Niet meer gewacht LANDBOUWWEEKBLAD Aan onze Staatsbestuurders Arbeid adelt Voor onze Boerenjeugd Sneeuwvlokken Klachten. Aan de Bestuurleden der Plaatselijke Bonden ONZE FRANK Zondag 14 December 1919. Prijs 6 centiemen. 1* Jaargang No 5o Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Het bestuur van dezen bond, in vergadering van Vrijdag 5 December heeft besloten door alle middels de rechtmatige eischen en de rechten der landbouwers te verdedigen. Dagelijks komen ons klachten toe over niet-betaalde leveringen, in het bijzonder van Gerst. Reeds vier maanden geleden gingen wij persoon lijk om inlichtingen bij Mijnheer Maenhoutte Gent. Deze heer Volks vertegenwoordiger beloofde ons vast dat al de geleverde gerst aanstonds ging betaald worden door de gersten centrale. Helaas op dees oogenblik is er nog niets van gekomen Zoo is het met vele artikelen zooals hooi, stroo, notelaars, paarden, geleverde koe beesten, koeien van de gemeenten gekocht en aan de vluchtelingen uit West-Vlaanderen gratis aigegeven. De landbouwers loopen van links naar rechts en worden van Pontius naar Pilatus verzonden. Dat heeft al laner genoeg ge iuurd. Er schiet ons nog alleen over onze oude spreuk Redt U Zei ven Het bestuur van onzen bond heeft besloten eene protestatie aan de Kamer te sturen geteekend door al de landbouwers die iets te reclameeren hebben! Dit protest zal opgesteld worden en zal gedurende twee dagen in ons lokaal liggen om aan iedereen de gelegenheid te geven te komen teekenen. Er zal meteens een lijst opgemaakt worden van al de landbouwers uit onze streek dis nog betalingen ten achter staan, die niet genoeg betaald of op andere manieren benadeeld werden. Neven den naam van eiken landbouwer schrijven wij alles wat nog niet betaald is en zenden deze litanie naar de Kamer van Volksver tegenwoordigers. De burgemeesters der gemeenten die van hunne aardappels een spot prijs ontvingen zullen eer doen aan hun naam, met voor al de boeren van hunne gemeente op dees protest te teekenen. Klachten tegenover het Komiteit met goede getuigen zullen graag aan vaard worden. Klachten van overdreven opslag der landpachten met de bewijzen of kwijtschriften erbij dienen aange bracht te worden. Naar wij vernemen zijn er eigenaars die i.5o fr. de roede vragen van landpacht aan arme, klei ne landbouwers Zulke woekeraars moeten aan de schandpaal en hunne namen moeten in de kamer komen Het is de tijd dat wij recht eischen over de ons aangedane ongerechtig heden, die voorbij, maar niet verge ten zijn Landbouwers komt allen teekenen op het protest en uwe niet betaalde waren, alsmede uwe andere grieven aangeven in ons lokaal REDT U ZELVE groote markt te Aalst, op Zaterdag 20 en Zondag 21 December a. s Gansch deze twee dagen zal er iemand ten lokale ter uwer beschikking zijn. Namens het Bestuur. Veel wordt er geklaagd en niet ten onrechte dat het bederf onzer steden meer en meer op onze dorpen doordringt op zedelijk terrein is onze boerenjeugd zoo zeer gedaald de laatste jaren. De oorlog heeft daar veel toe meegeholpen. Toch is de ge ringe geestelijke ontwikkeling van on zen stand daarvan de grootste schuld. Onze geestelijke opvoeding laat toch zoo veel te wenschen. Zonen en dochters naar fransche pensionaten sturen en hen daar om eenige honder den franks fransch te laten leeren dat doen ons buitenmenschen wel maar daarbij blijft het. En toch een boerenzoon die tot zijn 16-18 jaar enkel fransch heeft geleerd of een dochter die eene fransche juffer opvoeding heeft genoten, staan later in hun dorp toch nog zoo onbeholpen voor het werkelijke leven. Indien zij beiden meer opvoedkunde, natuur en landbouw wetenschap