BAVO EN LIEVEKEN. Groote Algemeene Vergadering UIT DE PERS. De Landbouwersbond Op Zondag 7 September Wat wij hierboven mededeelden, heeft betrekking op hetgeen door den land- en den tuinbouwer ter beschikking van de plantenwortels wordt gesteld. De bacte riën treden dus op als bemiddelaarsters tusschen den mensch en de plant. Zij ver richten natuurlijk hun werk ook, waar zich zonder toedoen van den mensch plantaardige en dierlijke overblijfselen bevinden. Hoe ook gevreesd en gesmaad, omdat zij optreden als ontleders en be dervers der levensmiddelen, als oorzaken van gevreesde besmettelijke ziekten, onder de bacteriën vindt men, van een menschelijk standpunt geredeneerd, evenals onder de menschen, zoowel boozen als goeden. Zelf ook plantjes, al zijn ze ook buitengewoon klein en uiterst eenvoudig van bouw, zijn zij het, die voor het leven van hoogere planten on misbaar zijn Weliswaar geldt ook bij hen de spreuk: niets om niet want een deel van de stoffen, die zij ontleden, gebruiken zij voor hun levensonderhoud en vermenig vuldiging, maar dit neemt niet weg, dat zij ook, waar het de voeding der hoogere planten betreft, onmisbaar zijn in de huishouding der natuur. Zooals gezegd, zijn in dit opzicht van veel belang de bacteriën, welke samen leven met de vlinderbloemige planten, daar zij het vermogen bezitten de vrije stikstof des dampkrings, een gas, vast te leggen, zoodat zij tot de voeding kan die nen van die vlinderbloemigen of van planten, welke geteeld worden op land, waarop die vlinderbloemigen of deelen daarvan zijn achtergebleven. Het is echter niet alleen bij dezen vorm van stikstofvoeding, dat bacteriën een rol spelen. Ook bij het pasklaar maken van de stikstof uit organische verbindin gen plantenoverblijfselen, stalmest, fsecaliën of menschelijke uitwerpselen, zwavelzuren, ammoniak en dergelijken, treden bepaalde bacteriesoorten werk zaam op. In de vaste uitwerpselen van mensch en dier, in beendermeel, is de stikstof aanwezig in zoogenaamde organische verbindingen, in zwavelzuren ammoniak in den vorm van ammoniak. Zoolang de stikstof een bestanddeel uitmaakt van organische stikstofverbin- gen (eiwitstoffen en daaraan verwante verbindingen, lijm, enz.) hebben de plan ten er niets aan, zoo min als waarschijn lijk aan ammoniakverbindingen. Daarom is 't maar goed, dat uit de organische stikstofverbindingen eerst ammoniak ontstaat en dat deze door de zoogenaamde nitrificeerende bacteriën omgezet wordt in salpeterzuur, in welken vorm de plan ten waarschijnlijk uitsluitend van de in den bodem aanwezige stikstofverbindin gen kunnen profiteeren. Om een denkbeeld te geven van de werkzaamheid der nitrificeerende bacte riën alleen het volgende Bij de salpeter zuurvorming treden twee groepen van bacteriën let wel twee groepen, niet twee soorten werkzaam op Wij be doelen bacteriën, die bij toetreding van zuurstof- of dampkringslucht, die voor een vijfde deel uit vrije zuurstof bestaat, ammoniak in salpeterzuur kunnen om zetten. De eene groep wordt actief, als de an- door Hendrik CONSCIENCE. 2 2. «o* Vrouw Damhout zal ons helpen, moeder, daaraan twijfel ik niet, was het stille ant woord. Een hart als het hare kan niet on gevoelig blijven voor ons ongeluk en wan neer ik met tianende oogen hare vorige ge negenheid voor het arme Lieveken zal inroe pen Zeker, en vermits zij nog rijker zijn dan men ons te Rijssel had gezegd Ach, Gode- lieve, wat wij nu gaan beproeven, is eene pijnlijk poging, voor u bovenal, ik weet het maar de nood is een onmeedoogende dwin geland. 