Naar den Strijd. BAVO EI LIEVEKEH. ie lijverieM is Oiiyli LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adelt Zondag ig Oktober igig. Prijs 6 centiemen. i« Jaargang. N° 41 in De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven Zoodus de teerling is geworpen. de vergadering der algevaardigden en leden van onzen bond heeit met eenparige stemmen denstrijd gevraagd voor de aanstaande kiezingen. Ik voél er behoeften aan die woor den te herhalen, omdat zij die over acht dagen de Koornbloem hebben gelezen ze nog eens onder hun oogen zouden hebben, en opdat de onver schilligen en deze die met eene schijn bare minachting ons bejegenen nog maals zouden weten en zien tot wat zij die ons voorgaan eindelijk hebben besloteli. Ik zeg eindelijk en niet zonder reden want veel te lang hebben wij gezwegen en lijdzaam toegezien veel t^lang rond gezien ol deze of geene ons niet zou ter hulp komen, veel te lang gewacht om stuurlieden te kiezen uit onze rangen om ons groot boeren schip te sturen. Doch ik wil hier niet herhalen al -het onrecht dat ons reeds werd en nog immers wordt aangedaan onze boeren weten dit nog al te wel en de jaren 16-17 en 18 staan nog levendig genoeg in onzen geest om hier nog maals op) dit alles terug te komen. Ik schrijf ook niet voor fijne politie kers, die tot hiertoe zoo veel rond ons voormannen liepen om hen vaneen te trekken of om hun langs hunne zijde te krijgen en die nu met verdubbelden iever zullen werken om (binnen) te dringen, om de wankelbaren weg te trekken en om ons brave goedzakkige boertjes allerlei slecht van dezen be- wusten stap in te praten. Ik wil niet schrijven voor hen die ue schuld van deze noodgedwongen stap en eerlang zullen inzien tot wat groote gevolgen hun nalatige schandi- ge onverschilligheid heeft geleid, ge volgen, die hun misschien levenslang zullen spijt inboezemen omdat ze ons boerenvolk zoo onverschillig hebben over het hoofd gezien. .Neen, dat alles schuif ik opzij om aan wat voor de deur staat zoo goed mogelijk mêe te werken. fiet is voor u leiders dgr vereeni- ging, voor U voormannen der massa, voor U allen die met de wantoestan den van den boerenstand bekend zijt. Voor u allen die in de pijnlijken oor- door Hendrik CONSCIENCE. 26. «o» Geene vuile en gescheurde kleederen ernst en ingetogenheid, iets waardigs in den blik en waar een hunner werd aangespro ken, beleefdheid en betamelijkheid. Ik wenschte rechtzinniglijk den bestierder geluk en zeide, dat hij hoogmoedig mocht zijn over het schoone gesticht, dat onder zijne leiding bloeide. Inderdaad, antwoordde hfj, ik ben er reeds een beetje trotsch overmaar ik hoop mettertijd nog meer verbeteringen tot stand te brengen, bovenal wat het lot der werklie den betreft. Er is iets, waarover ik meer hoogmoed gevoel Hij bezag zijn uurwerk en zeide Nog eenige minuten en ik zal het u too- nen. Ziet gij, mijnheer, men kan van den werkman al maken wat men wil. Daartoe be hoeft natuurlijk eenig geduld want men moet allereerst de onwetendheid overwinnen die zoolang zij bestaat, een volstrekte hinder paal is tot alle zedelijke verbetering der ar beidende klassen. Een oogenblik daarna begon er eene klok logsjaren uw hart heeft voelen trillen om al het onrecht ons aangedaan en die toen vuist-ballend, in uw eigen hebt gezegd. Onzen tijd zal ook nog wel eens komen voor allen die er van bewust zijn en het voelen als een plicht in de bres te springen om onzen stand te helpen in den strijd, om hem te schragen, te leiden naar het.recliL Hem op te werken naar hooger. rui mer leven. Onze vereeniging nauwelijks één jaar in leven heeft dank hare bestuur leden en vele voorstaanders reeds vele bewijzen geleverd van durvende wilskracht. Ook wezen wij allen er van overtuigd, dat deze nieuwe stap de grootste is tot hiertoe ondernomen, en dat deze oneindige gevolgen kan nazich slepen, en dat deze gevolgen goed of slecht zullen lukken naar ge lang er gewerkt en gewild word. Deze noodgedwongen stap, zal voor hen die het zich willen ter harte trek ken veel moeite meebrengen, en mis schien niet alleen moeite, maar ook nog veel Onaangenaams zal ons wor den berokkend. Geen moeite zal ge spaard worden om ons van ons pogen te doen afzien, of om al hetgeen wij willen (al is het nog zoo goed) in een valsch daglicht te stellen. Edoch, wij zijn er van overtuigd, dat hij heel den boerenstand den spoorslag geven zal om ons na te vol