I [EZE Boeren en Kapitalisten Bemesting en Meststoffen LANDBOUWWEEKBLAD VY Onderlinge Brandverzekering Redt U Zeiven Oorlogsw in sten Arbeid adelt mani rkerke Zondag 17 Oogst 1919. Prijs 6 centiemen. ie Jaargang. M&\ Vrij dj vos v nemen dekstif le kinc traat. weki teenw enhov< in zei Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. markt prijzt \iteiiei n. Sp< feilbaa uwpiji Keze slijmei tege iheid. 1 bloec Boter riit ptk ïemem iver t< m zoo 'ijgen fdpijn, ekten. igpijn, ekens. Korte li'te De Regeering heeft besloten, maar het zal haar zeker berouwen het graan der boeren word dit iaar weerom eens o_p- geëischt(Psalm I) Zoo leeren de ketters maar ze dolen terwijl de lijnkoeken 90 frank kosten, de maïs 70, de zemelen 36 zal de tarwe der boeren betaald worden aan 50 frank! Zult gij uwe tarwe afgeven Boerkens En het boerken slaat met zijn vuist op tafel en roeptdat zullen we nog zien Er zullen nog ander banden van de kuip springen! Intusschentijd benoemt het Ministerie vetbetaalde menheeren om het graan te gaan opkoopen, te malen, en te verkoo- pen aan het volk Aan wat prijs zal men de bloem verkoopen Dat zullen de burgers en werklieden wei-ondervinden binnen weinige weken. Het schijnt dat onze achtbare volks- vertegenwoordigers op zich genomen hebben alles goedkoop te doen worden in het land.' Uit dien hoofde verbieden ze bijna alle uitvoer van fruit naar Engeland om de prijzen te doen zakken en alzoo Te zor gen dat de boerkes van hunne boomgaar den juist zooveel ontvangen als zij er moeten belasting van betalen Men doet onmenschelijke pogingen om vreemd vleesch, eiers en melk in te voeren, die de prijzen onzer inlandsche landbouwprodukten op weinige weken toi eenen kleinen prijs zullen doenHalen Dat deed onze regeering Zij stelt al les in de weer om al de landbouwpro dukten te doen afslaan. Maar zij vergeet dat al hetgeen de boeren inkoopen schrikkelijk duur is Zal zij dat ook doen dalen in prijs Ik zou er niet aan gelooven Waarom begint men niet met de lijn koeken van uitlandsche oorkonde aan te slaan, de draf in stokerijen en brouwe rijen, de zemelen en meer andere arti kels Waarom neemt ze niet de meias sen in handen maar pardon, het minis terie zal het doen. Dit suiker voeder kostte in den handel 12 a 14 frank de 100 kilos en onze regeering is zinnens deze produkten aan de rijke suikerfabri kanten aan te slaan en... te betalen aan 30 frank de 100 kilos Wat dunkt U boerkes Iedereen klaagt over de duurte der kolen, en de trage aflevering Wat is hiervan de schuld De groötë kolenba- zen steken het op de werklieden dit is eene leugen De waarheid is dat de fran- sche nijveraarsen verbruikers de kolen 1 frank per 100 kilo duurder betalen, en dat de brave koolbarons schoon aan ons hun botten vagen en al de kolen naar Frankrijk sturen Waar blijft nu het Ministerie om de kolen aan te slaan evenals het graan van de boerkes zult ge vragen Waarom niet verbieden alles tegen hooge prijzen naar Frankrijk uit te voeren en de kolen aan de bevolking in België aan kleine prijzen te verkoopen O gij domme jongen Weet ge niet, dat de eersten boeren zijn, en de andere groote heeren, barons, graven en kas- teelheeren En dan zijn er nog goeie zielen die denken dat we door kasteelheeren moe ten vertegenwoordigd worden Maar wat zullen we doen, wij boeren? Ziehier mijn gedacht Wij gaan bij de regeering maar stellen hun de keus ons graan aanslaan, en ook de lijnkoeken, draf, kolen, enz., ofwel alles vrij laten Hewel, landbouwers, zijt ge nu man- nen en gaat ge mee naar Brussel 6. UACDRON. B. VAN DEN AKKER (7® vervolg). Het feit was algemeen bekend maar de verklaring heeft op zich laten wachten tot 1886. Toen toonden twee Duitschers, Dr. H. Hellriegel en H. Wilfarth, uit de resultaten van door hen genomen proe ven aan, dat de vlinderbloemigen zich met behulp van bacteriën, welke in knol letjes aan de wortels met deze planten samenleven, zich kunnen meester maken van de vrije stikstof in dezen dampkring. Verleenen die planten gastvrijheid aan de stikstof verzamelende bacteriën, deze be talen daarvoor kostgeld in den vorm van de geassimileerde stikstof, die door ande re planten in hoofdzaak slechts kan op genomen worden in den vorm van in den bodem aanwezige salpeterzurezouten. Daar de salpeterzure zouten in den bodem indirect herkomstig moeten zijn van de daarin in welken vorm dan ook ge- brachten mest, begrijpt men, van hoe groot bericht Heltriegel's ontdekking was voor de practijk. Nu kon men eerst de stikstofverzame- lende bacteriën aan 't werk zetten, om daarna de door deze verzamelde en in bepaalde verbindingen vastgelegde lucht- stikstof te verstrekken aan die planten, zooals granen, wortelgewassen, vlas, ajuin, enz,, enz., welke van de diensten dier bacteriën verstoken blijven. 