4 De Damhouts zijn rijk, zeer rjjk 1 morde het meisje op eenen hollen toon, waarvan de zonderlinge siddering de vrouw verraste. Maar des te beter, Godelieve, zeide zij. God zij gezegend, dat Hij hun de mid delen schonk om ons te helpen. - Eene aalmoes gaan vragen, moeder I Aanaan de Damhouts Ik het kleine Lieveken, die zij zoo teeder hebben bemind, die met hen dorst droomen van toekomst en dere het bijltje er bij nederlegt, d. w. z. als de laatste groep haar werk verricht de omzetting van ammoniak in salpeter zuur ten deele tot stand gebracht heeft, wordt de eerste werkzaam en voltooid zij de omzetting van den vermoedelijk voor de planten niet opneembaren ammoniak in het opneembaar salpeterzuur. Bij dit zoogen, nitriflceeringsproces gaat 10 °/0 van de in den ammoniak aanwezige stik stof voor de planten verloren Heel wat goedkooper medehelpers hebben de land- en tuinman in de bacte riën, die met de vlinderbloemigen samen leven. Zij verlangen geen stikstofverbin dingen in den bodem om deze, na ze te hebben omgezet, te leveren aan hun gastvrouw. Neen, zooals gezegd, zij put ten uit den grooten voorraad vrije stik stof in den dampkring. Aan al de Leden van de Land- bouwersvereeniging van het Ar rondissement Aalst OM 2 12 URE NAMIDDAG. Dagorde 1. Offlcieele stichting der Onderlinge Brandverzekering. 2. Inschrijving voor aandeelen der Onderlinge Brandverzekering, evenals voor de afdeeling der Landbouwmachie- nen (dorschmachienen) enz. 3. Vervanging in het Bestuur. 4. Referendum of raadpleging over onze houding bij de aanstaande kiezin gen. O. GAUDRON. B SCHOCKAERT. Wij lezen in de Landwacht van Zaterdag; 16 Oogst 11. Betaling van geleverde oogstvruchten. Talrijke landbouwers die nog niet betaald zijn voor hetgene zij geleverd hebben, waren opgekomen om den uitleg te hooren over de manier op welke zij zullen betaald worden. M. Maenhout, volksvertegenwoor diger, geeft den volgenden uitleg Van de leveringen gedaan aan de Duitschers en welke de Duitschers aan de gemeente niet betaald hebben, zal door de gemeente een algemeen bulletijn van oorlogschade opgemaakt worden. Ze zal dat bulletijn opzenden aan het Gouvernement dat aan de gemeen ten zal betalen de gemeenten zullen dan aan de belanghebbenden betalen. Voor dè vruchten die geleverd zijn aan de bevoorradingskommissie door van geluk 1 O, mijne schoone kindsheid, hoe tergend ontstaat gij voor mijne oogen Be- delaresee Lieveken eene bedelaresse 1» Neen, kind. wees niet zoo wreed voor u zelve. Wij komen hulp vragen, ja, maar bedelaressen zijn wij toch niet. Zij stapten voorbij de kerk van Sint-Baafs; het meisje scheen door eenen geheimen in vloed naar de zijdeur des tempels gedreven en had, zonder het te weten misschien, zich half omgekeerd. De vrouw weerhield haar en zeide Maar, Godelieve, wat doet gij nu Rechtdoor moeten wij gaan ginder is de Kruistraat. De schaamte, de schrik, moeder mijne ziel wil bidden, sterkte vragen want nu wij de plaats naderen, waar ik de smeekende hand tottot vrouw Damhout zal uitste ken, ontsnapt mij allen moed. De avond valt, Godelieve wij mogen niet wachten totdat het gansch donker is. Dom, mijn kind, het is een smartelijk oogen - blik, inderdaad maar het zal haast doorge streden zijn. Wij zullen hier, bij het Heilig Graf, God voor zijne barmhartigheid komen danken ofof tranen van wanhoop stor ten op diezelfde knielbank, waar wij zoo dik wijls hebben gebeden. Kom nu, het zal niet lang duren. de tusschenkomst der gemeenten, zooals aardappels, enz., zijn de ge meenten voor de betaling verantwoor delijk. Wie moet de