Eene groote les LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adelt Eerste Samenkomst Zondag 2 November 1919. Prijs 6 centiemen. iü Jaargang No 44 Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Het is voorzeker eene ware ontgo- cheling geweest bij onze strijdlustige en vrije landbouwers, te vernemen dat de strijd voor de Kamerkiezing door de boerenbond niet wordt ge voerd. Lenigen hebben verwoed hun ne armen opgeheven en uit volle borst verraad geroepen anderen die niet zoo idealistisch zijn hebben het met stille ontmoediging onthaald. Allen, buiten eenige uitzonderingen wer den door dit nieuws min ot meer ge schokt,en zochten te vergeefs de oor zaken dezer plotselinge wending. Laten wij samen de oorzaken op zoeken, dan zullen we in de toekomst deze hinderpaal kunnen ontgaan en men zal ons geene tweede maal van ons doel kunnen wegleiden. De eerste ooizaak is de politiek. Van het pogenblik dat wij eene vrijen en onpartijdigen kamp beginnen, moe ten alle landbouwers en bijzonderlijk de leiders, hunne politieke denkwijze kunnen slachtofferen voor hunne boe- renzaak. Onze strijd is natuurlijk vij andig aan alle partijen omdat ze van alle stemmen afnemen zou, en zoo doende de partijen zou verzwakken. Hier in onze boerenbond ze gemeenten, waar on Redt U Zeiven goed was ingericht, hadden alle land bouwers, buiten weinige uitzonderin gen na, dit begrepen, Hetzelfde gold echter niet voor de andere kantons van SottegemGeeraardsbergen, waar de boeren nog steeds verslaafd zijn van de oude politieke dweeperijen. Om zoo een strijd als de onze tot welgelukken, en tot eer en voordeel A'an alle landbouwers te voeren is het noodig dat elke boer vrij staat in zijn gedacht en eerst boer is en daarna katholiek of democraat of liberaal. De tweede oorzaak ligt hierin dat onzen boerenbond Redt U Zei ven enkel op een dertigtal gemeenten is gekend, dus enkel op het derde deel der gemeenten van ons arrondisse ment Aalst. Op al deze andere gemeenten is het enkel een afzonderlijke bond ofwel de Leuvenschen boerenbond die er be staat. In meestal deze bonden bestaat de partijdigheid en de landbouwers moeten er zich neerleggen bij bevelen of besluiten van hoogerstaande mees ters die gewoonlijk geen boeren zijn en meestal alleenlijk politiek of stoffe lijk voordeel beoogen. Laat ons rechtuit zeggen dat op de vergadering van de afgevaardigden van den Leuvenschen liond, de boe- renzaak geslachtoiiercl werd voor de Katholieke partij. In zulke bonddïi kan er geen spraaK zijn van recht- streeksche en vooraanstaande boeren belangen. Deze belangen kunnen en kel in aanmerking komen voor zoo ver zij de politieke winkel geen scha de kunnen veroorzaken. Bij deze bonden is de hoofdzaak waarvoor alle andere belangen moeten buigen, waarvoor alle zuchten en eischen moeten zwijgen: de politiek. In onzen bond is het eerst en alleen lijk de belangen en het reeds te lang vertrapte recht der boeren, zonder naar iemand omhoog te zien. Het is heel zeker dat een vereeni- ging van landbouwers die zijne eigene belangen moet met de voeten trappen om politieke partijen te redden, die dan soms nog heel vijandig zijn van de boerenzaak, niet lang meer kunnen bestaan. Zij zullen plaats maken voor eene vrije boerenbeweging die de zaak tegenover hik en overal krachtdadig en onverzwakt zal verdedigen. In gansch het land zal eerstdaags eene gansche ommekeer plaats grijpen al de landbouwers zullen stilaan begrij pen dat zij te lang reeds door de po litiekers werden in slaap gewiegd, en voor hunne belooning een schop of een aalmoes ontvingen. De tijd brengt ons langzaam maar zeker naar de rechte baan der belan gen verdediging naar eene vrije en onpartijdige verbroedering van alle landbouwers. Wij in ons arrondissement Aalst zullen mogen fier zijn den eersten steen te hebben gelegd aan dat groot- sche gebouw, dat we steeds moeten verbreeden tot eene alles omvattende forteres. Laat ons uit de gebeurtenissen de beste gevolgen trekken. Het mag ons niet ontmoedigen, we moeten erger tegenslagen kunnen verdragen, maar we moeten durven de vinger op de wonde leggen en leeren in de toekomst dit te voorkomen. Laat ons eerst de politiek uit al onze bonden verbannen, en voor het tweede werken we opdat elke gemeente van ons arrondissement bij ons aangesloten zij,om een begin