lm belangrijk In magazijn ZaensrgKaal. Vlas AMERIKAANSGHS HAVER Een strijd om melkkoeien. Uit het verhoor in de Duitsche Kommissie van oorlogsaangelegenhe den wordt bewezen dat de duikboo tenoorlog veel schade toebracht aan de Entente. Kolonel von Mertz bewees dat er tal van dingen bekend waren, die wezen op eene groote uitgestrektheid van den duikbootenoorlog in Engeland. Uit algeluisterde telefoongesprek ken is opgemaakt dat aan het Engel- sche front in Macedonië, de soldaten vermaand waren met de uiterste zuinigheid aan levensmiddelen en ammunitie Ook bracht de duikboo tenoorlog Salonika in ernstig gevaar. Admiraal Koch verklaarde ook dat Lloyd Geo ge en Bibot op het punt stonden om naar Rome te gaan om te spreken over een vrede door overeen komst. doch dat het bericht van graaf Czernin de Entente in handen viel en de meening wekte dat Duitschland aan den afgrond stond. In Amerika is eene groote samen zweering ontdekt, die er op uit was de regeering te Washington omver te werpen en te vervangen door eene revolutionnaire inrichting in den aard van Rusland In gemeenzaam overleg zijn de bondsambtenaren erin geslaagd de hand te leggen op duizenden per sonen in verschillige steden, die op 8 November de beweging moesten in gang steken. Eene groote hoeveel heid munitie, wapens en boeken wer den buit gemaakt. De meeste aange houdenen zijn Russen, die tot dit doel in Amerika waren aangeland. Aan het hoofd der beweging stond William Scatow, chef van de politie van Petrograd. Ook heeft de politie de hand gelegd op eene volledige in richting voor het vervaardigen van valsch geld. De revolutionnairen be schikten over meer dan 60 lokalen, waarin gewerkt werd om eene groote nationale staking te doen uitbreken. De Duitsche regeering verklaart in antwoord betreffende de gemeente verkiezingen in Opper-Silezië, dat het ▼redesverdrag Duitschland niet kan beletten zijne souvereine rechten uit te oefenen, tot wanneer het verdrag van kracht is Verders wijst Duitsch land erop dat het toch het doel der Entente is door den vrede den weg der demokratische beginselen te openen. De Hooge Raad des Vredesconfe rentie heeft de gemeenteverkiezingen in Opper-Silezië als ongeldig ver klaard, evenals de protesten in zake Eupen en Malmédy. Eindelijk zal men in Hongarië toch overeenkomen om een gemengd mi nisterie te vormen. De socialisten zijn bereid aan de regeering deel te nemen ten einde nieuwe verkiezingen mogelijk te maken. Zij zullen er ech ter weer van onder trekken zoo de nationale vergadering de monarchie mocht uitroepen. Men spreekt nu van den prins van Teek, als vermoedelij- ken regent van Hongarië. De spanning tusschen de Entente en Roemenië is nog zeer ernstig. De eisch om BudaPest te ontruimen draagt het karakter vaneen ultimatum. Het Hongaarsch leger dat op i5 km. van Budapest ligt, zal vergunning krijgen tegen de Roemenen op te rukken, met behulp van Zuid-Slavische troepen. De ellende der bevolking van Buda pest is zeer bijgelegd, daar een «roo- te hoeveelheid meel, vet en vleesch aangekomen is. Wij lezen in - Ons Vaderland *van 10 November 1qi9 Gedurende de bezetting hebben de Duitschers in ons land 560.468 stuks vee opgeeischt of weggevoerd. De totale vermindering van onzen veestapel bedraagt 645.700 stuks wat met een gemiddelde van 200 kilos vleesch per geslacht dier zou beant woorden aan een verlies van 129 mil. 140.000 kilo. België heeft vooral een groot aantal melkkoeien verlorenmen kan de vermindering op ruim 3oo.ooo schat ten wat een jaarlijks verlies voor ge volg heeft van meer dan een miljard liter melk of omtrent 34 millioen kilo boter. Het heeft geen betoog dat dit te kort aan melk en boter zeer smartelijk gevoeld wordt door onze bevolking. Om deze aanzienlijke en ernstige schade eenigermate te verhelpen heeft het Vredesverdrag onmiddelijk aan Belgie een voorschot van 5o.ooo koeien en 40.000 vaarzen toegezegd. De Duitsche veestapel bedroeg op 1 Maart 1919 volgens de getallen op gegeven door de Duitsche afvaardi ging, i6.5g5 564 stuks waarvan 8 mil- 883.752 koeien en vaarzen. De standaart aan wie we deze cijfers ontleenen, voegt er aan toe Zoo Duitschland de56o 000 stuks vee welke in Belgie opgeeischt wer den, weder geeft, bedraagt dit aantal