melk betalen vraagt iemand. Antwoord Melk en boter werden komptant betaalt. Degenen die de melkerij uitbaatten moeten betalen en ze zullen heel gelukkig zijn indien zij er van afgeraken met te betalen zonder straf. Geleverd zaaigraan, dat niet betaald werd, moet in oorlogschade gebracht worden. Er zijn gemeenten die van den prijs van het graan de kosten van vervoer hebben afgetrokken. Die aitrok mag niet gedaan worden; de gemeenten moeten het afgehoudene teruggeven. Te Zele heelt men 5 fr. per 100 kil. afgetrokken van de aardappelen. Antwoord. Dat is niet toegelaten. Die 5 ir. moet teruggegeven worden. Men heeft ook een deel pataten la ten rotten. Antw. Ze moesten ze maar niet laten rotten. In het begin van den oorlog is er veel graan uitgedorschen met de ma- chien. In sommige plaatsen heelt men de boeren tot 7 fr. afgehouden per 100 kilos voor het dorschen. Antwoord Dat is te veel Een landbouwer van Aalter zegt dat hij drie beesten heelt moeten nood- slachten. Het vleesch werd goedgekeurd de gemeente bood o.5o fr. per kilo. Ik heb het niet willen laten en het is nog niet betaald. M. Maenhout, hoeveel hebben ze dat verkocht? Antwoord. Drie frank, (algemeen gelach.) M. Maenhout. We vernemen hier schoone dingen Een landbouwer van Drongen heelt 46 Ir. betaald voor het dorschen van 1200 kilos rogge een landbouwer van Destelbergen heelt ook betaald voor het dorschen. De heer advokaat Van Overbeke. Men moet dat geld weergeven de prijs der gestelde waren moet volledig betaald worden zonder altrok van dorschen, vervoer, enz. De gerst der gerstencentrale. De heer advokaat Van der Velde. De gerst aan de gerstencentralen ge leverd en te Antwerpen achtergelaten werd in bezit genomen door de ger stencentralen welke deze verkocht heeft aan de brouwers. Daarvan is 800.000 Ir. gemaakt. Men heelt 45 betaald. De volle som moet betaald worden. We verzekeren dat ze zal betaald worden. De gerstencentrale kan be talen, want ik zie hier in haar bilan dat ze 256.000 Ir. winst heeft verwe zenlijkt. (Algemeen gelach). Nota der Redactie Zooals onze le zers hier zullen zien is Volksverte genwoordiger Maanhouten een bureel van advokaten goed op de hoogte van al het onrecht dat de komiteiten en centralen de boeren hebben aange daan. Indien deze heer en de zaak Beiden vervorderden hunnen weg tot in de Kruisstraat, waar zij begonnen rond te kijken, om het huis te herkennen, dat men hun in de stege had aangeduid en beschreven. De wijl het reeds half duister was, hadden zij eenige moeite om in hunne opzoeking te ge lukken Eensklaps zeide de vrouw. Daar is het, Godelieve. Die schoone, ronde deur, dat balkon. Welk prachtig huis i Wat moeten de Damhouts gelukkig zijn Zij verdienen het ook wel, niet waar Ach, mochten zij in onze bede verhooren Er is reeds licht in de benedenkamer. Godelieve, schep moed, mijn kind. Werp u aan de voe ten van vrouw Damhout, bezweer haar bij hare vorige goedheid voor u. Zij zal ons red den, wees er zeker van. Ja. moeder, de strijd is ten einde ik ge voel mij weder eenige sterkte, murmelde de bange maagd. Toen zij het huis gingen naderen, bemerk te Godelieve door de vensterruiten, dat een man, een heer. in de verlichte kamer stond. Alhoewel hij den rug naar de straat gekeerd, sloeg dit gezicht haar met eenen ontzeglijken schrik maar op hetzelfde oogenblik deed de heer eene beweging en wendde zich naar het venster, op zulke wijze, dat het meisje zijn gelaat kon herkennen. Een versmachte angstschreeuw ontsnapte der boeren onpartijdig en krachtig willen verdedigen zullen alle boeren