te zijn van de geheele verbroedering van al de boeren van België. Leeren we aan onze broeders dat ze niet langer de speelbal mogen zijn van politieke visschers en dat wij het recht en de plicht hebben de handen ineen te slaan tot verheffing en ver betering van onzen stand. O. Caudron. tussehen REDT U ZELVEN en BOERENBOND Leuven, te Aalst, in het hotel Comte de Flandre op Woensdag 19 October. Op Woensdag 15 October om 9 ure ontving ik het volgend telegram op mijn persoonlijk adres Wees drie uren Comte de Flaruhe Statieplein Aalst, Cosyns. Het was dus een bericht van samen komstmet Mijnheel' Cosyris van Meerbeke. Het was een slecht gekozen dag, aange zien ik zou naar Brussel moest voor de beurs. Ik wilde echter kost wat kost tegenwoordig zijn en was op klokslag drie ure op post. Bij mijne aanmelding werd ik verzocht eenige oogenblikken le wachten. Intusschentijd kwam Frans Wynant, Camille Van den Haute en nog twee Ninovieters binnen. De vriend Wvnant toonde een briefje van den heer Cosyns waarop was vermeld Wij zijn vast besloten op te komen met eenen boerenlijst. Dezen namiddag komen wij samen in het hotel Comte de Flandre te Aalst om er de kandidaten aan te duiden. Zoo gij of uw vrienden belang stelt in de zaak wees op post geteekeud Cosyns. Het was dus eene afgedane zaak Aller aangezichten schitterden van vreugde en geestdrift. Zij die eenige dagen geleden in ons bestuur de tegenstaanders waren van den strijd waren nu het meest in de weer We bepraatten ondereen een wijl de zaak toen eindelijk de heer Cosyns ver scheen en na met mij te hebben kennis gemaakt, zich in ons gezelschap neerzette. Hij hoorde naar de gesteltenissen, de kansen, de kandidaturen en vertelde dat er nog geene vastheid van hunnen 't wege bestond. Eonigen waren geneigd tot den strijd, anderen vonden het beter kon men de vijfde plaats bekomen op de Katholie ke lijst. We werden eindelijk in de zaal bin nengeleid. Een drietal waaronder de heer Van Beveren van Leuven verlieten de zaal voor dringende boodschappen. Wa ren toen nog tegenwoordig Voor den Lenvensehen boerenbond MM Cosyns, Phlips Burst, Brantegem Soltcgem, René Van der Linden van St-Maria Haudenhove Van Bever Aygom, Van Wesemaal Hof- stade.. Voor de Aalstersche bond MM Wynant Oultro, Van den Hau'e Ninove, Caudron 0. Aalst. Mijnheer Schockaert (Voorzitter) kwam op 't laatste binnen. Af. Cosyns neemt het woord in dezer voege Aangezion in de Katholieke Poll de landbouwers een vernederende kaak slag ltregen waren we gisteren op eene vergadering te Sottegem vast besloten den strijd alleen aan te gaan, als boeren in verbond met den boerenbond Redt U Zei ven van Aalst. Vandaag zijn de ge- dacli ten verdeeld en een igen wi I len anders, Hebt gij al iets beslist en wie is uw kan didaai M. Van den Haute Onze eerste kandidaat is M. Caudron. Af. Van der Linden Wij mogen niet alleen opkomen maar moeten de vijfde plaats op de Katholieke lijst trachten te bekomen. M. CosynsIk geloof dat we deze niet zullen bekomen. Ik denk dat het beier ware den strijd als boeren aan te gaan. Maar volgens mijn oordeel zouden we moeten opkomen als Katholieke boeren. Wat is uw gedacht daarover Mijnheer Caudron M. Caudron Ik weet niet waarom als Katholieke boeren Er bestaat geene de minste reden om dezen naam aan te nemen Vooreerst zijn de boeren in de Katholieke partij aan de deur gezet. Daarbij moeten we toch den strijd voeren voor alle boeren. Waarom als de boeren in broederband samen strijden zoudt Gij ze verdoelen in politieke schakeeringen. Gedurende den oorlog hebben we geen politiek gekend In de komifeiten zaten ze meest allen aan dezelfde tafel en spra ken allen hetzelfde woord om de boeren te benadeeligen. Nochtans gij hebt het recht den strijd te voeren zooals ge wilt maar 111 dees ge val zal onzen hond niet meedoen, bijous worden ieders gedachten geëerbiedigt. Wij zijn alleenlijk boeren en als we strij den dan is het onder e°ne onzijdige boe- renvlag. M. Van der Linden: Ja, maar meest al de boeren zijn Katholiek en het is de Katholieke partij die iets voor de boeren deed. Af. Caudron Ja, deze partij had veertig jaar de gelegenheid voor ons iets te doen Maar ze deed bitter weinig. Men stelde ons tevrêe met eenige vergulde medaillies voor stieren of paarden en schoof de lasten op onzen nek. Maar dit