slechts 0.55 ten honderd van zijn veestapel, terwijl het onmiddelijk te leveren aantal slechts o.55 t. h. en de 3o.ooo volle melkkoeien, welke aan Belgie onmiddelijk moeten uitgele verd worden slechts o.35t.h. van zijn huidigen veestapel vertegenwoordi gen. Maar Duitschland moet niet enkel aan Belgie teruggeven, maar ook Frankrijk heeft een zware schuldvor dering te doen gelden en het gezamen lijk aantal melkkoeien door de geal- lieer len teruggeeischt bedraagt hon derd veertig duizend stuks. Duitschland beweert dat deze uit levering het leven zal kosten aan dui- zende kinderen, ziekenen ouderlingen en in Engeland is een raad gevormd, Fight the Famine Courcil die in Engeland zelf ijvert om de Engelsche bevolking te doen protesteeren tegen de uitlevering der Duitsche melk koeien. De Engelsche dichter en auteur Douglas Goldring publiceert in het Engelsch weekblad Common Sen se een artikel over den voedingstoe stand in Duitschland. De schrijver, de sekretaris is van de Pightthe Fa-nine Council heeft de maanden September en October in Duitschland doorgebracht en bezocht in dien tijd Frankfort, Stuttgart, Muenchen en Berlin. Zijn algemeene indruk is, dat ongeveer 25 t. h van het Duitsche volk ernstig gebrek lijdt. In zijn arti kel heet het o. m. Het lijden der kinderen in de groote steden en in bepaalde streken, zooals bijvoorbeeld in het Ertsge bergte, is zeer ernstig en zal nog ern stiger worden, als de geallieerden de 140 000 melkkoeien hebben bemach tigd, op welker uitlevering zij ondanks alle vertoogen en smeekbeden schij nen te blijven staan. De roof van deze melkkoeien is^ onder de huidige om standigheden eem oudig kindermoord op reusachtige schaal. Afgezien van het lijden der kinderen, vrouwen en ouden van dagen, kan niet betwijleld worden, dat ook de ontwikkelde mid denstanden nog steeds ernstige ont beringen dreigt. En ten slotte worden de allerarmsten, die het reeds voor den oorlog waren, do >r den honger eenvoudig uitgemergeld. Anderzijds kwam de rest der bevol king den Éngelschen schrijver buiten gewoon gezond, krachtig, geaard en energiek voor, wat hij toeschrijft aan het feit. dat de langdurige honger en de voortdurende nood alle physiek- zwakken hebben weggerukt. Den dag voor mijn vertrek uit den Haag zeide een vriend mij Als gij in Duitschland komt, zult gij geen ver woest land vinden. Uw oog zal niet vallen op verwoestingen, als die in het Noorden van Frankrijk. Maar laat uw iantasie eens werken. Denkt U een eenvoudig kruis, waarop ge schreven staat .- Hier ligt die en die, die aan de gevolgen van de Engelsche hongerblokkade is gestorven. Denkt U een mijlenlange reeks van derge lijke kruizen, wel een millioen naast elkander Dan hebt gij het beeld, dat zich thans in Duitschland voor de oogen der wetenden ontrolt. Ik las statistieken. Ik hoorde tal van getui gen en ik ben er van overtuigd, dat de woorden van mijn vriend waar zijn. Dat is het, wat onze hongerblok kade Duitschland heeft aangedaan. Wie durft het bestaan, zich voor oogen te stellen, wat zij daarenboven in Oostenrijk deed en in Rusland nog doet Hoe eer wij Éngelschen inzien, waarvoor wij in den oorlog der gru welen i) voor de geschiedenis verant woordelijk zijn, des te beter zal het voor onze geestelijke gezondheid zijn. Misschien zullen wij eerst dan begin nen te begrijpen, zullen wij de absur de theorie laten vallen, dat alle boos heid in de harten van onze vijanden en deugd in onze eigen harten huisde. Tot daar het oordeel van den En- gelschman. We voelen er heelemaal niets voor om ook in deze kwestie <patriotischi> te doen. We kunnen alleen zeggen dat Bel gië recht heeft op vergoeding dat onze kinderen, zieken en ouderlingen niet moeten geofferd worden voor de Duitsche, maar indien het kan uitge wezen worden dat onze bevolking er voorloopig geen ernstig hinder zou door lijden en Duitsche wel, was het o. i. wenschelijk deze melkkoeien aan Duitschland te laten en in ruil daar voor andere waarden te eischen. Laten we ons stilaan gaan herinne ren dat we allemaal menschen zijn en als menschen hoefden te leven, niet als wolven die mekaar naar de strot bijten, Aan al de Laden van den Bond. Het bestuur der Onderlinge Brand verzekering weet dat zekere agenten van andere