BAVO EN LIEVEKEN. der Algemeene Vergade ring van Zondag 5 Oei, Vergaderingen AALST. (Geeraardsbergschestraat) Vergadering voor de leden van den bond, op Maandag 13 September om 7 ure 's avonds, bij Joannes Arijs. BARORDE Bestelling van aardappel plantgoed. Bespreking kolenkwestie. OTTERGEM en VLEKKEM. Vergade ring van de leden van den bond bij Remy Verstuyft, Dorp, om 4 ure. DAGORDE Voordracht door den heer Van der Velde, over Landbouwbelangen. Herstemming van het Bestuur. HERDERSEM Op Zondag 12 October na de Hoogmis. Algemeene verplichtende vergadering van den Boerenbond in het gewoon lokaal: DAGORDE Onze houding bij de aan staande verkiezingen Kiezing van een Kandidaat. in het lokaal Redt U Zelve te Aalst. M. Van de Velde, (dienstdoende Voorzitter). Dankt de talrijke leden. Hij verontschuldigd den heer Voor zitter die om ernstige familiiezaken afwezig is, alsmede andere leden van het bestuur die niet konden deelne men aan de vergadering. Hij geeft het woord aan den heer O Caudron, be stuurder om rechtstreeks de punten af te handelen. M. Caudron, (Bestuurder) legt de gang uiteen der Onderlinge Brand verzekering. Kondigt de benoeming aan van den heer Clement Sayes van Aalst als bestuurder der O. B Op aanvraag van eenige leden zul len de inschrijvingslijsten voor aan- deelen der O. B. nog acht dagen in handen der plaatselijke schrijvers blijven. Degenen die nog willen van de inschrijving genieten kunnen nog deze week aandeelen krijgen. Men betaald aan de schrijvers tegen kwijt- schrilt de 10 0,0 der onderschreven som. Het kapitaal kan niet te hoog gebracht worden om meer vertrou wen te geven aan de verzekerden. De inschrijvingen van Zaaitarwe en Zaai- rogge moeten vóór Woensdag op het bureel berusten. De tarwe is reeds gekocht en zal tegen Donderdag of Vrijdag verkrijgbaar zijn. De rogge hebben wij te vergeefs gezocht in de Polders. De meeste boeren hadden nog niet gedorschen De liefhebbers moeten dus hunne inschrijvingen in zenden wij zullen trachten op andere plaatsen bediend te worden. Plantgoed van aardappels is aan gekocht inde Polders. Het is eene. soort verbeterde Industrie welke men ginds Meiblommen noemt. Er zijn reeds 60.000 kgr. aange- door Hendrik CONSCIENCE. 26. «o» Qij wilt vertrekken, Oodelieve kreet de jongeling met verdriet. O, neen, ik bid u, nog een oogenblik Door hare moeder aangedreven om aan dien wensch te voldoen, zette het meisje zich neder en boog weder het hoofd. Men zou gezegd hebben, dat de oogslag van Bavo haar schrik inboezemde en inderdaad, zij had bij eiken zijner blikken gesidderd. Zeg mij, Godelieve, hebt gij in uw smartelijk leven nog dikwijls aan onze geluk kige kindsheid gedacht vroeg Bavo. Mijn eenige troost op de wereld, zuchtte het meisje was de dankbare herinnering uwer goedheid voor het arme zieke kind. En -voor mij, Godelieve, was het de eenige, maar bittere smart mijns levens, te moeten denken, dat de zoete gezellinne mij ner kinderjaren, ongelukkig en verloren, in de wereld dwaalde. Er heerschte eene korte stilte. Godelieve, vroeg de jongeling eens klaps, als gedreven door eene geweldige ont roering, Godelieve, ikgafu een aandenken, eene gedachtenis. Hebt gij ze bewaard kocht die dees week in zakken zullen verzonden worden. Doet uwe inschrij vingen morgen of overmorgen. Het-derde punt politieke houding lokt verscheidene redevoeringen uit. De heer Caudron. Tot hiertoe werd nog geen beslissing genomen in deze zaak. Verleden vergadering werd deze bespreking tot op heden ver schoven. Zijn er gedachten nopens deze kwestie? De heer Coppens, (Lede). Voor de boeren bestaat maar één weg en dat is strijden met een