Kerst= en Koninkfeest. De Boerenstrijd Voor onze Boerenjeugd LANDBOUWWEEKBLAD Zondag 13 Januari 1319. Arbeid adelt Zondag 28 December 1919. Prijs 6 centiemen. 2C Jaargang No 52 Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Op de eenzaam hoeve wacht vrouw Lieve en bidt. De sneeuw is overdadig neergevallen Een effen doek, waar fonkelsteen in zit, Spreidt ze op het hellend dak van schuur en stallen, Al over 't land, zoo ver, zoo zuiver wit, En doet den toren tintelen en brallen. s Nu vaart een zonnig wuiven door de kerk, Een luwe lucht vol zalige innigheden, Vol orgeltonen, wolkend wierookwerk, Geheime zuchten, heilige gebeden... En zachter, onder blanke zode en zerk, Genieten, die eens baden, eeuwge vreden. Haar rozenkrans, verschoten-bruin van kleur, Schuilt Lieve door haar vingers, langzaam, lijze... Ze stijgt op englenvlerk en myrregeur, In wonderzoet gevoel ten Paradijze. Zoo hoog, zoo ver Hoor, stapjes aan de deur Fijnzilver trilt het liedje op de oude wijze Open uw deur met een gerreke 't Sneeuwt en waait. Kijk maar eens op naar ons sterreke, Hoe het draait Laat het maar sneeuwen en vriezen dat 't kraakt 't Kindeke sluimert en moederke waakt. Vrouw Lieve -komt al opendoen. Vreemd kijkt Ze naar de dutskes, kodd'ge koninkventjes, Een bruinoogd is er die op Mark gelijkt Hier hebt ge centen, baasje, en halve centjes. Zie, dat ze moeder in haar beursje strijkt, En hier voor U, een boterham met krentjes. En de aardig-knappe knaapjes, bontgepint Met kleur'ge kleeren en papieren hoedjes, Gaan dankend verder, zeer en welgezind. De gouden sterre draait, en 't klinkt weer zoetjes Van Mariake en 't goddelijk kind... Geern draagt de sneeuw de printen van die voetjes. Op de eenzaam hoeve bidt vrouw Lieve en beidt, Er roert in haar een wonderbaarlijk leven, En voor haar oogen ligt een lucht gespreid, Dien bruinoogde eng'len lachende doorzweven... Zoo dekt natuur haar vrome vruchtbaarheid In rein gewaad uit hemelwol geweven. (Uit het prachtig werk Terwe van René Ce Clercq.) Onder de menigvuldige onderwer pen van gezamentlijke strijd ligt in de naaste toekomst de kwestie der pach ten. Er is maar ééne oplossing die ons zal voldoening geven en dat is de regeling van de pachten door den Staat. Deze regeling zou gesteund zijn op de voortbrengstweerden en hoeda nigheden der gronden ook de ligging (aan goede of slechte wegen of m de nabijheid der steden ot nijverheids centerrs. Dit vraagstuk werd reeds dikwijls besproken enzelis zijn er landbouwers die beweren dat dergelijk stelsel meer kwaad dan goed zou teweegbrengen. Dit is evenwel moeielijk aan te ne men, ten ware voor uitzonderlijke ge vallen. Doch met de verhooging der pachten die bijna overal in voege komt zullen zeker alle landbouwers, maar bijzonderlijk de kleine er belang bij hebben bij eene degelijke en rechtvaardige regeling. Het zijn voorzeker meest de kleine boeren die er het meest voordeel zou den bij hebben. Groote bedrijven worden gewoonlijk goedkoop en met lange termijnen verpacht, terwijl de kleine brokkelpartijkens alle vijl zes jaar door een of ander reden van pachter verandert. Zoo ziet men op'sommige gemeen ten dat opkomende huishoudens bij alle eigenaars achter land loopen, meer biedende om het de eerste tehebben. Er bestaan vele wetten op de rege lingen van loonen der werklieden en daar zijn voor de landbouwers vele lessen te nemen. De Staat beschermt de werkman tegen onderkruiperijen van anderen Hetzelfde moest gebeu ren met de boeren. ^0^ Maar eerst zouden de boeren zeil dat moeten verstaan ze zouden moe ten het karakter hebben van niemand te onderhuren, noch door nijd of ik zucht gedreven, anderen op te jagen bij verpachtingen. De landbouwer die een andermans land gaat pachten aan overdreven prijzen, gaat onderhu ren of aan de eigenaars meer beloven dan de gewone pacht is enkel een lafaard, een man die niet weerd is dat hij leeft. Men zou soms de strijd voor de landbouwers opgeven als men hoort hoe op sommige publieke verpachtin gen de pachtprijzen door de boeren zeil worden omhoog gejaagd. Wat baat het aan het parlement eene regeling, eene vermindering van pacht te vragen, als gij zelf vrijwillig dezelve verhoogt. Hoe kan er spraak zijn van pachten aan 60 irank het dagwand als gij zelf i5o Ir. 200 Irank gaat biedenol roepen op openbare verpachtingen Laat ons beginnen met zeil mensch te zijn als we willen dat anderen met ons mensche- 1 ijk handelen. Zijn er boeren die alles willen pakken en allfes opjagen, laat ze hun gang gaan beperk L, ol zijt ge een jong gezin trekt er uit. naar een of