Kapitalen en Intresten. LANDBOUWWEEKBLAD Onze Havens. Arbeid adelt Aan onze Abonnenten. Zondag a3 November 1919. Prijs 6 centiemen. ie Jaargang No 47 Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Vele lieden die geld te plaatsen hebben vragen eens rond aan vrien den en kennissen waar hun geld in de beste veiligheid zou geplaatst zijn en waar het de grootste intresten zou opbrengen. Het is zeker eene heel ernstige zaak zulks best te weten want geld is altijd een kommervol goedje bijzonderlijk als het met werken en zwoegen is vergaard. Zoo heeft men voor 't oogenblik landbouwers die hierover gaarne wat inlichtingen zouden ontvangen, want menigeen heeft het mij reeds persoon lijk gevraagd. Ik neem dus een landbouwer met een grootwordend en werkzaam gezin die goede zaken doet en geld te plaat sen heeft: Zulk een mensch zal het gewoonlijk best zetten in eigen gezin en eigen hoeve. Zijn eerste plicht is van te zien dat hij aan zijne kinderen eene eerste en kostelijkste erfenis achterlaatdat is hunne lichamelijke en geestelijke hoe danigheden. Deze landbouwer zal dus zorgen dat zijne kinderen goed gevoed, goed gekweekt en geleerd worden. Hij zal aan zijne kinderen geven wat ze later in 't leven met goud noch diamant zullen koopen kunnen een gezond lichaam en een goede ont wikkelde geest. Daarom zal hij zijne kinderen eerst naar school zenden, naar eene deu gende middelbare school of college opdat ze later in de wereld niet ach teruit geschopt worden zooals de tegenwoordige landbouwbevolking. Sommigen zeggen dat men om te boeren geen geleerdheid noodig heeft. Aan dezen kan ik enkel antwoorden dat het alleen door verstand en ge leerdheid is dat men zich van de die ren scheidt, en dat een paard ook geen geleerdheid noodig heelt om te werken evenmin een ezel Dus de eerste geldplaatsing doet ge in uwe levende kofferfort uwe kinderen. Eene tweede kunt ge plaatsen in de verbetering van uwe woningen, uwe stallen, beir en mestputten. Maak U een gezond en proper huis, zonder pracht noch glorie, maar met eene ruime en warme keuken, eene propere beste kamer, eenige luchtige en ge zonde slaapkamers. Slaap in een goed en malsch bed waaruit ge uitgerust en kloek opstaat en met lust aan nieu wen arbeid gaat. In een woord maak uw leven menschelijk en goed. Maak U een grooten beirput, goed gecimenteerd en gesloten en zoo groot dat ge met de winter gerust aan uw stoof of binnenwerk blijft en des zomers al uwe vruchten vet. Het zal U jaarlijks een intrest opbrengen van 100 per 100. Uwe vruchten zullen goed zijn en uwe beurs gesloten blij ven voor overdrevene aankoopen van kunstmesten. Maak U ook een goede en zoo mo gelijk overdekte mestput, dit brengt u op 5o per 100. Maak U groote, luchtige en gewelfde stallen voor paarden, koeien en zwijnen, met goe de vloeren, gelijke en gewitte muren, die gemakkelijk om schuren en reini gen zijn. In zulke stallen staan uwe beesten des zomers Irisch e$ des win ters warm. In de staat uwer dieren, hunne gezondheid en de opbrengst van melk zal deze stal aan uw kapi taal eene onschatbare intrest opbren gen Maak u overgroote kelders voor aardappels en beeten die u werk spa ren, en alle gevaar voor vorst van uwe vruchten afhoudt. Verbeter uw landen, zoo ge eigen dommen hebt door draaineeren, uwe rotte meerschen eveneens. In een woord steek uw kapitaal in eigen goed, dit brengt U eenen drie- dubbelen intrest op, en het zal u het le en beter en aangenaam maken. Maar als ge nu nog te veel hebt wat dan Plaatst het dan op de bank in ruiling van goede titels die eene waar borg en vasten intrest geven. Maak U maar een kapitaaltje gereed want eens komt de dag dat ook uwe kinde ren er zullen aan denken van te trou wen. Dan hebt ge nog eene groote plichthen eene goede som meegeven of hen in 't een of ander bedrijf te plaatsen. Op dat oogenblik hebben uwe kin deren geen vader noodig met uitge strekte eigendommen maar een vader met goed hart en goede beurs En land koopen zult ge vragen, alle boeren