Voor de Landbouwers der Geteisterde streken Internationaal Overzicht Smokkelaars van St-Malo De strijd tegen de besmettelijke veeziekten. Wie zal van de aooo hoeven, die de regeering in 1920 in West-Vlaanderen zol oprichten, genieten De keus der begunstigden zal met zorg geschieden. Dezen moeten aan de volgende voorwaarden beantwoor den ie Belg zijn, en door hunne beroeps hoedanigheden of door hunne familie omgeving bekwaam zijn, om het werk in uitmuntende voorwaarden te onder nemen 2° Niet over de noodige geldmidde len beschikken, om de taak zonder tusschenkomst van den Staat te on dernemen 3° Schuldeischer van den Staat zijn hetzij voor bewezen diensten, hetzij door geledene schade. De orde van voorkeur is vastgesteld als volgt i° Oud landbouwers der streek, die gedurende den oorlog onder de wa pens waren 2° Oud-Landbouwers der streek, die gedurende den oorlog als burgers geleden hebben 3° Landbouwers vreemd aan de streek, die gedurende den oorlog on der de wapens waren 40 Landbouwers vreemd aan de streek, die als burgers gedurende den oorlog geleden hebben 5° In geval dat de voorgaande reek sen niet voldoende zijn, ook andere landbouwers, dieernstige waarborgen bieden. De personen die verlangen van de toegestane voordeelen te genieten voordeelen te genieten moeten hunne aanvraag richten tot den Minister van Binnenlandsche Zaken (Dienst der verwoeste Gewesten) vóór 15 De cember aanstaande, voor degenen die in België woonachtig zijn en voor 1 Januari, indien zij in den vreemde verblijven. Huane aanvragen moeten hnnne titels opgeven, alsook de samenstel ling hunner familie, hun ouderdom en de plaats der verwoeste streek, waar zij zich bij voorkeur willen vestigen. Deze aanvragen zullen onderzocht worden en de beslissing zal genomen worden door een comiteit, door de zorgen van den Minister van Binnen landsche Zaken samengesteld. 't Schijnt dat de bolsjevisten volop aan de winst liggen in Rusland. Het leger van generaal J oedenitsj terugge dreven, is ten deele ontwapend. Zonder regeering en zonder terug- tochtslijn, is het samengedrongen op de smalle strook ten oosten en ten noorden van Narva. Ook heeft de opstand in Oekrajina veel bijgedragen tot de overwinning der bolsjevisten. Reeds verscheidene dagen duurt den strijd tusschen de Oekrajiners en de troepen van gene raal Denekin. De vredesonderhandelingen tus schen de Randstaten en de bolsjevis ten zijn op 6 December begonnen. De onderhandelingen worden geheim ge houden. De Russische delegatie be staat uit 20 personen, waaronder 7 vrouwen. Als leiders treden op de kommissarissen Krassin en Jofïe, Litvinofl, de sovjet-afgevaardigde, die tegenwoordig in Denemarken ver blijft, heeft zijne meening laten kennen over de draagwijdte van den vrede met Rusland. Groot-Brittanje en Amerika, zegt de russische minister, hebben uitgebreide ekonomische be langen in Rusland en deze zullen ge waarborgd worden door de sovjet- regeering. Eveneens heeft Engeland er alle belang bij, dat de vrede her steld wordt in Azië. Wat Frankrijk betreft, hoe langer Rusland in oorlog is, hoe langer het zal moeten wachten op zijn intresten en hoe moeilijker het wordt voor Rusland ze te betalen. Ook loochent hij ten stelligste de be weringen van Lloyd George als zoude Rusland nog geene vredesvoorstellen aan de Entente gedaan hebben. Wat de heropbouw van Rusland aangaat, zegde Litvinofl, dat zou de oorlog ophoudt en de Verbondenen machines zenden, de heropbouw zeer vlug zal gaan. Ik geloof, zegde hij, dat den volgenden zomer Rusland niet alleen in staatzalzijn in zijn eigen behoefte te