Groote Algemeene Vergadering ZONDAG 5 OCTOBER. Landbouwbelangen Aardappelen LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adelt van Zondag 21 September Zondag 21 September 1919 Prijs 6 centiemen. Jaargang. N° 37 Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. In de vergadering van bestuurle den en afgevaardigden van Donder dag 18 September werd besloten uit hoofde der feestelijkheden te Lede, Moorsèl, Nederhasselt en om andere redens dat de verschoven wordt tot Hoe het ook komen moge het zal zeker niet meer zoo gemakkelijk zijn aan de politiekers om de landbouwers met beloften te paaiën. Voor den oor- log zag men bij elke kiezing dat de partijen dóór allerlei beloften de stemmen der landbouwers wisten te winnen. En eens m de Kamer kwam er daar zeer weinig van voor den dag. üe grootste schuld van deze lamlen- lige verdediging der landbouwbelan gen lag aan de landbouwers zelf, om dat zij niet genoeg zelfbewust waren van hunne belangen. Heden is in dien toestand eene ge lukkige verandering gekomen. In gansch het land zijn de landbouwers verrijkt en hierdoor vrijer en stouter geworden. Ook heelt de oorlog hen geleerd dat zij hier in België een min derwaardig ras zijn van wier belangen weinig rekening werd gehouden. Het zal dan ook niet meer zoo ge makkelijk zijn, zeg ik, de landbouwers zand in de oogen te smijten, en deze die zich verbind de landbouwers in de Kamer te verdedigen zal deze zaak vrij en onvervaard moeten doorzetten, rekening houdende noch van links noch rechts maar alleen van het goe de recht der landbouwers. Het zal ons niet meer vergenoegen eenen eereprijs of lint te krijgen in een of ander prijskamp en eene melding in de gazet; eene vergulde medalie voor onzen stier of paard of kieken of ko nijn Neen daar houden we ons niet mee tevreden wij willen dat er in de Kamer wetten komen die ons bescher men en vrij maken, die ons het leven mogelijk maken in de nieuwe maat schappij. Hier geef ik eenige der bijzonder ste punten die voor eiken boer eene grondwet moet zijn en die elk in zijne macht moet verdedigen en doen ver dedigen I. Regeling der pachten, dat is de schatting volgens kadaster van den prijs der landpachten door de landbouwers te betalen. Hierdoor zullen alle verhooging der pachten en overdreven prijzen onmogelijk zijn. II. Verhuring per termijn en opzegging een jaar vóór de ver valdag. Hierdoor is de landbouwer zeker van niet op 't onverwachts op straat te vliegen. III. Het recht aan den ver bruiker de landen te verbeteren door draaineeren, kalken, droogleg gen van weiden en moerassen en an dere middels. Dit is eene noodzake lijke wet, die voor den landbouw, en voor het land zelve van allergroot ste belang is. IV. Verplichting aan den eige naar deze verbetering te betalen bij verlating of opzegging der pach- terij. Aangezien de eigendom zal in waarde gestegen zijn zal de eigenaar de meerwaarde betalen. V. Voor boomplantingen tot 4 meters afstand van de bewerkte grond of weide, zal de landbou wer de meerwaarde der boomen ten goede komen. Hierdoor zal elke boomplanting op ongepaste plaatsen totaal afgeschaft worden. VI In- en uitvoertarieven zul len nagegaan en in het voordeel i der landbouwers gewijzigd wor den. Waardoor de vreemde concur rentie zal afnemen op sommig gebied en een uitweg zal geschapen worden voor eenige van onze waren (fruit, bloemen, groensels). VII. Gemeenten zullen ver plicht zijn de waterloopen en grachten wel te onderhouden. Dit is eene noodzakelijkheid voor de goede droogmaking en het behoud der wintervruchten. VIII. Er zal een degelijk on derricht over land- en tuinbouw- kunde op elke plaats gegeven wor den, opdat elke landbouwer of hove nier zich ten volle in zijn vak kan volmaken Dit zijn onder meer eenige der bij zonderste punten van een goed land bouwprogramma. Misschien voor ver beteringen vatbaar zal het toch de leiddraad moeten zijn voor landbouw- verdedigers, en ik verhoop dat de boeren er vast zullen aan houden