Internationaal Overzicht DE LELIE De mileverlgg van de 140 duizend Duitscne mnlKKoeisD. in magazijn ZeeDergKaal. AMERIKAANSCHE HAVER LE RECOURS Vergaderingen OKEGEM. Zondag 23 November vergadering bij Alf. Van Eeckhoudt, om 12 1/2 ure, voor de leden van den bond. 1 Inschrijving voor alles wat in den bond te Aalst te krijgen is. 2. De leden die plantaardappels ge vraagd hebben, zijn verzocht tegenwoor dig te zijn. NIEU WERKERKENZondag 23 November groote algemeene vergade ring voor de leden van onzen bond. Dagorde 1. Bespreking over de feestelijkheden ter gelegenheid van onzen verjaardag, die zal gevierd worden op 1 December. 2. Inschrijving voor lijnzaad. 3. Inschrijving voor de leden die hun ne vermeerdering of geheele verzekering willen nemen in de Onderlinge Brand verzekering Redt u Zeiven. Wij zijn altijd bereid daarover allen uitleg te ge ven aan allen die er de groote voordee- len nog niet van kennen. Men zou zeggen dat een weinig hoop begint te komen op overeen komst tusschen de bolsjevisten en Estland-Letland en Finland. Eene vredesconferentie gaat bijeenkomen te Dorpat. Als hoofdvoorwaarde stel len de bolsjevisten, dat de Esten voortaan hun land zullen weigeren als bazis voor het witte leger. De Esten en Letten van hunnen kant verlangen dat de bolsjevisten hunne onafhankelijkheid zouden erkennen en eischen eene onzijdige strook, waarin zij den politiedienst aan Amerika, Frankrijfy of Engeland zou den willen opdragen. Ook Finland zal waarschijnlijk deel nemen aan de conferentie te Dorpat. De laatste redevoering van Lloyd George heeft grooten indruk gelaten in Finland en eene wijziging van de Engelsche politiek tegenover Rusland heeft eene heele opluchting voor de Finnen teweeggebracht. Men hoopt nu dat de Engelsche poging om de Finnen te bewegen deel te nemen aan den opmarsch tegen Petrograd voor goed zal ineenstorten. Moest de regeeringvoorzulke poging gewonnen zijn, voorzeker ware er een burger oorlog in het land uitgebroken. In de Oostzeegebieden in den omtrek van Riga hebben de Letten eene volledige overwinning behaald op de Russisch-Duitsche troepen. Zij hebben Doebbelos bezet en zijn over de Dvina getrokken, zij maakten krijgsgevangenen en namen eene zware batterij. De Duitschers trekken ai in de richting van Mitau. De Verbonden Commissie voor de Oostzeegebieden is te Koningsbergen aangekomen en zal daar haar eerste vergadering houden. Op de Vredesconferentie te Parijs onderhield zich de heer Pichon met de heeren Lloyd George, Balfour en Curzon over den toestand teweegge bracht door de houding van den Amerikaanschen Senaat tegenover het Vredesverdrag. De bekrachtiging wordt niet betwijfeld. De Amerikaan- sche voorbehoudingspolitiek zal door de Entente niet aangenomen worden, evenals dit werd geweigerd voor de kleine naties. Frankrijk en Engeland zullen zich geen opofferingen voor Rusland meer getroosten, daar de regeering die tegen de bolsjevisten strijdt voor ver scheidene maanden bevoorraad is. Ook zullen beide landen hand in hand werken, voor wat de Turksche kwestie betreft. Er bestaat eene strekking om den huldigen Sultan te Konstantinopel te behouden, maar de Turken zouden onder streng toezicht komen te staan. De afvaardiging van Bulgarië heeft op de vredesconferentie eene nota neergelegd, waarin zij mededeelt dat Bulgarië het vredesverdrag zal onder teekenen. Eene Duitsche kommissie voor de voorbereiding der overgangsbepalin gen voor den vrede zal te Parijs aankomen De toestand met Roemenië schijnt beter gesteld te worden. Aan de vredesconferentie is een telegram overhandigd, waarin wordt bericht dat Roemenië het verdrag van St- Germain in zijn geheel zal onderteeke nen, zonder het voorbehoud betref fende de bepaling over de minder heden te handhaven. Het vraagt dat men zich in een vriendschappelijken geest zou verstaan over de toepassing van dit artikel. Volgens een verklaring van den Duitschen minister van ekonomie, hebben de Verbonden besloten de bepaling in het vredesverdrag over de uitlevering van 140,000 melkkoeien te verzachten. Frankrijk heeft, in plaats van 90,000 melkkoeien te eischen, zich tevreden gesteld met 3o duizend drachtige koeien, 3o dui zend melkkoeien en 20 duizend drach tige vaarzen. België zal ontvangen in plaats van 5o,ooo melkkoeien en vaarzen, 5 duizend melkkoeien, 25 duizend zichtbaar drachtige koeien en 25 duizend jonge koeien. In Hongarie was men er gelukt een gemengd ministerie samen