklaps een schreeuw van (ver- ajrassing en blijdschap. Hij zag van verre zijne moeder voor de deur van haar huisje staan met een papier in de hand, dat zij hem scheen te toonen. De jongen sprong vooruit, trok zijne moeder in huis en riep Een brief van Lieveken Ja, van Lieveken of van hare oudershij komt uit Frankrijk. En wat staat er in, moeder Gij weet, Bavo, dat ik geen geschrift kan lezen.» Geef, geef, ik zal hem u voorlezen.. Hij is van Lieveken zelve. Luister, moeder. Ach, ik beef van ongeduld Goede madam Damhout. Zie. waarom noemt zij mij nu madam kreet de verwonderde Christina. Wel, het is uit eerbied, moeder daarenboven, in Frankrijk noemt men iedere vrouw madam maar laat mij lezen, onderbreek rtiij niet. ik bid u Goede madam Damhout. Vergeef het mij, dat ik niet eerder op uwen brief heb kunnen antwoorden. Vader had hem op de fabriek ontvangen en hem in zijnen zak gestoken en vergeten. Toen mijn moeder zijn vest wilde vermaken, heeft zij hem gevonden. Ik bedank u en Bavo en M. Damhout 2° Puree de Tomates of doorgedane Tomaten. Doe, na bereiding, de puree door een fijne teems en breng hem in de bokalen,en laat steriliseeren gedurende 20 minuten op 80 graden. j) Rubarber. Pel de bladstelen en snijd ze in stukskens vermeng ze met hetzelfde gewicht broodsuiker en laat eenen dag staanhet sap van den rubarber zal het suiker oplossen. Kook ver volgens de rubarber in het gesuikerd sap, der wijze dat de rubarberstukskens nog geheel blij ven en laat afkoelen doe nu de rubarber met saus in de bokalen en steriliseer gedurende 20 minuten op 80graden. k) Vleesch en visch. Bereiden en laten koken gelijk naar gewoonte, ze in de bokalen brengen met al hun jeugd, saus en kruiden en laten steriliseeren 1° Visch gedurende 40 minuten op 100 graden. 2° Vleesch en gevogelte gedurende 90 minuten op 100 graden. 3° Patés simples en wild gedurende 60 minuten op 100 graden. Nuttige wenken. 1° Sommige groenten, hebben wij gezien, moe ten vooraf eenige minuten in wnter gekookt worden nog beter ware het die groenten in den waterdamp te koken. Vul daartoe eenen ketel met water ter hoogte van 6 a 7 centimeters, plaats er de groenten in een verzijp (étuve) boven; sluit -den ketel en laat koken gedurende den voorgeschreven tijd. 2° De opgegeven warmtegraad mag in 't alge meen met 4 a 5 graden vermeerderd worden, om reden dat de warmte in de bokalen altijd eenige graden minder is dan de warmte van het water in den ketel. 3° 't Is zeer aan te bevelen eenige dagen na het steriliseeren de bokalen eens weder in den ketel te brengen onder de drukking der spanveren en ze nog eenige minuten te laten koken dat is eene voorzorg om de bokalen zeker goed gesloi ten te hebben. Vindt men na 2 of 3 dagen dat het deksel van eenen bokaal is los gekomen, dan moet men dien bokaal onmidddelijk opnieuw steriliseeren zoo niet zhl zijn inhoud bederven. Openen der bokalen. Het openen der bokalen is zeer eenvoudig de caoutchouc-banden hebben eene uitspringende zijdè aan welke men langzaam en in platte rich ting trekken zal tot dat de lucht in den bokaal dringe en zoo komt het deksel van zelf los. Alle voedstofFen zoo gesteriliseerd en bewaard, hebben bij het openen der bokalen nog hunnen goeden smaak en al hunne voedende bestand- deelen. uit he.t diepste mijns harten voor de vriendschap, die gij de arme Godelieve blijft toedragen. Uw brief heeft ons zoo gelukkig gemaakt, dat mijne moeder en ik van blijdschap hebben geweend en God om zijne goedheid jegens u hebben gezegend. Wat mij betreft, ik heb veel verdriet want ik denk zonder ophouden aan u allen ik treur, omdat ik u niet meer zie en zelfs niet weet, of ik u nog ooit van mijn leven u zal wederzien. Mijn vader zegt dikwijls, dat hij nooit naar het land zal wederkeeren want hier is overvloedig werk en een hoog dagloon. Mijne moeder heeft nog geenen winkel voor mij kunnen vinden. Ik werk op eene fabrieken win zes franken in de week. Mocht mijne moeder toch spoedig eenen winkel voor mij vinden 1 De menschen op de fabriek zijn zoo grof en zoo baldadig zij schel den en vloeken altijd, en omdat ik eenen afkeer van die woestheid heb, lachen ze mij uit en plagen mij. Ik ben er bijna ziek van geworden maar nu is het wat beter. Mijn broeder Tist is zijn