Maatschappijen waaraan de meeste onzer leden nog verbonden zijn, alle middelen gebruiken om hen te bewegen eene nieuwe polis te on derteekenen; diensvolgens wordt uwe aandacht op de volgende punten ge trokken 1) Aanvaart nooit de vernieuwing uwer polis, 't zij gelijk onder welk voorwendsel 2) Tengevolge den nieuwen toe stand door den oorlog geschapen die nen al de leden hunne verzekerde sommen met minstens den helft te verhoogen. neemt die vermeerdering bij Redt U Zeiven 3) Raadpleegt het bestuur in alle gevallen 4I Laat u niet beïnvloeden door de praatjes der tegenstrevers van ons werk;de meesten van hen zijn slechts de woordvoerdersder maatschappijen welke enkel den val betrachten onzer instelling, wier bloei hun veel nadeel zou berokkenen 5) Arbeidt onverpoosd aan het gemeenschappelijk werk de naaste toekomst reeds zal uwstreven loonen. De leden moeten eene bestendige gedachtenverspreiding maken in hun ne omgeving met het inzicht alle hunne vrienden en kennissen te be wegen samenwerkers te worden en zich door Redt U Zei ven te doen verzekeren. Te dien einde wordt hunne aandacht bijzonderlijk op de volgende punten getrokken i°) Als eerste storting wordt er slechts een tiende van het ingeschre ven kapitaal geëischt en niets doet voorzien dat er meer zal gevraagd worden 2°) Winstaandeel van 6 °/0 toege kend aan het gestorte geld 3") Uitkeering op het bedrag der premiën, gezien de beheerraad beslist heeft, reeds van af den beginne te verzekeren aan 15 0 beterkoop dan de andere maatschappijen 40) Bestendig toezicht der leden over elkander om alle kwaadwilligheid te vermijden die nadeel aan de maat schappij zoude kunnen veroorzaken 5°) De andere maatschappijen ver- deelen de winsten onder hunne aan deelhebbers bij Redt U Zeiven" zijn al de verzekerden ook aandeel houders 6e) Hoe meer het getal verzekerden aangroet, hoe meer er op de premien uitgekeerd zal worden, voor zooveel er geene rampgevallen voorkomen deze zijn tegenwoordig hoogst zeld zaam 7e) Er bestaan geene voorrechten bij Redt U Zeiven daar de stich tende leden zich geen enkel voordeel in de gebeurlijke winsten hebben voorbehouden. Het is een werk van onderlinge hulp en niet van winstbejag. De beheerraad houdt zich ter be schikking der leden voor alle inlich tingen die hen zouden kunnen helpen in hun werk van verspreiding. Voor uwe verzekeringen wendt U tot het Bestuur welke zich alle Zater dagen ter uwer beschikking houdt in het lokaal of tot uwen plaatselijken sekretaris. C. Saeys. Landbouwers, welke nog bewerkt of onbewerkt vlas te koop hebben, kunnen zich in volle vertrouwen wenden tot den baas uit het lokaal, Boerenbond. Groote Markt Aalst, Verkrijgbaar in Magazijn voor ieder een aan 77 fr. de 100 kilos. Alle dagen te bekomen in den voor middag van 8 tot 12 ure BLAUWEN ALUIN aan 2 frank de kilo. Zakjes meebrengen. Kaïniet in zakken 14,50. Zemelen aan 34 fr. de 100 kgr. zonder zak Sucrema, in zakken van 50 kilos, aan 36,50 fr. de 100 kilos. Bloem aan 94,00 fr. de 100 kilos zon der zak. Maïs aan 65,00 fr. de 100 kilos zon der zak. Het Bestuur heeft besloten geen en kele waar uit het magazijn te laten gaan zonder comptante betaling. Plantaardappels Nieuwe inschrijvingen kunnen nog gedaan worden voor Meiblommen, uit de Polders, prijs 22,50 fr. met zakken. Roode Star uit Holland, Krugers en Eigenheimers uit Friesland, prijs omtrent 40 fr. in zakken. Dorschen Frederik Van Langenhove, Sterren hekken te Aalst, laat weten dat hij een dorschmachien ter beschikking houdt voor de leden van den bond. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot voornoemden persoon. Algemeen Agentschap Aalst en omliggende d> r Verzekeringsmaatschappij LE RECOURS Onder toezicht van den Staat. Beveelt zich bij de landbouwers aan door Landbouwverzekeringen, gevende per soonlijke verzekering tegen Persoonlijke verzekering voorj de in schrijver tegen ongevallen. Verzekering tegen ongevallen voor knechten en meiden. Verzekeringen tegen ongevallen met paard en kar. Voor verdere inlichtingen wende men zich Kerkstraat, 15 Aalst. Ernstige agenten worden gevraagd. Ik zal ook sprekelijk zijn, eiken Zater dag van 10 tot 11 ure, ten lokale van Redt U Zei ven. Wg «0025 1 1

De Koornbloem | 1919 | | pagina 3