voorzien, maar, ook graan naar andere landen zal kunnen uit voeren. Hij voegde erbij, zoo de oor log blijft duren, de tegenwoordige regeering het nog lang kan uitl ouden. Terwijl in alle landen der wereld een zucht naar zelfstandigheid op gaat, heeft Mongolië zijne autonomie opgezegd en verzocht opnieuw onder de bescherming van China geplaatst te worden Men meldt thans uit Pe king, dat de Russische gezant gepro testeerd heeft tegen de intrekking van wege China van Russisch-Chineesch- Mongoolsche overeenkomsten van 1912, i3 en 16. Den 22 November werd in Peking eene nota van den president afgekon digd, waarin werd bekend gemaakt, dat een Mongoolsch verzoekschrift werd ontvangen, waarin het verdrag met Rusland werd ongeldig verklaart en dat de bolsjeviki dreigde Mongolië binnen te dringen. Het verzoekschrift zegde verder, dat de Mongolen wen- schen eenige van hunne voorrechten te behouden. Deze week meenden vele rnenschen hier ten onzent dat de oorlog weer voor de deur stond, 't Was er te doen om de bekrachtiging van wege Duitschland van het verdrag van 1 November. De Opperste Raad had met alge- meene stemmen den tekst aangeno men van het antwoord op de mede- deeling van de Duitsche afgevaardig den. Gezien de buitengewone belang rijkheid van deze nota, is de over handiging geschied door Dutasta, den algemeenen secretaris van de konferentie. In strijd met hetgeen de ronde doet, is er geen spraak van een ultimatum. Deze nota heeft veeleer het karakter van een sommatie of aanmaning in afdoende bewoordingen, die Duitsch land met dwangmaatregelen dreigt, zoo het aan zijne verplichtingen tekort blijft. In zake de Duitsche krijgsgevan fenen is de kwestie zeer duidelijk, lunne naar huiszending zal geschie den, wanneer het verdrag in werking zal getreden zijn. Over de kwestie van Scapa Flow zal de Opperste Raad eene bijzondere mededeeling doen op de nota die hij ontvangen heeit van de Duitsche regeering. Deze mededeeling zal de verantwoordelijk heid van Duitschland uiteenzetten. v De staking der A merikaanscht mijn werkers is ten einde. Gedurende eene vergadering die tot laat in den avond duurde en waar de toestand van het land tengevolge dier staking bespro ken werd, hebben de leiders der mijnwerkers besloten zich bij de voorstellen van Wilson aan te sluiten. Met eenparigheid van stemmen werd de algeheele werkherneming aange nomen. De koningsgezinden in Hongarië roeren nogal geweldig hun staartje. Zoo heeft eene afgevaardiging van de koningsgezinde partij een verzoek gericht aan den minister-president Huszar, om aan het Hongaarsch wa pen wederom de Steiaankroon toe te voegen. I11 zijn antwoord verklaarde Hus zar, dat hij zelf royalist is en dat hij DE Isidora slaakte een gil en vatte krampach tig den arm haars vaders. Toen hoorde zij een gedruisch alsof de postiljon van den bok werd geworpen. De markies greep zijn pistolen en spande de haan. Nauwelijks was hij hiermede gereed toen het portier opengerukt en het rijtuig door licht eener lantaarn beschenen werd. Wees zoo goed Mijnheer, werd den mar kies toegeroepen, terwijl gelijkertijd een pis tool op zijn borst werd gericht, uw horloge en beurs af te geven meer verlangen we niet. Ik verzoek u tevens, zoo verstandig te zijn, ons geen moeite te veroorzaken. Gij zijt rijk en wij zijn arm wij hebben gebrek aan hetgeen gij in overvloed bezit. Maak dus geen omstandigheden, of... De rede van den roover werd door den knal van een pistoolschot afgebroken, en de schurk stortte, zonder een kreet te slaken, levenloos ter aarde de kogel, dien de mar kies had afgevuurd, had hem