gen. Daarom dat allen die het als een levensplicht weten voor de herophel- ping en d'ontwikkeling van ons boe renvolk mee te werken zich nu man nen toonen Dat allen vastberaden rond hun geschaard blijven en vooral zi h niet laten kleuren door de vernis borstels der verschillende partijen. Laat ons hier vooral wel toezien. Nu min dan ooit zullen er middelen nog beloften gespaard worden om de een drachtigheid aan 't wankelen te bren gen Houden wij ons goed bij ons re glement. Buiten Politiek. Voeren wij den strijd, waar hij door hen, die door ons werden in het strijdperk gezonden zoolang en zoo snoodloos werd ontweken. Voeren wij hem zoo heftig zulk moet, maar wezen wij krachtdadig en voorzichtig. Dan behalen wij de zegepraal en verkrijgen wij recht ook voor ons boeren, iets dat tot hier toe met hoevelen wij ook waren niet bestond. Richa'rd Boelaert. te luiden. Hier en daar verlieten kinderen en jongens de spinmolens, waaromtrent ik mij bevond, en zij gingen het werkhuis uit. Is het rustuur voor hen gekomen vroeg ik. Neen, zij gaan ter school, was het ant woord des bestierders. Van de twee draad jesmakers veriaat er één den arbeid vooa een uur de andere zal intusschen alleen den molen bedienen, iets wat hem niet moeielijk valt, aangezien zijn gezel, vooraleer te ver trekken, alles zooveel mogelijk in gereedheid heeft gebracht. Zoo is het insgelijks met de kinderen, die in andere vakken werkzaam zijn. Elk heeft zijne beurt en wie zijnen arbeid ge durende de week niet kan verlateu, ontvangt het onderwijs des Zondags en des Maandags gedurende de uren der werkstaking. Het is slechts sedert acht jaar dat ik, met oorlof mijns meesters, deze school heb ingericht en nu reeds mag ik mij beroemen, dat meer dan de helft onzer werklieden, zoowel vrou wen als mannen, kunnen lezen en schrijven. Men bemerkt het wel, niet waar, dat het on derwijs hun een gevoel van persoonlijke waardigheid in den boezem heeft gestort Het is mijn droom, te mogen zien voordat ik sterf, dat er op de gansche fabriek geen enkel ongeleerd werkman meer te vinden zij. Gij zoudt kunnen denken, mijnheer, dat deze De Uitdelvingsnijverheid. 1 De kolen en verwante producten. Het belang dezer nijverheid is over groot, in eerste lijn om het groot getal arbeiderswelke zij brood verschaft. De uitdelving van kolen cn afgeleide voortbrengselen, dé bewerking tot cokes, enz. houdt ongeveer 150 000 menschen bezig, de steengroeven eveneens ruim 36.000. Deze getallen zijn nog beneden de werkelijkheid zoo komt men tot 200.000 man. De kolen uitdelving en kolenbewerking is de bizonderste soort gelijke nijverheid de steengroeven vol gen in belangrijkheid ijzererts wordt weinig bovengehaald en voor de andere ertsen is de voortbrengst onbeduidend. Wij willen dim lezer niet lastig vallen met aardkundige beschouwingen. Wij wijzen er enkel op dat de kolen gelocali- seerd zijn in de synclinalen, door de Ardennen gevormd. Dit zijn aardplooi- ingen, die zich uitbreiden in den vorm van kuipjes en tot eene vallei aanleiding geven. Ten huidigen dage wordt de syn- clinaal Haine-Samber Maas uitgebaat. Over de turf opbrengst zullen wij niet spreken. Wij herinneren slechts aan de veengronden der kust, in de Kempen en in de Hooge Venen. In het Haine-Samber- Maasbekken onderscheidt men op in dustrieel gebied Couchant de Mons .(Fransche grens bij Bergen), de Borinage, het Gentrum (van Bergen tot de omstre ken van Fontaine l'Evêque), het bekken van Charleroi (van Fontaine l'Evêque tot de grenzen van Henegouwen), de Neder- Samber (van de Henegouwsche grenzen tot Namen). Dan volgt er eene onder breking van vijftien kilometers. Verders het bekken van Andenne (rechter-Maas- oever), het bekken van Hoei, het belang rijk bekken van Luik-Seraing.het bekken der hoogvlakten van Herve Er zijn ook nog belangrijke reserven in den Couchant de Mons (Zuidelijk deel bij de Fransche grens en Westelijk deel in het Middenbekken) en in het Centrum (Z.