Twee soorten m woekeraars. LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adelt De Bolchevisten en de Boeren in Rusland. Avondbede op het Land JLALICBTIAG. Zaailijnzaad. Zondag 16 November igig Prijs 6 centiemen. i* Jaargang No 46 Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. In een dagblad van Aalst vind ik «en artikel die mij een weinig bij het kaargetrokken schijnt. Ziehier GOED WERK Op het bevel van het parket van 1 Brussel werden gisteren huiszoekin- gen gedaan bij twee landbouwers te Eppeghem, die ten hunnent aar dap pelen verkochten aan 18 fr.de took. Bij een der landbouwers werden 25,ooo kg. aardappelen aangeslagen en bij den anderen 20.000 kg. De twee woekeraars werden aange- houden en in het gevang van Vorst opgesloten. (cursivepring van ons) Ik vraag aan dat blad wat woekeren is. Volgens mij is het woekeren, wan neer men eene overdrevene winst eischt van waren die men voortbrengt of verkoopt Ik zeg eene overdrevene winst. Een werkman die i.5o of 2.00 of 3,oo fr. per uur wint is geen woeke raar hij ontvangt enkel het loon van zijnen arbeid. Een handelaar diê kijne waren in koopt aan i frank en ze na eenigen tijd verkoopt aan 3 of 5 frank zooals we in den oorlog te zien kregen, dat is een woekeraar alhoewel men het in de gazetten bijna nooit te lezen krijgt. Een kolenh-ndelaar die zijne kolen in de putten betaalt aan 8 frank en ze i5 of 16 fr. verkoopt dat is een woe keraar. Een agent van koolmijnen die in afspraak van hoog-re meesters op elke wagon 3 a 400 frank verdient ter wijl hij een glas drinkt op zijn gemak of een lekkere cigaar rookt dat is een woekeraar. Maar neen, van die soort woeke raars hoort men niet in de gazetten, deze hebben het reckt anderen het bloed uit te zuigenalleen aan boeren is het niet toegelaten, wat zeg ik, wil men het loon van hunnen arbeid ont stelen. Dit zal ik u bewijzen. Ik zeg dat die landbouwers het recht hebben aan 18 frank te verkoo- pen, en dat, moest de wet toegepast worden op alle klassen der samenle ving zooals op de boeren, dat men nog eenige andere gevangenissen kon bijmaken. We kunnen eens zonder overdrijven berekenen wat een dag- wand (ot 3o aren) aardappelen kost aan een boer. Wenemen alles omtrent aan de huidige prijzen en zijnen ar beidnatuurlijk,., aan I frank per uur (We nemen een kleine boer in de verschillige bewerkingen vanaf het planten tot het uitroeiën). A rbeid. Uitrapen van plantaardappels (35o kilos) 15 uren i5 fr.oo Bewerken van zijn land, hakken, spitten, eggen, enz. 25o uren 25o.oo fr Mest opvoeren ol beer of allebei 40 uren 40.00 fr Oprapen van plantgoed, kappen der voren, inleggen inkappen 5o uren 00.00 fr Schampelen aanaarden 5o uren 5o-.oo tr Uit wieden 20 uren 20.00 fr Uitkappen, oprapen, 100 uren 100.00 fr Wegvoeren, inkuilen of kelderen 20 uren 20.00 fr Uren arbeid 545 Fr. 545.00 Onkosten en Landpacht 350 kilos plantgoed X 63 fr.oo 100 kruiwagens mest X 1 100 fr.oo kunstmest 5o fr.oo landpacht 60 fr 00 Totaal 273 -f 645 818 lrank. Wat zullen die .3o aren die 818 fr. kosten nu opbrengen Nemen wij dat de aardappelen goed gelukt, niet overdreven, maar ook niet geheel mislukt zijn. Een schoon middencijler diein't algemeen en op alle gronden niet bereikt wordt is 40 k. dikke aardap. de roede 10 kleine en rotte Samen: 5o kilos de roede of 5ooo kg. Voor 3o aren ot 16.000 kg. per heet. Deze aardappelen worden door den landbouwer verkocht op gevaar in de gevangenis te geraken aan 18 frank. 