Bemesting en Meststoffen Schallen in den schooi der zee Id magazijn ZeehergKaai. Vakschool over Tuinbouw. De behandeling van de hondsdolheid of razernij. dat Oostenrijk geheel op de hoogte was van Wilson's vredesaktie. In Hongarië, te Budapest, gaat het niet al te goed tusschen Engelschen en Roemenen. De Engelschman heeft de Roemeen uit Oien verdreven en bezet de citadel, Ook zouden Engel schen en Amerikanen aan 't werk zijn omeeneHongaarsche nationale wacht te stichten, om de Roemenen uit het land te drijven. De Roemenen zijn niet van plan met het ontruimings- werk een aanvang te nemen, integen deel brengen zij verschillende korpsen naar Budapest, om de soldaten in 't hurt te prenten dat zij wel Hongarië overwonnen hebben. De Hongaarsche kiest van dag tot dag langs om meer de partij der Engelschen en de Brit- sche afgevaardigde, George Clarck, wordt de populairste man van gansch het land. Evenals bij ons zijn de verkiezingen in andere landen hetordevan den dag. In Frankrijk zijn de socialisten in 3 tot 4 ploegen verdeeld, men gelooft er aan eene groote meerderheid voor Clemenceau, die tegen zijn wil toch nog eene kandidatuur gaat aanvaar den. In Italië zijn 2000 kandidaten voor vijf honderd zetels. In Engeland hebben de gemeente verkiezingen plaatsgehad. De Labour Partij maak ten grooten vooruitgang. Op vele plaatsen zijn maar de helft der kiezers opgekomen. i Sommige bladen hadden in den laatsten tijd het nieuws verspreid, als zoude er een Fransch-Belgisch-Hol- ■landsch verbond tot stand komen. Nu wordt dit nieuws geloochend door vooraanstaande Nederlandsche per sonen Holland zou zich alleen tevre den stellen met de aansluiting bij den Volkerenbond. In Amerika is wederom eene reu- zenstaking uitgebroken onder de mijn werkers. Zij omvat 400.000 mijnwer kers, waarbij zich 275.000 staalbe- werkers aansloten. Het Hof heeft in allerijl troepen gezonden naar de in staking zijnde plaatsen en is vast be sloten het hoofd te bieden tegen de staking. De eischen der mijnwerkers zijn 6-urendag, week van 5 dagen, 60°/0 opslag van loon, 5o% bijleg voor overwerk, dubbel loon voor feestda- 1 gen, afschaffing van de straffen op het verbreken van arbeidskontrakten. President Wilson volgt van op zijn I ziekbed den gespannen toestand. Dr. Harry Garfield, de kolenbeheerder, heeft voorzorgsmaatregelen genomen, ten einde kolen aan de spoorwegeh te kunnen verschaffen het rantsioenee- ren van kolen gaat in voege komen zooals in oorlogstijd. Op het oogenblik dat het Internati onaal Arbeidscongres in Washington gaat plaats hebben, doorworteld Amerika een van de hevigste arbeids- krampen. Waarlijk geen schoon voor- I uitzicht. B. VAN DEN AKKER (16e vervolg). Dr. Sjollema zegt aanhet eind van zijn verslag 0. a. Door deze beide proeven is het be wijs geleverd, dat koemest gedurende verscheidene maanden bewaardkan wor den zonder dat stikstof verloren gaat. Het gebruik van conserveeringsmidde- len is daarvoor niet noodig. De eenige eisch aan welken voldaan moet worden is, dat geen uitwisseling met de gassen van de buitenlucht kan plaats hebben, m. a. w. de mest moet in «en afgesloten ruimte worden bewaard. Aan de voorwaarde, dat de mest niet te veel mag uitdroogen en niet door re genwater worden uitgeloogd, is «fan van zelf voldaan. Dat de bodem van d:> mestvaalt water dicht moet zijn en de ier naar een dichten goedoverdekten ierkeldermoet afloopen, 'behoeft nauwelijks gezegd te worden. De gevonden oplossing is in beginsel hoogst eenvoudig, haar toepassing is dit, zooals gewoonlijk, niet in die mate. Voor een bemesting, waarbij uitwisse ling der gassen