te stellen. Nu heeft het binnenrukken van het leger van admiraal Horthy den poli- tieken toestand plotseling gewijzigd De christen-socialen zijn van hou ding veranderd en de socialisten weigeren samen te werken met de rechterzijde, 't Ziet er waarlijk vies uit in Hongarië. Volgens de Duitsche bladen is de Poolsche regeering voornemens de vol gende rechten te verleenen aan de Duilsche bevolking, die nu de pro vincies beWonen die aan Polen aan gelegd worden. De lagere scholen met Duitsch als onderwijstaal zullen uit de openbare kas onderhouden worden. In eene gemeente waar 40 Duitsche kinderen wonen, hebben zij recht op eene Duitsche school Ook zullen de Duit schers het recht hebben bijzondere scholen op te richten, mits zich te onderwerpen aan de regels van den Staat. De Duitsche onderwijzers zijn verplicht Poolsch te leeren binnen de twee jaar, om ook in de Poolsche scholen het onderwijs te kunnen ge ven. De vrijheid van godsdienst en ge loof wordt in breede lijnen toege staan. De toegelegde bedragen aan de protestantsche kerk wordt door den Staat overgenomen. De geestelijke studenten mogen hunne studiën voort zetten in de Duitsche taal. De predi kanten, die reeds in functie zijn, moe ten binnen de 5 jaar de Poolsche taal leeren. De werkstaking der koolmijners in Amerika is nog verre van geëindigd. In verband met de komende onder handelingen tusschen de directies en de vakbonden, zal de vaststelling van den duur, dien de loonsovereenkomst van kracht zal blijven, de groote moeilijkheden vormen. De werkge vers in de mijnen zullen waarschijn lijk de uitnoodiging van minister Wilson, om aan besprekingen te Washington te komen deel nemen, afslaan. Er aan deelnemen, zou kun nen worden opgevat als een instem ming met het vakbondsbeginsel. Het schijnt dat de werklieden geen groote goesting hebben om in groot getal terug aan 't werk te gaan, vooraleer de hoofdzaak hunner eischen zal in gewilligd zijn. In gansch Amerika zijn nieuwe klopjachten tegen de bolsjevisten be volen. Albert Johnson heeft in het Huis een wetsontwerp ingediend, be treffende het toezicht op de lands grenzen. Ook wordt in het ontwerp de bepleiting tot omverwerping der regeering tot een strafbaar feit ge maakt. In Berlijn hebben groote vergade ringen plaats gehad, om te protestee ren tegen het nog steeds houden van de Duitsche krijgsgevangenen in Frankrijk. Door middel der draad- looze telegrafie zal aan alle volkeren ter wereld worden bericht, dat de Op perste Raad zijn verplichtingen niet is nagekomen en de duitsche krijgs gevangenen nog altijd op den datum van vertrek wachten. Ook eischen de betoogers dat de Nationale Vergade ring krachtig zou opkomen voor de terugzending der Duitsche krijgsge vangenen. Als een frische lelie staat Te pronken in haar feestgewaad, Wordt zij van elkeen geacht Om hare koninklijke pracht. Hare witte kelkenblaan, Die edel schoon te geuren staan. Pronken in hun majesteit, Als een beeld van zaligheid. Haar zinnebeeld hetgeen ze draagt, Heeft steeds aan Ood en mensch behaagt Wij zien Maria's bruidegom, In zijne hand een lelieblom. En in een geestelijken zin Is zij de bloemenkoningin Zij toont ons hoe de mensch altoos Voor zijne korte levenspoos, Moet wandlen op het pad der deugd, In onschuld en in reine vreugd. Nu men in Engeland, gezien het memorandum van Lord Robert Cecil o. a. en het in Londen gehouden internationaal kongres tegen den hon ger, meer en meer begint in te zien, dat hulpverleening aan de centrale mogendheden ten aanzien van de voedselvoorziening dringend noodza kelijk is en dat het zeer geraden is, den boog niet al te strak te spannen, m. o. a. de uitvoering van de bepaling nopens uitlevering van 140 duizend Duitsche melkkoeien voorloopig op te schorsen, acht een gedeelte van de pers in de Ententelanden zich geroe pen, een krachtige actie tegen iedere tegemoetkoming tegenover Duitsch- land te beginnen. Vrees voor de agi tatie van deze is, naar gemeld werd, ook de reden, waarom het Londensche hongerkongres met gesloten deuren werd gehouden. Dezer dagen heeft ook een gedeelte van de Belgische pers zich bij deze actie aangesloten in verschillende bladen verscheen een gelijkluidend artikel, waarin het on voorwaardelijk vasthouden aan de uitlevering der Duitsche melkkoeien werd bepleit en geeischt. Het voor naamste argument hiervoor is, dat Duitschlond voldoende vee heeft, om de betreffende bepaling van het vredesverdrag te kunnen