deze punten te doen verwezenlijken en te doen wet worden. Voorzeker bekomt het, van wege de grondeigenaars bijzonder, een zeer slecht onthaal daar kijken wij niet naar omhoog. De vrije handeling, de vooruitgang, en den bloei der boer derijen eischen deze noodzakelijke veranderingen. Zij moeten dus voor allen een onverbiddellijk wachtwoord wezen. O. Caudron. Wel, wat hebben wij slechte aardap pelen gezien De Eigenheimers zijn in gansch Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid- Beveland. welke streken wij teenemaal doorkruissen. ontaard geene kunnen nog ter voortteeling aanbevolen worden; met de Roode Star en -De Wet is het iets beter gestéld, die staan tamelijk tot ta melijk goed. De Industrie staat de beste, doch men heeft ons verzekerd, dat zij beslist niet meer zuiver zijn, iets wat thans, dat de bloeitijd lang voorbij is en de aardappels tot rijpenden toestand overgaan, zonder snijden moeilijker kan vastgesteld worden, doch, wanneer de Hollanders dit zelf zeggen, mogen wij zulks vast gelooven. Sedert een vijftal jaren werd er nog weinig of niet aan veredeling gedaan in de streken die wij bereisden weinige of geene plantaardappelen werden uit Fries land of Duitschland ingevoerd. Ook ge looven wij dat de aanbouw van aardap pelen in Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid- Beveland veel verminderd is. Dit ver klaard zich door het feit dat Holland veel meer aardappelen voortbrengt dan het van noode heeft, dóch een zeer groot tekort bezit aan broodgraan, en bijgevolg gedurende den oorlog minder aardappelen verbouwd werden, terwijl de graanteelt uitbreiding nam. Men begint volop aan den gang te gaan met het roeien der Eigenheimers de meeste velden staan zooniet heelemaal, ten minste drie vierden rijp. En schoon plantsoen dat er geraapt wordt Wel vele velden geven bijna al plantsoen Ook liggen er reeds heele wagonsladin gen plantsoen op het veld in hoopen met een laagje stroo afgedekt, op verkoop en uitvoer te wachten. Eerlang zal het rooi en der Roode Star en der Wet's aanvang nemen. De Industrie's staan groener. Zij zullen tamelijk iaat zijn. De prijzen zullen Lamelijk goedkooper zijn dan deze waarover wij thans hooren spreken men spreekt van 10 gulden do 100 kgr, op het veld, zelfs los op wagon. I Maar van al wat wij gezien hebben dur- I ven wij niet veel goed vertellen, op en- i kele partijen Roode Star en De Wot's na. Nog eens, met de Industrie's is 't beter, Met dit voorbehoud dat zij niet meer zoo zuiver zijn als over vijfjaar. Hier wenschen wij een gedacht vooruit te zetten. De streek van Aalst is vrucht baar, er wordt tamelijk sterk bemest, en de Boerenbond Redt u Zeiven is machtig. Jaarlijks besteden wij veel te veel duizenden franken aan plantsoen uit den vreemde wij moeten 't zoover hron- gen zelf planisoen ten onzen persoonlij ken gerieve voort te brengen, zelf plant soen uit te voeren. Dat kunnen wij, zoo wij maar willen. De kwestie is te weten hoe wij in gang kunnen komen. Dat het bestuur van Redt u Zeiven drie wagonsladingen plantsoen aankoope eener wat het kosten moet eene wa gonslading Eigenheimers, eene wagons lading Roode Star van wege de Fr. Mij. v. L. groote knollen, afkomstig van goedgekeurde velden. Deze zijn zuiver. Eene wagonslading Industrie's uit Silezië of Polen, zeer groote knollen. Deze zul len hoogst waarschijnlijk, om niet te zeggen zeker, noch zuiver zijn, noch af komstig van betrouwbare velden. De In dustrieknollen worden minstens een veertiental dagen vóór de planting ge sneden, en deze die niet waarlijk geel van vleesch zijn, verwijderd. Het plantsoen wordt onder de beste landbouwers, die een kontrakt met den bond willen sluiten, verdeeld, vooral onder de landbouwers dezer gemeenten, die gekend zijn de beste aardappelgron- den te bezitten, bv. Denderhauthem. De bemesting de planting en alle verdere zorgen worden door bevoegde personen geregeld de landbouwers moeten de opgelegde voorschriften stipt naleven. Gedurende