koopen land aan 3-4-5 duizend frank 't dagwand. O die arme suk kelaars, die domooren, die slechte berekenaars van hunne intresten Het is maar prijsbaar land te koo pen, wanneer men zijn geld in boven genoemde gevallen niet noodig heeft wanneer men geene trouwbare kinde ren heeft wanneer men een over groot liggend kapitaal heeft en dat het land goedkoop en goed is. Maar het mag maar van i5oo tot 2000 tr. het dagwand kosten. Bereken uwe intresten in Belgische Herstellings waarden aan 5 °/0 Deze partij aan 2000 frank kost u reeds aan pacht, aan 5 100 frank Wat kan ik zeggen van menschen die gaan 4 en 5 duizend frank geven die dus van 200 tot 25o fr. pacht betalen! Moest ge zulk land verhuren aan 80 frank (wat een veel te groote pacht is) dan zoudt ge trekken van uw geld den formidabelen intrest van 1 1/2 per honderd Hoe komt het dat zoovele groote eigenaars hunne landen verkoopen Omdat ze beter kunnen rekenen als de boeren, en zien dat hun geld een driedubbele intrest geeft. Het kan bestaan dat eene partij goed gelegen is en niet te duur gaat. Hebt ge dan geld in overvloed koop het anderzins heb ik U daareven een vele betere plaatsing aangewe zen Een landbouwer die te veel land koopt aan de tegenwoordige prijzen werkt voor de groote grondeigenaars. Binnen eenige jaren misschien zal deze zelfde eigenaar zijn land kunnen terug koopen aan een keine prijs en alzoo blijft de boer voor eeuwig de slaaf en de zwoeger. Houd U een goede beurs, dan zijt ge vrijer, tegen alle aardige tijden be stand en gij zult uwe kinderen ten allen tijde kunnen behulpzaam zijn. O. Caudron. In den loop der toekomende maand zal de post het kwijtschrift aanbieden, voor vernieuwing van het abonne ment op De Koornbloem voor het jaar 1920. Ten einde het blad regel matig te ontvangen, verzoeken wij onze leden het bedrag te willen beta len aan den briefdrager. Het Bestuur. II. De haven van Antwerpen Vooraleer de economische beteeke- nis der handelsmetropool te bepalen, zullen wij de inrichting der haven, de verkeersmiddelen en de werkorgani satie nagaan. De Antwerpsche haven bestaat uit eene rivierhaven met 5.5oo m. kader en eene dokhaven, met eene oppervlak te van i35 hectaren. De voornaamste dokken zijn Bonaparte, Willem, Kattendijk, Houtdok, Lefebvre, America, Kanaaldok, Darsen I, II, III. De gezamentlijke kaders meten 19.200 meters met eene diepte van 7 tot it m. 65. In 't Zuiden treft men drie binnen- vaartdokken aan, in het Noorden slechts één enkele, Onmisbaar in de modern-betuigde havens zijn de kranen en elevators. Zij sparen ontzeggelijk veel handen arbeid zware machines en dergelijke waren zouden trouwens, zonder krachtige kranen, niet kunnen ver sleept worden. In 1912 telde Antwer pen 3i2 hydraulische (door water bewogen), 80 electrische kranen en nog eenige sterkere kranen. De graan elevators zijn echter onvoldoende in getal en worden ellendig uitgebaat. Daar is dan ook eene der hoofdzaken waarom de Geallieerden, trots alle mooie beloften van hou en de trou, de concureerende haven Rotterdam tot vlootbasis hadden genomen om hun ne troepen te bevoorraden. De Fransche economisten wezen er dan ook op, bij het bezoek van President Poincaré aan onze Sinjorenstad, dat het voor Antwerpen hoog tijd was zijne elevators te verbeteren en te vermeerderen. Trouwens reeds voor den oorlog had zich de granentransiet voelbaar verplaatst naar Rotterdam. De haven beschikt over talrijke stapelhuizen. Het graanmagazijn kan 325 000 heet. graan inhouden. Er zijn vier betrekkelijk-groote droge dok ken die ervan meten 123 X i5, de grootste i56X 24 m. 80. Een vijfde, met welks bouw in 1912 aangevangen werd, zal 220 m. meten op 26 m. De petroleuminrichtingen, gelegen in 't Zuiden, beslaan ongeveer 3o hecta ren. Er zijn 71 tanks met een inhoud van 142.500 m5 en magazijnen, die 4.700,000 kgr. kunnen bevatten. De statious zijn ook van groot be lang. Onder dit opzicht hoeft Antwer pen geen enkele Europeesche havens- stad te benijden. Het centraalstation aan