hadden bestu deerd dan zouden ze met meer liefde en eigenwaarde het leven aanvangen en zouden ze zich het boerenleven anders voorstellen. Maar wat zien wij nu gebeuren met hen die wat hooger gestudeerd zijn dan ons gewone jongens Eerst en vooral als vader of moeder weten dat zoon of dochter wat goed vooruitgaat in de school en te huis ko- menmetwat verfijnde manieren danis 't maar seffens mijn zoon of dochter is te geleerd om boer te blijven En de zoon of dochter aangetrokken door de omgeving waarin zij een tijd ge leefd hebben, verlangen niets beter, dan gauw 't een of 't ander plaatsje aan een bestuur of ergens in de stad. Zulke opvoeding is verkeerd en veelal zien wij dat vader en moeder het zich gauw beklagen dat hun kind zoo hoog geleerd is. Met zoo'n doenwijze gaan ook de krachten voor onzen stand verloren, die, ware hun opvoeding goed geweest en hadden ze van hunne geleerdheid een goed gebruik gemaakt veel zou den kunnen meehelpen tot het welzijn en de verheffing van heel hun volk. Zoolanger dergelijke dwaalbegrippen bij ons te vinden zijn zoolang ook zal ons volk verstoken blijven van hooger menschelijk leven. Een eerste en noodzakelijk punt, waaruit de andere van zelfs zullen volgen en die bij ons broodnoodig is en vooral dat wij, jongeren moeten invoeren is de verbetering en de ver fijning van ons leven. Velen onzer boeren, onzer kleine boeren vooral, leven nog als echte sla ven. Zij werken en' wroeten van den vroegen morgend tot den laten avond, en doen het werk wat ze aan knecht of meid niet zouden durven opleggen. Soms is het uit noodzakelijkheid maar daar is toch altijd veel te verbeteren. Als die mensch nu eens zijn werk goed beridderde en zijn zaken met oordeel wist te schikken zoü hij toch een meer menschelijk leven kunnen leiden. Ook wordt er op vele boerenhoven heel weinig rekening gehouden van gezondheid en zindelijkheid en toch in hoevele gevallen zouden wij, dit, toch zoo gemakkelijk en zoo goed kunnen verbeteren. Uw eigen persoon moet ge ook goed verzorgen. Wees proper en dat zal U meer eigen waarde aanleeren en gij boerendochter verwardt niet het verwaande schoon, deftig gekleed gaan, met de kleeding der stadjufiertjes. Waarom kunt ge aan woonhuis of stalling geen vriendelijk voorkomen geven,. Dat zijn zaken die moeder en vader gewoonlijk aan de groote kinde ren overlaten en dus is het aan u het uitzicht onzer hoven te verfraaien. ('t Vervolgt) De sneeuwvlokken komen In spelende stroomen Bij wintertijd weer, Wanneer ze na stormen Een sneeuwmantel vormen Zoo wijd en zoo breed, En dekken het koren Dat slaapt in de voren Met 't maagdelijk kleed. Wij zien dan de velden Gods wonderen melden Met heerlijke pracht. Het maantje komt lonken En lachen en pronken Zoo schoon in de nacht. En lang zal hij wachten En blijven vernachten Tot dat hij voor goed Van velden en wegen] Bij zon of bij regen Verdwijnt naar den vloed. JOS. SCHOCKAERT. Wanneer wij den toestand van ons land eens goed nagaan moeten wij bespeuren dat ons hedendaagsch be stuur veel te onverschillig en te lam lendig te werk gaat. Zien wij onze zuiderburen Frank rijk Deze sparen geen de minste moeite om hun land weder herop te bouwen en nijverheid en handel weer in het leven te roepen, zij geven werk aan hooge prijzen laten alles herstel len wat in hunne macht is, vragen zelts de hulp der werkkrachten uit an- Klachten kwamen ons toe over een schrijver van een plaatselijken bond, die volgens zeggen zijne waren veel hooger verkocht als de prijs in de Koornbloem vermeld. Ziehier eenige uitleg over de manier van handelen van schrijvers en leden Al de prijzen in de Koornbloem ver meld zijn gelijk voor al de leden