onpartijdige boerenlijst. Iedereen heeft zijne par tij. De rijken en de werklieden, de boeren en de middenklas, alléén moe ten door anderen verdedigd en be stuurd worden. De heer Van de Velde. Laat ons de zaak rijp overwegen en wij zullen zien dat er geene andere uit komst is. De andere partijen versma den de boeren en boerencandidaten. Laat ons sterk zijn en hebben we dees maaleene buis, we zijn ook maar beginnelingen Te naaste kiezing zal heel het land door ons voorbeeld aan gemoedigd zijn en we zullen ons in eene - algemeene opstanding der land bouwers mogen verheugen. De heer Van den Haute, (Ninove). In princiep is het eene schoone zaak, maar dezen keer moesten wij een weinig water in onzen wijn gedaan hebben. Wij hadden moeten M. Co- syns steunen opdat hij- als tweede kandidaat zou staan op de katholieke lijst. Kwam hij niet op de tweede plaats dan scheurden wij ons van de katholieken af. Geroep. - Geen kasteelheeren De h. Van den Haute. Heden zal het eene machtversnippering zijn ten voordeele der socialisten die ons aller vijanden zijn. Eene stem. Dan konden wij ons beter met de Kristen Democraten en de Frontpartij verstaan. De heer Van den Haute. Ik durf U verzekeren dat de meeste kleine boeren nog zullen stemmen voor hunne oude partij. In onze stre ken zullen die allen stemmen voor de Democraten en de Frontpartij. De heer Coppens, (Lede) Ik dring er op aan dat de boeren alleen en buiten alle politiek ten strijde trek ken. Gedurende den oorlog stonden wij ook alleen. En dat weten alle boe ren, zoowel deze van de kantons Sot- tegem en Geeraardsbergen. Ook alle leden van den boerenbond van Leu ven vragen dat er een boer recht staat (Algemeene toejuichingen). De heer Caudron. lk zie dat heel de vergadering eenstemmig en vastberaden de strijd aanvraagt.Toch zullen velen niet het gedacht hebben aan de talrijke moeielijkheden die we zullen te bekampen hebben. Wij zul len door alle politieke partijen be: tre den worden en onze hoofdmannen zullen op alle kleuren en toonen ge schilderd worden. Misschien krijgen wij ook de geestelijkheid op onzen hals en worden wij verketterd. Geroep. Neen dat zal niet waar zijn, die heeren weten wel dat de Hij bekwam geen antwoord. Hêt beeld van Bavo en Lieveken mi t hun boek in de hand, zeide hij, onnoozel en gebrekkig werk, dat aan den kleinen Bavo schier eene maand arbeid kostte. Gij hebt mij belooft, dat gij het zoudt bewaren. Maar, Godelieve toch, hoe kunt gij M. Damhout dus zonder antwoord laten - kreet moeder Wildenslag. Ja, ja, mijnheer, zij heeft het bewaard. Wederhoud mij niet, Godeiieve, Zoo goed bewaard, mijnheer, dat het sedert jaren onder het kleine crucifix hangt, waarvoor Godelieve gewoon is te bid den. Ach, dank, dank om uwe trouwe herin nering riep Bavo. Waarom verwondert u dit, mijnheer zeide het meisje met eene vonk van waardig heid in de oogen. Indien ik mijn gansche leven wilde bidden voor het geluk van hem, die mij leerde lezen, kon ik iets beters dan zijn beeld hangen op de plaats, waar ik eiken avond nederknielde om mijne ziel tot God te verheffen Bavo liep tot haar, greep haar de beide handen en zeide diep ontroerd Altijd dezelfde engel Kom, Godelieve. troost u en schep moed gij zult niet onge lukkig meer zijn. Wij zullen u beschermen. Wij zullen eene goede, zeer goede plaats van boeren allen kristene menschen zijn en dat wij bet recht hebben voor oilze belangen op te komen. De heer Caudron. - Vergeet niet dat wij zullen manifesten noodig heb ben. Wie zal ze ronddragen Geroep op alle kanten. Ik, ik. De heer Caudron. Wij hebben ook getuigen noodig voor de kiesbu- reelen, mannen om te dépouilleeren. In