1st litii der Havers. Waar gaan wij naartoe LHNOB0ÜWWEE KB LAD Onze Havens. Aan onze Abonnenten. De uitvoer van Witloof Arbeid adelt Zondag 3o November igig. Prijs 6 centiemen. ie Jaargang No 48 Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Vele landbouwers hebben soms groote moeite om goede klavers te* winnen anderen zien gansche par tijen'geheel mislukken of uitsterven en hebben stukken land waar ze geen klavers zouden durven zaaien. Volgens mijn oordeel, nochtans, is het mogelijk op alle gronden met goe de uitslag bekroond te worden wan neer men oordeelkundig en weten schappelijk te werk gaat. Hoe komt het dat sommige gron den voor sommige vruchten niet deugen Omdat deze grond de noodi- ge elementen niet bezit om deze vruchten te voeden. Dus is het eenige middel om deze vrucht fe doen gedijen het inbrengen in den grond van de stoften die er ontbreken. Voor de klaver ontbreekt er meest overal potasch in groote mate, en in kleinere mate kalk en phosphorzuur. Het is dus noodig deze stoffen in den grond in genoegzame hoeveelheden te brengen, om de klavers te doen groeien en lukken. Sommige gronden vragen veel, anderen min volgens de nog bestaande gedeelten die er in zit ten. Men zal dus bij voorkeur gebrui ken Kaïniet 12 tot 14% potasch Staalslakken 18 tot 2o°/0 potasch; su- perphosphaten 10 tot 16% phosphor zuur kalk, en meer andere meststof ten. Eene der bijzonderste punten is het tijdstip van gebruik. Voor staalslak ken zal men een jaar voor het zaaien der klavers deze vetten inwerken 't is te zeggen als ge zinnens zijt met de lente van 192 X klavers te zaaien in eene partij haver dan moet gij in de lente 1920, 600 a 1000 kilos per heet. staalslakken uitstrooien. De kainiet moet ingewerkt worden bij het zaaien der tarwe of der haver waar klavers ingezaaid worden. Kalk zal men ook als kaïniet gebrui ken, nog best ondergeploegd. Hoe komt het dat men dit zoolang op voorhand moet gebruiken Daar juist ligt de knoop, en het raadsel misschien, waarom zoovelen de~£e meststoften zonder goeden uit slag hebben gebruikt. De reden ligt hierin dat al deze meststoffen traag oplossen en maar na een of twee jaar ten volle opneem baar zijn voor de vruchten. Staalslak ken werken het derde jaar beter als het eerste, terwijl het tweede best is. Kaïniet werkt best het tweede jaar daarom moet uwe vetten intijds ge bruikt worden om de gepaste uitsla gen te bekomen. Vele lieden strooien met de lente op klaver die de vorige lente gezaaid werden. Deze bemesting zal voor de klaver geen uitslag opleveren maar wel voor de tarwe die erop volgt. Klavers dienen niet gebeerd te wor den, omdat het eene vlinderbloemige plant is die hare stikstof uit de lucht neemt, Nochtans zal de potasch van den beer aan de klaver ten goede ko men. Men moet echter wel opletten het ook een jaar tevoren toe te dienen. Wanneer men in de winter of in de lente bovenop giet, heeft men gevaar dat het gras, door de stikstof van den beir aangejaagd boven de potasch- arme klaver groeit en ze gedeeltelijk verkracht. Het beste is voor mij en ik spreek van ondervinding Al het vet zooals beir, mest kaïniet of super- phosphaat (wat men gebruiken wil) in den omgeploegden of gespitten grond inwerken van af het zaaien der tarwe of haver waarin men de klaver zaait de staalslakken nog een jaar vroeger. Eens de tarwe of haver van het land hoeft men er nog slechts op te komen om de klavers te maaien. Wanneer gij aan uwe landen genoeg van hooger genoemde mesten toe dient en op gepasten tijd, moet ge geen vrees hebben geene klavers te winnen. Alle gronden dragen klavers als men geelt wat er in ontbreekt. O. Caudron. In den loop der toekomende maand zal de post het kwijtschrift aanbieden, voor vernieuwing van het abonne ment op De Koornbloem a voor het jaar 1920. Ten einde het blad regel matig te