linkeroog kwijtgeraakt in een gevecht tusschen Vlaamsche en Fransche werklieden hier vecht men schier alle dagen. Dat Bavo in de we reld zal verhoogen, en dat gij altezamen rijk zult wor den, daarvan was ik reeds overtuigd, toen ik nog een klein kind was maar gij zult in uw geluk toch som tijds nog eens denken aan het atme Lieveken, niet waar Wat ik ook worde, fabriekwerkster of kleer maakster, ik zal slechts met eerbied en dankbaarheid mij uwer eindelooze goedheid mogen herinneren, dit weet ik wel maar gij zijt zeker, al leefde Godelieve honderd jaar, dat zij nog op haar doodbed de namen Leden die kolen hebben gecommandeerd zullen nog een weinig geduld moeten hebben. De trans port wordt vermoeilijkt door gebrek aan wagons door vreemden uitvoer en door gedurige werk stakingen. Nochtans deze die niet vragen zullen zeker tegen den winter aan geen kolen geraken. Ik raad aan al de leden aan hunnen Winter voorraad aanstonds in den bond te vragen. Er is misschien raiddel om met eene groote hoeveel heid gediend te geraken. Eendracht, macht Heel de wereld werd deze jweek in opschudding gebracht door Erzberger's onthullingen in de Duitsche nationale vergadering te Weimar.Zooals onze lezers weten was Erzberger vooral sedert den wapenstilstand de meest gehate figuur in Duitschland. Hij werd verantwoordelijk gesteld voor de instorting op de vredesconferentie. Erzberger werd dit spel moede.'Verleden Za terdag lichtte hij een klein deel van den sluier welke de diplomatische betrekkingen van tijdens den oorlog bedekt. Hierdoor bewees de centrum leider dat niet hij, maar wel zijne belagers, de duikbootridders en annexionisten der Duitsch- nationale partij, bloedschuld hadden aan den on dergang van het Rijk. Vier jaar lang leefde Duitschland onder mili taire dictatuur. Herhaaldelijk heeft er uitzicht op vrede bestaan, vooral in 1916 door bemiddeling van Wilson en in 1917 door tusschenkomst van den nuntius. Graaf Bernstorff, de Duitsche gezant in de Vereenigde Staten, werd van hoogerhand niet gehoord bij zijn terugkeer uit Washington. In plaats van eerlijk op Wilson's verlangen naar vrede in te gaan, antwoordde het Pruisische Jun- kertum door den onbeperkten duikbootoorlog te verklaren. Ook in 1917 ware de vrede, mogelijk geweest. Oostenrijk verklaarde, ten einde krachten, tegen het begin van den Herfst het pleit te moeten op geven. Op eene bijeenkomst in het ministerie van buitenlandsche zaken in April 1917, verklaarde Westarp dat Duitschland desgebeurlijk alleen zou voortvechten. Hij verwierp het voorstel van talrijke collega's, namelijk het statu quo herstel len van 1914. Op 30 Augustus kreeg de Duitsche Regeering een brief van den pauselijken nun tiusgeschreven op verzoek van Engeland en Frankrijk. De vrede werd er in 't vooruitzicht gesteld, op voorwaarde dat Duitschland eene duidelijke verklaring zou afleggen betreffende België's onafhankelijkheid. Vier weken wachtte zal noemen van hem, die het arme zieke kind leerde lezen, en van haar, die het als eene tweede moeder naar de school heeft geleid Uwe ootmoedige dienstmeid, Godelieve WILDENSLAG. Bavo liet den brief ter tafel vallên en begon te wee- nen vrouw Damhout had insgelijks de tranen in de oogen. Zij poogde echter haren zoon te doen begrijpen dat hij ten onrechte zich zoo diep bedroefde. Wat was er dan zoo ongelukkig in het lot van Lieveken Zij treurde, omdat zij zoo verre van hare geboortestad en vrienden moest leven. Dit was immers natuurlijk Bavo moest daarenboven wel zeker zijn, dat Wilden slag naar Gent zou terugkeeren. Maar dit was de reden der smart van den jongen niet. Wat hem verschrikte was de tijding, dat Godelieve op eene fabriek werkte, te midden van ruwe, woeste menschen, en daarom was hij ontroostbaar. Hij drukte het angstig voorgevoel uit, dat Lieveken door de ge durige aanraking met de grove, onwetende lieden hare zedigheid en de zuiverheid haars harten zou kunnen verliezen. Dit ware volgens hem het grootste ongeluk dat haar kort overkomen. Er lag misschien een gevoel van zelfzucht in zijne ontsteltenis maar hij verborg het onder het medelijden voor de gezeliinne zijner kindscheid en zuchtte herhaalde malen met diepen weemoed Arm Lieveken Arm Lieveken

De Koornbloem | 1919 | | pagina 3