ander hof, waar ge op uw gemak zult boeren kunnen. Dat dezen die verstand genoeg hebben, anderen de domheid en slechtheid hunner han delwijze doen inzien. Zijn er verpachtingen in plaats van met nijd en wrok daarheen te trekken spreek ondereen af in vriendschap en regelt alles op het beste dan zult ge i uw geld en moeite sparen en weerdig i zijn van uw stand. I Hetzelfde geldt voor de verkoopin- gen van land. Men zou soms gelooven dat sommige boeren eene goudmijn bezitten en dat het geld er binnenkomt bij honderdduizenden zonderhet min ste werk. Ik wil een voorbeeld aanha len. Een tiental dagen geleden werden er eenige partijtjes land en meersch verkocht. Een meerschje te Ottergem. laag en van tweede klas, maar die door watering nog al gras geeft, met eene oppervlakte van 25 aren 3o cen tiaren werd er verkocht met onkosten inbegrepen, het sommeken van 8go5 f of 351-77 frank de are, of 108 fr.de roede Voor een meerschken van 82 roeden geeft men in de gemeente Ottergem 8905 frank Indien deze landbouwer zijn geld had geplaatst aan 6% dan had hij jaarlijksch ontvangen 534 frank. Die man betaalt dus een pacht van 534 fr. voor 82 roeden. Voor eene hectare betaalt men op dezebasis de koopprijs van 35197 frank als pacht 2111,82 fr. Het is toch niet aan te nemen dat menschen die zulke toeren uitsteken hun volle verstand bezitten En met wat recht kunnen deze land bouwers eene regeling of verminde ring vragen voor overdreven pachten? Ziedaar een bewijs van slecht beleid' en weinig verstand bij de landbou wers. Er zijn gelukkig gemeenten waar de boeren bij verknopingen en verpachtingen meer gezond verstand aan den dag leggen en hun geld dat ze met zooveel zwoegen en sparen heb ben gewonnen, niet onbezonnen weg werpen in de handen van slimmere heeren; waar men nooit overdreven prijzen zal bieden en waar de eene de andere niet het geld uit den zak jaagt. Niemand weet waar de tijden ons heenbrengen, maarwie zal verzekeren nu, dat bijna alle eigenaars hunne landen verkoopen en aan de boeren het plezier doen hun te ontlasten van eenen overzwaren geldbeugel, wie zal verzekeren dat dezelfde eigenaars binnen een tien of twintigtal jaren hun land niet zullen terugkoopen voor zooveel honderden als de brave boer- kens er hun heden duizenden voor betalen Het is noodig dat de landbouwers meer hun verstand gebruiken en dat deze die hun geld moede zijn het uit- deelen dan zullen ze misschien aan anderen geen kwaad berokkenen. In gansch onze landbouwvereeniging moet eene sterke werking op touw gezet worden om deze wantoestanden te verbeteren. Zijn er groote verpachtingen of ver koopingen komt met uwe plaatselijke bonden bijeen en regelt de zaken in uw voordeel. Deze bonden zijn niet alleen gesticht om wat zemelen of meststoffen aan te koopen maar meer nog om uwe gezamentlijke kracht te gebruiken tegen alles wafx de land bouw benadeelt. Stel een prijs tot waar er mag gegaan worden en houdt op uw geld weg te smijten De goede wil van de boeren zelf die hen van overtolligheden afhoudt en eene wet die de woekerpachten onmogelijk maakt kunnen alleen ons leiden tot eene bevredigende oplos sing van het pachtv-raagstuk. O. Caudrön iv. Vlaamsche boerenzoon of boeren dochter, vooraleer verder te gaan, wil ik met u een praatje doen. Voor mij ligt nummer een, twee e* de te^s van nummer drij mijner reeds ingezonden artikels. Ik voel dat ik wat te ernstig, te veel en ook te wei nig zeggend ben geweest om uw jong jeugdig hart te voldoen. Ik srel mij voor hoe De Koorn bloem bij u thuis 's zaterdags be steld wordt en na een vluchtigen oog slag wordt terzijde gelegd tot 's Zon dags. 's Zondags nu krijgt gij ze ook in handen, leest eerst den feuilleton, snuffelt eens rond en daar ziet gij staan Voor on^e Boerenjeugd. Dat is wat voor mij, zegt ge, en nieuwsgierig begint ge te lezen, best rap door, legt het weekblad terzijde en evenals of er niets gebeurt ware, vliegen uwe gedachten en gij ook misschien gauw weg de vreugde der Zondagnamiddagen en 't genot van uw jong onbezorgd leventje gaat vóór deze regelen. De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. De Algemeene Vergadering voor de Aandeelhouders der Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven zal worden gehouden ten Lokale Aalst op DAGORDE 1Goedkeuring van de balans van winsten en verliezen. 2. Uitbetaling der winsten. 3. Uitdeeling der titels tegen het bewijs van betaling. leder lid moet voorzien zijn van zijn kwittance om op de vergadering toe gelaten te worden. HET BESTUUR.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1