'tMooist is, dat de stikstof de duurste aller plan- tenVoedende bestanddeelen is. Ook in de landbouwproducten wordt de stikstof het duurst betaald, want zonder stikstof geen eiwit maakt een duur en onmisbaar bestanddeel uit van alle voedsel voor mensch en dier. En van planteneiwit gesproken, deelen we nog even mede, dat een bekend ont- ginner van veengronden, even over onze Oostelijke grenzen, met name Schultz- Lupitz, juist door er op te wijzen, dat de Lupine, een veel stikstofverbindingen be vattende plant, uitstekend groeide op gronden van nature arm aan stikstof zijn en dit, al ontvingen die gronden vol strekt geen stikstofbemesting er niet weinig toe heeft bijgedragen om de on derzoekingen van Hellriegel en Wil farth en hun voorloopers in de juiste richting te leiden. In Frankrijk was het Déhérain, die constateerde, dat bijv. met een aardap peloogst 233 K. G. stikstof per hectare aan den grond werd onttrokken, terwijl deze bij de teelt van esparcette, ook be- hoorende tot de familie der vlinderbloe migen, per H. A. met 625 K. G. stikstof verrijkt werd. Het stond na al deze onderzoekingen vast, dat de vlinderbloemigen op de een of de andere wijze het vermogen moesten bezitten om te beschikken over de lucht- stikstof, want als zij geen stikstof in den grond vonden en er later toch heel veel van bevatten, dan moest deze wel uit de lucht gekomen zijn, om de eenvoudige reden, dat zij die nergens anders kunnen vinden dan in den grond en de lucht. Nu bestaat vooreerst de dampkrings lucht voor viervijfden uit stikstof, m. a. w. in 100 liters dampkringslucht bevin den zich ongeveer 80 liters stikstofgas. Verder bevat de dampkring nog ammo niak, terwijl bij onweer hierin ook salpe terzuur gevormd kan worden. Met den regen, den dauw, enz., kunnen deze stikstofverbindingen worden nedergesla- gen, in den grond terecht en ter beschik king van de plantenwortels komen, maar in dit opzicht staan alle planten, onver schillig van welke familie, juist gelijk. Dit kan ook gezegd worden, wat betreft de opneming van deze verbindingen door de bladeren. Ook is door cijfers aan te toonen, dat de stikstofverbindingen, wel ke op deze wijze ter beschikking van de planten gesteld worden, onmogelijk vol doende kunnen zijn voor den opbouw der stikstofverbindingen, welke in een oogst van vlinderbloemigen, verkregen van stikstofarmen bodem, aanwezig zijn. Uit den grond dringen - altijd als ze er in aanwezig zijn de bacteriën in de wortels der vlinderbloemigen. Het gevolg daarvan is, dat aan de wortels knolvor mige opzwellingen ontstaan, de zooge naamde knolletjes Hoe die bacteriën vermogen in die wortels te dringen, is nog niet of althans nog niet bevredigend verklaard, maai' het feit is er. Nu bestaat een plantenwortel, evenals al wat leeft, uit cellen en hij groeit, ook al weder evenals alles wat leeft, door celdeeling, m. a. w. de cellen pemen in omvang toe en splitsen zich, waardoor hun aantal en daarmede dus de omvang van het uit cel len bestaande weefsel toeneemt. Waar zoo'n bacterie is binnengetreden, heeft de celdeeling buitengewoon snel plaats niet alleen, maar het deelingsproces wijkt ook van het normale proces af, m. aw. het geschiedt niet op dezelve wijze als op de plaatsen, waar geen bacteriën zijn binnengedrongen. In de knolletjes hebben wij te zien woekeringen, eenigs- zins te vergelijken bij het ontstaan van kankergezwellen bij den mensch zoo als sommige geleerden, die hierbij een abnormale celvorming aannemen, zich dat voorstellen en bij het ontstaan van gallen op boven en onderaardsche plan- tendeelen, in 't leven geroepen door wes pen, muggen of mijten. Het groote verschil echter is, dat insec. ten of mijten, die echte gallen doen ont staan, de plant, waaraan deze voorkomen niet van nut zijn, terwijl de bacteriën, die de knolletjes aan de wortels der vlin derbloemigen doen ontstaan, dezen wel dienst bewijzen. De vlinderbloemige plant strekt den bacteriën tot woonplaats en voorziet ze van de voor de voeding noodige