in het hoofd getroffen. In een oogwenk stond echter een tweede roover aan 't portier, terwijl een derde toe snelde, om de lantaarn op te rapen, die nog was blijven branden. De markies loste op hem de andere pistool, maar zijn arm werd door den roover in de hoogte geslagen, zoodat de kogel over zijn hoofd vloog. Nu, mijn vriend zult ge toch wel alle verdere tegenweer afzien, riep de schelm, beide handen des markies grijpende. Hij was een sterke kerel, en meteen enkelen snellen ruk trok hjj den markies uit het rijtuig. Deze wierp snel een blik o;n zich heen en zag toen dat nog vier andere spitsboeven om het rij tuig stonden en men de postiljon aan een boom gebonden had, Toen haar vader uit het rijtuig getrokken werd, slaakte Isidora een hevigen angstkreet en nauwelijks weergalmde die schrille toon door de lucht, of een der roovers had haar reeds vastgegrepen. We zullen dadelijk aan uwen angst een einde maken, mejuffrouw, sprak de roover met een boosachtigen lach tegelijk tilde hij haar uit het rijtuig en legde haar op den grond. Zij wilde om hulp roepen, maar hij stopte haar een doek in den mond. en daar bij viel zijn oog op de zware gouden ketting, welke zij om den hals droeg Dit zullen we ter vergoeding nemen voor de moeite die we ons getroosten, sprak hij, terwijl hij haar de ketting en het daaraan bevestigde rijk met diamanten omzette horlo ge trachtte te ontnemen. De markies verweerde zich dapper, maar kon zich van zijn veel sterker tegenpartij niet bevrijden, en deze wilde juist een begin maken om de zakken van den edelman te ledi gen, toen hij door een angstkreet van zijne kameraden daarin gestoord werd. In 't zelfde oogenblik knalde een pistool schot, en de schurk, die over de bijna on machtige Isidora gebogen was, liet een gil hooren en sprong overeind. Een kogel had hem in de zijde getroffen, en terwijf hij zich omkeerde naar den kant vanwaar het schot gekomen was, en naar zijn wapens greep, kreeg hij een slag op het hoofd die hem ter aarde velde. Stel u gerust, mejuffrouw, sprak eene vriendelijke stem, en tegelijk voelde Isidora zich van den grond tillen. Zij bespeurde da delijk dat haar redder een jongeling was, maar voor dat zij nog den tijd had gehad hem nauwkeurig te beschouwen, had hij haar weder in het rijtuig gezet en was naarden markies gesneld. Deze had zich weder opgericht, want ook hem was iemand ter hulp gekomen, en de schurk, die zijne zakken had willen ledigen, lag in zijn bloed te baden De twee schelmen, die de paarden hadden vastgebonden, wilden het nu op een loopen zetten, doch de een werd door een kogel neergeveld, terwijl de ander door een geweldigen slag met den loop van de pistool insgelijks ter aarde werd geworpen. Zijt ge gekwetst, mijnheer de markies vroeg de oudste der twee die zoo op 't juiste oogenblik den markies en zijne dochter waren ter hujp gesneld. O neen, mijnheer, antwoordde de heer de Mortigny ook geloof ik niet dat de schurken me iets ontroofd hebben. Dan kwamen we waarlijk nog juist bij tijds. Indien gij nu weder in uw rijtuig wilt plaats nemen, zal ik den postiljon gaan be vrijden zooals ik zie, hebben de schurken den armen jongen aan een boom gehouden. Terwijl deze woorden gewisseld werden, was de door den slag met de kolf van de pis tool neergevelde roover weer bij kennis ge komen hij sprong op en vluchtte over de vlakte. Zoodra de persoon die den postiljon v ilde bevrijden dit bespeurde ijlde hij den roover na. De markies zag angstig naar zijne dochter om en was innig verheugd, toen hij die haar uit de handen der roovers had verlost, haar in zijne armen