den aanstaanden groeitijd worden de velden gekeurd en gezuiverd, en na de inoogsting wordt al het plant soen aan den bond afgeleverd. Dit eerste nabouw plantsoen wordt dan onder de andere leden vrn den bond verdeeld, en de veredeling voortgezet met groot# knollen, 't zij van eigen gewin, 't zij des noods door nieuwen invoer van Eigen heimers en Roode Star uit Friesland, en van Industrie's uit Polen of Silezië. Wij zijn innig overtuigd, dat wij, met op deze wijze te werk te gaan, ons op zeer weinige jaren van den vreemde zou den kunnen onafhankelijk maken voor wat den invoer van plantaardappelen be treft, ja dat wij op korte jaren zelf plant goed naar den vreemden zouden kunnen uitvoeren. Volgaarne houden wij ons ter beschikking der belanghebbenden om de zaak met hen te bespreken, en deze ver der in De Koornbloem toe te lich ten. Wij mogen stellig verzekeren geene hersenschimmen na te streven, over het aanwinnen van inlandsche of plaatselijke aardappelverscheiden heden later mis schien een en ander. De Fr. Mij. v. L. zegt, dat, zoo er uit- voerconsent toegestaan wordt, alleen groote knollen zullen mogen uitgevoerd worden en eene handelsvereeniging liet per omzendbrief weten, dat het best mo gelijk is dat eerlang toelating tot uitvoer van zANoaardappelen zal toegestaan worden Vrienden landbouwers, opgepast, geene zand aardappelen aangekocht, dat is de boodschap. Het is het algemeen gevoelen in Hol land dat na 20 dezer, de uitvoer van late aardappelen naar het buitenland zal toe gestaan worden. Noch bijzonderen noch handelaars ook in Holland kunnen van wege de Fr. Mij v. L. plantaardappelen, potersmaat, bekomen al het plantsoen, potersmaat, wordt uitsluitend afgestaan aan de Nederlandsche landbouwvereeni- gingen. Kunnen wij dan uit Friesland van de klei, van beste velden, geen eigenlijk plantsoen betrekken. A, S. Deze zaak zal verder door het bestuur van Redt u Zeiven onderzocht worden en wij verhopen dat zij tot eene bevredi gende oplossing zal komen. De Heer Minister van Bevoorrading zet hoogste prijzen op alle waren. Voor de aardappelen is de hoogste prijs 18 en 20 franken. Al deze zal gestraft worden die zijne aardappelen aan hoogere prijzen zal verkoopen. De boeren zullen op den dag van heden geene straf oploopen want de schoone patatjes staan slechts 11 a 12 frank de 100 kilos. Maar zou daar geene straf op staan als ze te weinig verkocht worden Zou de heer minister niet tusschen komen om te beletten dat de boeren voor niemendale moeten werken Ik zou gelooven van neen Alle uit voer voor vreemde landen, zooals Frankrijk, wordt streng beperkt om prijzen niet te doen klimmen Intus- schen gebeurt er eenen waren woeker handel door de heeren handelaars die een uitvoerbewijs bezitten Deze hee ren koopen hier de aardappelen aan 11 a 12 frank en verkoopen ir. Fran krijk aan 20 tot 25 frank. Zij winnen dus voor deze kleine moeite meer als de boer die een heel jaar aan zijne velden zwoegt, die kostelijk plantgoed en vetien gebruikte om voort te bren gen Waarom geeft de heer Minister deze bewijzen niet aan de boeren zelt met hun toe te laten 1/4 of i/3 van hunnen oogst uit te voeren Over die zaak wordt door onze vereeniging een schrijven aan den heer Minister ge richt Intusschen raad ik de boeren aan zulke spotprijzen niet te verkoo pen en betere dagen af te wachten, tot dat de prijs door de heer Minister vastgesteld betaald wordt. Belangrijke mededeeling Wij hebbeu de eer aan onze achtbare leden te laten weten dat er in den handel geen nitraat meer is. Bijgevolg zal er voor dit jaar in onzen bond geene meer te bekomen zijn. Voor ammoniak die er nog beschik baar is tegen half October, kan men zich laten inschrijven, zonder ingeschre ven te zijn is er geene te bekomen. - Wij hopen dat elk lid het voor toeko mende jaar beter zal begrijpen, dat de inschrijving allernoodzakelijkst is om goed bediend te geraken, Het Bestuur. De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1