Kaarten op Tafel. ZEI: LANDBOUWWEEKBLAD De Nachtegaal. Om* Twee nieuwe takken van onzen bond Redt II Zeiven Arbeid adelt IW, Ka kos .de- keu peg ven ;eer Zondag 10 Oogst 1919. Prijs 6 centiemen. ie Jaargang. N° 3i. e Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. it, tvn ieuw, Ka. Mijn antwoord aan Vriend Ture J: D. In het artikel der Vrije Tribuun "Redt U Zelve» an Ture .T. D. worden mijne gedachten volkomen gedwarsboomd. Genoemde schrijver stelt zich op iet standpunt van eene opkomst van landbouw- andidaten bij de toekomende kamerkiezingen volgens hem is dit eene doodgewone zaak. Als dealist heeft hij gelijk maar in de werkelijkheid het een gansch nieuwsoortig spel, een echt Kinjeuzenwerk dat men niet zonder rijp overleg aan- angen kan. Ik ben op dit punt natuurlijk geens- ins met hem 't akkoord. Laat ons de zaak eens van nabij in princiep mderzoeken. Het is heel juist eene afgedane zaak at elke klas der maatschappij in de naaste toe- omst hare belangen vrijer en beter zal weten te ehertigen, en dat in de eerste plaats een parle- ïentslid de geschikte en meest invloedrijke man 5 om deze taak aan te vatten en te leiden. Het is g amers wel daar in de Kamers,waar men de wet en maakt en aldus over het lot der massa be- chikt. Het is dan ook heel natuurlijk dat elke ;las der maatschappij er zal naar streven, man den uit hun midden in de kamers te krijgen. De werklieden hebben dit lang begrbpen en mnne vertegenwoordigers zetelen in groot getal het parlement. Alleen de landbouw en burger- itand verstond het niet en het is dank aan deze oestand dat hunne belangen werden verwaar- iOsd of geheel over 't hoofd gezien. Dus is het ien zeker feit alle standen moeten vertegen woordigd zijn in de wetgeving. inde at. vekei 1 nwei ïovei 1 zeei irh, rij zei s dien 10. Spe v lbaai vpijn iezel jmen tegei j' OTER it pu- men: er L ZOO^ t< gen Ipijn kten, pij ni kens, Tot daar zijn wij t' akkoord, ik zeg met U dat de weg welke in volle daglicht oprijst voor de igen van alle klaarziende menschen. Maar die eg wordt niet begrepen door de massa die nog veel te veel houd van die oude politieke iweeperijen en geen besef schijnt te hebben ,ian de belangen harer klasse. Hadden alle kiezers een klaar en vrij doorzicht u deze zaak, het was lang gedaan met al dit po- itiek geknoei. Men sprak niet meer van kleuren loch titels, maar wel van standen. Dan zag men een in de kamer, menschen die deze of gene tand vertegenwoordigden. Zoo zou men bijvoor- leeld in de kamer vinden in plaats van al die arons en advokaten, 55 werklieden, 45 boeren, 5 burgers en neringdoeners, 15 nij veraars, 15 idvokaten en 1 baron. Waren de kamerzetels zoo 'erdeeld dan mocht men spreken van volksver- egenwoordigers. Zoo ver zijn wij echter nog niet, helaas De meeste lieden zijn nog te weinig voorbereid om irnstig hunhe belangen als mensch te verdedi- ;en De kiezin zal nog steeds een kluchtspel zijn, ivaar duizenden hun stem zullen verkoopen voor ien pint bier, waar duizenden zich zullen laten Iwingen voor een voet laud, of zich laten om- traten door slimme vossen en fljngeslepen hee- en Het volk staat nog te versch, te nuchter 'oor die groote taak en bijzonder vele boeren Telen, velen nog, zouden nog steeds levend en rol geestdrift hunne stem geven aan mannen ran oude vriendschap en oude gedachten. Alhoe wel ze wel weten moeten dat deze hunne belan- ;en met de voeten trappen Op een punt moet ik bijzonder onzen vriend Pure J. D. tegenspreken. Hij beweert dat wij Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. geen strijd zouden moeten voeren, geen meetings geven, geen manifesten opendeelen. Daarin is mijn goede vriend zeker wel mis, want moesten wij als landbouwers opkomen, wij hadden alle politieke partijen op onzen nek Onzen bond, onze bestuurleden, onze kandidaten zouden door sommige blaadjes als vuile visch uitgemaakt wor den. Zij waren zekerlijk allen nog slechter als de kostgangers van Hoogstraten, al waren zij de deftigheid en eerlijkheid zelfDat is toch immers het oud lieken van met de kiezing evenals de vischwijven eens duchtig aan *t kijven te gaan En wat zouden wij doen wij waren verplicht ons op meetingen en in schriften te verdedigen. Moest het zoover komen, al de tegenwoordige kamerheeren zouden beginnen met urenlange redevoeringen af te lezen in de kamer om de boe ren te helpen, men