met de buitenlueht geheel is buitengesloten, is een betrekkelijk kostbare inrichting noodig. Toch komt het mij niet twijfelachtig voor, dat een dergelijke inrichting zeer rendabel kan zijn, zooals uit de verder opgemaakte berekening mag worden afgeleid. Wanneer de stalmest in de open lucht wordt bewaard, vooral wanneer vooral die bewaring ook gedurende de zomermaanden plaats heeft, gaat veelal 1/3 deel van de stikstof, welke oorspron kelijk in den mest voorkwam verloren. Wordt de ier, die uit de grup of groep loopt, niet verzameld, dan bedraagt het verlies aan stikstof veelal ongeveer de helft van de stikstof, die oorspronkelijk in de vaste en de vloeibare uitwerpselen te zamen voorkwam. De verzameling van de ier, die uit den in open lucht bewaarden mest sij pelt (vooral door regenwater), is niet doelmatig, omdat het stikstofgehalte er van, vooral in de zomermaanden, te laag is. Verzamelt men wel de ier, die uit de gruppen loopt, maar niet die, welke uit den mest sijpelt (ook niet gedurende den winter), dan mag het verlies aan stikstof geschat worden op ongeveer het derde deel van de hoeveelheid, die in vaste en vloeibare uitwerpselen oorspronkelijk voorkwam. Voor een boerderij met een mestpro ductie, welke gelijk staat met die van een dertig stuks koeien, mag de waarde van de stikstof, die per staltijd verloren gaat, wanneer geen ier verzameld en de mest in de open lucht bewaard wordt, op f 250 a f 300 worden geschat, terwijl dan aan kali nog circa f 60 a 90 verloren gaat. Bovendien moet op grond der on derzoekingen, welke ik met dr. De Ruy- ter de WIldt over de omzettingen in stalmest uitvoerde, worden aangenomen, dat onder luchtafsluiting bewaarde stal mest belangrijk beter werkt dan stalmest die in de open lucht werd bewaard. Om het verlies van meer dan f 300 per jaar te voorkomen, zijn een dichte ierkelder en een dichte bewaarplaats voor den mest noodig. Rekent men de kosten van een ierkelder op f 300 a f 350 en van een dichte bewaarplaats op f 700 a f 750, dan komt de geheele inrichting op ongeveer f 1000 a f 1100. De vraag of een richting als hierbe- doeld rendabel is, wordt door de boven staande cijfers voldoende beantwoord. Ik meen er in tusschen nog wel op te moeten wijzen' dat de waarde van de stikstof, die door middel van een goed sluitenden ierkelder voor verlies bewaard kan worden, grooter is dan die, welke door bewaring van de vaste uitwerpselen in een gesloten bewaarplaats wordt be spaard. De verhouding der beide waarden mag gerekend worden ongeveer te zijn 2 1. Door doelmatige bewaring der vaste uitwerpselen zou dus in het bovenbe doelde geval voor minstens f 100 worden bespaard, zoodat het maken van een in richting, die f 700 a 750 kost, nog alles zins gemotiveerd is. Bij deze beschouwing dient nog op de volgende omstandigheid te worden gewe zen. Wanneer de mest, na gedurende eenige maanden, afgesloten van de buitenlucht, te zijn bewaard, over het land gebracht wordt, bestaat de kans, dat een deel van de ammoniakstikstof vervluchtigen zal, voordat de mest door den grond is ge werkt. Het is zeker niet in alle gevallen moge lijk dat gevaar te ontgaan. Bij aanwen ding op bouwland kan door spoedig uit spreiden en onderploegen ammoniakver- ües worden tegengegaan, bij gebruik op grasland valt weinig te doen wellicht is beaarden kort na het uitspreiden van den mest nog het beste middel tegen dit verlies. Het meest afdoende middel tegen het hier bedoelde verlies zal wel zijn, om korten tijd voor het afbreken van den mesthoop dezen met water uit te loogen en de daarbij verkregen ier afzonderlijk over het land