nakomen. Zoowel de ellendige stand van de Duitsche vet- en vleeschvoorziening, als de ontstellende cijfers der kinder sterfte tengevolge van gebrek aan melk wijzen er echter op, dat deze bewering geen steek houdt I En bo vendien, al ware de Duitsche veesta pel inderdaad zoo groot als in het Belgisch artikel wordt verondersteld, dr kwaliteit van de overgroote meer derheid van het Duitsche vee is van dien aard, dat het zeer de vraag zal zijn, of de Franschen en Belgen ge zien hun kieskeurigheid in zake de uitgeleverde Duitsche locomotieven en wagons, deze vermagerde Duit- sehe melkkoeien zullen willen aan vaarden. De gemiddelde melkpro ductie is boven iien per koe van circa 25 liter op slechts iets meer dan 10 liter per dag gezonken Zelfs bij deze geringe productie zou de uitlevering der 140-duizend melk koeien voor Duitschland het verlies van 1 a 1 1/2 millioen liter melk per dag beteekenen. Wat dit zeggen wil wordt duidelijk, als men zich herin nert, wat professor Starling in zijn officieel, aan de Engelsche regeering uitgebracht verslag omtrent de voed selvoorziening van Duitschland zegt: Ieder liter melk die verloren gaat, heeft den dood van een zuigeling ten gevolge Wel is waar betoogen bedoelde Belgische bladen, dat de voedsel en meikvoorziening in België eveneens veel te wenschen over laat, maar hier tegenover staat de verklaring van professor Starling (op pag. 7 van zijn Report en food conditions in Ger many 1-dat de totale voedingswaar de van het Belgische rantsoen 5o 0/0 hooger is dan die van het Duitsche rantsoen. Het eiwitgehalte is 5o 0/0 hooger en het vetrantsoen bijna drie maal zoo groot, Het is derhalve niet verwonderlijk, dat er zeer weinig ge vallen van ernstigr ondervoeding on der de bevolking van het bezette Bel- gie waren, dat er aanzienlijke hoe veelheden van het gedistribueerde voedsel tegen hooge prijzen aan het Duitsche leger werden verkocht, en dat de kindersterfte gedurende de jaren van bezetting aanmerkelijk ge ringer was dan voor den oorlog. Van onverdachte zijde wordt hier dus gelogenstraft, dat de toestand in Duitschland gunstiger zou zijn dan in België. Een blik in de Duitsche sta tistieken betreffende de kindersterfte is voldoende, om een indruk te krij gen van de ontzettende slachting, die het gebrek aan melk in Duitschland reeds heeft veroorzaakt, een slach ting die nog steeds aanhoudt Dat er ook in België meer melk noodig is, wie zou het willen ontken nen Maar moet het tekort nu juist worden aangevuld uit het nog veel grootere tekort van Duitschland Waarom kan men zich van zekere zijde niet vereenigen met de oplossing die in het memorandum van Lord Ro bert Cecil o. a. aan de hand wordt gedaan, namelijk dat België en Frankrijk 140-duizend melkkoeien van elders invoeren en dat Duitsch land dit vee en de vervoerkosten be taalt. In het bedoelde memorandum wordt er trouwens op gewezen, dat Frankrijk op het oogenblik reeds 60 duizend melkkoeien uit Amerika in voert, zoodat geen praktische bezwa ren deze oplossing in den weg staan. Beide partijen zouden ermede gebaat zijn Verkrijgbaar in Magazijn voor ieder een aan 77 fr. de 100 kilos. Alle dagen te bekomen in den voor middag van 8 tot 12 ure BLAUWEN ALUIN aan 2 frank de kilo. Zakjes meebrengen. Kaïniet in zakken 14,50. Zemelen aan 34 fr. de 100 kgr. zonder zak Sucrema, in zakken van 50 kilos, aan 41,00 fr. de 100 kilos. Bloem aan 94,00 fr. de 100 kilos zon der zak. Maïs aan 65,00 fr. de 100 kilos zon der zak. Het Bestuur heeft besloten geen en kele waar uit het magazijn te laten gaan zonder comptaüte betaling. Dorschen Frederik Van Langenhove, Sterren hekken te Aalst, laat weten dat hij een dorschmachien ter beschikking houdt voor de leden van den bond. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot voornoemden persoon. Algemeen Agentschap Aalst en óhuliggende der Verzekeringsmaatschappij Onder toezicht van den Staat. Beveelt zich bij de landbouwers aan door Landbouwverzekeringen, gevende per soonlijke verzekering tegen Persoonlijke verzekering voor de in schrijver tegen ongevallen. Verzekering tegen ongevallen voor knechten en meiden. Verzekeringen tegen ongevallen met paard en kar. Voor verdere inlichtingen wende men zich Kerkstraat, 15 Aalst. Ernstige agenten worden gevraagd. Ik zal ook sprekelijk zijn, eiken Zater dag van 10 tot 11 ure, ten lokale van Redt U Zei ven. •k JOS. SCHOCKAERT. '.tftr-aaa» 11 wil

De Koornbloem | 1919 | | pagina 3