ontvangen, verzoeken wij onze leden het bedrag te willen beta len aan den briefdrager. Het Bestuur. Ik weet waarlijk niet waar wij naar toe gaan met de tegenwoordige prij zen. Alles is in opslag. De meststoffen gaan gedurig om hoog. De ammoniak voor de levering Lente staat l3o fr. de 100 kilos, ter wijl wij hem nog verkocht hebben aan 80 frank. De nitraat voor de lente staat 86 fr. en wij verkochten hem 62,5o fr. de 100 kg. De nieuwe maïs gaat aan 74 frank op wagon Antwerpen, terwijl wij deze week nog maïs hebben verkocht aan 65 hetzelfde met de Amerikaan- sche haver, die 5 frank opsloeg op eenige dagen Voor zaailijnzaad vroeg men vol gens kwaliteit 2,60 tot 3,00 fr. de kilo. Lijnkoeken op wagon Antwerpen Amerikaansche aan 98 frank inland- sche aan 92 frank de 100 kilos. Ik weet waarlijk niet waar dat naar toe ga at Eene waar schijnt zeer te dalen en het zijn de kolen. Volgens genomen inlichtingen gaat de toevoer naar Frankrijk beperkt worden. Het scheen ook dat er dui zenden wagons werden weggesmok- keld zonder toelating van het gouver nement. Maar ziet ge, er zullen weer eenige nieuwe koolbarons geboren zijn, want in Frankrijk zijn de kolen veel duur der nog dan hier. Misschien zal ook het gouverne ment eindelijk eens gehoor geven aan de talrijke protesten die haar toekwa men. Ik verhoop dat we binnen kort zullen genoegzaam kolen hebben aan menschelijke prijzen. 't Wordt hoog tijd O. C. In het landbouwgebied rondom Brus sel is het kweeken van witloof een der voornaamste onderdeelen van hetbedrijf, en sedert de laatste 20 jaren heeft deze teelt groote uitbreiding genomen. Volgens een besluit van den Minister van Bevoorrading zou alleen vergunning van uitvoer verleend worden van 5 No vember tot 1 Maart en dat wanneer de prijzen in het land 90 frank op wagon vertrek, niet zouden overschrijden. Laat ons hier dadelijk zeggen dat de prijs van 90 frank tamelijk laag'is, ge zien den hoogen prijs van den handar beid. Voor den oorlog werd er 90 t. h. van de voortbrengst witloof uitgevoerd Pa rijs en ook Holland waren onze beste uitvoerwegen. Toen was er nochtans nooit gebrek aan witloof op onze mark ten. Waarom is deze uitvoervergunning dan noodig Is witloof dan een produkt dat broodnoodig is voor de voeding van het volk Zijn voedende waarde is gering en men mag het aanzien als een luxe-pro- dukt. Laat ons hopen dat hef besluit van het Ministerie van Bevoorrading kortelings zal ingetrokken worden, III. Antwerpen en zijne Mededingers. De voornaamste mededingster van onze handelsmetropool is Rotterdam. Deze tweestrijd dagteekent van lan gen datum en treurige bladzijden zou den er kunnen geschreven worden over den spijtigen naijver tusschen Noord- en Zuid-Nederland. In de jongste eeuw was baron Lambermont, aan wien Antwerpen in 1912 een voet stuk oprichtte, de groote kampioen voor Antwerpen-Vrijhaven, 't Is te hopen dat de schakels, die onze me tropool nog weerhouden, buiten alle onvaderlandsche annexionistisch zul len wegvallen. Toch heeft Antwerpen een groot voordeel op Rotterdam door de verschei denheid van vrachten. België is een landbouwland en tevens een nijver- heidsgebied van groote beteekenis. Holland, het land van melk en kaas, kent haast geene nijverheid. De kool mijnen van Hoilandsch Limburg val len, logisch gesproken, daarbij nog in de Antwerpsche invloedsfeer. Daar door moeten uit Rotterdam vele sche pen leeg heenvaren, en zij zullen dan ook liever Antwerpen aandoen waar altijd allerhande vrachten voorhanden zijn. Te Antwerpen is de uitvoer onge veer gelijk de invoer 10.000.000 T.) Te Rotterdam beslaat de uitvoer daar entegen maar de helft van den invoer. Het aanzienlijk getal regelmatige lijnen, die van Antwerpen naar landen van overzeeuitgaan, en de goede hoop van het werk helpen eveneens mede om Antwerpen op hare plaats van eerste rang-haven