terugvoerde, Is mijn dierbaar kind gekwetst vroeg hij zulks in zijne besprekingen met sir George Clark duidelijk gezegd had. Met vreugde had hij het besluit va* de Entente over het houden van een volksstemming in zake den staats vorm in Hongarië begroet, wel we tende dat eene overgroote meerder heid zich voor het koningdom zich zal uitspreken. De minister-president sprak zich niet voor den een of ande ren persoon uit, en zette de konings- gezinden aan zulks ook niet te doen. Hij verklaarde dat koningsgezinde propagande, voor zoover die geen bepaald persoon betrof, op een steun der regeering mocht rekenen. De heropening van het Fransch Parlement heeft plaats gehad. Het oudste lil, de heer Siegfried, wenschte de afgevaardigden van Elzas-Lotha- ringen welkom en zegde dat Frank rijk een nieuw leven gaat beginnen. Hij bracht hulde aan de gesneuvelde soldaten, aan de Geallieerden en kan de regeering die dezen grooten oorlog tot een goed einde wisten te leiden. De heer Frangois antwoordde in naam der Kamerleden van Elzas- Lotharingen. 't Was op 17 Februari 1871, dat ons volk geprotesteerd heeft tegen de aanhechting bij Duitschland. Het verdrag van Frankfurt, zegde hij, is thans verscheurd. Met geestdrift hebben we onze bevrijders begroet. Duitschland kan nu geen aanspraak meer maken op het vroeger veroverd gebied. Wij beloven Frankrijk onze trouw en nooit zal Elzas-Lotharingen zijnen wachtpost aan den Rhijn ver laten. Besmettelijk verwerpen der koeien. Die ziekte wordt zoo wat in gansch het land waargenomen. Zij is besmet telijk, en loopt voort van de eene hoeve naar de andere, tengevolge van den handel in er mede besmette die ren, en door de dekking. Wanneer zij in een stal gedrongen is, tast zij ge woonlijk al de koeien aan, en veroor zaakt gedurende opvolgende jaren het miswerpen. Hare bijzondere kenmer ken, en de door haar aangerichte schade zijn door de landbouwers maar al te goed gekend In eiken kweek waar een geval van misgeboor te wordt vastgesteld, want er is geen onderscheid tusschen een al of niet besmettelijke miswerpen. In den strijd tegen besmettelijke misgeboorte dient men de volgende voorzorgen te nemen: met de meeite bezorgdheid, terwijl hij haar innig aan zijn hart drukte. Neen, vader, antwoordde Isidora mij is niet het minste leed wedervaren- God zij geloofd 1 En moge voor hetgeene zij voor ons gedaan hebben zijn zegen op on ze redders nederdalen I riep de markies. De persoon die den vluchtenden roover was nageijld kwam nu terug, Ik heb van de verdere vervolging afgezien, sprak hij, zwaar hijgend van de vruchtelooze jacht. De schelm is in de rivier gesprongen toen heb ik hem aan zijn lot overgelaten. De weg is nu veilig, mijnheer, en ik ge loof niet dat ge op uw verdere reis nog ver ontrust zult woiden. Wees zoo goed plaats te nemen, de postiljon zal dadelijk weer op den bok zijn. Hij ging naar den postiljon, sneed met zijn dolk de touwen door, waarmede deze aan den boom gebonden was, groette den mar kies en diens dochter, om zich met zijnen kameraad te verwijderen, Neen, neen, beste vrienden, zoo laat ik u niet gaan, riep de markies, die intusschen geheel van den schrik bekomen was. Ik bid u, zeg wien ik mijne redding en die van mijn kind te danken heb. We zijn lieden die het toeval hierheen heeft gevoerd, om u uit de verlegenheid te redden, in die iederen rechtschapen man en elk meisje in dergelijke omstandigheden hun bijstand zouden hebben verleend ge zijt ons daarvoor geen dank schuldig, antwoordde ds laatste der bevrijders. Wordt voortgezet. -¥• 8 «0»

De Koornbloem | 1919 | | pagina 2