koolstof, maar profiteert in ruil daarvoor van de verbindingen, door de bacteriën met behulp der luchtstikstof bereid. We hebben hier te doen met wat in de plantkunde heetin symbiose leven d. i. samenleven. Er bestaan in het plantenrijk meerdere voorbeelden van samenleving, maar daar bij is de afstand, wat de organisatie be treft, tusschen de samenlevende planten betrekkelijk gering, terwijl deze tusschen vlinderbloemigen en bacteriën zoo groot is, als zij volgens den tegenwoordigen stand der plantkundige wetenschap maar zijn kan. Hier ontmoeten de uitersten el kaar. Dit is niet het geval bij de in sym biose levende zwammen en wieren, die te zamen een korstmos vormen, waarvan verschillende soorten op oudere boom stammen voorkomen. Een korstmos be staat uit een zwam, die zich niet kan meester maken van de koolstof, welke deel uitmaakt van het koolzuurder lucht, en uit wier cellen in het inwendige der zwam, die dit wel kunnen. De wier zorgt dus voor de assimilatie 't opnemen van koolzuur ten doel hebbende den in symbiose levenden plan ten koolstof te verschaffen. Maar hiervan alleen kan geen enkele plant leven. Er is meer noodig. Ware dit niet zoo, dan was de schimmel een parasiet op de wier en zou niet gesproken mogen worden van samenleven. De schimmel produceert zu ren. die de schors aantasten, waardoor het andere noodige voedsel voor de twee ling-plant (schimmel en wier) beschik baar komt. Die zuren werken zoo sterk bijtend en oplossend, dat men de korst mossen ook op overigens kale rotsen aantreft. Daaruit weten zij het voedsel vrij te maken, dat onze bouwgronden slechts konden krijgen door langzame verweering van bestanddeelen, overeen komende met die, waaruit de rotsen be staan. Na het binnendringen der bacteriën in de wortels van een vlinderbloemige plant ontstaan dus aan die wortels cellen-woe keringen knolletjes deze moeten be schouwd worden als zijwortels van af wijkende, we zouden kunnen zeggen, wanstaltigen vorm. (Wordt voortgezet.) Inschrijvingen op het kapitaal van i5o.ooo frank der Al de leden van onzen bond hebben het recht een onbepaald kapitaal te onder schrijven. Elke actie heeft eene nominale waarde van 100 frank waarvan 10 frank bij de inschrijving moet worden gestort. Op 1000 frank onderschreven kapitaal zal men 100 frank moeten storten en zoo voort in verhouding van 10 van het onderschreven kapitaal. Al de schrijvers of voorzitters der plaatselijke bonden zullen een inschrij vingslijst ontvangen en kunnen aanstonds hunne leden laten on derschrijven. Alle landbouwers welke de voordeden dezer maatschappij verstaan, hebben tot plicht een goed kapitaal in te teekenen en hunne vrienden in te lichten en aan te wakkeren tot dit nuttig en noodzakelijk werk. Op iedere gemeente moet een ver gadering belegt worden voor deze in schrijvingen te doen. Belangrijk bericht aan de gebruikers van Dorschmachienen. Eene belangrijke vergadering werd ge houden, verleden Zondag te Aalst, door den beheerraad en den raad van afge vaardigden, waar men de volgende be sluiten nam 1. Eene uitvoerende commissie van twee man word benoemd om de dorsch machienen aan te koopen en op te zoe ken, het zijn de heeren Kamiel Van Haute van Ninovc en Edmond Heeremans van Oultre. 2. Er word besloten onmiddelijk twee dorschmachienen te koopen van 60 a 70 zakken daags, waarvan een met binden. 3. Men zal seffens overgaan tot de in schrijving en storting der noodige kapi talen met actiën van 100 frank. 4. Iedereen die de machienen zal wil len gebruiken, zal verplicht zijn ten min ste één aandeel van 100 frank te nemen, opdat iedereen er belang zou bij hebben de machienen gade te slaan, als zijn eigendom. 5. Deze stortingen kunnen gedaan worden tegen quittancie bij de heeren van den beheer en toezichtsraad den be stuurder, of de heeren Van den Haute en Heeremans. Na den oogst zal men seffens beginnen te dorschen. Wie eerst inschrijft wordt eerst bediend. Namens het Bestuur. Landbouwers die eene formule ontvin gen voor het opmaken van oorlogswin sten, kunnen altijd inlichtingen bekomen bij M. O. Gaudron, Bestuurder van den bond, in het lokaal te Aalst. Elke voor middag uitgenomen des Woensdags. Plaatselijke bonden kunnen hem ook vragen om op de gemeente te komen en dit op te maken voor al de landbouwers. De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. DOOR

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1