-W. de°l) Men werkt aan hunne in-gebruik-sfelling. Heden heeft men ook eene uitbreiding gevonden van het kolenbekken op eene belangrijke oppervlakte ten Zuiden van Gharleroi en van het Centrum. Deze reserve zal Henegouwen's belangrijkheid onder nij verheidsopzicht versterken. werkmanskinderen geen vlug verstand heb ben, of dat een enkel uur onderwijs geene merkelijke vruchten in hen kan voortbrengen; gelief mij te volgen ik ben wel zeker, dat hetgeen gij gaat zien u zal verwonderen en verblijden. Onder het uitspreken dezer laatste woorden richtte hij zich naar eene deur, die uitgaf op een binnenplein, en bracht mij wat verder in eene ruime zaal, vervuld met rijen lessenaars, waarachter ik een zestigtal jongens van acht tot vijftien jaar, zag zitten. De bestierder zeide eenige woorden tot den ondeiwijzer en deze verzocht mij, de wijl de leerlingen juist hadden begonnen te schrijven, eenen blik op hun geschrift te wil len werpen. Er waren er inderdaad velen, die een on gemeen schoone hand hadden. Ik hoorde er eenigen lezen met eene zui verheid van uitspraak, welke ik zelden in andere scholen had ontmoet. Dan volgden velerlei oefeningen, ditmaal grootendeels door den bestierder zeiven ge leid, om mij over de vroege ontwikkeling van het verstand dezer arme werkmanskinderen te laten oordeeien. Er werden vragen voorgesteld aangaande de nijverheid en de verdeeling van het werk, aangaande de geweefsels in het algemeen en Sedert 1901 kent men tevens in Noor delijk Limburg en Antwerpen het bestaan van een 'belangrijk kolenbekken, bedolven onder zachten en lossen grond. Deze is echter zeer waterachtig en meer dan vijf- en zes honderd meters dik. De technische moeilijheden, door de bevrie zingsnoodzakelijkheid e. a. veroorzaakt, zijn zeer talrijk. Op gelogisch gebied zijn de Belgische lagen haast overal gelijk. De lagen zijn dun of gemiddeld. Uilzonderingen zijn deze van 1 in 50 2 m. of meer. Regel matig' ontgint men lagen van zelfs min der dan dertig centimeters. De gemid deldedikte was in 1910 vijf en zestig centimeters. De lagen zijn talrijk in de bovenste gedeelten der mijnen, doch hoe dieper men gaat, hcfe minder lagen. De hoedanigheid der holen vermin dert tevens van boven naar onder. In den synclinol H. S. M. trouwens wisselt de hoedanigheid af volgens de as van het bekken en volgens de loodlijn op de as (zij verbetert van het N. naar het Z). De rimpeling der Ardennen heeft zeer veel invloed uitgeoefend op het kolenbekken van Haine-Samber-Maas de kolen brokkelt af en breekt, gespleten rotsen fallen. Onze kolenlagen zijn grauwvuurach tig in het bekken van Haine-Samber- Maas zijn ze des te meer grauwvuurach tig, naarmate zij meer in de Zuidelijke gedeelten gelegen zijn. Al deze omstandigheden hebben een nadeeligen invloed op de ontginning en maken deze zeer duur. Technische Bizonderheden. In H. S. M. »ijn de uitbatingen dikwijls zéér oud zoo 0. a. in den Borinage. te Charleroi en Luik. Daaraan moet men de geringe doorsnede wijten dier putten. De vergunningen zijn dikwijls ook zeer beperkt daaruit volgt dat men zal trachten de diepte te bereiken. De mijnen, die op 600 m. uitbaten, zijn in groot getalop plaatsen zelfs tot op 800 en 1000 meters en en meer. Op groote diepten wordt het vellen echter tegengewerkt door de tempera tuur. De verluchting is moeilijk en kostelijk, om reden van de geringe door snede van den put, dewelke ook de uit delving bemoeilijkt. De invloed van de geringe doorsnede wordt vooral in de diepte merkbaar, vooral daar er dikwijls belangrijke asafwijkingen plaats grijpen. In oude vergunningen treft men tal- het katoen in het bijzonder, aangaande de beginselen der mekaniek en den aard der stoffelijke krachten, die de mensch aanwendt tot het vergemakkelijken van zijnen arbeid, aangaandedespaarkassen en de genootschap pen van onderlingen bijstand, en eindelijk aangaande de plichten van den mensch jegens God, jegens zich zeiven en jegens zijnen evennaaste in één woord aangaande alles, waarvan de kennis deze kinderen tot behen dige werklieden, tot goede huisvaders en tot verlichte burgers van een vrij vaderland kon maken. Mijne verwondering was groot, toen ik deze vragen door vele kinderen, zonder aar zeling en met opmerkelijke klaarte, hoorde beantwoorden maar het verrastte mij nog meer, hen gedurende een half uur, op het zwarte bord of enkel uit het hoofd, de meest ingewikkelde vraagpunten der rekenkunde te hooren oplossen. Nauwelijks kon ik gelooven, dat ik deze zelfde jongens als draadjesmakers achter de spinmolens had gezien. De bestierder en de onderwijzer waren trotsch over mijne ver baasdheid en over den lof, dien ik hun en hunnen leerlingen toezwaaide. Nadat ik den bekwamen onderwijzer gul hartig en dankbaar de hand had gedrukt, volgde ik den bestierder, die mij verzocht

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1