van den bond, voor de waren in ons ma gazijn door hen weggehaald. Zijn er schrijvers der plaatselijke bonden die met kar en paard voor al de leden eene vracht waren aanhalen, dan zal de prijs vermeerderd worden met de vervoerkosten.Leden die deze vervoerkosten niet gaarn betalen zul len best doen hunne waren persoon lijk in het magazijn weg te halen. Het beste middel om de waren goedkoop tehuis te krijgen is de ge- zamentlijke aankoop van de bonden. Alle bonden moeten ten minste alle maanden vergadering houden, waar de leden alles aanvragen wat ze op de maand noodig hebben. Dan zal het eene koop van eenige duizende kilos zijn en de waren worden U op de dichtgelegene stetie voor eenige cen tiemen per zak opgestuurd. Dan zal het ook gemakkelijk zijn voor het bestuur de aankoopen te doen, daar zij aldus op voorhand we ten zal hoeveel de leden zullen noodig hebben. Bestuurleden van bonden die deze maandelijksche vergaderingen niet beleggen doen niet hun plicht tegen over hunne leden,en veroorzaken veel last aan het bestuur. Idere landen. Daardoor zien wij dage lijks met honderden van onze kloeke, forsige vlaamsche werklieden uitwij ken naar Frankrijk, daar kunnen zij geld verdienen om met vrouw en kin deren behoorlijk door de wereld te geraken, en het leven is daar niet zoo kostelijk als in hun vaderland. Ook zien wijmenigen moe 'igen en vooruit- zienden landbouwer onze streken ver laten om in betere oorden hun brood te gaan opzoeken. Zien onze hooge staatsmannen daar geen nakend gevaar in, en eenen on vermij delij ken ondergang voor ons land kunnen zij niet beginnen met nationale herstellingswerken in ons land aan te vangen, of denken zij mis schien dat er niemand meer moet le ven dan zij alleen Wanneer de toestand zoo nog eeni- gen tijd blijft voortduren, zullen wij onze streken gan'sch zien ontvolken. Het is tijd dat onze regeerders de oogen openen en de handen uit den j zak trekken om ze aan het werk te slaan Houdt u liever bezig met het nationaal herstel van België, dan met al die hoogste prijzen op al hetgeen den landbouwer voortbrengt iaat den vrijen handel in plaats van het- geene inkomt uit vreemde landen op stapelen in groote magazijnen waar het dikwijls ligt te bederven en tot niets meer kan dienen, dan zullen boe ren, kleine burgers en handelaars niet meer genoodzaakt zijn hunnen gelief den moedergrond te verlaten om naar vreemden streken hun brood te gaan opzoeken. V. V. D. Tot hiertoe zijn er gemeenten waar nog geene voordracht werd gegeven over Onderlinge Brandverzekering. Het is volstrekt noodig dat iedere landbouwer de voordeelen kent dezer inrichting. De bestuurleden der bon den zijn vriendelijk verzocht hierover eene vergadering te beleggen, waar een lid van het hoofdbestuur zal ko men uitleg geven over deze belangrij ke kwestie. Schrijven de datums, lo kaal enz. aan het bestuur Lokaal Redt u zelve, te Aalst. N. B. Gemeenten waar de land bouwers begeeren een bond te stich ten of zich aansluiten bij de Onderlin ge Brandverzekering, zullen ook op eerste schriftelijke aanvraag eene voordracht krijgen, gegeven door een bestuurlid van de Vereeniging. Schrijven Boerenbond REDT U ZELVE Groote Markt, Aalst. Ziehier wat 1 frank Belgisch geld op dit oogenblik weerd is in andere landen In Spanje o,52 fr. Zwitserland o,55 Holland o,56 Vereenigde-Staten o,58 Zweden 0,66 Engeland 0,67 Noorwegen 0,69 Denemarken 0,71 Frankrijk 1,04 Italië 1,29 Roumenië 2,94 Duitschland 5,47 Oostenrijk Gevloekte oorlog die volkren ver moordt en landen ruineert De Koornbloem Zij dalen en vallen Tot 't laatste van allen, Op 't rustbedje neer.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1