een woord het is eene taak die niet te verwezenlijken is op zoo een korten tijd. Wellicht zijn er hier velen die nu het ergst roepen maar die geen tijd zullen hebben iets te doen als ze gevraagd worden Woorden zijn geen oorden Wanneer we tot deze daad overgaan moeten we tot alles bereid zijn en ons voor niets laten afschrik ken. Ik vrees dat nog te veel boeren vasthouden aan oude traditiën en op het laatste oogenblik, zenuwachtig en twijfelend, zullen doppen voor hun oud gedacht. Een stem. Dat zal geen enkel landbouwer doen Een dertigjarige zwartgelakte hoer vraagt het woord en spreekt met vuur Ik kan me niet verstaan hoe som migen nog zouden twijfelen van te strijden, en dat zijn menschen die hier de bezetting doorgemaakt hebben. Ik was toen aan den Yzer en vocht er in de vochtige loop graven. Maar toen ik tehuis kwam heb ik van verontwaardiging recht- gesprongen toen vader me vertel de dat men zijn beetje tarwe afnam, dat men zijn pijpken tabak opeischte op straf van eenen heelen hoop mar ken. Men vertelde mij ook hoe men de koeikens weghaalde somtijds in volle melk geven en ze te Aalst voor eenige centen aan de beenhouwers gaf. 60 centiemen de kilo hoe men al de kalvers slachtte die de toekomst waren-van onzen veestapel En niet eene macht die protesteerde Niet een comiteit die deze onrechtveerdig- heid tegenhield Geen enkel van al de bestaande landbouwvereenigingen die toen de boeren verdedigde. En nu zouden ze nog twijfelen samen te strijden om in de Kamer een boer te zetten, hij weze de zwarste uit de vergadering, hij zal beter onze belangen verdedigen als al degenen die bij honderdtallen en zooveel jaren in de kamer hebben gezeteld (Toe juichingen). Heft uw kop omh'oog dan zult ge de eerbied en achting afdwingen Leg u neer en kruipt en men zal u ver trappen 1 (Daverende toejuichingen). De heer D'Herde, (Erpe) Vol gens mijn oordeel is het den oogen blik om den strijd aan te vangen. Alle landbouwers zijn het eens om voor een boerenlijst te stemmen. Wij zullen een voorbeeld geven aan heel het land en alle. landbouwers zul len ons volgen. Niemand anders dan een boer kan onze belangen verdedigen, of zal het kunnen doen in volle vrijheid. Voor mij hebben we eene beste keus met een man voor te stellen uit eene goede boerenfamillie, een man die onze ver dediging begon en opnam reeds ge- leermeesteresse te Gent zoeken mijne moe der zal u weder liefhebben en u helpen. Ik zal uw vriend zijn, evenals toen wij nog on- noozele kinderen warenHet is te zeggen. ik weet niet, de ontsteltenis maakt mij duize lig, mijne zinnen zijn verward Het verschrikte meisje ontwrong hem hare handen met zulk koortsig geweld, dat hij zich in zijn hart over deze beweging gekwetst gevoelde en met spijtige verbaasdheid eenen stap terugdeinsde. Godelieve hief langzaam het hoofd op alhoewel er tranen in hare oogen glinsterden, was er zooveel maagdelijke fierheid in haren blik, zooveel edelheid in de uitdrukking van haar schoon gelaat, dat Bavo haar met ont zag aanschouwde. Ik smeek u mijnheer, heb toch medelij den met mij 1 zeide zij. Vergeten wat gij voor mij als kind hebt gedaan, vergeten wie ons nu uit_den afgrond der smart zoo groot moedig opheft, de dood zelf kan mij daar toe niet bekwaam maken want in Gods schoot zeiven zal mijne ziel zich nog uwer goedheid herinneren. Maar zoek geene plaats voor mij te Gent. Na den dag van morgen zal ik den grond mijner geboortestad niet meer betreden. Ik ken de edelheid uws harten gij begrijpt mij. ik ben er zeker van. Maar neen, ik begrijp u niet!morde Bavo. durende den oorlog, onzen bestuurder de heer Ortaire Caudron. (Daverende toejuichingen). De