voor alle aftrok en schade vergoed worden, al het gestolen zal worden weergegevenhet drama der rotte patatten en gerstencentralen zal eens voor goed klaar gespeeld worden. Een Volksvertegenwoordiger kan dit beter dan iemandWij verhopen den besten uitslag want het is niet genoeg de boeren wat zand in de oogen te strooien en met eenige prullen tevre den te stellenWij eischen volledige rechtspleging. Wij zijn kurieus te weten hoe de patottenheeren er zullen van afko men. Onze lezers zullen zich nog herin neren de brieven aan de Ministers gezonden door onzen bond over deze menigvuldige onregelmatigheden en het fameuze antwoord die we ontvin gen. Wij verhopen dat Mr Maanhout heel de kamer zal overhoop zetten als hij geen recht krijgt voor de boeren, zooniet is het niet erg gemeend. Onze gelukwenschen aan de land bouwers der vergadering van Gent die luidkeels hunne grieven uit- schreewden. Anders worden we niet gehoord, ten ware de kiezing nog wat dichter kwam, dan staan vele ooren voor eenige weken wagenwijd open. Uit De Werkman Vóór eenige jaren sprak ik met een rent meester van een schatrijken Oost- Vlaanderschen grondeigenaar. Hij was eenige dagen in Zuidwestelijk Brabant geweest en had van pachten alleen zoo iets van driehonderd ze ventig duizend frank ontvangen. Een maand nadien zou hij terug keeren, want er bleven nog ruim tweehon derd vijftig duizend irank te betalen. Een totaal dus van ruim zeshonderd twintig duizend frank. Hoe kwamen die uitgestrekte lan douwen, die velden, weiden. bosschen, hoeven, woningen alle in de handen van dien enkelen persoon Erfenis, toeval, kans. list of zwen- delarij, heet het lijk ge 't verkiest, mij scheelt het niet. Iels is zeker Ik vind dat ongehoord Ik benijd dien rijke niet God den Heer wat scheelt het me dat die man zoo rijk is Dat deert me niets Echter niets Maar wat me deert, waarlijk, we- zentlijk, dat is de schreeuwende on rechtvaardigheid van een stelsel, dat door geen énkele staatkundige partij zou mogen verdedigd worden. Zij die den grond bewerken zouden ook zoo niet geheel, dan toch gedeel telijk moeten bezitten. De rijkdommen ontnemen wat zij bezitten Neen, dat niet Wij zijn geen par tijgangers van die geweldige middelen Maar zij wilden dat de arbeiders der velden, zij die de gronden vrucht baar maken met het zweet van zwaren arbeid, het recht hebben, het vermo gen bezitten, de gunst genieten eige naars te worden van de gronden die ze bewerken Vooreerst we schrijven lan- haar zij begon op hare beenen te wankelen en leunde tegen den muur om niet neder te storten. Daar zag zij, dat hare moeder de hand naar de bel uitstak om te klinken. Zij sprong voor uit, trok de verbaasde vrouw van de deur weg,, leidde haar met eene soort van koort sig geweld naar den donkeren kant der straat en verborg weenend haar hoofd op den boe zem der vrouw, terwijl zij uitriep Moeder, moeder, hij is daar - Wie Bavo I Welnu. God zij er om gedankt hij zal zijne moeder tot barmhartigheid voor ons aansporen Kom, overwin uwe schaamte...» Onmogelijk moeder!snikte het meisje O spaar mij dat lijden, die vernedering, die wanhoop Eene aalmoes vragen in zijne tegenwoordigheidaan hem Eilaas, mijn hart breekt, ik zou bezwijmen voor zijne voeten, misschien zou ik sterven Wilt gij dan, dat ik alleen ga Ik zal u zegenen, u dankbaar blijven mijn gansche leven, moeder lief Mijne ziel is verschrikt, het denkbeeld alleen van de hand tot hem uit te steken, vervult mij met een doodeiijken angst. ('t Vervolgt). DE SCHRIJVER, DE VOORZITTER,

De Koornbloem | 1919 | | pagina 2