te brengen. Terwijl de vrij groote hoeveelheid am moniak in goed bewaarden mest het be zwaar heeft, gevaar van vervluchtiging op het land op te leveren, mag als voor deel hier tegenover worden genoemd, dat van de stikstofverbindingen, die in den stalmest voorkomen, de ammoniak wel de meest werkzame is en dat bij andere wijze van bewaring, in plaats van am moniak, eiwitachtigc stikstofverbindin gen gevormd kunnen worden, die moei lijk voor de planten opneembaar zijn. Bij de onderzoekingen, welke in de laatste jaren aan het proefstation Gro ningen zijn verricht met het doel den invloed van de omstandigheden, waaron der de gisting van den stalmest plaats heeft, op de werking van den mest na te gaan, is gebleken, dat deze eiwitvorming van beteekenis kan zijnendat de werking van den mest daardoor minder goed wordt, terwijl oude stalmest, waarin veel ammoniakvorming heeft plaats ge had, zeer goed werkt, vooral wanneer de mest onder afsluiting van de buitenlucht werd bewaard. Over eenige jaren werd een Britsch syndikaat gesticht om uit den schoot der zee de schatten op te halen, die er sinds eeuwen berusten. De voor naamste taak waarmede zich dit syn dikaat belastte was de opsporing 'op den bodem der baai van Tobermory, nabij het eiland Mull, van de galjoenen der Spaansche Armada, zoogezegde onoverwinnelijke zeevloot, die toch overwonnen werd, vermits ze in i588 in den grond geboord werd. Een galjoen is een groot zeilschip met drie of vier masten en hoog boord, dat ten tijde inzonderheid in de Spaansche marine gebezigd werd. De zoekers waren er voornamelijk op uit om het galjoen Florencia te ontdekken, hetwelk het rijkste was der Spaansche Armada. Dit schip droeg 52 kanons, had eene bemanning van 80 koppen^ en voerde 400 sol daten. Talrijke Spaansche Grooten» bevonden er zich onder de officiers. In groote koffers gesloten staken het gouden en zilveren tafelgerief, juwee- len en edelgesteenten, en waarschijn lijk ook de kroon voor den Spanjaard die over Engeland zou heerschen, na de nederlaag der protestantsche koningin Elisabeth. Reeds in 1661 had een Zweed pogingen in 't werk gesteld om een deel dezer schatten op te visschen. De bijzonderste uitslag zijner werking was het ontdekken van een paar kanons. Een dezer, gansch in brons, bevindt zich heden nog in het kasteel Inverary in Engeland, en is een wonderbaar kunstwerk. Het is het werk van Benvenuto Cellini, wiens naamletter het draagt, evenals de wapens van Frans I, Koning van Frankrijk, en de Fransche lelie. De nieuwe snuffelaars op den zee bodem hebben een kontrakt van vijf jaar met den hertog van Argyll tot het ontdekken der galjoenen en hunnen inhoud. Zij hebben tot hiertoe reeds belangrijke voorwerpen opgevischt, waaronder een groot bronzen kanon, waarvan de staartschroef geladen is met de wiek geplaatst gereed om er het vuur aan te steken. Ook verschil lende kunstig bewerkte degens, een gouden ring, 45 dubloens, Spaansche goudmunt, waarin de namen geëtst zijn van Ferdinand en Isabella, of van Don Carlos. Dag voor dag bijna worden over blijfsels bovengehaald, tot zelfs men- schelijke beenderen toe, dewelke men aan de Spaansche regeering laat ge worden. De laatste weken vond men groote hoeveelheden steenen. Waar toe deze moesten dienen wordt aange duid in de onderrichtingen van den hertog van Medina Sidonia aan de Armada. Binst den strijd moesten die steenen de vijanden naar het hoofd geworpen worden. De opzoekingen worden thans naar stig voortgezet. Kolonel Mackenzie en zijne helpers rekenen op bepaalde uitslagen binnen een betrekkelijk kor ten tijd. Zij meenen zeer