4000 kg. X 0,18 720.00 fr. 1000 kg. X o.og go 00 fr. (de kleine aan hal ve prijs) Samen 810.00 Ir. voor de 3o aren. Zijn de aardappels beter gelukt dat kan 100 of 200 fr. meer zijn. zijn ze slechter gelukt het kan 100 of 200 fr. min zijn. Dus de 3o aren aardappels kosten van arbeid en onkosten 8T8 fr, j Verkocht aan de gevangenisprijs j brengen ze op 810.00 fr. Of 10 frank i te weinig. En waar zijn dan de woekerwinsten waarvoor men de landbouwers naar de gevangenis sleurt Veronderstellen wij.nudat voor dees jaar de aardappels doeiréen, po kilos per roede leverbare aardappels ga ven, verkocht aan 10 fr. gelrjïrer zoo veel werden afgezet dan kreeg hij van zijne partij 600 frankaan 12 frank zooals er duizende en duizende wa gons naar Frankrijk gingen 720frank. Nemen wij nu de winst van deze aardappelkoopmans die er eenige honderde wagons naar Frankrijk voerden. Deze wonnen gemiddeld 8 a 10 frank per 100 kilos of 1000 fr. per wagon. Zoo een man stuurde 100 wagons weg en won het schoone sommeken van 100.000 franken. Maar geloof mij vrij dat zijn geene woekeraars de boeren, die moeten in de gevangenis en dan roepen onze gazetten EEN GOED WERK Nemen wij de kolen. In de putten kosten ze van 7 tot 8 en 9 trank of per wagon gemiddeld 800 frank. Voor transport, lossen en onkosten 100 frank Samen 900 frank Men verkoopt aan 12-15 tot 16 frank we nemen zoo omtrent met eene zui vere winst van gemiddeld 600 prank per wagon? Het blijft natuurlijk niet alles in handen van den kleinen handelaar, groote heereu gaan met de beste brokken weg. Maar hoe het komt of te niet voor den oorlog won men per wagon 5o a 60 frank en nog min nu 600 frank en toch dat zijn geen woekeraars of liever zij hebben het recht te woeke ren, omdat er twee soorten van woeke raars zijn. Ik wil ook nog een woord zeggen over het comediespel der graanop- eischingen. Het graan is in beslag genomen, mag niet verkocht worden, en mag maar op hooger bevel aan 1 kilo per kop gebruikt worden. Dus de landbouwer is onteigend van zijn graan, en de staat geeft het in handen van eene graan- en bloem- centrale. Dus van uw eigen graan moogt ge niet eten of doen malen zooveel ge wilt landbouwer Maar gaat naar dat zelfde kömiteit of centrale en vraagt u 100 zakken bloem als ge geld hebt zult gij die onmiddelijk hebben en men zal u niet zeggen hoeveel gij er mnogt van eten het is het uwe. En, of gij het vermest of in uw mesput giet, of uitdeeld of aan uw beesten geeft, geen mensch zal u rekening vragen. Wat schoon comediespel en wat aardige regeering Wanneer komt eens de dag dat de boeren als andere menschen zullen begandeld worden Die dag zal aankomen als alle landbouwers, ontwikkeld en geleerd en vrije mannen zullen zijn. Dan zal het ook gedaan zijn met de domme en lasterende vertelsels der gazetten, en de eenzijdige handelingen van hooge- re besturen en hunne dienaars Die toestand zal U door anderen niet worden geschapen. Gij alleen zult hem teweegbrengen door een krachtdadig streven naar ontwikke ling en belangenverdediging O. Caudron. Volgens ingekomen berichten was er door de Russische Bolchevisten eene verandering op touw gezet in zake de laudbouweigendomtnen die niet in de smaak viel der Russische boeren. Men kent de verkleefdheid der boeren aan de gronden die ze bewerken en de zucht deze grondeu iu eigendom te be zitten. Gedurende eeuwen zegden de boeren aan hunne meesters Wij behooren aan U, maar de grond behoort aan ons Vrij geworden door de verdwijning van het knechtschap verkregen ze een deel dezer gronden welke tot dan alle aan den staat" en groote famillies behoor de. Bij de laatste revolutie namen ze de rest en werden de volle meesters. Nu kome« de Bolch«visten en zeggen aan de boeren Dez« gronden zijn niet aan U, wij hielpen ze U nemen het is een algemeene eigendom die wij u zullen helpen besturen opdat all* voortbrengst verdeeld worde tusschen allen. Het bolchevistisch programma is vij andig aan alle persoonlijke eigendom en onder zulk stelsel vervalt de landbouwer onder