is het onderwerp niet waarover we te spreken hebben. Ik herhaal het nog in onzen bond zijn alle boeren toegelaten, we vragen niet of ze blauw of rood, al leen of ze boer zijn. En dan weten wij wat ze allen verlangen naar redding en lotsverbetering Wij hebben het recht niet als onpartijdigen bond deze lieden mcele sleuren achter eene politieke vlag. Onze vlag dat is de boerenvlag. Gij kunt doen wat ge wilt. Komt ge op als Katho lieke boeren dan blijven we tehuis. Ik denk dat wij U niet zullen bevechten. M. Cosyns Ja maar M. Caudron moest Gij in de Kamer zitten ge zoud U toch zeften aan de rechterzijde bij de katholieken Af. Caudron Ik zou dat recht niet hebben M. Cosyns, vermits ik ook door niet katholieke boeren zou gekozen zijn. Ik zou me nog naar rechts noch naar links zetten. Ik zette me in 't midden bij de onafhankelijkon in de hoop dat er weldra uit gansch het land boeren vertegenwoor digers opdagen. Waarom nog eens die verdeeldheid brengen bij de boeren van katholiek of demokraat of liberaal. Hunne belangen zijn dezelfste evenals hunne verlangens. Af. Phlips meent dal ook wij moeten aan de rechterzijde bij de katholieke plaats nemen. M. Van Bever Pol. (Aygem) vind dat de afzonderlijke strijd zal nadeelig zijn en raad aan te strijden op de vijfde plaats bij de katholieken ofwel nog te wachten. M. Van dër Linden en Cosyns keu ren ton zeerste af dat men in de Kamer zou afgescheiden zijn van de katholieken. M. Van den Haute, vind dal M Cau dron gelijk heeft en dat de landbouwers als broeders moeten strijden voor bun recht. In onzen bond zijn alle gedachten vereenigd en zoodus moeten we onafhan kelijk strijden. M. Wynant. Ik noem het eene bela chelijke zaak van zich van de Katholieke partij af te scheuren en achterna als katholieken op te komen. Wij strijden onpartijdig en wilt ge niet mee, dan strij den we alleen M.M. Van den Haute, de twee Nino vieters, M. Van Wesemaal en Caudron stemden met deze zienswijze in. De anderen vinden het niet juist. Af. Cosyns, en andere heeren maken toebereidscls om te vertrekken. Af. Caudron Mijnheeren, mag ik U ééne vraagstellen. Waarom zijn wij hier geroepen Af. Cosyns Zie Mijnheeren er kan van ons geen uitspraak gedaan worden. Ik zeg het nog gisteren waren wij in Sottegem 't accoord 0111 testrijden. Maar wij moeten in elk geval de goedkeuring afwachten van hoogerhand en van ons bestuur. Af. Wynant, Ik geloof dat gij allen het niet erg meent met de boeren. Gij moet naar niemand omkijken aangezien ons goed recht al genoeg onder de voeten ligt. Wij boeren moeten geen goedkeu ring van hoogerhand afwachten want dan zullen we verloren geleid worden. M. Cosyns. Wij zullen u het antwoord geven op eene tweede bijeenkomst. Die dag kan ik niet bepalen. Ik zal aan Mijn heer Caudron telegrafeeren 0111 allen te verwittigen van uwen bond. Intusschen is Staatsminister Helleputte in hot hotel binnengekomen, maar komt niet in onze vergadering. Onze voorzitter M. Schockaert die, boven Gent per tele gram werd geroepeD komt binnen. Er word eene kleine onderlinge bespreking gehouden wanneer ook Mijnheer Van Beveren van Leuven binnentreed. Hij word door M. Wynant ondervraagd. Zijn antwoord is eene afkeuring voor onzijdig optreden. Hij achtte het best dat de ka tholieken samen bleven, dat de boeren na de beledigingen van den poll, nogmaals den kop in den schoot zouden leggen en later opkwamen. Af. Caudron. M. Van Beveren nooit heb ik het geluk noch de eer gehad U aan te spreken. Ik wou eens even uw ge dacht weten over de manier waarop de boeren behandeld werden gedurende den oorlog. Ik, voor mijn deel, vind dat de boeren op onrechtvaardige en onwettige manier van hunnen eigendom werden beroofd 't is te zeggen dat ze bestolen werden- Volgens internationale wetgeving en ook hijzonder volgens besluit wet door koning Albert onderteekend in Augustus 1914 kon men enkel, om in de volksvoe ding te voorzien, van de landbouwers eischen datgene wat ze te veel hadden voor eigen gebruik De twee laatste jaren van den oorlog moesten we alles afgeven. Wij hebben dus ons graan voor eigen eten moe ten wegstoppen in kuilen en grachten en De 1 Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE M ARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat. 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1