te houden. Onze nationale groot-haven kan eveneens vrij wel mededingen met de bizonderste Duitsche havens als Bremen en Hamburg. De Bremer en Hamburgermaatschappijen leggen trouwens ook te Antwerpen aan en de Duitsche afzenders winnen verschei- ne dagen door Antwerpen boven Hamburg te verkiezen. Wij worden evenwel benadeeligd door de Duitsche spoorwegtarieven. Eenige vergelijkende tabels zullen de weetgierigen onder mijne lezers meer overtuigen dan alle mogelijke beschouwingen. In Rotterdam kwa men in 1911 (in tonnen van 1.000 kr 18.898.680. Ton binnen, in Antwer pen daarentegen enkel 14.434.021 T., als volgt verdeeld langs zee 10 mil. 195.851. Ton, langs rivieren en kana len 2.365.434 Ton, langs de spoorwe gen 1.872.716 T. Volgens Ecker vertegenwoordigden de goederen langs zee, rivieren en ka nalen binnengekomen een gewicht van I2.56i.3o5.679 kgr., en eene waarde van 3.o8o.166.160 fr., deze langs de zelfde wegen uitgegaan een gewicht van 9.417.481-843 kg. en eene waarde van 2.73i.5ih.736 fr. In 1911 zijn 6.896 zeeschepen Antwerpen binnen gevaren, in 1912 daarentegen 6.973 met eene gemiddelde tonnenmaat van 2.000 Ton. Antwerpen is ook eene belangrijke haven onder toezicht van het getal uitwijkelingen, die er scheep gaan. Van 81.497 in 1910 klom hun getal in 1912 tot 91.971 tegen 201.63i in Bre menen 134.169 in Hamburg. Het zijn meest Polen. De overige Havens A. De Havens aan de Kust Aan de kust hebben wij twee havens, deze van Oostende en de onlangs ge bouwde te Zeebrugge. De haven van Oostende bestaat uit eene oude en eene nieuwe haven. Zij is van beteekenis voor het paketboo- tenverkeer met Engeland. In 1911 liepen er 710 zeeschepen binnen met eene tonnemaat van 333 751 T., in 1912 slechts 662 met eene tonnemaat van 3i2.5o3 T. De goedereninvoer bedroeg in 1911, 335.000 Ton, voor eene waarde van 127.000.000 fr., de uitvoer daarentegen slechts 46.000 T. doch voor eene waarde van 200 mil joen frank. Het ongelooflijk verschil tusschen de waarde der ingevoerde producten en deze der uitgevoerde is te wijten aan het feit dat enkel grond stoffen ingevoerd worden en daarente- gen bewerkte fabrikaten voor den uit voer bestemd zijn, De visschersvloot van Oostende be droeg voor den oorlog 169 booten, waaronder 26 stoom- en 6 zeilsche pen met hulpmotors, verders 154 visschersbootjes voor kleine vangst. De visch in 1911 aan de mijn te Oos tende verkocht had eene waarde van 6.000.000 fr. Bij de zeevisscherij moeten wij een oogenblik stilstaan, om den vinger te leggen op eenegapendewonde waaraan ons Vlaamsche volk lijdt en om te wijzen op wraakroepende toestanden in onze sociale wetgeving. Ik bedoel namelijk de verwaarloozing onzer zeevisscherij. Hoezeer de noodlottige gevolgen van de zelfvervreemding der leidende standen zich laten gevoelen in de volksbedrijven, blijkt hier op bijzonder treffende wijze. Tot in de allerlaatste jaren, toen jongere dur- vers het de verantwoordelijke regee ring al te bont maakten, hebben de opeenvolgende Regeeringen iets ten voordeele der visscherij gedaan Zelfs toen in 1845 1847, tijdens de groote crisis veroorzaakt door de omwente ling in de productiewijze (mechanisa tie) en het mislukken van deri aardap peloogst, de helft der Vlaamsche bevolking van de openbare liefdadig heid moest leven, ophetoogenblik dat de Vlamingen dreigden ten onder te gaan door de nijpende ellende en den bangen kommer, toen dachten noch de Regeering noch de vet-betaalde heeren uit het middenbestuur er aan in de zee eene bron van voedsel en van geld gewin te zoeken. Is het niet beschamend voor ons dat wij, met eene moedige visschersbevolking en betrekkelijk een der grootste zeekus ten van de wereld, nog jaarlijks mil- lioenen moeten wegdragen naar Hol land en Engeland om in onze behoef- De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1