de heerschappij van het commu nisme of de staat. Deze beperkt zijne vrijheid en ontzegt hem de minste hoop eens eigenaar te worden en hem te ver heffen uit de klas der minste arbeiders tot kleine of groote meesters. Nochtans is het geweten dat persoon lijke intrest, de geest der vrije handeling en h«t gedacht zich omhoog te werken de eerste factors zijn tot de sociale voor uitgang. De bolchevisten zijn niet alleen te vre- den de boer terug t6 brengen tot het knechtschap, zij vernietigen zijne geloofs overtuiging. In een vlugschrift van Bu- cliarin verschenen in hetafgeloopen jaar, leest men dat de werkende klas niet alleenlijk de economische ontvoogding wilde maar ook de geestelijke. Zoolang het geloof in een God of een duivel zal bestaan zegt Bucharin zal de vooruitgang tegengehouden worden De meesters der Frausche Revolutie, zooals Robespierre, geloofden toch nog in een opperwezen. De revolutionnairen van de klas van Trotzky en Lenine zijn radicale godsioochenaars. De nieuwe bolchevistische beschaving kunnen we gerust missen vf Daar knielt hij, priester, vader, echtgenoot Voor d'eeuwgen Vorst, wiens troon de hemel [schraagt, Wijl zoete hoop, ver boven, 's werelds nood, Op zachte wiek zijn ziel ten hemel draagt Daar zien we na den dood elkander wêer, Voor steeds vereend in 't ongeschapen licht Daar vloeit geen traan, daar zucht geen boe- [sem meer. Volmaakt genot straalt van Gods aangezicht, En eindloos kreitst de Tijd door de eeuwge [splieer. Hoe bleek hierbij, der Kerken majesteit Kunst vind men daar, en slenter nog wel 't [meest, Waarmen, metluideplecht voor oogen spreidt Der vroomheid schoonen schijn, maar niet [haar geest. Voor zulk een bidden blijft gij doof, o Heer I Doch waar in 't stof geknield, in 't kleed der [smert, U de armen smeeken, eenvoudvol en teer, Genadig hoort gij naar de taal van 't hert, En in des Levens Boek schrijft Gij hunn' na- [men neer. Zoet Nederland, mijn land, 't zij Zuid of [Noord, Aan'tned'rig lot des landsmans hangtuw lot Baronnen, prinsen schept een konings moord, Een eerlijk man is'tedelst werk van Godl In stille dorpen, onder 't strooien dak Des veidlings, wonen zede en eenvoud nog. In hellekunsten sterk, in deugden zwak, Hult menig in fluweel schande en bedrog, Doeh hecht en recht is 't hert, dat klopt in [werkmanspak I Mijn vaderland, van allen dierbaarst pand, Voor U zend ik tot God mijn vuurge beê, Dat lang nog in des bouwmans kloeke hand, De spade blinkt' bij 't eenzaam werkdervree! «Van vreemde smetten» blijft zijn volksaard [rein. Van wulpscheid en bederf zijn kuische haerdl Wat kroon of schepterookin rook verdwijn' Vrees niets, zoo lang, fier op uw grens [geschaard, Uw kloeke boerenstand uw schild, en zwaard [mag zijn I Uit het schoone werkje van Pol de Mont Zaterdagavond op het land Een lid van onzen bond vraagt naar d« kandidaat van Moorsel die alleen met eene lijst opkomt en zich uitgeeft voor boereukandidaat. Ziehier Qene inlichting Genoemd persoon die alleen strijdt onder n° 5, is geen kandidaat noch zelfs geen lid van onzen bond, noch min een landbouwer. Het is eeu handelaar die zich eerst in Dendermonde meende voor te stellen en nu in Aalst opkomt en die niets anders zal teweegbrengen dan eenige stemmen van de partijen ontnemen ten voordeele der socialisten. En de socialisten steunen zal toch het werk niet zijn van de landbouwers Et werd uitgezien naar Hollandsch zaailijnzaad welke emtrent 2.50 fr. zal kosten. Wij hebben zoo omtrent 6000 Kg. in besprak. De leden moeten onmiddellijk inschrij ven. Wie eerst inschrijft wordt eerst be diend. Btireel en Redactie GROOTE MaRKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. isnjr.-c ■Ar K t* t

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1