deed rap eene of andere wet stemmen men verloste eenen of anderen boer van zijne oorlogsbelasting of liep om een dikke oorlogsschade te doen betalen men deed hier en daar een trein stoppen, of een postbureel oprich ten, en zoo zouden die heeren de gratie der boer- kens trachten te winnen... waarbij zich vele goede sukkelaars lieten vangen Het zou zelf zoo ver komen dat ze bij de boerkens kwamen een pijpken stoppen om op hunnen tabak te stoefen, en wellicht hielpen ze eene partij patotters rapen of rapen uittrekken!!... om een stemmeken te winnen Voor mij is de tijd nog niet gekomen, niet omdat het geen noodzakelijkheid is, daarover zijn wij het immers eens, maar omdat niet alle boeren bereid zijn een vrije strijd voor hunne belangen te voeren, en omdat er daardoor scheu ring en kwestie in onzen bond zou kunnen ko men. Om dit nieuw werk aan te vangen moe ten alle boeren hunne oude politieke denk wijze kunnen slachtofferen, voor de nieuwe gedachte de verdedigingde verheffing van den landbouwersstandAlle boeren moeten daarenboven bereid zijn de wapens op te nemen tegen eiken politicken aanvaller, en bijzonder de bestuurleden, de leiders moeten vast 't ak koord zijn en sterk bereid om den wagen te trekken, door moerassen en hindernissen, berg op en af, tot voor de poorten van het parlement! Zullen alle landbouwers zoo sterk zijn dien wa gen met alle kracht te helpen voortstuwen en zullen enkelen niet de remmen vijzen om hem tot stoppen te krijgen vooraleer wij tot ons doel zijn gekomen Over ééne zaak ben ik het bijzonder eens met U uwe wensch om een referendum of raadple ging onder al de leden in te richten, waardoor wij den wil en het gedacht van eiken landbou wer zouden kennen. Voor de eenparige uitspraak van al de leden alleen zou ik den kop bukken en met vuur en kracht in de eerste rangen staan. Maar vergeet het nietvoor eene kalme vrije en eenparige volksuitspraak. Ik aanveerd geenszins de sterke uitdrukkin gen van vriend Ture J. D. waarin hij mij als een bloodaard, als een trouweloos soldaat be- tittelt. Wanneer ik mij meer als ooit tegen elke politieke drijverij verzet, is het niet uit lafheid noch uit gebrek aan wilskracht, maar wel uit liefde tot de onverbroken eenheid van onzen bloeienden bond. Wanneer ik in mijne verbeel ding al de snoode en vuile kiespropaganda zie, die politieke braspartijen, eerrooverijen dan gaat me een rilling door de leden en ik voel me ge neigd te bidden .- van dien modderpoel der poli tiek verlost ons Heer Sander. Steeds hoort men het liedje klinken, Van den lieven nachtegaal, Wijl het maantje staat te blinken Aan het hemelhoog portaal. Als de sterrelichten kijken, Door de spleet van 't loover heen, Dan zingt hij met vreugdeblijken Bij den avondstond alleen. Als de bloemekens ontvangen Voeding van den hemeldauw, Vloeien 's minnaars lentezangen Door zoo menig frische gouw. En als zijne lieve gade Zit te broeien in het nest Zal hij steeds zonder genade Zingen op zijn allerbest. Kunstenaar uw gorgeltonen Dreunen door het woud en dal, Vog'len die het bosch bewonen Luisteren naar uw zoet geschal Vrolijkheid en vreugden luister Brengt gij aan de Lente toe, Daar gij zingt bij dag en duister, Onverpoosd en nimmer moe. Mocht ik U nog lang beminnen Met uw overschoone taal, Gij verjongt mijn hart en zinnen, 'k Zing met U, O nachtegaal Jozef Schockaert. 11 Onderlinge BrandverzekeringIn de bestuurvergadering van 4 Oogst werd besloten een kapitaal van 150.000 franken te laten onder schrijven met aandeelen van 100 frank, waarvan 1/10 zou gestort worden. De overige 90 °/0 blijven in handen van den onderschrijver en bij groote brandrampen kan hem een deel gevraagd wor den dat alsdan een intrest van 6 °/0 geniet. Ieder lid van den bond kan deelgenoot worden en mag eene onbepaalde som onderschrijven welke door het bestuur kan verminderd worden als het kapitaal de 150.000 frank overtreft. De gestorte gelden geven eenen intrest van 6 en de onder schreven som een intrest van 0,5 °/0 van af het tweede jaar. De winsten door de maatschappij gedaan komen niet toe aan de onderschrijvers maar wel op de rekening van de verzekerde in verhouding zijner betaalde premiën. Iedereen die de voordeelen en de noodzakelijkheid eener onderlinge brandverzekering begrijpt zal eene goede som onderschrijven.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1