nauwkeurig de plaats gevonden te hebben, waar het wrak der Florencia ligt, en denken het terug vlot te zullen kunnen brengen, om de reeds bestaande ver- zameliugen met eene geschiedkundige relikwie van het grootste belang te vermeerderen. Wij hebben het genoegen ter kennis te brengen dat er door het Ministerie van Landbouw eene Vakschool over Tuin bouw te Aalst komt ingericht te worden. De leerstof bestaat uit de volgende vakken Algemeene kennissen 15 lessen, Lee- raar M. A. Suys, van Meire. Fruitboomteelt 25 lessen, Loeraar, M. Is Beeckman, van Moorsel. Groententeelt 25 lessen, Loeraar, M. Fr. D'Haese, van Aalst. Bloementeelt 20 lessen, Leeraar, M. Fr. Roekens van Brussel.- De openbare lessen zullen aanvang ne men op Zondag 9 November om 9 uren voormiddag ten stadhuize, militiezaal le Aalst. Tengevolge eener beslissing van het Schepencollege zullen de leerlingen eene som van 10 franken botalen voor geheel het schooljaar. Het Bestuur. Mededeeling van hel Beheer van den Gezondheidsdienst. Gevallen van hondsdolheid, waarvan verschillende doodelijk bleken, zijn in dezen laatsten tijd voorgekomen. Daarom zal het wel nuttig zijn twee gewichtige aanwijzingen betreffende die vreeselijke ziekte in herinnering te brengen. De eerste is, dat er maar een middel bestaat om op tastbare wijze de besmet ting van de ziekte onder de honden te keer te gaan en, naar evenredigheid, het getal vaD de gevaarlijke honden, van den rationeëlen en doelmatigen muilband zooals voorgeschreven door de ministe- riëele verordeningen, Dooi het stipt naleven van dien maat regel, beperkt men de hondenbesmetting tot eenige afzonderlijke gevallen, welko meestendeels zonder gevaar blijven. De tweede aanwijzing betreft de be handeling der beten vau dolle of ver dachte honden. In alle.gevallen, is het noodig zoodra mogelijk de wonden volkomen te ont smetten, door krachtdadige inwrijving van bederfwerende vloeistoffen. Voor die ontsmetting worden aangera den iodium tinctuur, terpentijnlijngeest, •Tavellewater, eene oplossing van creo- line aan 10% of van sublimaat aan 10/00. Bij gebrek aan andere geneesmiddelen, geeft het citroensap vrij goede uitslagen, De zoo dikwijls sterk aangeprezen uit brandingen met rood ijzer, alhoewel zij zoo pijnlijk Zijn en soms erge vernielin gen van de weefsels veroorzaken, blij ven meestal zonder wezenlijke gevolgen, daar hunne werking niet diep genoeg ia de wonden dringt. Als die besproeiingen gedaan zijn, moet men zich niet voor genezen houden of beveiligd voor de werking van de smetstof. Zonder eenig uitstel dient men zich naar Brussel te begeven, 28 Sleper straat, in het Pasteur gesticht van Bra bant, om zich daar aan de behandeling tot het voorkomen van de hondsdolheid te onderwerpen. Het publiek mag overtuigd wezen dat er geen ander middel bestaat om zich te genezeu van de beet van eenen dollen hond en dat het volstekt. noodig is hier toe zoo haast mogelijk zijn toevlucht te nemen. AAN ONZE LEDEN. Leden van den bond, komt ter gelegen- heid van Sint-Martensjaarmark en de Aalstersche foor, met vrienden en ken nissen een glaasje drinken in uw lokaal Redt U Zeiven Alle dagen te bekomen in den voor middag van 8 tot 12 ure BLAUWEN ALUIN, aan '2 frank de kilo. Zakjes meebrengen. Kaïniet in zakken 14,50. Zemelen aan 34 fr. de 100 kgr. zonder zak Sucrema, in zakken van 50 kilos, aan 36,50 fr. de 100 kilos. Bloem aan 94,00 fr de 100 kilos zon der zak. Maïs aan 65,00 fr. de 100 kilos zon der zak. Het Bestuur heeft besloten geen en kele waar uit het magazijn te laten gaan zonder comptante betaling. a -★ DOOR

De Koornbloem | 1919 | | pagina 3