de Kaiserlei is hoofdzakelijk bestemd voor de rei zigers en hun bagage. Goederenwa gons komen er haast niet toe. De andere spoorstandplaatsen daaren tegen zijn meer op het goederenver voer aangewezen. Men treft aan het Zuidstation met eene oppervlakte van 42 Ha. en 49 km. spoor de Kiel- statie dat 60 Ha. beslaat en 43 km. spoor telt Antwerpen-Dokken en Sta pelhuis met bijstations op de Hout en de Rhijnkade dit heeft eene oppervlakte van niet minder dan i5o Ha. en telt 160 km. spoor. Het station van A us truweel eindelijk moet zooveel mogelijk voorzien in den aanvoer en het wegvoeren der waren, die het kanaaldok en de Darsen als basis hebben. De werkorganisatie, die heel wat aandacht en knapheid vergt, berust bij de naties. Deze karakteristiek- Antwerpsche inrichting is zeer oud. Denatieszijn ongeveer vijftig in getal sommige ervan zijnzeer krachtig. Zoo bezat de Noordnatie, bij het uitbre ken van den oorlog. 68 paarden en 180 wagens. De bestuurlijke inrichting is ook heel origineel. De Stad Antwerpen beheert de Scheldekaden, de berg plaatsen en de dokken. De Staat be heert den eigenlijken stroom en moet dus de vrij-aanzienlijke baggerkosten op zich nemen. De Lapland «liep den 7 Decem ber 1912 Antwerpen binnen. Deze transatlantieker meet 9 m. 70 diep gang. Het hoogtij was nog niet volle dig ingetreden. Antwerpen's Economische Beteekenis De economische beteekenis eener haven hangt rechtstreeks af van het belang van haar hinterland. Eene stapelhaven kan zich nooit tot eene wereldhaven ontwikkelen. Antwerpen heeft een belangrijk hinterland. Niet alleen het eigen land bevindt zich in hare straal, maar ook het intensief- nijverige Westphalen, het Groot-Her togdom Luxemburg, en Elzas-Lotha- ringen. Het practisch nut dat de onderhandelingen over de tractaten van i83g moeten opleveren is de invloedsfeer onzer haven te verruimen om haren bestendigen bloei te verze keren. Een Rhijn-Maas-Schelde ka naal zou heel de Rhijnscheepvaart naar onze havenloodsen. Duisburg zou eene succursaal worden van Antwerpen. Antwerpen is geene stapelhaven. De goederen die langs zee Antwerpen bereiken worden over 't algemeen niet langs zee heruitgevoerd. Ze zijn be stemd voor het hinterland dat ze be reiken langs het spoor of waterweg. Zoo worden er o. a. van de 2.000.000 ton tarwe die langs zee Antwerpen binnengevoerd worden, enkelg.ooo T. langs zee heruitgevoerd. Al het overi ge (1.991.000 T.) zijn bestemd voor hinterland. Hoe bedrijviger op economisch gebied het hinterland is, hoe bedrij viger de haven zal zijn. België nu dat als hinterland op de eerste plaats in aanmerking komt, is het dicht bevolk- ste land van de wereld. Daar het a priori zeker is dat de voortbrengse len van den grond onvoldoende zijn voor de bevolking, moet er een groote invoer van eetwaren plaats hebben. Om deze te betalen,imponeert zich de nijverheid. Dus bestaat de invoer hoofdzakelijk uit levensmiddelen als graan, koffie, suiker, en uit grondstoffen voor de industrie als erts, steenkool, hout. Vele dier produkten komen van over- zeesche landen en zullen dus langs dan zeeweg binnenkomen. Voor tarwe gerst, haver, maïs, rijst, suiker, kool en lijnzaad, caoutchouc, lijnkoek, hout, petroleum, salpeter geschiedt de invoer bijna geheel langs Antwer pen. Yzererts (Groot Hertogdom Luxemburg en Frankrijk), steenen en Duitsche steenkolen komen ons langs den landsweg. De overgroote massa onzer uitvoerproducten, zooals daar zijn ijzer, spoorstaven, poutrelles, glaswerk, weefsels, ciment, scheikun dige stoffen, is bestemd voor over- zeesche landen en zal bijgevolg van Antwerpen uit rechtstreeks of on rechtstreeks hare bestemming berei ken. De steenkolenuitvoer maakt hier eene uitzondering op. Plantaardappels Nieuwe inschrijvingen kunnen nog gedaan worden voor Meiblommen, uit de Polders, prijs 22,50 fr. met zakken. Roode Star uit Holland, Krugers en Eigenheimers uit Friesland, prijs omtrent 40 fr. in zakken. De oornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1