heer Coppens, 'Ledel. Ik ben gelukkig dat ook iedereen als ik niet twijfel aan de geechtheid aan onze zaak en de bekwaamheid .van den heer Caudron en in naam van al dege nen hier tegenwoordig roep ik hem uit als onze eerste kandidaat (Dave rende toejuichingen). De heer Caudron.Ik moet mijne erkentelijkheid en dank betuigen aan heel de vergadering voor de blijken van genegenheid. Het ware voor mij eene lafheid, niet te voldoen aan de verzuchtingen van de landbouwers en als het zijn moet, wil ik de eerste stappen in onze rangen Evenwel is het eene niet te onder schatten taak. Ik denk dat vele andere landbouwers bekwamer zijn en beter geschikt om deze leiding te nemen. Ik ben nog te jong en heb reeds te veel overwerk met het besturen van onzen bond. Ik dacht het beter nog te wachten, aangezien het binnen 6 maand zal weder kiezing zijn. Geroep. - Wij dragen U nu naar de Kamer 1 Eene stem der vergadering - Ik dacht het-ook geraadzamer nog zes maand te wachten aangezien de tijd zoo kort is. Algemeen geroep. Niet wachten. De heer Caudron. In geen ge val kan ik eene plaats op de lijst aan vaarden dan door eenen algemeenen poll. En gij allen die nu zoo geestdriftig den strijd aanvraagt, zijt ge bereid om alles te doen Vergeet niet dat we in Geeraardsbergen, Sottegem en Herzele niet gekend zijn Zult ge daar heen gaan met manifesten. Zult gij daar op zoek gaan achter kandida ten Geroep, ja, ja. Het samenstellen van een kandida tenlijst is ook geene gemakkelijke taak. Hoevele zijn er hier die zullen den moed hebben zich te laten op eene lijst zetten De heer Coppens. - Ik wil de laatste staan op de lijst. De heer Caudron. Dat is Wel van U. Tracht vele navolgers te krij gen onder onze beste en ontwikkelste landbouwers. Wij moeten, eens den strijd begon nen, met vuur en kracht aanvallen Want als we strijden, strijden we uit alle krachten en dan is de zege praal aan ons. (Toejuichingen). De heer Caudron. Iedereen moet alsware gereed gewapend zijn om bij het eerste teeken aan te vallen. Als men u oproept voor rond te gaan voor de kiesstrijd moet gij onmiddel lijk optrekken. Ik zou ook aan de vergadering vra gen ons te richten tot de bestaande landbouwcommissies, den bond van Leuven en alle landbouwersbonden om hen te vragen samen te strijden. (Aangenomen). Eene stem. - Als de hoofdmans niet willen zullen de boeren het toch aan nemen. Gij begrijpt den onverbiddelijken plicht niet, mijnheer, die mij dwingt in Frankrijk een bestaan te zoeken ■- hervatte Godelieve. Ach, bestonden er tusschen u en mij geene onverdelgbare herinneringen, ik zou uit er kentenis de dienstmeid uwer moeder, en, ware het mogelijk, uwe slavin willen worden. Nu mag geen andere band tusschen ons be staan dan de weldaad van den eenen kant en de eeuwige dankbaarheid van den anderen. Ik heb veel geleden, zonder dat mijn moed er onder is gebroken. Moest ik een oogenblik uwe achting derven, mijnheer, ik stierve eenen pijnlijken dood. Ja, ja, Bavo, de ziel der arme Godelieve heeft honger naar uwen eerbied, en zij zal dien behouden met hare dankbaarheid tot aan het graf. Vaarwel, mijn heer, tot morgen 1 En opstaande greep zij den arm harer moeder en trok haar naar de deur. De jongeling stak de handen uit, als om haar te wederhouden maar de plechtige woorden der maagd hadden hem zoo gewel dig tot het gevoel der wezenlijkheid en tot het besef des plichts teruggeroepen, dat hij als aan den vloer bleef genageld, totdat hij de voordeur hoorde sluiten. Dan hief hij, stom en met verbaasden blik de armen in de hoogte, allerlei onduidelijke woorden in zich zeiven murmelende. Zijne

De Koornbloem | 1919 | | pagina 2